Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

TUVALET EĞİTİMİNDE GECELERİ...

Printed From: Gebelik ve Annelik
Kategori: Gebelik ve Annelik
Forum Adi: 1 - 3 yaş arası
Forum Aciklamasi: 1 - 3 yaş cocuklarimizin gelisimini buradan paylasiyoruz
URL: http://www.gebelikveannelik.net/forum/forum_posts.asp?TID=39321
Yazdirilma Tarihi: 03-Eylül-2015 Saat 12:22
Yazilim Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com

Baslik: TUVALET EĞİTİMİNDE GECELERİ...
Mesaji gonderen: ASYA
Baslik: TUVALET EĞİTİMİNDE GECELERİ...
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 12:00

Ben konu bulmakta biraz becereksizim.Aslında tuvalet eğitimiyle ilgili önceden açılmış bir konu vardı ama bulamıyorumConfusedilgili arkadaşlar konuyu taşıyabilirler...

Soruma gelince ipek 2,5 yaşında .Bezi çıkardık dün aslında geç bile kaldık ama elimizde olmayan nedenlerden dolayı bu konuyu biraz ihmal ettik.Suç belki de bizdeCry
Akşam ben  kanepede uyuyakalmışım.Eşim altına bez bağlayıp yatırmış .Ben gündüz gece aynı anda bezi çıkarmak isterim.Tecrübeli anneler ;
1.Sizler gece kaldırma işini nasıl yaptınız?
2.Gece kaç saatte bir wc ye kaldırmaliyım?2 saatte bir kaldırmak çocuğa zor mu olur?
3.Bir de eğer ola ki (altına naylon,kat kat çarşaf vs sererim  ama sabah en erken ben çıkıyorum evden ve ben çıkarken eşim de kızım da uyuyor oluyorlar) ola ki yatağı ıslatırsa akşama kadar temizlik açısından sorun olur muConfused
4.Yatarken alıştırma külodu giydirsem nasıl olur?

Biraz uzun oldu ama bu tuvalet olayını çok dert ediyorum (hazır olduğunda elbet söyleyecek nitekim dün de anneannesine "bana bez bağlama " demiş ama çevre baskısı bu konuda beni çok bunalttıConfusedConfusedbir an önce öğrenmesini çok istiyorum.

Herkese tek tek cvp yazamayabilirim.Vakit ayırıp cvp yazan herkese çok teşekkür ederim.

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Cevaplar:
Mesaji gonderen: bluerose
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 12:24
Bilgecim bende gece gündüz aynı anda bıraktırıyım dedim ama olmadı maalesef. Önce gündüzü bıraktı gece yapıyordu hala. 2 yaşını 2 ay geçmişti. Gündüz tamamen bırakması 3-4 gün sürdü. ZOr bir süreç hala derim. Baktım gece yapıyor bende gece bez bağlamaya başladım. 2-3 ay gece bağladım sonrasında bez bağlamayacğım artık kızım dedim. Altına muşamba ve normal büyük çift kişilk çarşafı katlayıp serdim. Son 4-5 aydır muşambayı da kaldırdım artık. Ve ben gece hiç kaldırmadım uykusundan. İlk zamanlar kalktım 3 saatte bir kontrol ettim. Yapmışsa üstünü başını değiştirip yanımıza aldık falan. Kendi yatağına da bizim yatağımıza da Confused çiş yapmışlığı var. Ama çook normal bir iki kere kaçırmalar. Yapacak bişey yok.
Yatağı temizleme açısından da normal kalktığın saatten biraz daha erken kalk. Kontrol et olmadı çişini yaptır babasının yanına yatır. Eğer sen gittikten sonra yaparsa da yapacak bişey yok. Allah kolaylık versin canım.. Cİdden en zor süreç bence bu tuvalet işi

-------------
Ayşe İpek'im artık 5 yaşında... (13.03.2009 08:40)

Elif'im de geldi hoşgeldi...(11.08.2014 13:55)

Mesaji gonderen: matteacher
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 12:28

canım bizde yavaş yavaş başladık ama okul tatil olduğunda bezi tamamen çıkarmayı düşünüyorum ben aslında kakası geldiğinde gündüzleri kakam var diyor birkaç kez yaptı ama korktu mu bilmiyorum ama çok hevesli bazen yapıp bitiyor anne hadi kakam geldi tuvalete yapacam diyo benim kızda bi ilginç yani neyse sinirlenmeden tatilin gelmesini bekliyorum ama senin kıza annen kendi evinde mi bakıyor sizin evde mi ? akşama kadar çiş kokusu evde pek hoş olmaz babası uyandığında makinaya atıp sen programı ayarlasan çalıştıramaz mı havalar sıcak sende geldiğinde asarsın kurur gider

uzmanlar genelde gece ve gündüz tamamen istikrarlı olmak gerektiğini ve bezi tam çıkartıp bağlanmaması gerektiğini söylüyorlar

-------------
KÜÇÜK KELEBEĞİM 5 yaşında ELİF İLAYDA 10.02.2010 (9:00)

Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 12:34
Orjinal mesaji gonderen matteacher matteacher yazdi:

canım bizde yavaş yavaş başladık ama okul tatil olduğunda bezi tamamen çıkarmayı düşünüyorum ben aslında kakası geldiğinde gündüzleri kakam var diyor birkaç kez yaptı ama korktu mu bilmiyorum ama çok hevesli bazen yapıp bitiyor anne hadi kakam geldi tuvalete yapacam diyo benim kızda bi ilginç yani neyse sinirlenmeden tatilin gelmesini bekliyorum ama senin kıza annen kendi evinde mi bakıyor sizin evde mi ? akşama kadar çiş kokusu evde pek hoş olmaz babası uyandığında makinaya atıp sen programı ayarlasan çalıştıramaz mı havalar sıcak sende geldiğinde asarsın kurur gider

uzmanlar genelde gece ve gündüz tamamen istikrarlı olmak gerektiğini ve bezi tam çıkartıp bağlanmaması gerektiğini söylüyorlar

iyisi mi akşam eşime çamaşır makinesi kursu vereyim.yıkansın .sıkma için eve gelene kadar bekletirim artık

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaji gonderen: selenimm
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 12:34
oyyy ben bu konuya yazmaya bile utanayım o zaman. benim kızım 4 yaşını bitirdi ama geceleri hala ıslatıyor altına bende mecburen bez bağlıyorum.
bez bağlatmak istemiyor aslında ama yatakla çarşafla falan uğraşmak zor geliyor sanırım bana.

annesine çekmiş sanırım:)))
ben illkokul 4 yada 5. sınıfta bıraktım:(((
ablamın biri lisedeyken bile ıslatıyormuş Aabimin biri ortaokulda bırakmış büyük ablamda  evliylken azdaha ıslatırken uyandım diyor:))))

-------------
21/11/2007 SELENİMM 04/04/2012 KERİMİMM
ALLAHIM SANA BİNLERCE ŞÜKÜRLER OLSUN BU BAL KÖPÜKLERİNİ BANA VERDİĞİN İÇİN

Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 12:37
Bilge bişey olmaz kız makina bitirsin bende bazen biyere giderken çalıştırıyorum geldiğimde asıyorum

-------------

Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 12:43
bende çalıştırıyorum bi yere giderken bişey olmaz bilgecim.

-------------

Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 12:44
Orjinal mesaji gonderen SELENİMM SELENİMM yazdi:

oyyy ben bu konuya yazmaya bile utanayım o zaman. benim kızım 4 yaşını bitirdi ama geceleri hala ıslatıyor altına bende mecburen bez bağlıyorum.
bez bağlatmak istemiyor aslında ama yatakla çarşafla falan uğraşmak zor geliyor sanırım bana.

ablamın biri lisedeyken bile ıslatıyormuş Aabimin biri ortaokulda bırakmış büyük ablamda  evliylken azdaha ıslatırken uyandım diyor:))))

Selenimm senin kız kaldırmana rağmen mi ıslatıyor.Yoksa hiç mi kaldır mıyorsun?Bu kısmı anlamadımConfused
Kocaman çocuklara bez bağlama fikri beni çok rahatsız ediyor.Sen geceleri bebeğe kalkıyorsun mecbur kızı da uyandırsan olmuyor mu

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 12:45

Bilge bişey olmaz kız makina bitirsin bende bazen biyere giderken çalıştırıyorum geldiğimde asıyorum

bir yere giderken ben de çalıştırırım .Sıkma yaparsa akşama kadar kalacak makinada.Çok kırışıyor o zaman.Ben ütü konusunda çok hassasım.Çoğu şeyi ütülerim ConfusedConfusedConfusedConfused

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 12:50
Orjinal mesaji gonderen şeker kız şeker kız yazdi:

Orjinal mesaji gonderen SELENİMM SELENİMM yazdi:

Selenimm senin kız kaldırmana rağmen mi ıslatıyor.Yoksa hiç mi kaldır mıyorsun?Bu kısmı anlamadımConfused
Kocaman çocuklara bez bağlama fikri beni çok rahatsız ediyor.Sen geceleri bebeğe kalkıyorsun mecbur kızı da uyandırsan olmuyor mu

yok canım kaldırmadım hiç.
bende artık kaldıracam ama okulunun tatil olmasını bekliyorum. şuan eşimle yatıyor kızım eşimin yanından alıp wc ye götürürsem beyimizin uykusunu bölmüş olurum:)
eşler bazan çok anlayışlı olamıyorlar maalesef

-------------

Mesaji gonderen: Aykiz__
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 14:57
canim benim kiz 1.5 yildir bez baglamiyo
ama gece yapiyo arada
bende mecbur bez bagliyom
ama genelde yatmadan once çok sut içerse yapiyor diyebilirim
ki$in ayakli tulum giydigi için kaldirmadim gece ondan once kuçuk diye kaldirmadim
$imdi arada unutmazsam kaldiriyom ama çok az yapiyo uyyo klozetde

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010
Hakan efendi de 4 mart :)

Mesaji gonderen: NAZLI27
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 15:55
benim buyuk oglum 26 aylikken ogrenmisti 3. gun kendisi istemedi gece bez takmami bende takmadim masallah diyeyim bir kere bile kaçirmadi daha altina ama kaçirsada normal yani
gecede ilk gunler kaldirmaya çalistim ama mzmizlandi yok pipim dedi gitmedi bende ustelemedim
aksam uyumadan yapiyor mutlaka sonra tembihliyorum gece pipin gelirse çagir beni oglum diye bazen kalkiyor sabaha karsi 5-6 gibi bazende hiç kalkmiyor

insallah kolayca ogrenirsiniz sizde yataga islakligi  geçirmeyen tek tarafi naylonlu çarsaflar var burda tr dede vardir kesin oyle bir sey alabilirsin yataga geçmedigi içinbeklesede bisey olmaz heralde oyle

simdide kuçuk oglum bsladi abisinden gorerek wc ye gitmeye pipisini kakasini yapiyor kilot bezlerden kullaniyoruz bezini çikarmadim henuz kuçuk birde havalar bayagi serindiye
ama 1-2 haftaya isinirsa onunkide çikaricam kendisi istemiyor çunku kiziyor bez takayimmi dedigimde abisini gosteriyor ondan yok baana niye takiyorsun der gibii :))

-------------
ilk goz agrim anneligi tattigim Ahmet Emir'im 25.08.2008

Eren'im de geldi hosgeldi 02.07.2010

Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 16:05

Bezden kurtulan çocuklara imrenerek bakar oldum.Hayırlısıyla bir an evvel kızım da öğrnir inşallah.

Şimdi ben gece kaç saatte bir kaldırayım ilk günlerde.Bu kısmını anlamış değilimConfused

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaji gonderen: senemr
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 16:07

bende gece bez bağlamıyorum, yatma vaktinde çişe tutuyorum, 10 gibi uyuyor, sonra gece 1,5 gibi biz yatarken çişe tutuyorum bide 3,5 ta kaldırıyorum. gece yatarken süt içtiği, suyu çok içtiğinden gecede 2 kere kaldırıyorum yeterli oluyor.

Mesaji gonderen: kelebbek
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 16:20
oncelikle sabahlari bezine cis yapmis oluyor mu onu kontrol et. uyanir uyanmaz bak, yapmamissa tuvalete gotur.

cocuk hazir oldugu zaman geceleri altina yapmiyor zaten. o yuzden geceleri kaldirmak bosa iskence bence. hem cocuga hem anneye. birak uyusun sabaha karsi uyanirsa anlarsin o zaman goturursun. gece derin uykuda yapmaz zaten. gece birkac kez uyandirmak hem sagligina olumsuz etki eder hem de sinirleri bozulur cocugun.

-------------
19.10.2008

Mesaji gonderen: durukus
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 16:35
canım ben çişe alıştırırken geceye daha kolay alıştırdım iki gün geceleri saati kurup kaldırdım daha sonra kendisi kalktı. aslında kelebeğin dediği doğru biz acele ve kendimize işgence ediyoruz çocuklar hazır olduğu zamanı beklesek hiç sorun olmayacak

-------------
SEHERİM:21.08.1999 6:45
AKINIM:02.09.2000 8:30
DURUKUŞUM:16.03.2009 11:15
EVİMİN IŞIKLARI İYİKİ VARSINIZ

Mesaji gonderen: idilan
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 16:57
bence de...
cevreyi de hiç takmamak lazimm agzi olan konusuyor zaten...aaa daha tuvaletni soylemiyo mu aaa aaa aaaa herseye konusurlar...
demekki hazir degil...baski yaparak olmaz ki

Mesaji gonderen: Ecce
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 17:32
ben de başlayacağım, halı yıkama makinem bugün geldi tamirden nihayet. o olmadığı için başlayamadım.

alıştırma külotlarının bir işe yarayacağını sanmıyorum, sonuçta amaç çişinden rahatsız olması ve söylemesi. herşeyi göze alarak başlayacağım inşallah. herhalde hergün halı yıkama mak. çalışır. yatağına alez serip rahatsız olana kadar çişiyle uyumasını sağlayacağım. altına bez, alıştırma külodu vb bağlamayacağım, işesin ıslaklıktan rahatsız olsun ve klozetine yönelsin.

8-9 ay civarı başlayacaktım ama havalar soğuktu ve taşındık vs ilgilenemezdim. 12 ayda başlıyoruz inşallah, bakalım ne kadar sürecek:)

Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 17:32
Orjinal mesaji gonderen kelebbek kelebbek yazdi:

oncelikle sabahlari bezine cis yapmis oluyor mu onu kontrol et. uyanir uyanmaz bak, yapmamissa tuvalete gotur.

cocuk hazir oldugu zaman geceleri altina yapmiyor zaten. o yuzden geceleri kaldirmak bosa iskence bence. hem cocuga hem anneye. birak uyusun sabaha karsi uyanirsa anlarsin o zaman goturursun. gece derin uykuda yapmaz zaten. gece birkac kez uyandirmak hem sagligina olumsuz etki eder hem de sinirleri bozulur cocugun.

İpek de derin uyuyor zaten.Son zamanlar geceleri bile uyanmaz oldu.Uykudan uyandırmanın sinir bozacağı konusunda son derece haklısın kelebbek.

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaji gonderen: canance
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 18:39
 Benim oğlum 3,5 yaşına geliyo çok oldu öğreneli ama hala geceleri altına kaçırabiliyo 3,3-5 saatte bir kaldırıyorum ama eskiden hiç kaldırmazdım kendisi çiş derdi veya sabaha kadar hiç yapmazdı hiç belli olmuyor işin zor.yatak öyle kalırsa koku yapıyo akşama kurumaz

-------------
semih erenim 03.02.2009 canım oğluşum
selin nisam 25.09.2012 canım kızıma da kavuştum

Mesaji gonderen: gullubahar
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 19:45

Bezden kurtulan çocuklara imrenerek bakar oldum.Hayırlısıyla bir an evvel kızım da öğrnir inşallah.

Şimdi ben gece kaç saatte bir kaldırayım ilk günlerde.Bu kısmını anlamış değilimConfused
bizim de bu sürece girmemiz yakın , ama işin doğrusu nasıldır ne şekilde daha kolay öğrenir bilemedim.kadir beyin yorumuna göre çocuklar kedi köpek gibi eğitilmez tuvaletle ilgili çocuk çiş tutmayı öğrendiğinde yani mesane kasını kullanmayı öğrendiğinde tuvalet de söyler diyo, bi makalede ise gece çise kaldırmayın uyandırmayın ki mesane daha uzun çişi tutsun mesane kasları gece çis yapmaya alışmasın yazıyordur
insan hangi yoruma inanacak ve uygulayacak şaşmış durumdayım

-------------
SAHRA'm güzel kuzum doğdu 2460gr 15/09/2010-06:50 34+4 / 23.06.2013/19.08.2014

Mesaji gonderen: sulec
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 22:48
canım benim konumda vardı bilmiyorum gördünmü, hakan çok kolay bıraktı, 3 hafta gece ve gündüz uykusunda bağladım altını, birgün gündüz bağlamayı unutmuşum baktım altına yapmamış, ertesi gün gece ben tv karşısında uyuyup kalmışım sonra gidip yatmışım, hakanın altı bezsiz öyle yatmış sabah kaltım yapmamış, ondan sonra geceleri de bağlamadım.
ilk 10 gün geceleri azalarak altına yaptı kaldırmadım hiç, en son yaptığı 1 yemek kaşığını geçmezdi.
gece hiç kaldırmadım tuvalete götürmedim. ama kendisi uyanıpta yanıma geldiğinde sordum çişi varsa götürdüm yok dediyse illa sen bilmiyorsundur az da olsa vardır deyip oturtmadım tuvalete,
biraz da onlara güvenmek lazım galiba,

-------------

27/07/09 12:25 HAKAN GELDİ
16/01/12 08:15 LEVENT GELDİ

Mesaji gonderen: datceken
Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 23:53
bilge sabahları bezi çok dolu ise ertele gece bezlemeye devam et. Yok dolu değilse o zaman uyutmadan 2 saat önce sıvıyı azalt uyumadan önce götür tuvalete sonra gece bir kere kaldır. Ama yatmadan önce tembihle baktın ağlıyor yatır altına yapsın sabah farkına varır. Biz emre'yi ilk dönem kaldırdık çok ağladı bende kaldırmadım şimdi hiç kalkmadan sabahı buluyor.

Mesaj Tarihi: 22-Mayis-2012 Saat 23:56
Birde bir alez al alıştırma kilodu gece çişini tutmuyor. Kızıda tembihle altında bez yok gece uyandır beni çiş yapalım de. Ama bence ikisini aynı anda halletme çünkü çok zor oluyor. O uyuduktan sonra tak bezini

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 09:56
Orjinal mesaji gonderen Ecce Ecce yazdi:

ben de başlayacağım, halı yıkama makinem bugün geldi tamirden nihayet. o olmadığı için başlayamadım.

alıştırma külotlarının bir işe yarayacağını sanmıyorum, sonuçta amaç çişinden rahatsız olması ve söylemesi. herşeyi göze alarak başlayacağım inşallah. herhalde hergün halı yıkama mak. çalışır. yatağına alez serip rahatsız olana kadar çişiyle uyumasını sağlayacağım. altına bez, alıştırma külodu vb bağlamayacağım, işesin ıslaklıktan rahatsız olsun ve klozetine yönelsin.

8-9 ay civarı başlayacaktım ama havalar soğuktu ve taşındık vs ilgilenemezdim. 12 ayda başlıyoruz inşallah, bakalım ne kadar sürecek:)

ecce eğer kızın 12 ay civarı bezi bırakırsa azminden dolayı seni yürekten tebrik edeceğim. gelişmeleri merakla bekliyorum

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 09:57
Orjinal mesaji gonderen sulec sulec yazdi:

canım benim konumda vardı bilmiyorum gördünmü, hakan çok kolay bıraktı, 3 hafta gece ve gündüz uykusunda bağladım altını, birgün gündüz bağlamayı unutmuşum baktım altına yapmamış, ertesi gün gece ben tv karşısında uyuyup kalmışım sonra gidip yatmışım, hakanın altı bezsiz öyle yatmış sabah kaltım yapmamış, ondan sonra geceleri de bağlamadım.
ilk 10 gün geceleri azalarak altına yaptı kaldırmadım hiç, en son yaptığı 1 yemek kaşığını geçmezdi.
gece hiç kaldırmadım tuvalete götürmedim. ama kendisi uyanıpta yanıma geldiğinde sordum çişi varsa götürdüm yok dediyse illa sen bilmiyorsundur az da olsa vardır deyip oturtmadım tuvalete,
biraz da onlara güvenmek lazım galiba,

konunu hatırlıyorum hakan gerçekten çok kolay bıraktı.darısı bizim başımıza

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 10:01
Orjinal mesaji gonderen datceken datceken yazdi:

Birde bir alez al alıştırma kilodu gece çişini tutmuyor. Kızıda tembihle altında bez yok gece uyandır beni çiş yapalım de. Ama bence ikisini aynı anda halletme çünkü çok zor oluyor. O uyuduktan sonra tak bezini

alezimiz var ama ipek maalesef oturma odasında kanepede yatıyor.

Gece bez bağlamadım.YAtağına naylon birkaç kat çarşaf serdim.Sabah baktığımda birşey farketmedim.

gece saat kurdum ipek yattıktan 3 saat sonra uyandım.tuvalete kaldırmaya çalıştım ama sonuç başarısız.o kadar derin uyuyordu ki kıyamadım.uyanmalarını sabırsızlıkla bekliyorum

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaji gonderen: presence
Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 16:03
KIZLAR TAM KONU AÇACAKTIM Kİ BUNU GÖRDÜM.MADEM BENDE BURADAN SORAYIM DEDİM.BENİM OĞLUMDA 1AY SONRA 3YAŞINA GİRECEK VE BENDE İŞYERİNDEN İZİNLİYKEN BAŞLIYIM DEDİM WCYE.BAŞLADIĞIMIZIN İKİNCİ GÜNÜ İKİ KEZ LAZIMLIĞA YAPMAYI BAŞARDI 3.GÜNDE KAKA VE ÇİŞİNİ LAZIMLIĞA YAPTI.BUGÜN 4.GÜN AMA MÜMKÜN DEĞİL OTURMUYOR LAZIMLIĞA ZORLAMADIMDA EĞLENCELİ HALE GETİREBİLMEK İÇİN MAYMUNLUKLAR YAPTIM AMA BUGÜN NİYE BÖYLE OLDU BİLMEM.GECE BAĞLADIM ALTINI HEMEN HEMEN HİÇ YAPMAMIŞ SADECE KAÇIRMIŞ BİRAZ.YANİ TUTABİLİYOR ÇİŞİNİ.BUGÜNDE SABAH O KADAR ÇOK TUTTU Kİ AMA LAZIMLIĞA ASLA OTURMAK İSTEMEDİ EN SONUNDA AĞLADI KIVRANIYO ÇİŞİM VAR DİYE AMA NE ALTINA YAPIYOR NE WCYE.BENDE BAĞLADIM BEZİ YAP DEDİM SONUNDA YAPTI RAHATLADI.NE YAPMALIYIM LÜTFEN Bİ AKIL VERİN:S

-------------
ALIŞMADAN YALNIZLIĞA AFFETMEYİ ÖĞREN VAKİT VARKEN,GEÇ KALMADAN KAYBETMELİ,ZAFERLERE ÖDÜL YALNIZLIKTIR,YALNIZLIK

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 16:26
Bezi bağlama derim yoksa hep beze yaacak tuvalete götür orada su ile oynasın kaç gün tutacakki illaki yapacak. Arkadaşımın oğlu 4 yasına girecek hala kakasini beze yaiyor ve çok zor oluyor. Ödül koy ortaya yada korksun ama alisir zamanla. Bilge ben Emre'nin yatağına alez seriyorum bide çarşafın üstüne yanlamasina seriyorum kaza olursa bi tek alez batıyor çarşafa bişey olmuyor. Birde alışana kadar elyaf yastık yorgan kullan batinca kolayca yıkanıp kuruyor

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 16:58
Orjinal mesaji gonderen presence presence yazdi:

KIZLAR TAM KONU AÇACAKTIM Kİ BUNU GÖRDÜM.MADEM BENDE BURADAN SORAYIM DEDİM.BENİM OĞLUMDA 1AY SONRA 3YAŞINA GİRECEK VE BENDE İŞYERİNDEN İZİNLİYKEN BAŞLIYIM DEDİM WCYE.BAŞLADIĞIMIZIN İKİNCİ GÜNÜ İKİ KEZ LAZIMLIĞA YAPMAYI BAŞARDI 3.GÜNDE KAKA VE ÇİŞİNİ LAZIMLIĞA YAPTI.BUGÜN 4.GÜN AMA MÜMKÜN DEĞİL OTURMUYOR LAZIMLIĞA ZORLAMADIMDA EĞLENCELİ HALE GETİREBİLMEK İÇİN MAYMUNLUKLAR YAPTIM AMA BUGÜN NİYE BÖYLE OLDU BİLMEM.GECE BAĞLADIM ALTINI HEMEN HEMEN HİÇ YAPMAMIŞ SADECE KAÇIRMIŞ BİRAZ.YANİ TUTABİLİYOR ÇİŞİNİ.BUGÜNDE SABAH O KADAR ÇOK TUTTU Kİ AMA LAZIMLIĞA ASLA OTURMAK İSTEMEDİ EN SONUNDA AĞLADI KIVRANIYO ÇİŞİM VAR DİYE AMA NE ALTINA YAPIYOR NE WCYE.BENDE BAĞLADIM BEZİ YAP DEDİM SONUNDA YAPTI RAHATLADI.NE YAPMALIYIM LÜTFEN Bİ AKIL VERİN:S

ben normal tuvalete götürdüm, bak sana babanın terliği gibi terlik aldım onları giy dedim. çişini yapınca da aaa ne kadar çok çişin varmış fıskiye gibi suladın her tarafı dedim. lazımlık hiç almadım. önceleri tuvaletin dışına yapıyordu çişini kakasını, şimdi kendi tuvalet taşına basıp yapıyor,

-------------

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 17:05
kızlar gece uyandırmadım ipeği (çok hıçınlaştı kaldıramadım).Sonuç sabah su gibi olmuş üstü.Çok üzüldüm ilk günden umutsuzluğa kapıldım .bir süre bez mi bağlasam acaba geceleri

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 17:14
bilgecim bagla tabi
demekki hazir deil gece i$ine
ben hala bagliyorum
10 gun yapmaz bi gun unuturum bez baglamayi o gun yapar benimki :)))
sivi tuketimi bizim için tek ve en onemli etken

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 17:39

şeker kız bence önce gündüz çişini tuttuğundan emin ol, ondan sonra gece bez bağlamayı bırak, ben bir 15 gün gece bez bağlamadım,i yice çişini tutmaya başlarsa gece de bağlamazsın.

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 17:40

15 gün gece bez bağladım diyecektim.

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 18:48
ben de bez bağlayım o zaman Confusedyapacak başka bişey yok gibi görünüyo

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaji gonderen: feelings
Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 19:21
canım ben unuttum biliyormusun başlarda oğluma gece ne yaptım ?
tek bildiğim drumuz gecede bağlama demişti..
yatağına yatak koruyucu tak kesinlikle başlarda yapar ....
alıştırma kilodu giydir..gerçi hemen dolabiliyor çişden üstüne geçiyor..
hani şu kilot gibi bezler var ..onlardan giydirsen gece..kilot sanar belki..
ben d ekızıma başlatacağım tam olarak..çişimi yaparken yanımda onu da götürüyorum bak kızım çişimizi buray ayapıyoruz diyorum..ben de ben de diyor..oturtuyorum yaptım diyor ama yapmıyor..belki o an geçekden yok çişi...

-------------
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 19:23
http://www.uzmantv.com/cocuga-gece-tuvalet-egitimi-nasil-verilmelidir - http://www.uzmantv.com/cocuga-gece-tuvalet-egitimi-nasil-verilmelidir
sağ altta bir sürü videolar canm bu konularla ilgili...

-------------

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 19:44
Sağol gönülcüm.fırsat bulunca ben de izleyim.alıştırma külodu giydirmiştim dün gece.sabah heryeri su içinde kalmış.ne zor bi iş şu tuvalet eğitimi :(

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaji gonderen: Ecce
Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 20:26
kızlar insanlar birşey içtikten 15dk sonra çiş gelir. yani muhtelif zamanlarda hadi çişini yap demenin bir manası yok. her öğünden 15dk sonra klozete veya tuvalete oturtmalısınız, yapana kadar durmalı, mutlaka gelir. onun dışında tuvalete oturtmanın bir anlamı yok.

kakası da vücut metabolizmasını bilirsiniz, genelde hergün belli saatlerde yaparlar, o saatlere doğru oturtursunuz. yapmasını beklersiniz.

altını bir bağlar bir açarsanız bir altına bir klozete yaparlar. bu işe başlandı mı bir daha bezin lafı bile edilmemeli.

rahatsız olursa mecbur bırakır altına yapmayı, yatağını ıslatmayı.

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 21:37
canım zaten illa yapsın diye değil maksat popo alışsın tuvalate,zeynom alışsın...Tongue

-------------

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 21:40

yavaş yavaş alışacak önce tuvalete oturmaya,sonra bezsiz dolanmaya......

sonra çişimiz tuvalette ,kakamız tuvalaette
artık yapmıyacağız altımzda ki beze
bezleri attık ,kilotlar giydik ,şarkısını söylecekler pepe ile birlikte...Halay

-------------

Mesaj Tarihi: 23-Mayis-2012 Saat 21:41

Sağol gönülcüm.fırsat bulunca ben de izleyim.alıştırma külodu giydirmiştim dün gece.sabah heryeri su içinde kalmış.ne zor bi iş şu tuvalet eğitimi :(

hiç üzülme canım bir bakmışsın öğrenmiş nasıl oldu anlamayacaksın bile..:)

-------------

Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 11:57
benimki gece yatmadan bir biberon dolusu süt içiyor ve gecede çiş yapıyor mecburen bu sorunu da çözmem lazım sanırım benim gece sıvı tüketimininasıl azaltmak lazım biberonsuz uyumaz ki

-------------

Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 13:16

Sevilcim biz biberon bırakalı daha 1ay oldu sen düşün. Senin sarı papatyanın da vakti var daha. Benimki 1 aydır bardak ve pipetle süt içiyor. Ondan önce aynı seninki gibi gece 1 biberon sabah 1 biberon süt içerdi..

-------------

Mesaji gonderen: aylin
Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 13:24
bibieron için çok geç kalınmamışmı? 1yaşından snr biberonu bıraktırırm sanıyorum 9ncu aydan snr pipetle içebiliyorlar. yada suluk tarzı bardaklar ile.
biberon bir süreden sonra ortakulakta sıvı birikmesine sebep oluyor. çok masum ddeğil aslında
wc işini de yine 1 yaşını geçince üzerine eğilerek çözeceğimi sanıyorm. 2 aydır bezine hiç kaka yapmıyor hep klozette götürüyorm. cocuğu biraz takip edince verdiği sinyalleri çözebiliyorum aslında. bazen oyuna dalıyoruz çişi kacırıyoruz ama kacırmazsak arada çişimizi de klozete yaptığımız oluyor.
artık kaka gelince bezini cekiştirmeye başlıyor kızım

Mesaji gonderen: EsraErsin
Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 13:50
benim kizimda 3 yasina girdi ama hala geceleri bez bagliyorum ve okadar cok cis yapiyorki bezi tasiyor sabaha kadar.
bende havalarin isinmasini bekledim artik baslamaliyim geceleri bezsiz yatirmaya.

biberon konusuna gelince benim kiza biberon biraktiramiyorum, pipetle yada bardakla icmiyor. bazen biryere giderken biberonunu unutuyorum, biberon yok diye ozaman süt icmeyeyim diyor. bardakla teklif ediyorum bir yudum alip birakiyor.

-------------
Annesinin Bitaneleri ECRINI'm 25.04.2009, 01:25

ELZEM SERRA'm 16.12.2012, 20:58

Süpriz Yumurtam 21+4

Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 14:01
dün gece yatmadan önce çiş yaptrıp uyuttum.yatarken bez bağladım yine de.(ankarada geceleri hala serin,olur da uyanamazsam ıslak kalmasın diye)Sabah bezi kuru kalkmış.Kalkınca da baba çişimvar demiş,tuvaleet yapmış.Birkaç gün bu şekilde davranıp hem gece çiş yapıp yapmadığını kontrol etmek istiyorum,hem de havaların ısınmasını.Nitekim bugün de çok soğuk

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 14:02
Aylin benimki sadece gece ve sabah sütlerini biberonla içiyordu. Onun harici herşey bardakla. Ama biberonu asla bırakmıyordu. Biberonu halasında unuttuk. Bende yedek olduğu halde fırsat bildim unutmayı. 1 hafta her gece şansını denedi. İlk 2 gece ağladı biberonummm diye. Sonra unutmaya başladı. Artık hiç aramıyor. Tam 1 ay oldu. Heee aldığı süt oranı azaldı o başka. Yoğurtla falan takviye ediyorum..

-------------

Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 18:07
benimki beni 17 ay emdikten sonra biberona alıştı gün içinde hiçbir şekilde biberon istemiyor ne içecekse küçük cam bardağı var kendi bardağıyla içiyor . yada bazen babasına özenip büyük bardakta istiyor ayran ve portakal suyu içiyor gün içinde suyuda aynen bardakla içiyor . gece ve gündüz yatmadan önce biberona alıştı sadece o zaman sütü öyle içmek istiyor. memedeki gibi 3-4 gece vermesem belkide alışır ama ben gece ağlamasını şu an istemiyorum .
   Bazen kilot giyecem diye kendi istiyor giydiriyorum bazen de kilotsuz çıplak kalmak istiyor kakası geldiğinde söylüyor kakam var tuvalete yapacam diyor yaptığı zaman başlarda korkuyordu çığlık atıp seviniyordu ama şimdi bazen bezine de söylemeden yapıyor bazen de tuvalet istiyor ama çiş olayını nasıl söyleyecek bilmiyorum çünkü çişte henüz geldiğini mi anlamıyor söylemek mi istemiyor bilmiyorum

-------------

Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 18:08
Orjinal mesaji gonderen bluerose bluerose yazdi:

Sevilcim biz biberon bırakalı daha 1ay oldu sen düşün. Senin sarı papatyanın da vakti var daha. Benimki 1 aydır bardak ve pipetle süt içiyor. Ondan önce aynı seninki gibi gece 1 biberon sabah 1 biberon süt içerdi..

şulecim çok ağladı mı biberonu bırakırken aklı eriyor sonuçta

-------------

Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 18:11
Orjinal mesaji gonderen aylin aylin yazdi:

bibieron için çok geç kalınmamışmı? 1yaşından snr biberonu bıraktırırm sanıyorum 9ncu aydan snr pipetle içebiliyorlar. yada suluk tarzı bardaklar ile.
biberon bir süreden sonra ortakulakta sıvı birikmesine sebep oluyor. çok masum ddeğil aslında
wc işini de yine 1 yaşını geçince üzerine eğilerek çözeceğimi sanıyorm. 2 aydır bezine hiç kaka yapmıyor hep klozette götürüyorm. cocuğu biraz takip edince verdiği sinyalleri çözebiliyorum aslında. bazen oyuna dalıyoruz çişi kacırıyoruz ama kacırmazsak arada çişimizi de klozete yaptığımız oluyor.
artık kaka gelince bezini cekiştirmeye başlıyor kızım

Aylincim uzmanlar ısrarla 24 -36 ay arasında tuvalet eğitimini uygun görüyorlar erken başlamayı bizde düşündük ama kas gelişimi tamamlansın dedik o yüzden 24 ayın dolmasını bekledik yaz tatilinde zamanımız bol okul kapanır kapanmaz bezleri saklayacaz bizde

-------------

Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 18:44

Ağlamaz mı hemde nasıl ağladı. Adeta yalvardı biberonum diye. Hatta cep telefonuma sesini kaydetmiş yanlışlıkla nasıl ağlıyor biberonum biberonum anne noluur diye. Cry Bende dondurma vereceğim sütünü bardakla içersen dedim. Bi de bir torba pipet aldım ona. Bunlar senin süt pipetlerin dedim. Şimdi hiiiç sormuyor bile biberonu.Hatta ilk başlarda sütü 1 fincan kadar ancak içiyordu. Şimdi nerdeyse 1 kupa içiyor. Pipetle çektikçe de bittiğini görünce mutlu oluyor. Ve sütü bitirmesi toplam 5 dakka. Önceden biberon 1 satte içerdi keyif yapa yapa..Tongue
Bu arada konuyu sapıttım helal olsun... LOL

-------------

Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 18:58

Orjinal mesaji gonderen aylin aylin yazdi:

bibieron için çok geç kalınmamışmı? 1yaşından snr biberonu bıraktırırm sanıyorum 9ncu aydan snr pipetle içebiliyorlar. yada suluk tarzı bardaklar ile. biberon bir süreden sonra ortakulakta sıvı birikmesine sebep oluyor. çok masum ddeğil aslında wc işini de yine 1 yaşını geçince üzerine eğilerek çözeceğimi sanıyorm. 2 aydır bezine hiç kaka yapmıyor hep klozette götürüyorm. cocuğu biraz takip edince verdiği sinyalleri çözebiliyorum aslında. bazen oyuna dalıyoruz çişi kacırıyoruz ama kacırmazsak arada çişimizi de klozete yaptığımız oluyor. artık kaka gelince bezini cekiştirmeye başlıyor kızım

Aylincim uzmanlar ısrarla 24 -36 ay arasında tuvalet eğitimini uygun görüyorlar erken başlamayı bizde düşündük ama kas gelişimi tamamlansın dedik o yüzden 24 ayın dolmasını bekledik yaz tatilinde zamanımız bol okul kapanır kapanmaz bezleri saklayacaz bizde
uzmanlar cocuk kendini ne zaman hazır hissederse diyor aslında.
kas gelişimini tamamlamış olması gerekir yürümüş olması gerekir. çişinin geldiğini hissedecek mesane kaslarının tam çalışır hale gelmesi gerekir.
bunlar 12nci aydan itibaren oluşur. ben zorlamıyorum ama 6ncı aydan snr cocuk zaten çiş ve kakasının geldiğini yada yapmakta olduğunu gösterir.
benim kızım 2nci kez kakasını kllozete yaptktan snr ertesi gün olmasına rağmen kakası geldiğinde daha başlamamışken yapmaya bezini cekmeye başladı. acıp klozete oturttum ve yapmaya devam etti. kakasını sürekli klozete yapıyor artık. arada yakalarsam gözümden kacırmazsam çişi de yapıyor.
benim annem de kvmde cocukları 6 aylıkken tuvalete götürmeye başlamışlar o zamanlar 1 yaşından snr bez bağlamazlarmış bebeklere.

Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 19:19

Ağlamaz mı hemde nasıl ağladı. Adeta yalvardı biberonum diye. Hatta cep telefonuma sesini kaydetmiş yanlışlıkla nasıl ağlıyor biberonum biberonum anne noluur diye. Cry Bende dondurma vereceğim sütünü bardakla içersen dedim. Bi de bir torba pipet aldım ona. Bunlar senin süt pipetlerin dedim. Şimdi hiiiç sormuyor bile biberonu.Hatta ilk başlarda sütü 1 fincan kadar ancak içiyordu. Şimdi nerdeyse 1 kupa içiyor. Pipetle çektikçe de bittiğini görünce mutlu oluyor. Ve sütü bitirmesi toplam 5 dakka. Önceden biberon 1 satte içerdi keyif yapa yapa..Tongue
Bu arada konuyu sapıttım helal olsun... LOL

şelecim bişey olmaz buda konunun bir parçası süt içmeseler çiş yapmayacaklar ya bağlantısı var LOL

-------------

Mesaj Tarihi: 24-Mayis-2012 Saat 19:21

Aylin valla çocuk için olumlu yanları çok belki erken öğrenmenin zamanı geldiğinde bütün çocuklar öğreniyorlar ama öğrenme aşamasında da zorluklar oluyor böyle

-------------

Mesaj Tarihi: 25-Mayis-2012 Saat 16:38
benim kız öğle uykusuna yatmadan yine sütünü içti ne olur ne olmaz diye bezini bağladım sabahtan yatıncaya kadar alıştırma kilodu giydirdim tuvalete yapmadan 1 kere kiloda yaptı çişini bana söylemedi
kalktığında bezi kuruydu ben de ara ara soruyordum mutfakta biraz işim vardı o arada hem çişini hemde kakasını alıştırma kiloduna yapmıştı kızmadan tuvalete gidip bay bay yapalım dedim biraz kızdı bana koltuğun arkasına saklandı kucağıma aldım götürdüm ağladı :S neyse çıkarıp kakayı wc ye attık su döktük arkasından da poposunu yıkadık yeni kilot giydirdim annem çişin yada kakan gelince söyle tuvalete yapalım tamam mı dedim . Tamam anne dedi ama ben napayım sık sık sorayım mı yoksa tuvalete mi götüreyim bu çişi geldiğinde bana söylemeden yapıyor . yolun başındayız ama bakalım kaç günde çişini söyleyecek bana kakada nadir de olsa söyleyip tuvaletine yaptı 4-5 kere

-------------

Mesaj Tarihi: 25-Mayis-2012 Saat 17:30
sor canim bence
ay ben bilmiyorum nasiloluyo
emrede nasil yapcam hiç bi fikrm yok
aysneuruda ben ogretmedim :)
bu konuda cahilimm

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010

Mesaj Tarihi: 25-Mayis-2012 Saat 17:45
Ayşenur kendisi söylemişti değil mi çabuk öğrendi diyordun sen . kaç aylıktı canım senin kız öğrendiğinde?

-------------

Mesaj Tarihi: 26-Mayis-2012 Saat 00:28
aslında benim kızım daha 1 yaşına girmemişti kakasını söylemeye başladı...poposunu tutuyordu ,kakaaa diyip ve peşinden kaka yapıyordu....bir kaç kere götürdüm wc ye ...daha sonra çişini de yaptı tuvalete..sonra ben kıyamadım dedim daha küçük vee bu buzhane evime taşındık annem dedi aman üşür altını açma..ama artık çişimz tuvalette kakamız tuvalette diyerek ufak ufak gidiyoruz..çok hoşuna gidiyor klozete oturmak...

-------------

Mesaji gonderen: gülbin
Mesaj Tarihi: 28-Mayis-2012 Saat 23:44
ben cagına gecelerı bezlerı kuru kalkana kadar hıc sıkmadım kendı altında bez varken gecelerı kalkıp cısım geldı dedıkten sonra gecelerı kestım bence hıc sıkmaya gerekyok zamanı gelınce kendılerı bırakıyor zaten

-------------
aşkım + oğlum = ben

22 hazıran 2007 15:15

Mesaj Tarihi: 29-Mayis-2012 Saat 00:25
bende kızımı gece bir kere kaldırmaya başladım. gece 1,30 da kaldırıyorum sabah 8'e kadar çişini tutuyor.:))

Mesaj Tarihi: 29-Mayis-2012 Saat 00:27

ilk günlerde dışarı çıkarken bezini bağlıyodum, korkuyordum yaparsa diye ama kızım çişi gelse bile beze yapmıyordu, çişim geldi diyordu.

Mesaj Tarihi: 29-Mayis-2012 Saat 02:16
Orjinal mesaji gonderen EsraErsin EsraErsin yazdi:

benim kizimda 3 yasina girdi ama hala geceleri bez bagliyorum ve okadar cok cis yapiyorki bezi tasiyor sabaha kadar.
bende havalarin isinmasini bekledim artik baslamaliyim geceleri bezsiz yatirmaya.

biberon konusuna gelince benim kiza biberon biraktiramiyorum, pipetle yada bardakla icmiyor. bazen biryere giderken biberonunu unutuyorum, biberon yok diye ozaman süt icmeyeyim diyor. bardakla teklif ediyorum bir yudum alip birakiyor.
esra ersin bardakla icerken sut kokusu burunlarina geldigi icin icmiyorlar. pipetle bile koku geliyor. benimki de suluk ve biberon harici asla sut icmezdi. kutu sutu pipetle iciyordu ama bardaktan pipetle icmiyordu. tupperware'den kapakli pipet deligi olan bardaklardan aldim. artik iciyor. eko bardak adi.

-------------
19.10.2008

Mesaj Tarihi: 29-Mayis-2012 Saat 02:19
bezi cok erken birakan cocuklarda ilkokul caginda gece islatmalarina daha sik rastlandigina dair bir seyler okumustum. bir ornek de benim. 15 aylikken bezi birakmisim. annem gurur duyar. ama ilkkokulda cok sik gece islatmalarim olmustu. ondan hic pay cikarmaz kendine :))

-------------
19.10.2008

Mesaj Tarihi: 29-Mayis-2012 Saat 11:12
benim kız korkuyor yaa dün kakam var dedi yine gittik tuvalete biraz poposundan çıkmış beze devamıda gelecek bende bezdekini tuvaletine koydom ( lazımlığına) sonra çığlık atar gibi yarı korku yarı sevinç ifadesiyle benim kakam diyip alkış yaptı hadi oturalım dedim ama sıktı kendini devamı gelmedi çişinide söylemeden yapıyor ya aslında söylediklerimi de anlıyor ama neden böyle korkuyor anlamadım zamanı gelmedi mi acaba. gece sabaha kadar bezi baya ıslanıyor ama öğle uykularından bazen kuru bezle de kalkıyor :S 

-------------

Mesaj Tarihi: 29-Mayis-2012 Saat 11:16
Orjinal mesaji gonderen kelebbek kelebbek yazdi:

bezi cok erken birakan cocuklarda ilkokul caginda gece islatmalarina daha sik rastlandigina dair bir seyler okumustum. bir ornek de benim. 15 aylikken bezi birakmisim. annem gurur duyar. ama ilkkokulda cok sik gece islatmalarim olmustu. ondan hic pay cikarmaz kendine :))
onun da bir yüzelik dilimi varsa sen o yüzdelik dilime girmişsindir o zaman kelebek:)
eskiden bu işler nasılmış bilmiyorum da mesela kv cocukları doğduğundan itibaren tutarmış tuvalete. 1 yaşında hepsi bezi atmıştı diyor.kardeşimle bende 1 yaşında bırakmışız
zaten bizlerin devri ve öncesi genel olarak 1 yaşlarında bezsizmişizdir. malum eskiden bez yıka kaynat ütüle.. dert çookk :))
o yüzden değilmidir anneler hep "şimdi bebek bakmaya ne var bezler hazır" derler

Mesaj Tarihi: 29-Mayis-2012 Saat 11:16
büyüklerimiz şimdi cocuk bakmayı sadece alt değiştirmekten ibaret sanıyorlar ya

Mesaj Tarihi: 29-Mayis-2012 Saat 12:09
Biz sanırım tuvalet sorununu hallettik.6 Gündür gündüz bez bağlamıyorum.Biz de üzerine düşüyoruz ,kendi de söylüyor.Geceleri de yatmadan çiş yaptırıp yatırıyorum,bez bağlıyorum.Sabah genelde bez kuru oluyor,çok nadir ıslattığı oluyor.Çocuk kendi de hazır olunca ,çok da sorun olmuyor sanırım bu tuvalet olayı...İnşallah sorunsuzca gece de kurtuluruz bezden

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaj Tarihi: 29-Mayis-2012 Saat 12:26
canım İpek çişini kendisi geldiğinde mi söyledi ondan sonra başladınız tuvalete yapmaya ?

-------------

Mesaj Tarihi: 29-Mayis-2012 Saat 12:29

Benim kız altında bez varken kakası geldiğinde söyleyip tuvalete yapalım diyor ama dediğim gibi kakasını görünce korkuyor

alıştırma kilodunu giyince de çişini yapıyor söylemiyor kilodunu değiştirmek için çıkarınca da  bez bağlama diyor

-------------

Mesaj Tarihi: 29-Mayis-2012 Saat 13:07

canım İpek çişini kendisi geldiğinde mi söyledi ondan sonra başladınız tuvalete yapmaya ?

Annem aylardır zaten ipeği lazımlığa oturtuyordu.İpek de çişini-kakasını yapıyordu fakat şartlardan dolayı bezini çıkarmamıştıkCryAnneme lazımlık için itiraz etmeyen ipek,evde ben oturtmak istediğimde çoğu zaman mızıklıyordu.Ben de hafta sonları çok üstüne düşmedim doğrusu.Geçen hafta perşembe günü ipek anneme "bana bez bağlama" demiş.Annem de "sen çiş gelince haber ver,bağlamayım demiş"Gündüzleri bezi bırkamamız bu şekilde oldu.darısı başınıza...
bu arada zamanı zaten gelmişti ipek 31 aylık...

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaj Tarihi: 29-Mayis-2012 Saat 13:22
bende tam güvenemediğim için bi bez bağlıyorum bi alıştırma kilodu giyiyoruz bende tamamen okulun tatil olmasını bekliyorum bakalım nasıl olacak bizim malışmamız benim cadı da 27 aylık yaaa

-------------

Mesaj Tarihi: 28-Temmuz-2012 Saat 10:10
benim kuzucuk gunduz tamamen ogrendi cisi ve kakasini soyluyor yalniz geceleri bazen altina kaciriyor basladigimiz ilk gunler gece bez bagliyordum esim normal kilot giydir uyandirma sakin dedi o zamanla islakliktan rahatsiz olup yapmayi birakacak dedi bende dedigi gibi yapiyorum birkac kez ben yatmadan sordum hayir cis yok dedi ama arada yapiyor altina ne yapmaliyim alez serdim yatagin ustune sivi gecirmiyor ustunede carsaf seriyoruz bu durum cokuzun surermi acaba?diyip duruyorum gecede wc ye gitmek istemiyor gecen gun denedim kucagima alp agladi kiyamadim geri yatagina goturdum sabaha yapmisti yine

-------------

Mesaj Tarihi: 28-Temmuz-2012 Saat 10:20
kakasinda korku yasadi baya 10.gun tuvalete yapti 2_3 gun tutup kabiz oldu ama birkac gundur daha rahat yapiyor korkusu kalmadi masallah

-------------

Mesaj Tarihi: 28-Temmuz-2012 Saat 10:22
benim kuzucuk 28 aylikken basladik ve 2 haftada tamamladik gunduzu ama gece devam ediyor

-------------

Mesaj Tarihi: 29-Temmuz-2012 Saat 09:46
Biz çok şükür atlattık bu dönemi.Bazen dışardayken çişim geldi diyor,yolda oluyoruz. Biraz tut eve gidiyoruz dediğimizde bile kaçırdığı olmuyor,maşallah.Geceleri de bez bağlamayı bıraktım.Hep kuru kalkıyordu.Islattığı olmadı ,bundan sonra da hep kuru kalkar inşallah.Darısı sıradakilerin başına...

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaji gonderen: Merve
Mesaj Tarihi: 29-Temmuz-2012 Saat 10:48
bizde cok sukur kurtulduk gunduzde gecede biraktik bezi..
sevil benim oglumda kakasiyla illgili korku yasadi tuvalete yapana kadar baya ugrastik ama artik yapiyor sukur... tahmin etttigimden daha kolay gecti bu surec...

-------------
METEHANIM_15/12/2009 21:00
Annen Kurban Olsun Seni Yaradana Canim Oglum...

Mesaj Tarihi: 29-Temmuz-2012 Saat 11:09
Meralcim. masallah metehan a gece ben napayim dun dayanamadim kilot seklindeki primanin bezleri var onlardan giydirdim sabaha kadar yapmis bezede gunduz halloldu da gece ilk baslarda kuru kalkiyordu ama simdi yapiyor karni tok oluyor yatmadan once ama yinede sut iciyor

-------------

Mesaji gonderen: sedef_85
Mesaj Tarihi: 29-Temmuz-2012 Saat 15:30
Yagiz 17 aylikken kendisi istedi bezi birakmayi cisinide kakasinida lazimliga yapti ama kabiz oldu bi sira lazimliktan korktu ve cisini tuvalete kalasini beze yapar oldu gecede bezliyordum 4-5ay yavas yavas ugrasarak kakayida wc ye yapmaya basladi gece bezinide hemen ardindan kestim 2.5Yasinda falandi ilk baslarda gece ilk yaptigi cise gore 2-3kere kaldiriyordum.simdi ben yatmadan once 1 kere kaldiriyorum o kadar.biz bile gece kalkiyoruz cise cocuklar neden kalkmasinki bende kilozette uyuyorum yatagami iseyeyim uyuku icin.kaldirin bisey olmaz.ben hasta pedi koydum yataga ama daha hic kacirmadi.kaldiriyorum cunku bende kalkmasan iserim yataga :)

-------------
Hayatın tadını çıkar.... Baktın onu beceremiyosun Tadını kaçıranı Hayatından çıkar..! :)

12.11.2008/11.07 En kıymetlim

Mesaji gonderen: Mercan
Mesaj Tarihi: 29-Temmuz-2012 Saat 19:01
Offf biz cok zorlaniyoruz bi ara gunduz bezini birakmistik ama zaten hep kabizlik yasadigi icin kakasini hic yapmak istemedi lazimliga daha cok kaboz oldu kakasindan korkuyo yapmak istemiyo o nedenle bikacgun belki kakasini yapar diye bezi altinda tuttuk ve istemiyo bezi cikarmamizi bende kabiz olur diye korkuyorum bide gunduz bezini biraktigimizda kimsenin evinde cise gotmiyo cok skssada tutuyo saatlerce bende enfeksiyon falan olur diye korkuyorumm cok kotu yaa hala kakasindan korkuyo cok gec kaldik 30 aylik oldu

-------------
geldi annesinin boncuk kuzusu yuvamin altin topu liva 16.01.2010
oglusum hosgeldin cekirdek ailemize omer taha 28.06.2012

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 00:56
mercan çocuk 5 ya$inda gibi konu$uyorsun canim
2.5 ya$inda elindeki kiz
soylesee iyi de  soylememesi bu kadar vahim bi durum deil
çok zorlarsan çok bekletir seni
naparsan yap ama bunun için kizip inatla$ma kizinla

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 01:05
ben gece bağlamıyorum kaldırmıyorumda,
kalkıp geliyor bazen sabaha karşı çişim geldi diye o zaman götürüyorum
maşallah deyin darısı diğer oğlana (hoş o da 2 gecedir bezi kuru kalkıyor 20-06 arası yapmıyor)

-------------

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 01:17
maa$allah suelcim
iki numara sicaklrda terledigi için yapmiyor buyuk ihtimalle
yani kaybedek sivi yok
emrede az az yapiyo bu aralar
sabah bezini degi$miyom çogu zaman, dolu bile olmuyor

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010

Mesaji gonderen: meralper
Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 01:24
mustafa hiç yanaşmıyor bezi çıkarmaya beklemeye aldık ama ne zamana kadar bekleyeceğim ne dersiniz ısrar etsem mi bezi çıkarınca çok ağlıyor

-------------
18.03.2010

Mesaji gonderen: sedef_85
Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 01:25
Mercan erik kurusu,gun kurusu kayisi ve inciri seker koymadan marmelat yap her sabah ac karna 2tatli kasigi yedir sute kat istemezse.yagizin poposu yirtilmisti bildigin kaya cikartiyordu cocuk birde anestol krem sur makatina kulak pamugu ile icinede sur azicik bu kremin hic sakincasi yok kaka yapacagini anladiginda sur uyusturuyor ve bir siringa al ignesini at icine az zeytin yag cek ve makatina enjekte et.bez istiyorsa tak israr etme daha cok inata dondurmesin unutsun acisini ben de cok cok cok cektim o durumdan sabirli ol.zaten acisi ona yeter yazik benimki tir tir titrerdi kaka yaparken

-------------
Hayatın tadını çıkar.... Baktın onu beceremiyosun Tadını kaçıranı Hayatından çıkar..! :)

12.11.2008/11.07 En kıymetlim

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 01:28
meralper elleme bence yani israr etme

bu sabah abkdim emrenin popsu biraz kziarikdi çikardim bezi
istemiyorda iyi kotu gonlunu ettim kandirdim
neyse

iki defada gonlunu edip lazimiga oturttum buraya kadar hersey normal :)

kisa bi sure sonra anne çi$ diye beni çagirdi
bi bakdim i$eyerek yuruyup gelmi$ :)
bezi baglayip yolumuzu devam ettik

ben sicaklardan dolayi pi$mesin diye arada çiakriyorum deniyorum gibi oluyor
teklif var israr yok ama oyuncak vs kandirmak var :)))

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 11:20
dun yatmadan anlasma yaptik bizim cadiyla cisin gelince yatagina yapma tuvalete gidelim dedim iki kere gittim uyuduktan sonra duymadi bile sonra annem bi bakayim demis anneannesine tuvalete gidelim cisim var demis ve yapmis masallah birde boyle yatmadan deniyeyim konusmadan anliyor benimki

-------------

Mesaji gonderen: Merve
Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 11:30
sevilcim cok iyi yaptin canim masallah elife bende her aksam yatmadan oyle derim ogluma ve bazen gece kendi kalkiip yapiyor benide cagriyor tabi :)

meralcim bencede israr etme daha zamani gelmedi demekki bak oglum daha yeni ogrendi su an 31aylik :)

sulecim oglunada masallah darisi ikinci ogluna insALLAH...

mercan zamani gelmemistir kendilinden cozulecek insallah...ana okuluna yzdirdnmi bu sene?? kabiz icin birseyler yapman lazim tabi.. sedefin yazdigi tarifi dene derim...

-------------
METEHANIM_15/12/2009 21:00
Annen Kurban Olsun Seni Yaradana Canim Oglum...

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 11:43
Orjinal mesaji gonderen Aykiz__ Aykiz__ yazdi:

mercan çocuk 5 ya$inda gibi konu$uyorsun canim2.5 ya$inda elindeki kizsoylesee iyi de  soylememesi bu kadar vahim bi durum deilçok zorlarsan çok bekletir seninaparsan yap ama bunun için kizip inatla$ma kizinla

yok zaten inatlasmiyorum seren biraktim gtti yakasini sadece ben izinden gelince ekim ayinda okula basliyo ya iyice icine kapanirsa diyemezki kakam var diye desede bez yokken yapmiyo hele disarda hic yapmiyo mahcup olmasini istemiyorm

-------------

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 11:47
Evt mervecim baslicak ama izne gtcem nasipse hemde bwlki ogrenir o zamana kadar gelince baslar diye umuyorum sedefin tarifini turkiyeye annemlere gidince yapmayi dusunuyorum yalvarmam lazim ye diye elimdeki bebekle cok zor oluyo herseye kosmak en azindan vaktim olur orda

-------------

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 14:17
mercan benim kizhala  okulda yada oyun grubunda kak aypmiyor
ben yaninda olmayinca çekiniyo
bi kere kaçirdi kaksini oyun grubunda, eve kadar tutmak istedim anne tutamadim dedi
evde ali$tikdan sonra okulda yapamsada olur yani

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 14:24
Esma zorlama guzelim kardeside oldu biraz sikinti yasatir sana her an pesinde gezemiyeceksin birde dk basi evi temizleyemezsin kucuk bebek olmasa baslardin ama biraz ertelesen daha iyi olacak sanirim

-------------

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 14:27
bizim kaka saatimiz yok henuz bazen aksam yapiyor bazen de sabahtan yapiyor biriktiriyor 2yada 3 gun ilk zamanlar cok sikiyordu kuruyordu zeytinyagi suruyorduk poposuna daha rahat yapiyordu

-------------

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 14:34
meralcim öyle yapacağım artık çok sağol

-------------
18.03.2010

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 14:57
Meralcim babasi konussun yaninda tuvalete gotursun birde boyle dene heveslenir belki

-------------

Mesaj Tarihi: 30-Temmuz-2012 Saat 18:26
sevil zaten hep bizimle beraber geliyor tuvalete eşim ısrar etme diyor

-------------
18.03.2010

Mesaji gonderen: zeynep20
Mesaj Tarihi: 12-Nisan-2013 Saat 02:04
bu çiş kaka konusu nekadr stresli bir durummus :(( banada bi yardımcı olun lütfen arkadaşlar kızıma 3 gundur tuvalet eğitimi vermeye calısıyoruz soylemesede sureklı wc goturuyorum yapıyor ama kakasını altına yapıyor bezi tamamen bıraktım ben dun gece bağlamadım hiç ıslatmamıs altını geceleride baglamayı dusunmuyorum cunku herkes kesinlkle bırakırsan gece de bağlama yoksa gece ıslatmaları devam ediyor dedi benim sıkıntım kaka gozle kaş arasında yapıyor takıp edemıyorum ve en zor kısmı gel annecım tuvalete atalım kakanı dıyorum cocuk gelmıyor bas bas aglıyor kacıyor bende ondan sonra sinirden deliriyorum sakin olmaya calısıyorum ama olmuyor

-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]

Mesaj Tarihi: 12-Nisan-2013 Saat 10:41
Allah yardımcın olsun çok zor bi durum baskı yapma uyutmadan bağla canım zamanla azalıyor benim kızn bu aralar baya azaldı ya çok az ıslanıyor gece bağladığım bez ya ıslanmıyor kuru kalkıyor maşallah gündüz genelde kuru kalkıyor ama ben yine risk almamak adına yaz tatilinde tamamen uyku bezini bırakmayı düşünüyorum bakalım başarılı olabilecekmiyiz ama sana tavsiyem sakın sıkma biz kaka yaparken hala alaturka tuvalette bi küçük kovası var su doldurup boşaltacağı kapları var onlarla hem oynuyor hem rahatlıyor tavsiye ederim sende çocuğun gönlünün olacağı farklı şeyler koy sadece tuvalette oynayacağı çok işe yarıyor kolay gelsin

-------------

Mesaj Tarihi: 12-Nisan-2013 Saat 14:51
Orjinal mesaji gonderen zeynep20 zeynep20 yazdi:

bu çiş kaka konusu nekadr stresli bir durummus :(( banada bi yardımcı olun lütfen arkadaşlar kızıma 3 gundur tuvalet eğitimi vermeye calısıyoruz soylemesede sureklı wc goturuyorum yapıyor ama kakasını altına yapıyor bezi tamamen bıraktım ben dun gece bağlamadım hiç ıslatmamıs altını geceleride baglamayı dusunmuyorum cunku herkes kesinlkle bırakırsan gece de bağlama yoksa gece ıslatmaları devam ediyor dedi benim sıkıntım kaka gozle kaş arasında yapıyor takıp edemıyorum ve en zor kısmı gel annecım tuvalete atalım kakanı dıyorum cocuk gelmıyor bas bas aglıyor kacıyor bende ondan sonra sinirden deliriyorum sakin olmaya calısıyorum ama olmuyor

zeynep sakin cocuga baski yapma. bazi cocuklar kakayi vucutlarinin bir bolumu zannediyorlarmis. yani sen kakai tuvalate attiginda o sanki kolu bacagi kesilip cope atilmis gibi hissedebiliyor. uzerine gitme. sakin yaklas hep. yavas yavas bye bye yapalim kakaya gibi oyunlarla alistir. cocuk zaten dehset yasarken bir de sen azarlama. sabiha paktunanin yazilari var bu konuyla ilgili. bir oku onlari.

bu ise cocuk ruhen hazirken kalkismak lazim. bezden erken kurtulmak guzel ama neye mal oluyor pek bilmiyoruz. zaten bez baglamak zirt pirt tuvalete gitmekten daha kolay. geriye bir maliyet kaliyor bir de etrafin aaaaaa hala bezi mi var seklindeki luzumsuz sorgulamalari. cocuklarin mutluluk ve huzurlari herseyin oncesinde.

Daha once yazmisimdir. Omer 3 bucuk yasindayken hala bez bagliyorduk cunku hic orali degildi. Sonra altindaki bezi hic cikarmadan tuvalete gitmeye basladik. bezi don gibi kullandik yani. kazalar oldugunda hic umrumuz olmadi. attik bezi yenisini bagladik. sonra hic yapmamaya baslayinca gunduz cikardik bezi. sadece geceleri bagladik. gece baglamanin da olumsuzlugunu yasamadik hic. baktik hic yapmiyor olunca onu da attik.

Yasitlarina gore cok gec bez kullanmaktan vazgectik ama ne ben herhangi bir sekilde etraftan cis kaka temizledim. ne de oglum altina yaptigi icin en ufak bir sucluluk duygusu duydu.

Cocuktan cocuga degisiyor bu is. Kizim 2 yas 3 ayda bir soylemeyle kesmisti altina yapmayi. Oglan sanirim rekor kirdi. Bezi tamamen attigimizda 4 yas dolmasina 2 ay vardi :))

-------------
19.10.2008

Mesaji gonderen: misirli nur
Mesaj Tarihi: 12-Nisan-2013 Saat 22:09
benim arkadasim bebegi 16 aylik basladi simdiden ogretmeye calisiyo ama bebek orali degil bezini cikariyo masallah heryere saliyo oglan dedim boyle egitimmi olur benimde oglum 14 aylik boyle bisey yapmam dedim oturt lazimliga yapmisyosa tak bezini heryere iseyerek olurmu oyle ogrenir diyo iiyyy ben asla yapmam yarin bi lazimlikta ben alicam ama isterse otursun baski yapmam bezini acinca hemen isiyo cunki belki hosuna gider lazimliga yapmak erken bizim icin tabiki ama bende denemeyi dusunuyorum istemese birakirim kayinvaldem arada oturt dedi o hep erken ogretmis bi deniyelim bakalim

-------------
23.02.2012 Alperenime kavustuk yillardir hasretim ben senin oguzel kokuna oglum hosgeldin bebegim   

Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk