Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Kolay Doğum İçin Öneriler

Printed From: Gebelik ve Annelik
Kategori: Gebelik ve Annelik
Forum Adi: Gebelik (Hamilelik)
Forum Aciklamasi: Gebelik (hamilelik) donemi ile ilgili sorun ve bilgilerin paylasildigi bolum.
URL: http://www.gebelikveannelik.net/forum/forum_posts.asp?TID=35344
Yazdirilma Tarihi: 20-Haziran-2018 Saat 15:58
Yazilim Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com


Baslik: Kolay Doğum İçin Öneriler
Mesaji gonderen: zeynep20
Baslik: Kolay Doğum İçin Öneriler
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 00:30

-Sakin olmak ilk kurallardan biri.Endişelenmeden ve korkmadan hareket etmeniz gerekir.Tersi olduğunda,bu tip bir hisse kapıldığınızda ağrılarınızın düzeni bozulur ve bundan dolayı doğum süreniz uzamaya başlar.

-Doğumun yaklaştığı günlerde kendinize daha çok vakit ayırın.Ağır işlerden kesinlikle uzak durun.Kolay bir doğum için bu durum oldukça etkili olacaktır.

-Nefes egzersizlerini hamileliğiniz boyunca yapmaya özen gösterin.Eğer yapmadıysanız doğuma yakın 2 ağrı arasında düzenli olarak derin derin nefes alıp verin.

-Yoga yapmaya çalışın.Çünkü yoga kas ve nefes kontrolü sayesinde sizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak doğuma hazırlar.

-Ağrılarınız başladıysa katı gıdalar yerine sıvı gıdaları tercih edin.Bu şekilde bağırsaklarınız boş olacağından doğumunuz daha rahat olacaktır.

-Hamileliğiniz boyunca yaptığınız sporların etkisi bayağı büyük olacaktır.Hatta bu etkiyi doğum sonrasında da görebilirsiniz.Özellikle kol,sırt ve bacak kaslarınızı çalıştırmak sizi rahat bir doğuma hazırlayacaktır.

-Hastaneye gitmeden önce ılık bir duş alın.

-Doğumdan sonra karnınıza hafif hafif masaj yapın.Bu rahminizin daha kolay toparlanmasına,sertliğin gitmesineve ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

-Doğumdan sonra ilk yarım saat içerisinde bebeğinizi mutlaka emzirin.Çünkü bu emzirme kanamalarınızı azaltacağı gibi bebeğinizle olan ilk bağınızı güçlü bir şekilde kurmanıza yarayacaktır.-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]Cevaplar:
Mesaji gonderen: zeynep20
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 00:32

Kolay doğum için okunacak dua ...

Doğum, yerine göre hayatî tehlike arz eden bir ameliyat olabilir. Doğum sırasında dua okumak hastaya yarar getirir mi?

İşte Peygamberimiz'in Hz. Fatıma'ya doğumu sırasında okuduğu dua...
   
Böylesine ciddî bir olay, elbette sadece mânevi dua ile geçiştirilemez. Önce maddi tedbirler alınır, yâni gereken ebeye, doktora gidilir, alâka ve muayenesi temin edilir, Bundan sonra sıra manevî tedbire, yâni duaya gelir.

Nasıl sadece doktor kesin şifaya vasıta değilse, sadece dua da öyle kesin şifaya sebep olmaz. Zira ikisini de Rabbimiz emretmekte, hem maddî, hem de manevî tedbiri dinimiz istemektedir. Birini icra edip ötekini ihmal eden, elbette yarım iş yapmış olur. Tek kanatlı kuşun uçtuğu kadar başarı temin edilir.

Maddî tedbirden sonra alınacak manevî tedbiri, yâni okunacak duayı, Efendimiz şöyle tavsiye buyurmuştur:

l- Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

"İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın.

(A'raf suresi 54. ayet)

Meali :

Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah'tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O'nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir. (A'arf suresi, 54)

Resul-i Ekrem Efendimiz kızı Fâtıma validemizin doğumunda bu duayı okutmuş, netice sevindirici şekilde huzurlu ve sıhhatli bir doğum olarak tecelli etmiştir, Mübarek nesil Hazret-i Hasan ve Hüseyin Efendilerimiz böyle dualarla dünyaya gelmişlerdir.

Sıhhatli bir doğum haberini alınca Allah’a şükretmek, konu komşuda bulunan yoksullara yardım etmek, münasip olan bîr cömertliktir.-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]


Mesaji gonderen: zeynep20
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 00:34
Kolay doğum için hurma
Hurma, Allah'ın Kuran'da pek çok ayetle haber verdiği, cennet nimetleri arasında "eşsiz-hurma" (Rahman Suresi, 68) ifadesiyle nitelendirdiği bir meyvedir. Allah'ın Kuran'da bildirdiği bu meyve incelendiğinde, pek çok önemli özelliği olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bilinen en eski bitki çeşitlerinden biri olan hurma, günümüzde lezzetinin yanı sıra besleyici özelliği nedeniyle de tercih edilen bir besindir. Her geçen gün keşfedilen faydaları hurmayı, hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan bir besin haline getirmiştir. Hurmanın sahip olduğu bu özelliklere Meryem Suresi'nde dikkat çekilmiştir.

"Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: "Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim." Altından (bir ses) ona seslendi: "Hüzne kapılma, Rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır." Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin." Artık, ye, iç, gözün aydın olsun." (Meryem Suresi, 23-26)
Allah'ın, Hz. Meryem'e "hurma yemesini" bildirmesinin pek çok hikmeti vardır. Allah'ın Hz. Meryem'in doğumunu kolaylaştırmak için sunduğu nimetlerden biri olan hurmanın, özellikle hamile ve doğum yapan kadınlar için önemi ve faydaları, bugün bilimsel olarak da bilinmektedir. Hurma içerdiği %60-65 oran ile en çok şeker içeren meyvelerden biridir. Doktorlar, hamile kadınlara doğum yaptıkları gün meyve şekeri içeren yiyecekler verilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bunun amacı, annenin zayıf düşen vücuduna enerji ve canlılık kazandırmak, aynı zamanda da yeni doğan bebeğe gerekli olan sütün oluşabilmesi için, süt hormonlarını harekete geçirmek ve anne sütünü çoğaltmaktır.

Ayrıca doğum sırasında meydana gelen kan kaybı, vücut şekerinin düşmesine sebep olur. Hurma vücuda tekrar şeker girişinin sağlanması açısından önemlidir ve tansiyon düşmesini de engeller. Kalori değerinin çok yüksek olması sebebiyle hastalıktan güçsüz düşmüş ya da yorgun olan kimseler için özellikle çok faydalıdır.

Bu bilgiler, Allah'ın Hz. Meryem'e, hem kendisine enerji ve canlılık verecek hem de bebeğin tek gıdası olan sütün meydana gelmesini sağlayacak "hurma"dan yemesini bildirmesindeki hikmetleri ortaya koymaktadır. Örneğin hurma insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10'dan fazla element içermektedir. Bu nedenle günümüzde bilim adamları, insanın sadece hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini belirtmektedirler. Bu konuda tanınmış uzmanlardan biri olan V. H. W. Dowson ise, bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir.

Hurmada bulunan oksitosin maddesi de, modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Oksitosin, doğumu kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle pek çok kaynakta "rapid birth" yani "hızlı doğum" ifadesiyle tanımlanmaktadır. Doğum sonrasında ise anne sütünü artırıcı etkisiyle bilinmektedir. Oksitosin esasen beyinde salgılanan doğum sancılarını başlatan bir hormondur. Doğum öncesi vücudun tüm hazırlıkları bu hormon sayesinde başlar. Hormonun etkisi ana rahmini oluşturan kaslarda ve anne sütünün salgılanmasını sağlayan kas yapısındaki hücrelerde görülür. Doğum esnasında ana rahminin etkili olarak kasılması doğumun gerçekleşebilmesi için son derece önemlidir. Oksitosin de, rahmi oluşturan kasların çok güçlü bir şekilde kasılmasını sağlar. Ayrıca oksitosin yeni doğmuş olan bebeğin beslenmesi için anne sütünün salgılanmasını başlatır. Hurmanın tek başına bu özelliği -oksitosin içermesi- bile Kuran'ın Allah'ın vahyi olduğunun önemli delillerinden biridir. Hurmanın tıbbi olarak faydalarının tespit edilmesi ancak yakın tarihlerde mümkün olmuştur. Halbuki Kuran'da 1400 sene evvel Allah'ın Hz. Meryem'e hamilelik döneminde hurma ile beslenmesini vahyettiği bildirilmektedir.

Ayrıca hurmada insan vücuduna bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, vücutta parçalanıp kullanılması kolay olan bir şeker türü bulunmaktadır. Üstelik bu şeker kan şekerini hızla yükselten glikoz değil, meyve şekeri fruktozdur. Özellikle şeker hastalarında kan şekerinin hızla yükselmesi, pek çok organı olumsuz olarak etkiler, ancak en çok hasar gören organ ve sistemler göz, böbrekler, kalp-damar sistemi ve sinir sistemidir. Gözde görme kaybına kadar varan rahatsızlıklar, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi pek çok ciddi hastalığın en önemli nedenlerinden biri kan şekeri yüksekliğidir.

Hurma içerik olarak çok çeşitli vitamin ve minerale sahiptir. Lif, yağ ve proteinler açısından da çok zengindir. Hurmada sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor da bulunmaktadır. Hurma ayrıca A vitamini, betakaroten, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini de içerir. Hurmada bulunan vitamin ve minerallerin, normal insan vücudunda ve hamilelik zamanlarındaki faydalarından bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz:
Hurmanın besleyici oranının gücü, içerdiği uygun mineral dengesinden kaynaklanmaktadır. Hurmada, hamilelikte kadınların alması gereken bir B vitamini olan folik asit de bulunmaktadır. Folik asit (B9), vücutta yeni kan hücresi yapımında, vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir. Bu yüzden hamilelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar. Folik asit seviyesi yetersiz olduğunda yapısal olarak normalden büyük, ancak işlevleri düşük alyuvar hücreleri meydana gelir ve kansızlık belirtileri ortaya çıkar. Özellikle hücre bölünmesinde ve hücrenin genetik yapısının oluşmasında önemli rol oynayan folik asit, hamilelik sırasında gereksinimi iki katına çıkan tek maddedir. Hurma da, folik asit açısından çok zengin bir besin türüdür.

Öte yandan hamilelikte meydana gelen uzun süreli bulantı ve fiziksel tepkimeler nedeniyle potasyum eksikliği açığa çıkar ve bu durumda da potasyum takviyesi yapılması gerekir. Hurmada bol miktarda bulunan potasyum bu açıdan büyük önem taşıdığı gibi, vücuttaki su dengesinin korunmasında da son derece etkilidir. Ayrıca potasyum beyne oksijen gitmesine de yardımcı olarak berrak düşünebilmeyi sağlar. Bununla beraber vücut sıvıları için uygun alkalik özelliği sağlar. Zehirli vücut atıklarını dışarı atması için böbrekleri uyarır. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardım eder ve sağlıklı deri oluşumunu sağlar.

Hurmada bulunan kalsiyum ve fosfat ise, iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok önemli elementlerdir. Hurma, içerdiği bol fosfor ve kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi korur ve bu hastalıkların azaltılmasına yardım eder.

Bilim adamları hurmanın stres ve gerginliği giderici etkisine de dikkat çekmektedirler. Berkeley Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalar, sinirleri güçlendiren B6 vitamininin ve kasların çalışmasında önemli rol oynayan magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğunu ortaya koymuştur. Hurma ayrıca içerdiği magnezyum ile, böbrekler için de son derece önemlidir. Bir insan günde 2-3 tane hurma yiyerek vücudunun magnezyum ihtiyacını karşılayabilir.

İçerdiği B1 vitamini ile sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırır. Vücuttaki karbonhidratların enerjiye çevrilmesine, protein ve yağların vücudun diğer ihtiyaçları için kullanılmasına yardımcı olur. B2vitaminiyle de, vücudun enerji sağlaması ve hücrelerin yenilenmesi için protein, karbonhidrat ve yağların yakılmasına yardımcı olur.

Hamilelikte A vitaminine olan ihtiyaç da artar. Hurma, içindeki A vitamini sayesinde, görme gücünü ve vücut direncini artırır, kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Hurma, betakaroten açısından da son derece zengindir. Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önleyici özelliği vardır.
Ayrıca diğer meyveler genellikle protein açısından yetersizdir, ancak hurma protein de içermektedir. Bu özelliği sayesinde vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar, hücreleri yeniler ve vücut sıvısını dengeler. Örneğin et de faydalı bir gıdadır ancak özellikle hamilelik döneminde taze bir meyve olan hurma kadar fayda vermeyebilir. Hatta böyle bir dönemde etin fazla tüketilmesi vücutta zehirlenmeye neden olabilir. Hazmı kolay olan, hafif sebze, meyve türü yiyeceklerin tercihi daha uygun bir seçimdir.

Hurmanın içerdiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar. Bilindiği gibi alyuvarlar kanda oksijen ve karbondioksiti taşıyarak hücrelerin canlılığını sürdürmesinde rol oynarlar. Çok fazla demir içermesi sebebiyle, bir insan günde 15 tane hurma yiyerek vücudunun demir ihtiyacını karşılayabilir ve demir eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardan korunmuş olur.

Hurma ile ilgili tüm bu bilgiler, Allah'ın sonsuz ilmini ve insanlara olan rahmetini ortaya koymaktadır. Görüldüğü gibi modern tıbbın ancak günümüzde tespit edebildiği hurmanın -özellikle de hamilelik dönemindeki- faydalarına Kuran'da 14 asır önce işaret edilmiştir.

"O, gökten su indirendir. Bununla herşeyin bitkisini bitirdik, ondan bir yeşillik çıkardık, ondan birbiri üstüne bindirilmiş taneler türetiyoruz. Ve hurma ağacının tomurcuğundan da yere sarkmış salkımlar, -birbirine benzeyen ve benzemeyen- üzümlerden, zeytinden ve nardan bahçeler (kılıyoruz.) Meyvesine, ürün verdiğinde ve olgunluğa eriştiğinde bir bakıverin. Şüphesiz inanacak bir topluluk için bunda gerçekten ayetler vardır." (Enam Suresi, 99)
 
 
ALINTI :
"
Evet Canım Banada Hacıdan Gelen Bir Teyze Vermişti 2 Tane Birini Sancın Başlayınca Ye Diğerini Doğumdan Sonra Göğüslerine Sür Ve Ye Demişti Gerçektende Doğumum çok Kolay Oldu Allaha şükür"


-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]


Mesaji gonderen: zeynep20
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 00:37
Kolay Doğum İçin Dualar-Doğumu Kolaylaştıran Dualar
Doğuma Girmeden Okunacaklar
1.Meryem Suresi
2.Fatiha-Yasin-Tebareke-Amme
3.Ashâb-ı Kehf
Yemlîhâ, Mekselînâ, Mislînâ, Mernûş, Debernûş, Şâzenûş, Kefeştatayyûş ve köpekleri Kıtmîr'dir.(üstünde de taşınabilir)
4.Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

"İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın" A'raf suresi/54.Doğum Anında Tekrarlanacaklar: ( Doğum yapan ve onu bekleyenler tarafından)
1.Lailahe illa ente kuntuminezzalimin
2.İnşirah suresi


3.Rabbiyesir duası
Rabbiyesir vela tuasır Rabb, temim Bil hayr.
4.İnşikak suresi ilk üç ayet:

5. Abese suresi 20. Ayet:
Sümmmessebile yesserah (özellikle doğum ve sancı anında tekrarlanmalı)
Anlamı:Sonra ona (doğmasında, hayır ve şerri seçmesinde) yolu kolaylaştırdı
-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]


Mesaji gonderen: zeynep20
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 01:02
Yapılan araştırmalar, gebeliği boyunca egzersiz yapan http://www.meleklermekani.com/portal/gebelik-konulari - anne adaylarının daha kolay http://www.meleklermekani.com/portal/gebelik-konulari - doğum yaptığını gösteriyor. Siz de gebeliğiniz boyunca, yapacağınız egzersizlerle daha rahat bir http://hamilelik.meleklermekani.com - hamilelik ve doğum süreci geçirebilirsiniz.

Sema Hastanesi
http://www.meleklermekani.com/portal/kadinca - Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Zeynep Ulusal, doğum egzersizi yapmadan önce anne adaylarının doktorlarına danışması gerektiğini söyledi. Egzersiz yapmanın anne adaylarının kendilerini iyi hissetmelerini sağladığını söyleyen Dr. Ulusal, egzersiz yapmanın faydalarını şöyle sıraladı,

Anne adayı kendini daha enerjik hisseder.

• Anne adayı daha rahat uyur.

• Annede Gebelikle oluşan bel, sırt ağrıları gibi rahatsızlıkları minimum düzeyde olur.

• Anne adayının stresi azalır, kişi daha iyi hisseder.

• Egzersiz yapmak kilo kontrolü sağlar.

• Egzersizler normal doğum için iyi bir hazırlıktır.

• Egzersiz yapan anne adayı doğum sonrası, eski haline daha çabuk döner.

Anne adaylarına yapılması tavsiye edilen, en iyi ve kolay yapılabilen egzersiz yürüme olarak karşımıza çıkıyor. Dr. Ulusal, yürüyüş uzun süre nefes nefese yorucu olmamalı, temiz havada, dinlenerek, keyif alarak yapılmalı diyor. Yürüyüş için rahat spor ayakkabı giyilmesi gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Genellikle gebeliğin 12. haftasında egzersizlere başlanabiliyor.

Anne adayları hangi sporları yapabilir?

• Yürüyüş

• Hafif aerobik

• Yoga

• Pilates

• Dans

• Yüzme

• Streching

• Kegel egzersizleri

Anne adayları her türlü temas sporundan kaçınmasında fayda var. Herhangi bir darbenin annenin
http://www.meleklermekani.com/portal/beslenme-ve-diyet - karın bölgesine gelmesi, istenmeyen durumlarla karşılaşılmasına neden olabiliyor.

Anne adaylarının rahatlıkla yapabileceği sporlardan bir tanesi de yüzme. Yüzme vücuttaki tüm kas sistemini çalıştırdığı için dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkiye sahip. Ancak yüzülecek olan havuzun temiz olup olmadığı ve
http://www.meleklermekani.com/portal/cilt-bakimi - bakımı nın yapıldığından emin olunan havuzların tercih edilmesi gerekiyor.

Egzersiz yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

• Egzersiz öncesinde ve sonrasında bol bol sıvı alın.

• Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda egzersiz yapmayın.

• Zıplama hoplama hareketlerinden kaçının.

• Hiçbir zaman kalp atım sayısı 140’ın üzerine çıkmamalı.

• Vücut ısınız 38 dereceyi aşmamalı.

• Eklemeleriniz son hareket noktalarına kadar zorlamayın.

• Egzersizlere başlamadan ve bitirmeden önce solunum ve gevşeme egzersizlerini yapın.

Egzersizler esansında ya da sonrasında herhangi beklenmedik bir durum ile karşılaşırsanız doktorunuzu aramanızda fayda var.

Hangi durumlarda egzersizlere ara verilmeli?

• Ağrı

• Rahimde kasılma

• Kanama

• Amnios sıvısının gelmesi

• Bayılma hissi

• Nefes darlığı

• Çarpıntı

• Görme bozukluğu

• Kol ve bacakta uyuşma

http://www.meleklermekani.com/portal/gebelik-konulari - Bebek hareketlerinde azalma

• Yürüme güçlüğü
gal_register('gal_10_430022', '1', '1', '0', '0', '0'); gal_register('gal_24_430022', '1', '1', '0', '0', '0'); gal_register('gal_38_430022', '1', '1', '0', '0', '0'); gal_register('gal_43_430022', '1', '1', '0', '0', '0'); gal_register('gal_45_430022', '1', '1', '0', '0', '0'); gal_register('gal_46_430022', '1', '1', '0', '0', '0'); gal_register('gal_47_430022', '1', '1', '0', '0', '0');

-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]


Mesaji gonderen: zeynep20
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 01:13
hamilelikte dogumu kolaylaştıran egzersizler - nefes egzersiz. nasıl yapılır - rahatlama egzersizleri - dogumu kolaylaştıran egzersizler
 
a) NEFES EGZERSİZLERİ: Özel bir çaba harcamadan nefes alındığında, yani kendiliğinden nefes alındığında, havanın vücudunuza giriş şekline dikkat edilmez. Göğüs ve karın yavaşça ve hafif kalkarlar. Nefes alış şeklinizi gözlemleyin, bir elinizi göğsünüze koyun, diğerini karnınıza. Hangisi daha çok kalkıyor?
 
Şimdi biraz göğüs nefesi egzersizleri yapalım:
Egzersize başlamadan önce derin bir nefes verin. Sonra nefes alarak göğsünüzü şişirin. Bu sırada akciğerler hava ile dolacak ve diyaframı aşağıya itecektir. Daha sonra nefesinizi yavaşça üfleyin.
 
Şimdide bir karın nefesi egzersizi yapalım:
Bir elinizi göğsünüze bir elinizi karnınıza koyun ve derin bir nefes alın, ama bu nefesi alırken göğsünüz hiç kalkmadan yalnızca karnınızı şişirin. Daha sonra karnınızı olabildiğince içeri çekerek üfleyin. Bu iki nefesi, yani karın ve göğüs nefesini ayırmak önemlidir, çünkü doğumda özellikle göğüs nefesinize hâkimiyetiniz size çok yararlı olacaktır.
 
Doğum için gerekli bazı nefes egzersizlerini birlikte inceleyelim:
 
Tutulmuş nefes: Derin bir nefes alın ve sonuna geldiğinizde nefesinizi tutun, içinizden ona kadar sayın, sonra havayı ağızdan bırakın. Bu tutulmuş nefes doğum sırasında özellikle bebeğinizi dışarı iterken faydalı olacaktır.
 
Yüzeysel küçük nefes: Hafifçe ve çabucak, ses çıkarmadan nefes alıp verin. Yalnızca göğsünüzün üst kısmı kıpırdamalı, karın hemen hemen hareketsiz kalmalıdır. Bu nefes ritmik olmalı. Dolayısıyla nefes alma zamanının verme zamanına eşit olmasına dikkat edin. Bu nefesi ağzınızı açık veya kapalı iken yapabilirsiniz. Bu yüzüyle nefes rahim ağzının doğum için genişlemesini sağlayan güçlü kasılmalar geldiğinde işe yarayacaktır.
 
Büyük sık nefes: Bu kez nefes ritmi hızlanmalı, saniyede tam bir nefes alıp vermek gerek. Ağız yarı açık nefes alın, nefes verin. Bu nefes rahim ağzı genişlemesinin sonunda bebeği iterken ve bebek dışarı çıktıktan sonra kendinizi engellemeniz gerektiğinde çok işe yarayacaktır.
Bu farklı nefeslere hâkim olmayı öğrendikten sonra bir doğum provası yapalım. Bebeği dışarı atma sırasında duracağınız pozisyona geçin, yani sırt yastıklarla kalkmış, bacaklar bükülü, uyluklar ayrılmış.
 
Bu pozisyonda kendinizi şu egzersize alıştırın: Önce bebeği dışarı itmeyi kolaylaştıran nefes tutmayı yapın, hemen ardından bebeği daha fazla itmeyi engelleyen sık sık yüzeysel küçük nefesleri yapın. Doğum sırasında önce bebeği itmek için kendinizi kastıktan sonra, birden çocuğun başı göründüğünde ebe "artık itmeyin itmeyin" diyecektir.
Pratikte şöyle anlaşılacaktır: Tutulmuş nefes," nefes alın, tutun, itin itin, itin". Sonra hemen ardından "artık itmeyin, ağzınızı açın, nefes alın, verin, alın, verin". Tutulmuş nefesten hemen sık nefese geçmek kolay değildir. Bu yüzden çalışmak gerekir. Ancak bu nefes egzersizlerini yaparken arada normal solumanıza dönüp, kendinizi dinlendirmeyi unutmayın.
 
b) RAHATLAMA YÂDA GEVŞEME EGZERSİZLERİ: Rahatlamayı yani sinirleri ve kasları tümüyle gevşetmeyi başarmak kolay bir egzersiz değildir. Başarmak için en uygun koşullarda uygulamak gerekir. Dolayısıyla başlangıçta gürültüden uzak olmak için odanızın kapılarını ve pencerelerini kapamakla işe başlayın. Güçlü bir ışık rahatlamayı engeller, perdeleri de çekin. Eğer yatağınız çok yumuşak değilse yatağınıza, yoksa yere uzanın. Bir yastık başınızın altına, bir yastık ayaklarınızın altına, bir yastıkta hafif bükülü dizlerinizin altına yerleştirin. Yapacağınız egzersizin amacı aynı anda vücudunuzun bütün kaslarının gevşemesini sağlamaktır. Bunu başarmak için önce kasılma ile gevşeme arasındaki farkı anlamanız gerekir. Bunun için, vücudunuzun farklı kaslarından önce birini sonra diğerini kasıp gevşeteceksiniz. Yapmanız gerekene yoğunlaştırılmış olun ve her hareketi yavaşça yapın. Sağ elden başlayın: yumruğunuzu sıkın, gerilmeyi birkaç saniye koruyun, sonra düzenli olarak bırakın. Aynı şeyi sol el ve kollarlara da yapın. Ardı ardına ayak parmaklarını, ayak bileği kaslarını, uylukları kasıp bırakın. Kas kasılmasıyla gevşemeyi ayırt etmeye kendinizi alıştırana kadar kasılmayı her keresinde birkaç saniye tutun.
 
İlk rahatlama seansınızı bu kaslarınızın bilincine varma işlemine adayabilirsiniz. Sonra gevşemenin ileriki seanslarında vücudun her bir bölümü ayrı ayrı ele alınır. Bir gün kollar, ertesi gün bacaklar, üçüncü gün yüz gibi. Başlangıçta yüzünüzü gevşetmeniz zor olacaktır, çünkü yüzde altmışa yakın kas vardır. Önce hepsini aynı anda kasmayı deneyin: Ağzı ve gözleri iyice kapatın, çeneleri kasın, alnı da unutmayın.
 
Gevşemeyi başarıp başaramadığınızı şu test gösterecektir. Kolunuzu kastıktan sonra tümüyle gevşetin, sonra birinden kolunuzu kaldırmasını isteyin. Eğer bu kişi hiç bir dirençle karşılaşmadan kaldırabiliyor ve bıraktığında kol cansız bir şekilde düşüyorsa gevşemeyi başardınız demektir. Şimdi vücudunuzun bütün kaslarının gevşemesini aynı anda elde etmeyi deneyin. Derince üç ya da dört kez nefes alın. Sonra nefes alırken bütün kaslarınızı, kolunkileri, bacağınkileri, karın kaslarını, yüz kaslarını kasın. Böylece üç ya da dört saniye kalın. Sonra tümüyle nefes vererek gevşeyin. Birkaç saniye sonra vücudunuzun tümüyle pörsümüş olduğunu ve yatağa gömüldüğünüzü hissedeceksiniz. Yavaş yavaş büyük bir iyilik sizi saracaktır. Nefesiniz düzenli ve sakin olacaktır. Gevşeme seansından sonra birden kalkmayın, başınız dönebilir. Önce oturun sonra yavaşça kalkın.
Mükemmel bir şekilde gevşemeyi öğrenmek için birkaç gün yeter. Tam bir gevşeme gerçek bir yoğunlaşma olmadan elde edilemeyeceğinden, başlangıçta beş dakikadan fazla ayırmayın. Yoksa gevşemek yerine yorulursunuz. Bir süre sonra, günlük gevşeme seanslarından vazgeçemeyeceksiniz. Özellikle hamileliliğiniz yüzünden biraz sinirliyseniz sizi dinlendirecektir. Bu egzersizler size sıkıcı gelirse yerini uyku ile doldurabileceğinizi düşünmeyin. Uyku vücudun ve ruhun tam gevşemesi anlamına gelmez. Uyurken endişeleriniz ve gördüğünüz düşler kasılmalara neden olur. Bu rahatlama seanslarını özellikle rahat bir gece geçirmeniz için uyumadan önce akşam yapmanızı öneririz. Rahatlama uykuya en iyi hazırlıktır. Altıncı, yedinci aydan sonra büyüyen karnınız sırtüstü yatarken sizi rahatsız edebilir, bu nedenle egzersizinizi sol tarafınıza yatarak yapabilirsiniz


-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]


Mesaji gonderen: ASYA
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 01:18

Normal doğum yapmış biri olarak tavsiyelerim;

*ağırlaşmamak için hareketli olmak,mümkün olduğunca yürüyüş yapmak,
*1-2 ay düzenli hurma yemek 
*hayırlı ve kolay bir doğum olması için bol bol dua etmek...


-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnciMesaji gonderen: zeynep20
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 01:24
Orjinal mesaji gonderen şeker kız şeker kız yazdi:

Normal doğum yapmış biri olarak tavsiyelerim;

*ağırlaşmamak için hareketli olmak,mümkün olduğunca yürüyüş yapmak,
*1-2 ay düzenli hurma yemek 
*hayırlı ve kolay bir doğum olması için bol bol dua etmek...
tşkler cnm ben hurma yemeye baslasammı ki artık birde erkenden dogurup gelmiyim :))

-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]


Mesaji gonderen: ASYA
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 01:42
Orjinal mesaji gonderen zeynep20 zeynep20 yazdi:

Orjinal mesaji gonderen şeker kız şeker kız yazdi:

Normal doğum yapmış biri olarak tavsiyelerim;

*ağırlaşmamak için hareketli olmak,mümkün olduğunca yürüyüş yapmak,
*1-2 ay düzenli hurma yemek 
*hayırlı ve kolay bir doğum olması için bol bol dua etmek...
tşkler cnm ben hurma yemeye baslasammı ki artık birde erkenden dogurup gelmiyim :))
 
 
Çok yemediğin sürece bişey olmuyor.günde 1-2 tane yemiştim başlarda


-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnciMesaji gonderen: zeynep20
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 01:44
Orjinal mesaji gonderen şeker kız şeker kız yazdi:

Orjinal mesaji gonderen zeynep20 zeynep20 yazdi:

Orjinal mesaji gonderen şeker kız şeker kız yazdi:

Normal doğum yapmış biri olarak tavsiyelerim;

*ağırlaşmamak için hareketli olmak,mümkün olduğunca yürüyüş yapmak,
*1-2 ay düzenli hurma yemek 
*hayırlı ve kolay bir doğum olması için bol bol dua etmek...
tşkler cnm ben hurma yemeye baslasammı ki artık birde erkenden dogurup gelmiyim :))
 
 
Çok yemediğin sürece bişey olmuyor.günde 1-2 tane yemiştim başlarda
tamm cnm bende yavastan baslayayım hem yuruyuse hem hurmaya inş kolay bir dogum olur ;)

-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]


Mesaji gonderen: ESPER
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 01:46
harika bilgiler teşekkürler paylaşım için zeynepcim. inşallah uygulayabilirim hepsini :)

-------------
RABBİM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN.10/03/2011 18:15 HOŞGELDİN BİRİCİK OĞLUM


Mesaji gonderen: zeynep20
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 01:55
Orjinal mesaji gonderen ESPER ESPER yazdi:

harika bilgiler teşekkürler paylaşım için zeynepcim. inşallah uygulayabilirim hepsini :)
rica ederim cnm su nefes işini becerebilirsek kolay olcak gibi :P

-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]


Mesaji gonderen: ESPER
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 02:06
Orjinal mesaji gonderen zeynep20 zeynep20 yazdi:

Orjinal mesaji gonderen ESPER ESPER yazdi:

harika bilgiler teşekkürler paylaşım için zeynepcim. inşallah uygulayabilirim hepsini :)
rica ederim cnm su nefes işini becerebilirsek kolay olcak gibi :P
canım nefesi de geçtim, yürüyüşler, egzersizler. ben kendimi çok yorgun hissediyorum şimdiden. kan ilacımı da düzenli alıyorum. duaları da nasıl aklımızda tutcaz onlar bile zor geldi.Allah yardımcımız olsun.

-------------
RABBİM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN.10/03/2011 18:15 HOŞGELDİN BİRİCİK OĞLUM


Mesaji gonderen: ESPER
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 02:06
en kolayı hurma yemekLOL

-------------
RABBİM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN.10/03/2011 18:15 HOŞGELDİN BİRİCİK OĞLUM


Mesaji gonderen: gülbin
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 02:25
ben dogum oncesı yurutuyolarya devamlı kardesımde kolumdaydı ıkımızde durmadan ayetul kursı okuyorduk

-------------
aşkım + oğlum = ben

22 hazıran 2007 15:15


Mesaji gonderen: zeynep20
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 02:33
Orjinal mesaji gonderen ESPER ESPER yazdi:

Orjinal mesaji gonderen zeynep20 zeynep20 yazdi:

Orjinal mesaji gonderen ESPER ESPER yazdi:

harika bilgiler teşekkürler paylaşım için zeynepcim. inşallah uygulayabilirim hepsini :)
rica ederim cnm su nefes işini becerebilirsek kolay olcak gibi :P
canım nefesi de geçtim, yürüyüşler, egzersizler. ben kendimi çok yorgun hissediyorum şimdiden. kan ilacımı da düzenli alıyorum. duaları da nasıl aklımızda tutcaz onlar bile zor geldi.Allah yardımcımız olsun.
cnm yuruyus cok onemli gerci sen işyerinde harket halindeysen ii ama beni sorarsan sürekli masa masındayım kalkıp yuruyorum ama tempolunun yerini tutmuyor tabiki :S duayı bi kagıda yaz git cnm cantana koy akılda tutmak zor biraz ama doguma girereken sürekli kağıttan okursun hayırlısıyla guzel dogum olur inş.
 
evet en kolayı hurma yemek :)) ben baslayacağım artık :)9


-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]


Mesaji gonderen: ASYA
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 02:37
doğuma girerken kağıttan dua okunabileceğini hiç sanmıyorumm Big%20smile

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnciMesaji gonderen: zeynep20
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 02:51
Orjinal mesaji gonderen şeker kız şeker kız yazdi:

doğuma girerken kağıttan dua okunabileceğini hiç sanmıyorumm Big%20smile
gercektenmi :SSS
bizde annemize falan okuttururuz ozamn yada bildimiz duaları okuruz :)


-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]


Mesaji gonderen: ASYA
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 02:53
Orjinal mesaji gonderen zeynep20 zeynep20 yazdi:

Orjinal mesaji gonderen şeker kız şeker kız yazdi:

doğuma girerken kağıttan dua okunabileceğini hiç sanmıyorumm Big%20smile
gercektenmi :SSS
bizde annemize falan okuttururuz ozamn yada bildimiz duaları okuruz :)
 
 
o zaman olur :)ama belki sen kağıttan dua okuyabilecek kadar güçlü olursun :)inşallah öyle olur


-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnciMesaji gonderen: BETÜL
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 03:51
yürümek...
esma-ül hüsnada 3 isim vardı onları tekrar bululuyum sana yazıyım,biri el-BATIN dı


-------------


Mesaji gonderen: duygu83
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 04:44
sancılarn yeni başladığında duaa okumak daha kolay
sonrası için pek mümkün olmayabilir :)
sümmesbeile yesera bende duymuştum belki 100 defa okumuşumdur yada daha fazla birde ayetel kürsi tabii
çok kolaydı doğmum akşam 9gb sancılandm
sabaha karşı 5te masadaydım
5i 10 geçe bebeğim benmleydi :) 


-------------
Mucizem,Meleğim Ecrin Elbi 12/10/2008


Mesaji gonderen: ASYA
Mesaj Tarihi: 05-Ocak-2011 Saat 04:47
Orjinal mesaji gonderen duygu83 duygu83 yazdi:

sancılarn yeni başladığında duaa okumak daha kolay
sonrası için pek mümkün olmayabilir :)
sümmesbeile yesera bende duymuştum belki 100 defa okumuşumdur yada daha fazla birde ayetel kürsi tabii
çok kolaydı doğmum akşam 9gb sancılandm
sabaha karşı 5te masadaydım
5i 10 geçe bebeğim benmleydi :) 
 
Katılıyorum.benim de akşam 5 de suyum gelmeye başladı.8 de sancılarım başladı 00,35 de ipeğim doğdu.Yanlız benim gündüzden de hafif sancılarım vardı,doğum sancısı olduğunu anlamadım.Ayaklarımı üşüttüm sandım.Sabahtan da nst ye girip de sancı çıkmayınca o gün doğum yapacağım aklımın ucundan bile geçmedi


-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnciMesaji gonderen: papatyam26
Mesaj Tarihi: 11-Ocak-2011 Saat 16:44

yürüyüş çok önemli kızlar.zaten hep hareketliydim ama doğuma 1 ay kala çok yürüyüş yaptım.hatta yürüyüşten geldim 2 saat sonra sancılandım

LOLLOLLOL


-------------
17.08.09 defne'm...


Mesaji gonderen: zeynep20
Mesaj Tarihi: 12-Ocak-2011 Saat 00:42
enim yürümemde ayrı bir problem biraz uzun yol yuruyum kızım tepikliyor ve küçük bdestim geliyor bacağımı yapıstıra yapıstıra yuruyorum :SSS

-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]


Mesaji gonderen: LapiSs
Mesaj Tarihi: 21-Ocak-2011 Saat 00:17
Doğum yaklaştıkça sitresi sarıyor valla :)) bugün rüyamda suyum gelmisti doğuma gidiyordum


Mesaji gonderen: papatyam26
Mesaj Tarihi: 21-Ocak-2011 Saat 00:33
görmen normal canım.stresten oluyor öyle şeyler
Orjinal mesaji gonderen LapiSs LapiSs yazdi:

Doğum yaklaştıkça sitresi sarıyor valla :)) bugün rüyamda suyum gelmisti doğuma gidiyordum


-------------
17.08.09 defne'm...


Mesaji gonderen: Ecce
Mesaj Tarihi: 21-Ocak-2011 Saat 04:16
Orjinal mesaji gonderen zeynep20 zeynep20 yazdi:

Kolay Doğum İçin Dualar-Doğumu Kolaylaştıran Dualar
Doğuma Girmeden Okunacaklar
1.Meryem Suresi
2.Fatiha-Yasin-Tebareke-Amme
3.Ashâb-ı Kehf
Yemlîhâ, Mekselînâ, Mislînâ, Mernûş, Debernûş, Şâzenûş, Kefeştatayyûş ve köpekleri Kıtmîr'dir.(üstünde de taşınabilir)
4.Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

"İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın" A'raf suresi/54.Doğum Anında Tekrarlanacaklar: ( Doğum yapan ve onu bekleyenler tarafından)
1.Lailahe illa ente kuntuminezzalimin
2.İnşirah suresi


3.Rabbiyesir duası
Rabbiyesir vela tuasır Rabb, temim Bil hayr.
4.İnşikak suresi ilk üç ayet:
üye olmadan linki göremezsiniz http://www.68aksaray.gen.tr/forum/register.php - üye olmak için tıklayınız ]

5. Abese suresi 20. Ayet:
Sümmmessebile yesserah (özellikle doğum ve sancı anında tekrarlanmalı)
Anlamı:Sonra ona (doğmasında, hayır ve şerri seçmesinde) yolu kolaylaştırdı


herşeyi anladım da bunu anlamadım. Yunus peygamebrin duası değil mi bu?
yani enbiya 87.
«Senden başka ilah yoktur, seni tenzih ederim, ben gerçekten zalimlerden oldum diye.»  neden bunu tekrarlayın demişler?
Eyyüp a.s ın duası daha uygun şifa ayetidir ayrıca. enbiya 83.

Ve eyyûbe iz nâdâ rabbehû ennî messeniyed durru ve ente erhamur râhimîn(râhimîne).

Eyyüb'u da. Zira: «Bana bu hastalık mübtela oldu; Sen merhametlilerin en merhametlisisin.» diye Rabbine dua etti.Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk