Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

okuma yazmayı erken öğrenme!!!

Printed From: Gebelik ve Annelik
Kategori: Gebelik ve Annelik
Forum Adi: Okul öncesi eğitim
Forum Aciklamasi: Cocuklarimiz icin okul öncesi eğitim ile ilgili konular.
URL: http://www.gebelikveannelik.net/forum/forum_posts.asp?TID=35178
Yazdirilma Tarihi: 01-Agustos-2015 Saat 02:44
Yazilim Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com

Baslik: okuma yazmayı erken öğrenme!!!
Mesaji gonderen: senyorita
Baslik: okuma yazmayı erken öğrenme!!!
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 18:55
kızlar bu gün bi tanıdığımla konuşuyorduk.bana çocukların okuma yazma işini okula gitmeden öğrenmesi iyi değilmiş dedi.benim oğlum şu an 2,5 yaşında.büyük harfler olmak üzere alfabedeki bütün harfleri aşağı yukarı biliyor.bi kaç tanesini karıştırıyor bazen.1 den 20 ye  kadar sayıyor.20 den sonrakini de atlaya zıplaya sayıyorLOLbaşta öğretmen olan arkadaşlar olmak üzere fikrinizi almak istedim.siz ne düşünüyorsunuz?

-------------
ANNE OLMAKLA DEĞİŞİYORMUŞ HERŞEY!!!
Şeker parçası,bal damlası,minik sosisim DORUKHANım:)06.05.2008
Burnu fındık ağzı kayfe fincanı,şekermi şerbetmi güzel DİLAYım:)03.10.2011

Cevaplar:
Mesaji gonderen: MIRAC
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:04
benım dayımın oglu vardı kac yasındayken basladı tam hatırlamıyorum 3 4 yasları sanırım ama boyle sayı sayıp bızım kagıda yazdıgımız seye bakıp aynısını yazabılıyodu bılgısayar ve cep telını kullanabılıyodu sımdı okula gıdıyo ama gıtmek ıstemıyodu okula cunku cocuk bılıyom bunları ben dıyodu bıldıgı seylerı tekrar gormek sıkıyodu belkıde derslerı cok ıyı ama
onun ıcın demıs olabılır belkıde arkadasın

-------------
09/09/09 mırac naz ım canım kızım
8 haftalık ıkıncı bebısım kucuk fasulyem

Mesaji gonderen: BETÜL
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:05
öğretme şekli artık eskisi gibi değil ondan bu şekilde düşünülüyor,bütünden  parçaya gidiliyor,yani heceden harfe...
bence hiç bir sakıncası yok,benim kardeşlerim hep ilkokuldan önce öğrendiler,biz kitap okudukça onlar meraklanırlardı,günlük gazetelerden öğrendiler

-------------

Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:08
dayımın ogluda gazetelere bakarak ogrenmıs ılk yazmayı aynısını yazıyodu ccuk bızım bos kagıda yazdıklarımızıda aynen yazıyodu bencede sakıncası yok

-------------

Mesaji gonderen: kelebbek
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:08
ben de iki bucuk yasinda tum harf ve rakamlari biliyormusum. 3 yasindan once okumaya baslamisim. yani ben kendimi bildim bileli okuyorum. 
ogrenme zamanlarimi hic hatirlamiyorum. hicbir zararini gordugumu de dusunmuyorum.

ilkokul 1. sinifi da okumadim. okusaydim belki o sene cok SIKILIRDIM.

-------------
19.10.2008

Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:10
zaten cocugun okumaya falan yetenegi varsa ogretmemenin yolu yok ki. resim yapmayi sevenin resim yapmasini, dansa yetenegi olanin dans etmesini engelleyemecegimiz gibi...

-------------
19.10.2008

Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:12
kelebek 2. sınıftan mı basladın sen

-------------

Mesaji gonderen: bluerose
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:15
Benim de teyzemin oğlu 3 yaşındayken şakır şakır kitap okuyordu ve toplama çıkarma yapıyordu. O da 2 yaşında gazetedeki harfleri annesine sorardı bu ne bu ne diye.. Sonra kendi kendine söktü okumayı. Ve ilkokulda çok zorlandılar. Sıkıldım gitmek istemiyorum. Ben bunları biliyorum bu aptallar öğrenemedi falan diyordu arkadaşları için. Teyzem de öğretmen bu arada. Ama çocuğa öğretilmiş bişey yok kendisi öğrendi herşeyi. Nitekim şu anda üniversiteye gidiyor ve iyi bir bölüm kazandı gerçekten.. Ben bu tip çocukların özel çocuklar olduğunu düşünüyorum. Ve şahsi kanaatim bu çocuklara eğitimin daha özel verilmesi. Haa herkesin böyle bir durumu var mı yok. Ama keşke develt sahip çıksa falan.. Büyük okullar böyle öğrencileri havada kapıyor..

-------------
Ayşe İpek'im artık 5 yaşında... (13.03.2009 08:40)

Elif'im de geldi hoşgeldi...(11.08.2014 13:55)

Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:15
evet. okula basladigimda carpma bolme dahil matematik yapabiliyordum. sinavla sinif atladim.

-------------
19.10.2008

Mesaji gonderen: gülünhüznüyüm
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:27
Okul oncesı öğretmenlerı ve sınıf öğretmenlerı cocuklara ogretılmesınız pek ıstemıyor..

Kendı kendıne ogrendıyse sorun yok..

Bızzat velı ogrettıyse okulda sorun olabılıyor hem sıkılıyor hem bazı harflerı yanlış ogrenebılıyor..

Bızzat sen öğretmedıkten sonra kendı öğredıyse elınden alacak halın yok

-------------

Aslında hayatın hiçbir evresinde kötü insan yoktur. Her insan huzur verir; kimi geldiğinde, kimi gittiğinde..

Mesaji gonderen: senemr
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:40

fisher priece nın bir oyuncağını almıştık harfleri söylüyor tek tek. eşimin annesi ve babası öğretmen,  dinletmemizi söylediler çünkü okulda seslerle harfler öğretiliyormuş. ama bir arkadaşın çocuğu da 3 yaşında harry potterı okuyabiliyordu. ben öğretmeyi düşünüyorum matematik dahil, kuzenime babası hep çocukken matematik konularını öğretmiş, şimdi galatasaray lisesinde.

Mesaji gonderen: senyorita
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:47
bi de çok şaşırdım geçenlerde oğluma boş kağıt verdim.üstünede öylesine oğlumun ismini yazdım ben döndüm içeri gittim geldiğimde bi baktımki nerdeyse yazdığımın aynısını yazmış.'Dorukhan' yazmıştım o da aynı şekilde D harfini büyük diğer harfleri küçük yazarak nerdeyse ismini yazmış.öyllee kaldımm.saklıyorum şimdi o yazıyaı.bi daha öyle yazmadı.gerçi hiç denemedim bi daha yazarmı bilmem.oğlum alfabeyi şu alfabe halılar var ya ondan öğrendi.sayılarıda...peki bundan sonra ne yapmalıyım?yani kendi akışına mı bırakayım?mesela bana sorsa ne cevap vermeliyim?çok mu soru sordumLOLkendi akışına bırakmalıyım heraldeBilmem

-------------
ANNE OLMAKLA DEĞİŞİYORMUŞ HERŞEY!!!
Şeker parçası,bal damlası,minik sosisim DORUKHANım:)06.05.2008
Burnu fındık ağzı kayfe fincanı,şekermi şerbetmi güzel DİLAYım:)03.10.2011

Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:52
aynen kendi akisina birak. neticede su anda ogrettikleri cok da isine yaramayacak. nasilsa ogreniyor diye yuklenme yeter. bir de birinci sinifi okumamasi lazim. darallar gelir valla. simdi yapiliyor mu ki acaba sinif atlama sinavlari . ben hic benimki gibi bir ornege rastlamadim.

-------------
19.10.2008

Mesaji gonderen: gülbin
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:54
bende kafası karısır dıye duymustum cagına bır yere kadar ogretıyorum ama kendısı ogrenmek ıstıyo babanın b sı annenın a sı dedenın d sı cagının c sı felan seklınde bılıyor
yazıyorda onları

sayıları yazamıyor ama sayıyor
geometrık sekıllerı hem tanıyor hem cızıyor ama cokogrenmesın desemde ogrendı

ben ıngılızcenın daha cok ustunde durdum ama cok zekı onların ufacık beynı kapıyolarkı herseyı ogretmesende

-------------
aşkım + oğlum = ben

22 hazıran 2007 15:15

Mesaji gonderen: gülbin
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 19:58
Orjinal mesaji gonderen senyorita senyorita yazdi:

bi de çok şaşırdım geçenlerde oğluma boş kağıt verdim.üstünede öylesine oğlumun ismini yazdım ben döndüm içeri gittim geldiğimde bi baktımki nerdeyse yazdığımın aynısını yazmış.'Dorukhan' yazmıştım o da aynı şekilde D harfini büyük diğer harfleri küçük yazarak nerdeyse ismini yazmış.öyllee kaldımm.saklıyorum şimdi o yazıyaı.bi daha öyle yazmadı.gerçi hiç denemedim bi daha yazarmı bilmem.oğlum alfabeyi şu alfabe halılar var ya ondan öğrendi.sayılarıda...peki bundan sonra ne yapmalıyım?yani kendi akışına mı bırakayım?mesela bana sorsa ne cevap vermeliyim?çok mu soru sordumLOLkendi akışına bırakmalıyım heraldeBilmem
evet canım akısına bırak bak bugun eklenen lınkte muzıklı alfabe sıye bır sıte var cagın cok zevk alıyor o sıteden osıteyı gunde ondakka felan acabılırısın
hem eylenır hem ogrenır

-------------
aşkım + oğlum = ben

22 hazıran 2007 15:15

Mesaji gonderen: Aykiz__
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 20:40

ben once ogenirse SIKILR diye biliorum

burda anaokulu 3 ay$inda ba$lio
harfelri ogretiolar ama herekse birden
sinifta bi debgesizlik olmuo yani

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010
Hakan efendi de 4 mart :)

Mesaji gonderen: duygu83
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 20:52
ecrinimn ezberledklerini ve yaptıkların görünce
bana da böyle dediler ama tamamen çekkememzlk diye dşünyorumm
okula başlayınca diğer arkadaşlarndan farklı olurmuş havaya grermş mişmişmişşşş
ne lalaka benm zamanımda bile ilkokul 3ten başlayanlar vardı
bende okula gtmeden okuma yazmayı biliyomşum hçde zorluk çekmedmm yanii :)
kusura bakmayın ama daha yeni mezun olmuş 20 küsür yaşndaki kıs benden daha iyimi eğitm verecek kızımaa
ne gerekiyosa hepsn aldım boyalar, hamurlar, kağıtlar ,kitaplar,
 müzikli müzksz eğitim eşyaları kreşte olabilecek herşey evmzde var ...
ve çocukda almaya elverişlyse bi zararı olacağın zannetmyorumm ;)

-------------
Mucizem,Meleğim Ecrin Elbi 12/10/2008

Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 21:46
duygu ben ogretmen olsam senin gibi iki velim olsa meslekden sogurum yeminleTongue

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010

Mesaji gonderen: NAZLI27
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 21:52

benimm erkek kardesim de ilkokula baslamadan gazeteleri evire çevire okurduu

1.siniftaa skildi haliyle 2.sinifa atladi direk ogretmenler durumu farkedincee

21 yasinda suan halada okumaktan bikmadii 2.universiteye kaydoldu bu senee masallahh..

yanii erken ogrenmenin hiç bir yan etkisii yok gordugum kadariylaa

insallah benim oglanlardaa dayilarina çekerlerrSmile

-------------
ilk goz agrim anneligi tattigim Ahmet Emir'im 25.08.2008

Eren'im de geldi hosgeldi 02.07.2010

Mesaji gonderen: anxious
Mesaj Tarihi: 20-Aralik-2010 Saat 21:56
benim arkadasimin kizi 2 yasinda bile degilken dunya haritasinda sordugun ulkeleri hic sasirmadan soyluyordu bazilarinin haritada nerde oldugunu bile bilmem ben:) cocuklar 3-4 yaslarinda zeka olarak cok acikalr ne verseniz kapiyorlar bence bu yaslari iyi degerlendirmek lazim.
bi arkadasin tanidiginin cocuguda 4-5 yaslarnda hafiz olmus valla pes demistim bu cocuklarin zekasi dehset bisey o yaslarda..

-------------
Ilk gozagrim oglum Ahmed Janim 2/4/2010
Prensesim Ela Neris'im 10/6/2011

Mesaji gonderen: duygu83
Mesaj Tarihi: 21-Aralik-2010 Saat 01:42
serencm anladın sen onuTongue

-------------
Mucizem,Meleğim Ecrin Elbi 12/10/2008

Mesaji gonderen: sedef_85
Mesaj Tarihi: 21-Aralik-2010 Saat 02:39
Bizim görevimiz zaten onları eğitmek değil mi
 Bende okuma yazmayı biliyordum 2 leribiliyordum çarpım tablosundada okuldan soğumadımda
Ama hayat şartları....

-------------
Hayatın tadını çıkar.... Baktın onu beceremiyosun Tadını kaçıranı Hayatından çıkar..! :)

12.11.2008/11.07 En kıymetlim

Mesaj Tarihi: 21-Aralik-2010 Saat 02:52
sedef yine hatirlionmuu kizzzz :d

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010

Mesaji gonderen: minicikbebisim
Mesaj Tarihi: 21-Aralik-2010 Saat 11:51

benimde oglum 2,5 yasinda herseyi aninda kapiyor.. cocuklarin ogrenme zamani 2-4 yas arasi...en cok ve hizli bu yaslarda ogreniyorlar.. benim oglumda sayilari sayiyor henuz 10 a kadar... harfleride ogreniyor... ismini yaabilyor.. bu arada biz hollandada oturdugumuz icin 2. dili ogreniyor... bilgisayari acip kapatiyor istiteidgi oyunlari buluyor.. babasinin telini karistiriyor.. maasallah ogluma....

bu arada bence ne ekersek onu biceriz... yasla falanda alakasi olduguna inanmiyorum benn... ogrenmekten zarar gelmezzz hic bir zaman...

-------------
23.05.2008 & KAAN
06.12.2012 & AZRA
Allahim yavrularim sana emanet...

Mesaj Tarihi: 21-Aralik-2010 Saat 14:05
Çocuklar kendılerınden ogrenebılırler kendılerını keşfedebılır ..
Bizzat oğrettinizde yanlış olabılıyor..

21 yaşındakı genc öğretmen nerden bılecek sozu..

Yenı doktor ne bılecek ben kendı kendıme ılac yazarım demek gıbı bırşey...

Anneler cocukları ıcın en ıyısını bılır tabıykı...Ama öğretmenlerde bırşey soyluyorsa bunu dınlemek gerek..

O zaman hıc anaokuluna ılkokula gondermıyelım herşeyı evde ogrensınler...

Verılen ornekler cok guzel ama..Genelde cocuklara daha erken yaşta yok zeka testlerı yok matematık oğretmeneler ılerı kı yaşlarda onları soğutabılıyor okul ortamında alışamama gıbı sorunlar oluyor...
Benım de oglum ıkı bucuk yasında ben de boyama kıtapları aldım..Kendı herseyı keşfedıyor ıstedıgınde yapıyor ıstemedıgınde bırakıyor..

Bızzat öğretmıyorum.

Dış fıçalamak,kasık çatal kullanmak,ellerını yıkamayı öğretmenk  vs vs..bızım gorevımız ama.
Ben lıse ogretmenıyım..Oğluma sayıları veya harflerı öğretmıyorum bunun eğitimini gormedım..Kaş yapıyım derken goz cıkarmamak gerek..Harlerı ogretmekte ne var demekle olmuyor sınııf öğretmenlerı bundan cok sıkayetçı oluyor...

-------------

Aslında hayatın hiçbir evresinde kötü insan yoktur. Her insan huzur verir; kimi geldiğinde, kimi gittiğinde..

Mesaji gonderen: miray
Mesaj Tarihi: 21-Aralik-2010 Saat 16:51
kızım 1.sınıf, ben sakıncasını bizzat gördüm, tv den kitaplardan falan kızım tüm harfleri biliyordu okula başladığında adını, bir çok şeyi ezbere yazabiliyordu
ama okulda sesleri öğretiyorlar M:ME değil de M:MMMMMMMMM gibi, ve harfleri birleştirirken kızım sesli harfleri yazmıyordu mesela bazen, okumayı söktü ama yazısı yeni yeni düzeldi, el yazısı yerine normal yazdı bir süre bocaladı.. öğretmenin dediğine göre bu epey uğraştırıyormuş onları..

bence IQ su yüksek çocuk zaten kendi kendine öğrenir, normal çocuklar da ille öğrensin diye uğraşmamalıyız. Ama her türlü uyarıcı ortami hazırlamak renkli kitaplar boyalar yapbozlar vs zihin gelişimlerine altyapıyı hazırlamaya çok yardımcı olacaktır.. 

-------------
yüreğim.. yaralı kuşum... topla ve aç kanatlarını....

Mesaji gonderen: dori
Mesaj Tarihi: 21-Aralik-2010 Saat 17:00
kendimden örnek vereyim:
ben de 4 yaşındayken öğrendim. annem hiç istemiyodu okuldan önce öğrenmemi. ama ben gazetedeki yazıları gösterip burda ne yazıyo diye okuta okuta söktüm. hakkaten o yaşların beyni daha zeki. erken öğrenmem bana bişey katmadı, süper zeka da değilim.
ilk okula başladığımda haliyle ilk kırmızı kurdeleyi aldım ama yazı yazarken kendi oluşturduğum kalıptan kurtulmam zor oldu. özellikle "ğ" harfinin ne zaman yazılacağını şaşırıyodum. ağızdan çıkan sesi "y" harfine benzettiğimden "yaymur" yazardım.
bi de şimdi öğrenme şekli de değişmiş. öğrense bi dert, öğrenmese kaybedecek bişey yok bence. 3 yaşında 100'e kadar saysa ne fayda? 

-------------
05/04/2009 Doruk
18/06/2014 Demir

Mesaj Tarihi: 22-Aralik-2010 Saat 01:10
Orjinal mesaji gonderen miray miray yazdi:

kızım 1.sınıf, ben sakıncasını bizzat gördüm, tv den kitaplardan falan kızım tüm harfleri biliyordu okula başladığında adını, bir çok şeyi ezbere yazabiliyordu
ama okulda sesleri öğretiyorlar M:ME değil de M:MMMMMMMMM gibi, ve harfleri birleştirirken kızım sesli harfleri yazmıyordu mesela bazen, okumayı söktü ama yazısı yeni yeni düzeldi, el yazısı yerine normal yazdı bir süre bocaladı.. öğretmenin dediğine göre bu epey uğraştırıyormuş onları..

bence IQ su yüksek çocuk zaten kendi kendine öğrenir, normal çocuklar da ille öğrensin diye uğraşmamalıyız. Ama her türlü uyarıcı ortami hazırlamak renkli kitaplar boyalar yapbozlar vs zihin gelişimlerine altyapıyı hazırlamaya çok yardımcı olacaktır.. 

Bende bunu ıfade etmeye çalışıyorumm...

-------------

Mesaji gonderen: sirince
Mesaj Tarihi: 14-Nisan-2012 Saat 20:59
Canım eğer oğlum ilkokula başlamadan önce okuma yazma öğrendiyse sayılarla arası iyiyse BİLSEM(Bilim Sanat Merkezi)'e başvur istersen. Üstün zekalı olabilir.
Ayrıca bende okula gitmeden yazabiliyordum çevredekiler anneme de aynı bu sözcükeri söylediler ve annem eğitimimi kesti. Okumaktan vs vs hiç sıkılmadım ama tek dez avantajı oldu. El alışkanlığım o d gibi harfleri tersten yapma yönünde gelişmiş yuvarlağı tersten yapıyorum. Eğitimde de lisans üstü eğitim yaptım hiç de sıkılmadım okumaktan.

-------------
Hoşgeldin mucizem...

Mesaji gonderen: ezginazsude
Mesaj Tarihi: 14-Nisan-2012 Saat 21:19
merhaba canım ben okul öncesi öğretmeniyim
bir velim çocuğunun okuma yazmayı öğrenmek istediğini ne yapabileceğini sordu.
ben de bunun doğru olmadığını düşünsem de 1. sınıf öğretmeninden bu konuda bilgi istedim.kesinlikle harflerin ya da okumanın okula başlamadan öğretilmesinin sakıncalı olduğunu söyledi.çünkü okulda çocuklar harfleri ses olarak öğreniyor.bizler o zaman ki müfredata göre örneğin ''b''harfini ''be'' olarak öğretiyoruz.artık 1.sınıfta çocuklar sesleri 'b'olarak öğreniyor.yani sadece ses olarak.ayrıca öğrenilmiş bir şeyi değiştirmek sıfırdan öğrenmekten daha zor oluyor.çocuk okumayı bilerek okula gidince ben nasılsa biliyorum havasına girip tüm alıcıları kapatıyor.daha sonra diğer öğrenciler baştan öğrenmeye güdülenmiş şekilde herşeyi kaparken okumayı bilenler nasılsa herşeyi biliyorum deyip geri kalıyor.
benim size tavsiyem eğer illede öğrenmek istiyosa basit bir oyun oynayabilirsiniz mesela kelime türetmece.aynı sesle başlayan kelimeleri türetmek.'s'sesi ile örneğin salyangoz,silgi... vs.ama okuma yazmayı öğretemek çocuğa yarardan çok zarar getireceği inancıdayım

-------------
Eşim ve oğlum yaşama sebebim
Şükürler olsun Allahim

Mesaji gonderen: tugce2008
Mesaj Tarihi: 14-Nisan-2012 Saat 22:26
aynen ezginaz gibi düşünüyorum

-------------
11 10 2008   15.10
21 10 2011   12.45      

Mesaji gonderen: matteacher
Mesaj Tarihi: 15-Nisan-2012 Saat 00:22
buyuk illerde bilim ve sanat merkezleri var ustun yetenekli ve zeki cocuklar okul. sonrasi burayi kazandiklarinda daha guzel seviyelerine gore egitim alabiliyorlar genelde 6_9 Yas grubu cocuklari sinava aliniyor sizde bunu arastirip cocugunuzu okul zamani gelince sinava sokun zaten engel olamazsiniz cocugun gercekten IQ su yuksekse siz engel olsanizda ogrenir

-------------
KÜÇÜK KELEBEĞİM 5 yaşında ELİF İLAYDA 10.02.2010 (9:00)

Mesaj Tarihi: 15-Nisan-2012 Saat 00:35
ayrıca sabiha paktuna keskinin kitabında zamanından çok önce öğrenilen bazı bilgilerin beyni örselediğini okumuştum

-------------
Şükürler olsun Allahim

Mesaji gonderen: Ecce
Mesaj Tarihi: 15-Nisan-2012 Saat 00:41
"Akıllı Bebekler Akademisi" diye bir kitap var, orada erken öğretilmesi gerektiği bilimsel verilerle anlatılıyor, hangi ayda ne nasıl öğretilmeli vb herşey yazıyor. beyin konusu çok ayrıntılı işlenmiş. okursanız çok iyi olur.

Mesaj Tarihi: 15-Nisan-2012 Saat 00:48
beceriler olabilir canım ben yaşının 2-3 katı üstü akademik bilgilerden söz ediyorum

-------------
Şükürler olsun Allahim

Mesaj Tarihi: 15-Nisan-2012 Saat 00:57
 bende oğluma daha 2 yaşına girmeden 20ye kadar saymayı ingilizce 10a kadar saymayı geometrik şekilleri ve daha bir sürü şeyi zamanından bir süre önce öğrettim.çünkü alıcı zeki meraklı bir çocuk ama burda sözü edilen şey farklı okuma yazma olayı.oğlum 4,5 yaşında alfabenin tamamına yakın harflerini biliyor.aama ben on zorla öğretmedim sordu söyledim.şimdi kendisi kelime türetebiliyor.versem çok rahatlıkla okumayı söker.ama 1.sınıfta ne yapacak herkes 'A'sesini tekrarlarken o tümden okuyacak kendini farklı tutacak hem öğretmenin işii zorlaştıracak hem düzeni bozacak.ona ekstra bir çalışma hazırlayacak öğretmen.arkdaşları tarafından belki dışlanaacak belki  daha bir sürü sıkıntı yaratacak

-------------
Şükürler olsun Allahim

Mesaji gonderen: eonn
Mesaj Tarihi: 15-Nisan-2012 Saat 01:52
bizde hicbirsey icin zorlamadik ama bircok seyi biliyor.biraz ogretsem simdi okur.Zaten yakinda kendiliginde okuyacagini dusunuyorum.ben sikayetci degilim sadece birinci sinifda ogretme sekli degisti diye kizimi kisitlayamam :-))

-------------
Hoşgeldin Elif Öyküm. Biricik kızım. Evimizin Prensesi 5 Mart 2009 9:35 :-)-Dört yasi bitirdik prensesle birlikte...

Mesaji gonderen: eonn
Mesaj Tarihi: 15-Nisan-2012 Saat 02:05
bu arada bence yavrunuzun yeteneklerini pek de ortaliga dokmeyin yoksa cekemeyenler oluyor.Biz hicbisey yapmamamamiza, herseyi kendisi ogrenmesine ragmen, bazen laf arasinda soz ettigimde inanmadilar dalga gectiler.sonra videosunu gordukten sonra zorladiginmizi cok ugrastigimizi soyleyenler oldu telefon edip cok calistiniz cok ugrastiniz heralde dediler.Simdi hic ayrintili bahsetmiyorum.sorarlarsa kisa cevaplarla geciyorum.ama sikayetci de degilim erken ogrenmesinden.

-------------
Hoşgeldin Elif Öyküm. Biricik kızım. Evimizin Prensesi 5 Mart 2009 9:35 :-)-Dört yasi bitirdik prensesle birlikte...

Mesaji gonderen: mayamiyo_78
Mesaj Tarihi: 20-Nisan-2012 Saat 20:32
ben de erken ogrenmesinden yana degilim ama oyun oynarken 1 top 2 top fln derken ogluma 7 diyorum 8 diyor,9 diyorum 10 diyor tamamlıyor... hosuma da gidiyor...
ben her anne gibi  renkleri,geometrik sekilleri,basit sayıları oyun oynarken, kitap okurken gosteriyorum...
arkadasımın cocugu o kadar sey ogrendiki şimdi herseyi sıfırladı,kendini kapattı ilerleme yok daha okula baslamadı ama severek yazdıgı,boyadıgı,okumaya calıstıgı herseyi kaldırdı gormek bile istemiyor annesi de beni sıkı sıkı uyardı Doruk'ta cok istekli boyle seylere ogretme dedi ogretmiyorum ben de...
onun yerine tesekkur etmesini,izin istemesini,yatarken dua etmesini,sukur etmesini,ellerini yıkamasını ogretiyorum gerisi zaten okulda gelir,okulda eş zamanlı ogrenenler sonucta zeka anlamında geri de degiller...)

-------------
Varlığın öylesine sevinçki içimde,burnumda çilekli sakızımın kokusu
SESİN DEĞDİĞİNDE YÜREĞİME,YÜREĞİM TİTREDİ CNM OĞLUM DORUK'UM
RABBİM SANA SONSUZ ŞÜKREDİYORUM

Mesaj Tarihi: 21-Nisan-2012 Saat 15:04
mayaamiyocum sen yapaman gerekeni yapıyorsun caaanım yaklaşımın çok doğru.onları gelişimleri ve kapasiteleri ilgi ve istekleri doğrultusunda geliştirmek bizim görevimiz...

-------------
Şükürler olsun Allahim

Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk