Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

dişinde sarılık

Printed From: Gebelik ve Annelik
Kategori: Doktorunuza Sorun
Forum Adi: Diş Hekimi Başak Özdemir
Forum Aciklamasi: Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili sorularinizi Diş Hekimi Başak Özdemir sizler icin cevaplıyor.
URL: http://www.gebelikveannelik.net/forum/forum_posts.asp?TID=34525
Yazdirilma Tarihi: 03-Eylül-2015 Saat 16:30
Yazilim Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com

Baslik: dişinde sarılık
Mesaji gonderen: zeytin
Baslik: dişinde sarılık
Mesaj Tarihi: 01-Kasim-2010 Saat 17:08
başakçığım merhaba canım  zeynebin dişlerini 1yaşından beri fırçalamaya başladık   ama dikkat ediyorum son aylarda dillerinde sarı bi görüntü ortaya çıktı bakıyorum dişlerini hiç fırçalamayan çocuklara dişleri inci gibi neden olmuş olabilir acaba bazı bölgelerinde sarı görüntü yok genelde köpek dişleri sarı oluyor çok üzülüyorum ne yapmam lazım  yardımcı olursan çok sevinirim cnm  bu arada zeynebe ben öle çok fazla antibiotikte kullanmam hatta bazen doktoru yazar ben almam bilee   cnm benm çok öpüyorum seni kuzularını

-------------
17.04.2008 SAAAT:9:30
ANNESİNİN KUZUSU, MELEĞİM 5 YAŞINDA ARTIK MAŞALLAHH KUZUMA BENM
Minik kuzularımda çok küçük daha 12haftalık olduk Allaha emanetiz....

Cevaplar:
Mesaji gonderen: edilgen
Mesaj Tarihi: 01-Kasim-2010 Saat 18:53
başağim cevap yazmadan bende yazayım benim kızımdada var o sarılık geçen çocuk doktoruna götürdüm florür verdi geçer dedi ama bende korkuyom çok dikkat ediyodum oldu gece sütü vermem akşamları silerim tatlı bişey vermem yerse fırçalarım ne yapayım canım çocuk diş uzmanına götüreyimmi yoksa florürü kullanıp bekleyimmi? 

-------------
Hoşgeldin minik kızım mutlu yuvamıza (15.12.2008)
sende hoşgeldim minik oğluşum(20.02.2012)

Mesaji gonderen: mor_kedi
Mesaj Tarihi: 01-Kasim-2010 Saat 19:15
merhaba zeytin ve edilgen;

dişlerdeki sarılık bakteri plağından, kullanılan ilaçlardan, ya da dişin kendi yapısından kaynaklanabilir. bakteri plağını etkin bir şekilde kaldırdığınızı düşünüyorsanız (her dişin her bölgesini doğru ve düznli fırçalıyorsanız) dişin yapısına bakmak gerekir. çok dikkat çekiici aşırı bir sarılık değilse büyük olasılıkla normaldir, görmeden ancak bu kadarını söyleyebiliyorum. ancak şunu bilmek gerekir, köpek dişleri her zaman diğer dişlerden daha sarı ve daha bombelidir (dışarı çıkıntılıdır), normal olan budur. normalden farklı bir diş renkleşmesi olduğunu düşünüyorsanız bir diş hekimine muayene ettirmenizi öneririm. bizim ülkemizde pek önemsenmeyen 6 aylık düzenli dişhekimi kontrolünde bir sorun varsa zaten ortaya çıkacaktır. florürün dişin rengiyle bir ilgisi yoktur, biz florürü dişleri çürüklere karşı güçlendirmek için klinik ortamında lokal olarak dişlerin üzerine uygularız. tablet olarak kullanımını çeşitli sebepler nedeniyle önermiyorum. sevgiler..

-------------
hoş geldiniz :)
prensesim ÖYKÜ ELİF (4 mayıs 2008)
prensim ÖMER ALP (22 nisan 2010)

Mesaji gonderen: zeytin
Mesaj Tarihi: 02-Kasim-2010 Saat 17:54
teşekür ederim cnm 

-------------
17.04.2008 SAAAT:9:30
ANNESİNİN KUZUSU, MELEĞİM 5 YAŞINDA ARTIK MAŞALLAHH KUZUMA BENM
Minik kuzularımda çok küçük daha 12haftalık olduk Allaha emanetiz....

Mesaji gonderen: sedef_85
Mesaj Tarihi: 02-Kasim-2010 Saat 18:09
Florür almayı bende düşünüyordum ama önermiyorum diyince merakta kaldım...
Neden önermiyorsunuz...

-------------
Hayatın tadını çıkar.... Baktın onu beceremiyosun Tadını kaçıranı Hayatından çıkar..! :)

12.11.2008/11.07 En kıymetlim

Mesaji gonderen: edilgen
Mesaj Tarihi: 03-Kasim-2010 Saat 11:00
teşekkürler canım sanırım suların florür oranı yüzünden tavsiye etmiyosun biz şişe su kullanıyoruz onlarda da baktık hiç yok dün eşim yüksek florürlü şişe su bulmuş  artık florür kullanmıyacam en kısa zamandada bir uzmana götürecem inş.

-------------
Hoşgeldin minik kızım mutlu yuvamıza (15.12.2008)
sende hoşgeldim minik oğluşum(20.02.2012)

Mesaj Tarihi: 03-Kasim-2010 Saat 18:56
Orjinal mesaji gonderen sedef_85 sedef_85 yazdi:

Florür almayı bende düşünüyordum ama önermiyorum diyince merakta kaldım...
Neden önermiyorsunuz...
fazla miktarda flor alımı dişlerde florozis adı verilen, diş minesi ve dentin tabakasında meydana gelen yapısal bir bozukluğa neden olabilir. sistemik yolla flor kulllanımını (tablet şeklinde) içme suyuyla alınan flor miktarını bilmediğimiz için önermeyiz. geçmişte ıspartada içme sularındaki flor miktarına bağlı olarak ortaya çıkan florozis, günümüzde hala problem oluşturmakta. dolayısıyla fazla flor konsantrasyonu olan içme suyu ile birlikte bilinmeden tablet de kullanılırsa ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

-------------

Mesaji gonderen: sedef_85
Mesaj Tarihi: 03-Kasim-2010 Saat 18:58

Teşekkürler canım...

-------------
Hayatın tadını çıkar.... Baktın onu beceremiyosun Tadını kaçıranı Hayatından çıkar..! :)

12.11.2008/11.07 En kıymetlim

Mesaj Tarihi: 03-Kasim-2010 Saat 23:35
rica ederim Wink

-------------

Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk