Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

ek gıda vermelimiyim

Printed From: Gebelik ve Annelik
Kategori: Gebelik ve Annelik
Forum Adi: Beslenme
Forum Aciklamasi: Bebeklerimiz icin mama ve yemek tarifleri
URL: http://www.gebelikveannelik.net/forum/forum_posts.asp?TID=37023
Yazdirilma Tarihi: 29-Agustos-2015 Saat 05:37
Yazilim Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com

Baslik: ek gıda vermelimiyim
Mesaji gonderen: zeynep20
Baslik: ek gıda vermelimiyim
Mesaj Tarihi: 08-Haziran-2011 Saat 16:19
kızlar bebeğim 3 ayını doldurdu 4. ayda ek gıdaya gecmelimiyim ve neler verebilirim yoğur 4. aydan itibaren verilebilirmi??
ayrıca ben yogurt mayalamayı birtürlü beceremedim hep cıvık oluyor tarifiniz varsa alayım yada su yoğurt yapma makinelerindenmi alsam Wink

-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]

Cevaplar:
Mesaji gonderen: bluerose
Mesaj Tarihi: 08-Haziran-2011 Saat 16:40
Tatlım daha çok küçük yaa.. Evdeysen ve emziriyorsan gidebildiği yere kadar git derim. Sütün yetmiyorsa da en azından 1 ay daha mamayla takviye yap bence. Ya Aptamil gibi biberonda ya da muhallebi türü olabilir. Şahsi kanaatim bunlar tabi... Sonrasında ilk önce meyvelerden vermeye başlıyosun. Sonra sebzeler. Yoğurt için daha çok var 7-8. ayda falan verdik biz. Kahvaltı ise 9. aydan sonra..

-------------
Ayşe İpek'im artık 5 yaşında... (13.03.2009 08:40)

Elif'im de geldi hoşgeldi...(11.08.2014 13:55)

Mesaji gonderen: gullubahar
Mesaj Tarihi: 08-Haziran-2011 Saat 16:45

bluerose ile aynı fikirdeyim daha erken değil mi? yoğurt için makina almaya hiç gerek yok boşuna masraf yapma muhakkak becerirsin mayalamayı hiç zor değil ,hatta tereyağı ile mayalarsan yoğurt ekşi olmuyor geç ekşiyor,hazır yoğurtla mayalarsan da eksi olmuyor

-------------
SAHRA'm güzel kuzum doğdu 2460gr 15/09/2010-06:50 34+4 / 23.06.2013/19.08.2014

Mesaji gonderen: Merve
Mesaj Tarihi: 08-Haziran-2011 Saat 16:45
canim bencede kucuk ben ogluma ek gidayi 8aylikken verdim...

-------------
METEHANIM_15/12/2009 21:00
Annen Kurban Olsun Seni Yaradana Canim Oglum...

Mesaj Tarihi: 08-Haziran-2011 Saat 16:47
benim sütün yettiğinden 6.ayının bitmesini bekledi doktor,eğer anne sütü alıyorsa zinciri kırmamak lazım,eğer zaten hazır mama ile besleniyorsa  4.ayı bitip de 5.ayına girince vermeye başlayabilirsin senin kendi kararına kalmış sen bilirsin.en azından doktorun bize dediği buydu

-------------

Mesaji gonderen: bluerose
Mesaj Tarihi: 08-Haziran-2011 Saat 16:47
Haa bu arada ben yoğurdu hep hazır verdim kızımaa. Hiiç mayalamadım desem yeridir yani..

-------------
Ayşe İpek'im artık 5 yaşında... (13.03.2009 08:40)

Elif'im de geldi hoşgeldi...(11.08.2014 13:55)

Mesaj Tarihi: 08-Haziran-2011 Saat 16:49
sonuçta ek gıdaya yavaş yavaş geçilmesinin nedeni bebeği ek gıda ile doyurmak değil yalnızca geçiş dönemi , bir yaşına gelince ek gıda ile doymaya başlayacak,anne sütünün bağışıklığı için de daha faydalı olduğu fikrindeyim ben

-------------

Mesaji gonderen: iremege
Mesaj Tarihi: 08-Haziran-2011 Saat 17:41
büyüyene kadar ek ve ek olmayan gıdalarla beslenecek zaten. 6 aynı doldurana kadar sütün yetse de yetmesede ek gıdaya geçme. sütün yetmiyorsa zaten formul mama verbilrsin takviye olarak. ama ek gıda için erken. eliinin altında iken doğal yolla beslensin en azından 6 aya kadar bekle

Mesaji gonderen: gülbin
Mesaj Tarihi: 08-Haziran-2011 Saat 18:14
canım kızlara katılıyorum 6 aya kadar emebıldıgı kadar emsın    6 ayda   azıcık azıcık baslarsın ben oyle yaptım ben bır yasına kadar sadece her tadı bılsın dıye azaz verdım herseyden bır yasından sonra porsıyon olarak verdım 21 ay emzırdım   

-------------
aşkım + oğlum = ben

22 hazıran 2007 15:15

Mesaj Tarihi: 09-Haziran-2011 Saat 00:30
tşkler kızlar fikirleriniz için cok sukurki sutum yeterli insallah boyle devameder ben ilk bebeğimve bilmiyordum nezamn ne verilir ondna sormustum saolun biz ( yani annem & ben) :)) süreklibirşeylerin tadına baktrırıyoruz yogurt puding vs. gibi yani yedirmiyoruzda diline parmağımla dokunduruyorum  ozamn simdilik birşey yok en son yogurda baslandığını bilmiyorudum  iyi oldu bunu ögrendiğim

-------------

Mesaj Tarihi: 09-Haziran-2011 Saat 00:31
bu yoğurt yapma makineleri kullanıslı değilmi ben kendimizede mayalamaya kalkıyorumama olmuyorr bi turlu :P

-------------

Mesaji gonderen: anxious
Mesaj Tarihi: 09-Haziran-2011 Saat 03:07
en son yogurt degil canim en azindan ben oyle biliyorum. Ilk elma armut yada mevsim meyvelerinden azar azar vererek basliyorsun sonra sebzeler tek tek deniyorsun ve bir verdigini 2-3 gun bekle alerji yapip yapmadigina bakmak icin.
Ben 5 aylikken basladim ama onemli olan ek gidayla doyurmak degil tatlara alismasi olarak dusunerek hareket edersen daha iyi olur. 6 aydan sonra sutun yetmemeye kilo alimi hizi azalmaya baslayinca o zaman ek gidayi artirmak zorundasin zaten.. 

-------------
Ilk gozagrim oglum Ahmed Janim 2/4/2010
Prensesim Ela Neris'im 10/6/2011

Mesaj Tarihi: 09-Haziran-2011 Saat 09:52
Orjinal mesaji gonderen zeynep20 zeynep20 yazdi:

tşkler kızlar fikirleriniz için cok sukurki sutum yeterli insallah boyle devameder ben ilk bebeğimve bilmiyordum nezamn ne verilir ondna sormustum saolun biz ( yani annem & ben) :)) süreklibirşeylerin tadına baktrırıyoruz yogurt puding vs. gibi yani yedirmiyoruzda diline parmağımla dokunduruyorum  ozamn simdilik birşey yok en son yogurda baslandığını bilmiyorudum  iyi oldu bunu ögrendiğim

en son yoğurt deil ilk yoğurtla başlanıyor
elmaz armut sebze olarak kabak patates. sıralama böyle.
ilk ek besin yğurttur canım yanlışlık olmasın

Mesaj Tarihi: 09-Haziran-2011 Saat 09:57
beyaz üzüm anne sütüne en yakın meyve. kırmızı erikte demir var. günde 2 tane kırmızı erik bebeğin günlük demir ihtiyacını karşılıyor. nar suyu havuc suyu elma suyu bunları tülbentle sıkıp veriyordum. yoğrudu keci sütünden kendim mayalıyordum.

Mesaji gonderen: gülbin
Mesaj Tarihi: 09-Haziran-2011 Saat 11:19
canım evet oyle az az tattır 6 ayda cok zevklı bır surec baslıycak   yıne ornegın ılk gun elma verıceksın cam rendeyle rendeleyıp suyundan bır mınık kasık sonrakı gun 2 kasık sonrakı gun 3 kasık tabı cay kasıgı :)

bırhafta sadece elma suyu ıcıcek

sonrakı hafta armududa verıcen yıne sıraylar bırer kasıkla baslayıp armudada alerjısı yoksa    sonra armudla elmayı karıstırıp verıcen busekılde uzayıp gıdıcek

ama damagı o tatlara alıssındıye az az asla doysun dıye degıl

guzel sebze purelerı tarıflerı verırız ozaman sana ınsallah canım

-------------
aşkım + oğlum = ben

22 hazıran 2007 15:15

Mesaji gonderen: feelings
Mesaj Tarihi: 09-Haziran-2011 Saat 22:21
canım heyecanlınıyorsun dimi ek gıda vermek için ?:)
bilirim o duyguyu az daha sabır annesi süte devam ben 4. ayında minik minik herşeyi tattırmaya başladım kızıma ağzı alışsın diye
11. ayına gircek 9 gün sonra hala emiyor..

-------------
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..

Mesaji gonderen: datceken
Mesaj Tarihi: 11-Haziran-2011 Saat 00:16
bende cok erken dıyorum oglumu 5 ay boyunca hıcbısey vermeden sadece emzırdım. 5,5 aydan sonra yavas yavas 1er kasık vermeye baslamıstım. yıyecek bebek herzaman yer merak etme anne sutu en guzelı en temızı en faydalısı

Mesaj Tarihi: 11-Haziran-2011 Saat 00:32
tşkler canlarım ya cok saolun evet heycanlı bir süreç bu ve kızım masallah guzel emiyor yiyeceklerede ilgi duyuyor annem saolsun azar azar taddır diyor kendisi bi yandan veriyor :DD bende karpuz veriyorum cop cop emiyor onuda cok seviyor azından alınca yuzunu burusturuyor maşallah herşeyi sevecek sanırım bende doyumluk vermedim hiç tabiki sadece tadımlık yani tadlara alıssın ve yemerefleksi gelissin diyerekten inş sütüm hep yeterliolurda bunlar sadece tadımlık olur annem simdiden  vermeye basla yogurttan diyor sonra meyve karıstırıp verirsin diyor

-------------

Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk