Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Kötü anlamli ve anlami yanlış bilinen isimler

Printed From: Gebelik ve Annelik
Kategori: Gebelik ve Annelik
Forum Adi: Bebek - Cocuk Isimleri ve Anlamlari
Forum Aciklamasi: en guzel bebek, cocuk isimleri ve anlamlari
URL: http://www.gebelikveannelik.net/forum/forum_posts.asp?TID=33259
Yazdirilma Tarihi: 04-Eylül-2015 Saat 22:41
Yazilim Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com

Baslik: Kötü anlamli ve anlami yanlış bilinen isimler
Mesaji gonderen: zeynep20
Baslik: Kötü anlamli ve anlami yanlış bilinen isimler
Mesaj Tarihi: 21-Temmuz-2010 Saat 22:51
Kötü anlamli ve anlami yanlış bilinen isimler (Ecrin, Aleyna, Irem, vs)

Kötü anlamli veya anlami yanlış bilinen o kadar isim var ki.. bu konuya deginmek istedim.
İşte o isimlerden bir kaç tanesi (O kadar çok ki, hepsini yazamam)

Aleyna
Çocuklarına Kuran-i Kerim'de geçen bir isim koyma telaşında olan anne ve babalar, tercihlerini bazen Aleyna isminden yana kullanıyorlar.
Aleyna her ne kadar Kuran’da geçsede, anlamsız bir isimdir! Kuran’da geçen her kelime isim olarak kullanılmaz.
Aleyna gibi ‘bize ait, bizim üzerimize, bize ' anlamına gelen saçma bir kelimeyide isim olarak koymakta bu yüzden mantıksız.
Araplar Aleyna kelimesini zaten isim olarak kullanmıyorlar.
Peki biz neden kullanıyoruz? Sadece kulağa hoş geldiği için mi?
Koyduğunuz ismin Kuran’da geçmesine gerek yok, güzel anlamlı olması yeterlidir.
Aleyna bu tarife uymadığı için koyulması önerilmiyor.

Aleyna'nın geçtiği ayet: إِنَّ عَلَيْنَا لَلْهُدَى (İnne aleynâ lel hudâ) Türkçe’de anlamı: Şüphesiz, bize ait olan, yol göstermektir.

Aleyna'nın internette dolaşan manaları ise ‘esenlik, Allah'ın iyi kulları,’.
Fakat Aleyna kesinlikle ‘esenlik’ veya ‘Allah'ın iyi kulları’ anlamına gelmez!
Bu anlamların nereden uyduruldugun açıklamak istiyorum.
Arapların ‘Esselâmü aleyna ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn’ diye bir sözleri vardır. ‘Esenlik üzerimize ve Allah'ın bütün iyi kulları üzerine olsun’ demektir.

Bade
Anlam: Şarap, içki, kadeh.

şarkılardan da Bade'nin anlami anlasiliyor zaten:
1.Erkilet güzeli
Tek tek basaraktan
Bade süzerekten
Inci dizerekten
Gel canım gel aman

2. Ercişli Emrah - Bade İçerler Nazınan
Bade içerler nazınan
Sohbet ederler sazınan
Kırk ince belli kızınan
Selvi han bağdadır bağda

3.Karacaoğlan - Aşk Olmayınca Bade İçilmez
Aşk olmayınca bade içilmez
İçip içip nazlı yardan geçilmez
Açılır çiçekler gönül açılmaz
Ne değniyo'n dört yanını tor gibi gibi
vs. vs.

Belinay
Çoğu sitede Belinay'in anlamı ‘Peygamber Çiçeği’ olarak belirtilmiştir, fakat bu kesinlikle yanlıştır.
Belinay ‘Peygamber Çiçeği’ anlamına gelmeyen ve Kuran-i-Kerim’de yer almayan bir isimdir!

Kuran Arapça yazıldığı için Kuran’da geçen her kelimenin, her ismin kökeni Arapçadır.
Fakat Belinay’ın kökeni Türkçedir. Burdan anlaşıldığı gibi bu ismin Kuran’da geçmesi imkansız.
Belinay aynı Selenay,Sevilay ve Doğanay gibi birleşik bir isim.
Sevilay ismini örnek olarak alıyorum. Sevilay ‘sevilen ay, ay gibi sevil’ anlamına gelir.
Belinay ise belinmek+ay kelimelerinden birleştirilmiştir. Eski bir kelime olan ‘belinmek’, ‘bölünmek’ anlamına gelir.Bu yüzden Belinay da ‘belinen ay, bölünen ay, ay gibi belin, ay gibi bölün’ anlamını taşır.

Berre/Berra
Peygamber Efendimiz"in, güzel manalı olan bazı isimleri daha güzeliyle değiştirdiği de olmuştur. Mesela Peygamberimiz, "iyi insan, kusursuz kimse, günahsız" anlamına gelen Berre/Berra ismini Zeynep"e çevirmiştir. Bu ismi taşıyanın zihninde, kendini beğenme gibi bir mana oluşabilir. Bu da ismi taşıyan kişinin karakterini olumsuz yönde etkileyebilir.

Buğlem
Internette yazan anlami: Cenneti müjdeleyen melek
Gerçek anlami: eski bir kızılderili dilinde 'bereket yüklü bulut'

Cemre
Peygamberimiz bazı isimleri anlamlarının kötülüğünden dolayı değiştirirken ateş parçası manasına gelen Cemre'yi de güzel kız manasına gelen Cemile'yle değiştirmiş.

Ceylin
Çoğu yerde Ceylin’in anlamı ‘Cennet kapısı’ olarak belirtilmiştir. Fakat Ceylin Kuran-ı-Kerim’de geçmeyen ve ‘Cennet kapısı’ anlamına gelmeyen bir isimdir! Cennetin sekiz kapısı vardır: Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka, Hac, Af, Eymen ve Zikir-İlim kapısı. Gördüğünüz gibi Ceylin bu kapılar arasında yer almıyor.
Ceylin Ingiliz bir isim olan Jaylin’in Türkçeleştirilmiş halidir. Jaylin ‘sakin’ manasına gelen bir isimdir. Ceylin veya Jaylin ismini koymak bir Müslüman için uygun değildir.
Ceyl Farsçada 'yengeç' demek. Ceylin'in baska bir anlami: yengeç yuvasi.

Ecrin
Bu aralar popüler olan Ecrin’in anlamı çoğu yerde ‘Allah’ın hediyesi’ olarak geçiyor. Fakat Ecrin’in anlamı ‘Allah’ın hediyesi’ değil!
Ecrin isminin kökeni Arapça olan ‘ecr’ kelimesinden gelir. Ecr ‘ücur, ücret’ demektir, ve Ecrin de ‘ücret’ demektir.
Ücret kelimesini ‘ecret’ olarakta yazabiliriz, ama bu kelimenin telaffuzu daha zor olduğu için tercih edilmiyor.
Değerli hocamız Nihat Hatipoğlu da programında Ecrin ismi hakkındaki gerçekleri açıklamıştı.

Ecrin’in Kuran’da geçtigi ayet: قُلْ مَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ وَمَا أَنَا مِنَ الْمُتَكَلِّفِينَ (Kul mâ es’elukum aleyhi min ecrin ve mâ ene minel mutekellifîn(mutekellifîne))
Türkçe’de anlamı: De ki: Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum. Ve ben olduğundan başka türlü görünenlerden de değilim.

Eflal
Internette yazan 'Cennetteki bir meyve ağacı' anlami kesinlikle yanliş! Eflal 'Yara, zarar, bozukluk'demektir.

Eflin
Eflin'in anlami çogu sitede 'Cennet kapisi' olarak geçiyor, fakat bu kesinlikle dogru degil.
8 Cennet kapisi var, isimleri söyle: Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka, Hac, Af, Eymen, Zikir-ilim
Efl Farsçada 'Gurub etmek, batmak' demektir. Eflin bu kelimeden türetilmiştir.

Efnan
Internette Efnan’ın anlamı ‘Cennetteki güzel gözlü kız’ olarak belirtilmiş.
Bu biçilen anlam tamamen yalandan ibarettir.
Efnan ‘Cennetteki güzel gözlü kız’ anlamına gelmez! Efnan Arapça bir kelime olan Afnan’ın Tùrkçe karşılığıdır. Efnan’ın (Afnan’ın) anlamı ‘ince dallar,çeşitler, şubeler’.

Efra
Anlam:
1.İşi gücü olmayan adam. Boş dolaşan kişi.
2.Kuruntulu, vesveseli adam.
3. Başının saçı tamam olan kimse

(Efra Alper Tunga'nın lakabı değildir, Efrasiyap Alper Tunga'nın lakabıdır)

Efsa
Efsa’nın anlamı çoğu sitede ‘Cennet ırmağı’ olarak geçiyor.
Cennete dört ırmak var: Tesnim, Selsebil, Kevser ve Kafur.
Gördüğünuz gibi Efsa Cennet ırmaklarından biri değil!
Bu ortaya biçilmiş anlam kim tarafından uyduruldu, çok merak ediyorum..
Efsa Farsça olan afsūn kelimesinden gelir. Afsūn Türkçemize Efsun olarak geçmiştir ve ‘sihir, büyü,hile, ’ gibi anlamlar taşır.
Efsa ise ‘sihirbaz, büyücü, hileci’ demektir.
Her ne kadar kulağa hoş gelse de, Efsa koyulmaması gereken bir isim.
Sihir, büyü ve hile gibi olaylar İslamiyetçe men'edilmiş ve büyük günahlardan sayılmıştır.

Efsun
Anlam:
1. Sihir, büyü, üfürük
2. Sihirbazların tuzağı
3. Hile ile yapılan kötü işler
(Efsun İslâmiyetçe men'edilmiş ve büyük günâhlardan sayılmıştır.)

Eliz
Anlam:
1. Tekme, çifte
2. Sıçrama
3. El izi

Elvin
'Renkler, rengarenk, renkli, gökkuşağının renkleri' demek.
Internette biçilen 'Cennet çiceği'anlami kesinlikle doğru değil!

Esila
Çoğu anne ve baba isim koyarken iki şeye dikkat ediyor: kulağa hoş gelmesine ve Kuran-i-Kerim’de geçmesine.
Bu yüzden son zamanlarda Esila ismi ön planda.
Fakat Esila Asila’yla karıştırılıyor. Asila Kuran’da geçen ve ‘akşam’ anlamına gelen bir kelimedir.
Araplar Asila kelimesini isim olarak kullanmıyorlar.
Esila ise Kuran’da geçmeyen ve anlamsız olan bir isimdir!

Asila'nın geçtiği ayet: وَاذْكُرِ اسْمَ رَبِّكَ بُكْرَةً وَأَصِيلًا (Vezkurisme rabbike bukreten ve asîlâ)
Türkçe’de anlamı: Sabah akşam Rabbinin adını an

Ikra
Anlam:
1.‘Oku’ diye emretmek
2. Selam göndermek
3. Kiraya vermek

Irem
Irem = Cennet bahçesi.
Evet, lk okuyuşta iyi güzel gibi gözükse de değildir aslında!
Irem, Allahın sevmediği yalan Cennettir.
Allah'a isyan ederek Cennet'e benzetmek iddiasiyle İrem bağını yaptırmış, bu bağdaki köşke girmeden kavmi ile yani taraftarlariyle birlikte gazaba uğramış, çarpılmış.
Allahın gazabına uğramış bir yerin ismini koymak hiç doğru değil.

Isra
Isra Kuran-ı-Kerim’in 17. suresi.
Resulullah'ın Kur'an-ı Kerim'den sonra en büyük mucizesi olan Hz. Peygamberimiz’in miraç gecesi anlatıldğı bu sure Türkçemize ‘Esra’ olarak geçmiştir.
Orjinal bir isim arayışında olan anne ve babalar kızlarına bazen Isra ismini veriyorlar.
Isra’nın Araplar tarafından kullanılan bir isim olması bu tercihin sebebi olabilir.
Ama atladıkları bir nokta var:
Evet, Araplar bu isimi Isra olarak yazıyor, fakat Esra olarak telaffuz ediliyor!
Yazıldığından farklı okunan bir fonetik yapıya sahip olan bir isim son derece zor olduğu için de zaten biz Türkler hem Esra yazıyoruz hem de Esra olarak telaffuz ediyoruz.
Isra ismini kızlarına koyan Türkler ise bu isimi ‘Isra’ olarak telaffuz ediyorlar, bu yanlıştır.
Esra aynı zamanda Isra’dan daha fazla anlama sahip olan bir isimdir, ‘asma filizi, Tanrı’nın yardımı, çol çiçegi, çok çabuk’ gibi.
Esra Isra’ya tercih edilmesi gereken bir isimdir.
Furqan ve Maida sureleri yerine nasıl Furkan ve Maide'yi kullanıyorsak, Isra’ nın yerine de Esra kullanılmalı.

Jülide
Jülide Farsça bir kelimedir ve 'dağınık, perişan, karma karışık' demektir.

Lara
Anlam:
1.Latin mitojisinde adı geçen ölüm perisi. Sır tutamadıgı için dili kesilmiştir.
2.Parlak

Lina
Lina isminin Türkçe yazılışı budur: Line.
Nasıl Aisha'nın yerine Ayşe, Mohammed'in yerine Muhammed/t, Khadija'nın yerine Hatice koyuyorsak, Lina'nın yerine de Line koymamiz lazim.
Line Kuran-ı Kerim'in 59. suresi olan Haşr Suresinde geçiyor ve 'hurma ağacı' anlamına geliyor.

Melis
Melis Melisa'nin kisaltılmışı sanılıyor çoğu zaman.
Bu yüzden 'Yunan mitolojisinde geçen bir rahibenin adı, Bir tür kokulu bitki, bal, sevgili' gibi anlamlar yaziliyor Melis için,
fakat bu anlamlar Melisa'nin anlamlari.. Melis'in degil!
Gerçek anlam:
1. Şişman ve tenbel olan kişi
2. Bir şeyi şiddetle tutmak

Merza
Merza'nın sitelerde yazan anlamı 'Meleklerin kraliçesi'..
Fakat Merza 'mariz' kelimesinden gelir ve 'hastalıklar, illetler, hastalar' anlamına gelir!

Minel
Çoğu sitede Minel’in anlamı ‘Cennetteki inci tanesi ‘ olarak geçiyor.
Bu anlamı okuduğumda resmen şok oldum..
Minel kesinlikle ‘Cennetteki inci tanesi’ değildir!
Bu anlamı maalesef bir kaç şahıs tarafından uydurulmuştur.
Minel Kuran-i Kerim’de geçen, fakat tek başına hiç bir ifade etmeyen bir kelimedir!
Minel kelimesinin anlamını anlamak için bir kaç örnek veriyorum.

Iki tane cümle: ‘Ben böceklerden korkmuyorum’ ve ‘Bu Allah’tan gelen bir iyilik’. Bu cümlülerdeki ‘den’ ve ‘tan’,
Minel’in Arapçadaki manasıdır. Yani Minel’in bizim tarafimizdan isim olarak konulması son derece komik ve saçmadır.

Minel’in anlamını (anlamsızlığını) anlamak için size Minel’in geçtigi bir ayeti sunuyorum: بَرَاءَةٌ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى الَّذِينَ عَاهَدْتُمْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ
(Berâetun minallâhi ve resûlihî ilellezîne âhedtum minel muşrikîn).
Türkçede anlamı: Müşriklerden, ahd aldığınız kimselere Allah'tan ve O'nun resûlünden bir beraattir.

Nilda
Nilda son zamanlarda hakkında en çok soru aldığım isimlerden biri.
Bazı sitelerde Nilda’nın anlamı ‘Cennet kapısındaki meleklerden birinin adı’ olarak geçiyor.
Nilda her ne kadar kulağa hoş gelen bir isim olsa da, anlamı bu değil...

Nilda Ispanyol/Italyan kökenli bir isimdir ve 'savaşa hazır olan kadın, kadın asker' gibi anlamlar taşır.
Iddia edildiği gibi Cennet kapısında bir melek değil!

Nira
Nira Ibranice bir isim ve 'dokuma tezgâhı' demektir.
Internette yazan anlami ise 'Ancak rüyada karşılaşılabilen nadide güzel'.
Bu anlam uydurulmuş bir anlam tabii...

Sanem
Anlam:
1. Kâfirlerin, önünde ibadet ettikleri heykel, put.
2. Çok güzel olan

Sare
Anlam:
1. Susuzluk
2. Cemaat, topluluk
3. Ihtiyaç
4. Oldu
(Sare Hz. İbrahim'in (A.S.) birinci hanımının ismi değildir, Sara’dır o)

Selcen
Internetteki bazi isim sözlüklerinden anlami 'Cennetteki kuş ve çiçek ismi' olarak geçiyor, fakat bu anlam dogru degil!
Selcen 'ruhu güçlü, kuvvetli olan' demektir.

Sidelya
Bu isimin internette yazan anlami: Cennette açan çicek.
Fakat Sidelya ismi Kuran'da geçmeyen bir isimdir.
Bu isimin kökeni Latincedir ve 'yıldız çiçeği' anlamına gelir.

Sude
Anlam:
1. Ezilmiş, dövülmüş,sürülmüş
2. Terleyen
3. Boyalı, sürmeli

Suden
Bazı insanlar yaratıcılıkta sınır tanımıyor.
Suden’in anlamı bazı sitelerde ‘Peygamber efendimizin Cennetteki en çok sevdiği ağaç’ olarak belirtilmiş.
Fakat Suden kesinlikle Hz. Peygamberimiz’in Cennetteki en sevdiği ağaç değil!
Kuran’da her geçen kelimenin isim olarak konulmaması gerektiğinin en iyi örneklerden biri Suden kelimesidir.
Evet, Suden Kuran’da geçiyor, ama ‘başıboş, sorumsuz’ gibi kötü bir anlam taşıyor.
Bu yüzden Suden önerilmeyen bir isim.

Suden’in geçtigi bir ayet:
أَيَحْسَبُ الْإِنْسَانُ أَنْ يُتْرَكَ سُدًى (E yahsebul’insânu en yutreke suden)
Türkçe’de anlamı: İnsan başıboş bırakılacağını mı sanır?

Talya
Talya, daha doğrusu Thalia, Yunan mitolojisinde bir tanrıça.
Bir Müslümanım çocuğuna koyduğu isimin Islam dinine uygun olması gerekiyor.
Talya hem başka bir dinin tanrıçası olduğu için hem de Allahın tek olduğunu inkar ettigi için , Islam’a uygun olmayan bir isimdir!
(Talya Talia ismiyle ayni anlama gelmez)

Tuana
Tuana’nın anlamı çogu insan tarafından beğeniliyor, çünkü bu ismin anlamını ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ sanıyorlar.
Fakat Tuana ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ anlamına gelmiyor!
Kuran-i Kerim'in Arapça yazıldığını herkes biliyor.
Tuana ise Arapça kökenli bir isim olmadığı için Kuran’da geçemez ve cennet ile ilgili bir anlam taşıyamaz!
Tuana’nın gerçek anlamları ‘ay ışığı, güçlü, kuvvetli’.

netten buldum ve paylasmak istedim....

-------------
[font color=MAGENTA]ANNESİNİN KUZUSU İYİKİ VARSIN...:))

25/02/2011 - 10:55[/COLOR][/COLOR]

Cevaplar:
Mesaji gonderen: gul_guzeli
Mesaj Tarihi: 21-Temmuz-2010 Saat 22:58
bu ne böyle yaa..
etrafımdaki bir sürü tuana ecrin ceylin aleyna varrWacko

-------------
Kızım Melisa ' m Prensesim kollarımda 20,08,08 12,50 şükürler olsun Allah'ım:)

Mesaji gonderen: berfinim
Mesaj Tarihi: 21-Temmuz-2010 Saat 23:02
ayyy benim kizimin isminin anlamida iyi degilmis insan sasrmis valah neye inanicaksin hangi ismi koyucaksin valahPatlak
oysaki ecrin kuranda geciyor ama ücret anlaminda geciyor dgrumu acaba ya.
berra koyucaktim oda anlami iyid egil.
belinay teyzemn kizinin adi cokda güzel ama anlami yanlis geciyormus sasrdik valah ..

-------------
nar taneleri nur taneleri annesinin birtaneleri...
canim oglum mehmet berken:02.07.2010 10:20
canim kizim ecrin ruken :02.07.2010 10:22

Mesaj Tarihi: 21-Temmuz-2010 Saat 23:15
vallah bende şaştım ecrini kimisi hediye diyor kimisi ucret dior bende anlamadım :SSS

-------------

Mesaji gonderen: Critique
Mesaj Tarihi: 21-Temmuz-2010 Saat 23:26
Zeynepcim sen de Kuran'dan mi secmeyi dusunuyorsun bebeginin ismini tatlim?

-------------
Hoş geldin hayat Damla`m 26.12.11 21:15

Mesaj Tarihi: 21-Temmuz-2010 Saat 23:33
Peygamberimizin Yasaklamis Oldugu İsimler
SANEM: (senem)
Peygamberimizin Yasaklamis Oldugu İsimler Put,cok guzel kadin.Peygamberimizin yasaklamis oldugu isimlerdendir.

SAMED :
ALLAH'in isimlerini tek basina isim olarak kullanilmasini yasaklamistir.
Samed yerine Abdussamed seklinde kullanilabilir yalnizca(Abdulkerim,Abdulkadir,Abdurrahim vs)

Allahu Tealanin en sevdigi ve Peygamberimizin tavsiye ettigi isimler (Abdullah ve Abdurrahman'dir)

SUVEYDA:
Kalbin ortasinda var kabul edilen siyah nokta.Tohumun ortasinda bulunan tanecik
Kalpteki gizli günah.Isim olarak kullanilmasi uygun degildir.

Peygamberimiz(s.a.v) anlami guzel olmayan,cehennemi cagristiran isimleri de yasaklamistir.

ASIYE:
Asi olan karsi gelen ,itaatsiz

ALEV:
Cehennemi cagristiran bu ve benzeri isimleri de yasaklamistir.ornegin; ates,kirmizi,sari ,alev

Ayrica ;dikkat ceken kirmizi ,sari ve bunlara benzer renkte kiyafet giyilmesini de yasaklamistir.

ABDULESED:
Arslanin kulu .Peygamberimizin yasakladigi bir isimdir.

KEZBAN: Yalanci

Bir hadis-i Serifte :

"Sizler kiyâmet günü kendinizin ve babalarinizin adlari ile cagirilirsiniz. Öyle ise cocuklariniza güzel isimler veriniz."buyurmuslardir. (Hadîs-i serîf-Ibn-i mace)

-------------

Mesaji gonderen: Aykiz__
Mesaj Tarihi: 21-Temmuz-2010 Saat 23:35
benim çocukalrin isimleri kesin geçiyor :)

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010
Hakan efendi de 4 mart :)

Mesaj Tarihi: 21-Temmuz-2010 Saat 23:37
Orjinal mesaji gonderen Critique Critique yazdi:

Zeynepcim sen de Kuran'dan mi secmeyi dusunuyorsun bebeginin ismini tatlim?

canım anlamı guzel olsun istiyorum yani dinimize uygun kuranda gecmesi gerekiyorsa eger kuranda gecen bir isim olsun isterim bunu arastırıcam nasılsa ozamna daha varWink

-------------

Mesaji gonderen: Critique
Mesaj Tarihi: 21-Temmuz-2010 Saat 23:47
Hmm merak ettim de ondan sordumTongue Tabii vakit cok, bol bol arastir ve dusunTongue

-------------
Hoş geldin hayat Damla`m 26.12.11 21:15

Mesaji gonderen: elif.im
Mesaj Tarihi: 22-Temmuz-2010 Saat 00:14
minel, aleyna,berre ve bade isimlerinini anlamlarının nette yazılan gibi olmadığını arapçadan biliyordum.
fakat isra ile ilgili söylenilenler beni çok şaşırttı.isra olarak söylenilmesi yanlış olsaydı bizzat surenin adına isra  denilmezdi diye düşünüyorum.WackoErmm

-------------
oğlum artık 3 yaşında...
güzel kızım...sen de abin de Rabbime emanetsiniz...33+

Mesaji gonderen: yasmin
Mesaj Tarihi: 22-Temmuz-2010 Saat 12:06
Zeynep'ciğim çok iyi olmuş bu yazıyı paylaşman.............Teşekkürler..

En güzeli bebeğe zaten bence TÜRKÇE isim koymak. Anlamının güzel olması önemli. Yukarıdaki örneklerde görüldüğü üzere Arap olmadığımız için yanılgıya uğrayabiliriz. İnsan ancak emin olduğu isimleri koymalı..........

-------------
07.08.2009 Oğluma kavuştum...ŞüküR!... PAMUK PRENSİM BENİM..

24.12.2010 Minicik Prensesim kollarımda

Mesaji gonderen: pinar35
Mesaj Tarihi: 22-Temmuz-2010 Saat 12:23
ben kızımın olursa cemre koymak istiyordum hoşş eşim elif elif diye tutturmuştu gerçii :))

neyseee cemreyi çok araştırdım ateş parçası anlamaına geldiği doğru ve ateşe tapanların koyduğu bir isimmiş... o yüzden peygamber efendimiz yasaklamış bu ismi..
Kızım olcağını öğrenceğimde elif ismindide istemedim ama eşimin ısrarıyle elif oldı hocaya sonuna naz eklersek nasıl olur diye sorduğumuzda güezlolur ikiside anlamlı elif kuranın ilk harfi ve ince yapılı narin kadın anlamına gerlir dedi..

benim kızım ince yapılı narin ve nazlı  :)))

Mesaji gonderen: arzu_nur
Mesaj Tarihi: 22-Temmuz-2010 Saat 12:34
BU İSİMLERİ KULLANAN YÜZLERCE ANNE BABA VARR KÖTÜ OLMUŞ YAAA:(((ECRİN VE CEYLİN ÇOK KULLANILAN İSİMLER YAAA:((

-------------
19.02.2008///Emrem dünya güzeli oğlum..

Mesaj Tarihi: 22-Temmuz-2010 Saat 23:14
bunların arasında begendim isimler vardı ama arastırıncsa bunu buldum vazgectim bu isimlerden ceylin veya elvin cok istiyordm ama anlamlarını ögrenince artık istemiorum elvinin anlamı bi nevi daha ii
ama simdi kızım olursa esma oglum olursada eymen (emirhan veya emir) düşünüyorum hayırlısı inşallah

-------------

Mesaji gonderen: Misafir
Mesaj Tarihi: 22-Temmuz-2010 Saat 23:36
şaşırdım doğrusu :(
aleyna belinay ecrin ve ceylin için

Mesaji gonderen: duygu83
Mesaj Tarihi: 23-Temmuz-2010 Saat 00:28
benm kızımda ecrin önemli olan sonradan öğrenilen anlamı değil bana göre benm koyarken ne hissederek ve neye inanarak koyduğum..
ben allahın hediyesi olarak gördüğüm için meleğimi onu öyle kabul edip ismini koydum
hata iki ismi var diğeride arapça ve ben çok menunum bu halinden..

allah ömür versin isim bi boncuk zate ;)

-------------
Mucizem,Meleğim Ecrin Elbi 12/10/2008

Mesaji gonderen: miray
Mesaj Tarihi: 25-Temmuz-2010 Saat 00:43
çok güzel bir paylaşım olmuş eline sağlık
elvin kötü değil bu arada anlamı hepsinden daha iyi..
kızımın ve oğlumun adına rastlamadığıma sevindim çünkü tamamen kendim seçip koymuştum isimlerini..

-------------
yüreğim.. yaralı kuşum... topla ve aç kanatlarını....

Mesaji gonderen: elif.im
Mesaj Tarihi: 25-Temmuz-2010 Saat 13:31

paylaşım için teşekkürler zeynepcimWink

-------------
oğlum artık 3 yaşında...
güzel kızım...sen de abin de Rabbime emanetsiniz...33+

Mesaji gonderen: ASYA
Mesaj Tarihi: 25-Temmuz-2010 Saat 13:43
Çok şaşırdım.Paylaşım için teşekkürler

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaj Tarihi: 25-Temmuz-2010 Saat 14:03
RİCA EDERİM KIZLAR AMA GERCEKTEN YENİ DEĞİŞİK İSİMLER CIKARALIM DERKEN COCUKLARA ANLAMSIZ İSİMLER KOYULUYOR ÜZÜLDÜM DOGRUSU Confused

-------------

Mesaji gonderen: BUSEM
Mesaj Tarihi: 18-Ekim-2010 Saat 16:15
bunu daha önce görmedim  ama şunu söyleyebilirim bu isimlerin anlamlarını yazan bilinçsiz kişi bence....  bikere ecrin kelimesi kur-an-ı kerimde geçiyor yasin suresinin  11. ayetinde de  geçiyor 11- İnnema tünziru menittebeaz zikra ve haşiyer rahmane bil ğayb fe beşşirhü bi mağfirativ ve ecrin kerım 
   anlamıda : sen yalnız kabul edenleri zikre uyanları , Rahman dan hasyet duyanları gaybları ile uyarabilirsin onları, bağışlanma ve sonsuz ecir ile müjdele  diyor.... yani ücret anlamına falan gelmiyor kim demişse destekli atamamış LOLLOLLOL  biraz araştırın yaaa Angry

-------------
Hoşgeldin meleğim,canım oğlum zekeriya Buğra'm
22 ocak 2013 saat 17:35 dünyamızı aydınlattın oğlum şükürler olsun
Can kizim Buse hira'm sende hoşgeldin aramiza hamd olsun seni verene)26 aralik 12.15

Mesaji gonderen: duygu83
Mesaj Tarihi: 18-Ekim-2010 Saat 17:10
Orjinal mesaji gonderen BUSEM BUSEM yazdi:

bunu daha önce görmedim  ama şunu söyleyebilirim bu isimlerin anlamlarını yazan bilinçsiz kişi bence....  bikere ecrin kelimesi kur-an-ı kerimde geçiyor yasin suresinin  11. ayetinde de  geçiyor 11- İnnema tünziru menittebeaz zikra ve haşiyer rahmane bil ğayb fe beşşirhü bi mağfirativ ve ecrin kerım 
   anlamıda : sen yalnız kabul edenleri zikre uyanları , Rahman dan hasyet duyanları gaybları ile uyarabilirsin onları, bağışlanma ve sonsuz ecir ile müjdele  diyor.... yani ücret anlamına falan gelmiyor kim demişse destekli atamamış LOLLOLLOL  biraz araştırın yaaa Angry
ClapClapClapLOL

-------------
Mucizem,Meleğim Ecrin Elbi 12/10/2008

Mesaji gonderen: Ekim
Mesaj Tarihi: 18-Ekim-2010 Saat 18:08
benim bildigim:
bi isim illlaki kuran´i kerimde gectigi icin koyulmicakmis!
isim koyarken önemli olan ismin anlaminin güzel olmasiymis....

-------------
CANKUSUM kucagimda!!!
En güzel gün 15Ekim 2009, Saat 7:14

El Bebek Gül Bebek Gel Bebek Gel

Mesaji gonderen: NURUM
Mesaj Tarihi: 18-Ekim-2010 Saat 23:47
paylaşımın için teşekkürler canım...

-------------
canım oğlum...Tarık Murat'ım.. 20.12.2010

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 12:51
ecrin ceylin ismleri benimde hoşuma giden isimlerdendi ancak arstırdığımda okadar kafa karıstırıcı durumlar ortaya cıktıki yani kullanıp kullanmamakta kendim şahsen tereddütde kaldım ve birde okadar cok ecrin ismi konulmus ki 2009 2010 yılında yani o yıl doğan cocuklar bir sınıfa düşse kızların yarısı ecrin olacak sanırım tabiki herkesin kendi görüşü fikri tek rabbim meleklerimize sağlık sıhhat versin Wink
ecrin yasin ,fetih ve furkan surelerinde geciyormus sadece yasin suresinde mükafat hediye manasında olup diğer sırelerde ücret manasındaymıs bunlar benim araştırmalarım koyun yada koymayın diyemme herkesin kendi görüşü
ha kendimde ecrin ismini koymak isterdim ve bi kaç bu konuda bilgili bir kişiye de danısıcam eger anlamı gercekten sevap hediye masındaysa bende düşünebilirim Wink

-------------

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 12:54
Orjinal mesaji gonderen Ekim Ekim yazdi:

benim bildigim:
bi isim illlaki kuran´i kerimde gectigi icin koyulmicakmis!
isim koyarken önemli olan ismin anlaminin güzel olmasiymis....

şimdi bu ecrin ismi yasin suresinde de geçiyo ve hepimiz biliriz ki yasin suresi  çok önemli bir sure...Yâsin sûresinin sunduğu  mesajlar arasında, öldükten sonra dirilme olayı, yani ahiret hayatı, ağırlık noktasını teşkil etmektedir Çünkü ahiret inancı, sosyal bir varlık olan insanın hayatında son derece önemli bir rol oynamakta ve etkili olmaktadır  bu anlamın neresi kötü ????   Yâsin sûresi, Müslümanlar tarafından çok okunan bir sûredir Diğer surelere nazaran daha fazla rağbet görmektedir Hz Muhammed (sas)'in bu sûre hakkında söylediği ve okunmasını tavsiye ettiği çeşitli hadisler vardır Bu hadislerden bazıları şöyledir:

"Her şeyin bir kalbi vardır Kur'ân'ın kalbi de Yâsin'dir Kim Yâsin'i okursa, Allah onun okumasına, Kur'ân'ı on kere okumuş gibi sevap yazar" (Tirmizî, Fedâilu'l-Kur'n, 7; Dârimî, Fedâilu'l-Kur'ân, 21)

"Yâsin, Kur'ân'ın kalbidir Allah'ı ve ahiret gününü arzu ederek Yâsin okuyan kimsenin geçmiş günahı affedilir Onu ölülerinize okuyunuz" (Ebû Davud Cenâiz 20; İbn Mace, Cenâiz 4; İbn Hanbel, Müsned V, 26, 27)

o zaman çocuklarına yasin ismini de koymasınlar kuran da geçiyo ya LOLLOL  bence kuranda geçen her şeyin bir anlamı vardır keza boşuna indirilmemiş bizlere bu kitap... insan okusun bilgilensin dinini doğru yaşasın ve yaşatsın diye indirilmiş ama günümüzde o kadar çok saptıran var ki bazı şeyleri şaşım şaşım şaşıyorum doğrusu ShockedShocked

-------------
Can kizim Buse hira'm sende hoşgeldin aramiza hamd olsun seni verene)26 aralik 12.15

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 13:00
abooowww yazılar nere gitti gııı ConfusedConfusedConfusedConfusedConfusedConfusedShockedShockedShockedOuchOuch

-------------

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 13:01
BU NE KIZ SEVGİİConfusedLOL

-------------

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 13:02
her neyse  benim bi kızım olursa ikinci ismini düşünebilirim valla çok hoş bence.... Wink

-------------

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 13:02
Orjinal mesaji gonderen arzu_nur arzu_nur yazdi:

kopyala yapıştır yaptım aha bele oldu ConfusedConfusedConfusedConfusedConfused

-------------

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 13:04
ama ben internet adresini değil yazıyı kopyaladım niye böle oldu kiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DeadDeadDeadDead

-------------

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 13:07

LOLLOLLOL

-------------

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 13:11

LOLLOLLOL

gülme kısss seni de yakalarım bigün LOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 13:17

LOLLOLLOL

YAKALARSAN TIK TIKKLOLLOLyakalamazsan ne olcan söle bakemmLOLLOL

-------------

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 13:19

LOLLOLLOL

DELÜÜÜÜÜÜ TÜRKANNN LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLCoolRed

-------------

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 13:21

LOLLOLLOL

DELÜÜÜÜÜÜ TÜRKANNN LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLCoolRed

çatlak sevgim benimmmmLOLEmbarrassedEmbarrassedsefiom kız seniiHug

-------------

Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 13:37
BEN DE SENİ SEFİYOM TÜRKANIMMMM Hug

-------------

Mesaji gonderen: muse
Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 13:55
Tuana
Tuana’nın anlamı çogu insan tarafından beğeniliyor, çünkü bu ismin anlamını ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ sanıyorlar.
Fakat Tuana ‘Cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası’ anlamına gelmiyor!
Kuran-i Kerim'in Arapça yazıldığını herkes biliyor.
Tuana ise Arapça kökenli bir isim olmadığı için Kuran’da geçemez ve cennet ile ilgili bir anlam taşıyamaz!
Tuana’nın gerçek anlamları ‘ay ışığı, güçlü, kuvvetli’.

netten buldum ve paylasmak istedim....

bende cenente düşe nilk yağmur damalsı diye bildiğim için koymuştum ŞAŞIRDIM BİRAZ AMA ÖNEMLİDE DEĞİL ZATEN DİĞER ANLAMIDA KÖTÜ DEĞİLMİŞ AY IŞIĞI GÜÇLÜ KUVVETLİ  ZATEN ANLAMLI OLMASI ÖNEMLİ OLAN ALLAHU TEALA BİLE ÇOCUKLARINIZA ANLAMLI İSİMLER KOYUN DİYE BUYURMUŞTUR İYİKİDE KIZIMIN İLK ADI AYŞE BARİ ODA İSLAMA UYGUN ZATEN HER NE KADAR SÖYLEMESEKTE KULAĞINA OKUNDUSmile

-------------
CANIM KIZIM TUANA 17.04.2008
MİNİK KUZUM DİLA 06.03.2013

Mesaji gonderen: kelebbek
Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 19:02

busem arastirin demissin ama tamamen yanlis yorumlamissin. destekli atamamis falan demissin oysa ki soyledigi tamamen dogru. hicbir dilde birebir tercumeden yola cikarak kelimelere anlam veremezsiniz.

asagidaki alinti da ecrin kelimesi ile ilgili dogru bilgiler iceriyor. arapcada tek basina ecr ya da sifatla birlikte kullanimindaki ecrin kelimesi ucret, bedel anlamindadir. kerimle birlikte kullanilinca kerim ucret yani comertce bir bedel gibi bir anlami vardir.

ecrin arapcada "allah'in hediyesi" anlamina gelir diye ustelemenin manasi yok. fakat turkiye'de binlerce aile cocuguna bu ismi "allah'in hediyesi" anlamina geldigini zannederek verdi. bu durumda da bu kelime turkcelesti ve ecrinin turkecedeki anlami "allah'in hediyesi" oldu bence.

Ecrin ne anlama gelir?

Ecrin ‘ecr’ kelimesinden gelir ve ‘ücret, karşılık, bedel’ gibi anlamlar taşır.

Ecrin Allah’ın hediyesi değil mi yani?

Hayır, EcrinAllah’ın hediyesi’ anlamına gelmiyor, bu bir yanlış anlaşılmadır Yasin suresinin 11. ayetinde ‘ecrin kerim’ yazıyor, Kerim Allah’ın isimlerinden biri, Ecrin’in anlamını ise yukarıda görebilirsiniz. Bu durumda ecrin kerim ‘Allah’ın verdiği karşılık’ (veya bazıların yorumladığı gibi ‘Allah’ın hediyesi’ ) demektir. Ecrin tek başına ise ‘Allah’ın hediyesi’ diye bir anlam taşıyamaz!

O zaman kızıma Ecrin ismini, oğlumada Kerim ismini veririm.. Nasıl fikir?

Düşünce güzel, fakat Kerim Allah’ın isimlerinden olduğu için oğlunuza bu isimi koyamazsınız. ‘Allah’ın kulu’ anlamına gelen Abdülkerimi koyabilirsiniz, ama bu isim sizin tercihiniz olacağını sanmıyorum..

Soyadımız Kerim, bu yüzden kızımıza Ecrin ismini vermek istiyoruz. Bu sizce nasıl bir fikir?

Bu düşünce de güzel, fakat unutmayın ki kızınıza Ecrin Kerim diye değil, Ecrin (ücret) diye sesleneceksiniz. Kısacası bu fikiri uygulamamanızı tavsiye ediyorum.

Araplar Ecrin’i isim olarak kullanıyorlar mı?

Hayır, Ecrin Araplar için güncel hayatlarında kullandıkları bir kelime. Biz nasıl ücretten bahsediyorsak, Araplar da ecrinden bahsediyor. Düşünün, Araplar kızlarına Ücret ismini verseler, biz nasıl komik buluruz.. Bizde Ecrin ismiyle böyle komik bir duruma düşüyoruz.

Bir yerde Ecrin’in ‘hurma kurutma yeri’ olduğunu okudum. Bu anlam doğru mu acaba?

Evet, yaygın kullanılmasa da Anadolu’nun bazı kısımlarında Ecrin ‘hurma kurutma yeri’ demektir.

Ecrin ismini koymak günah mı?

Hayır, Ecrin ismini koymak günah değil, ama sevapda değil.. Ecrin’den daha güzel anlamlı bir isim koymak elbette daha doğru olur.

Ecrin’in anlamını Allah’ın hediyesi sanarak bu isimi kızıma verdim.Gerçek anlamını öğrendikten sonra çok üzüldüm. Ne yapmam gerekiyor?

Siz Ecrin ismini iyi niyetinizle koymuşsunuz, kendinizi böyle üzmeye gerek yok, yapılacak birşey yok. Eğer Ecrin isminden gerçekten çok soğdusanız, kızınızın ismini değiştirebilirsiniz.

Ilerde bir çocuğunuz daha olursa, o’nun ismini daha iyi araştırdıktan sonra koymanızı tavsiye ediyorum.

Ecrin ve Ecre(n) aynı manaya mı gelir?

Evet, Ecrin/Ecren/Ecre ‘ücret, karşılık, bedel’ manasına geliyor.

-------------
19.10.2008

Mesaji gonderen: ASYA
Mesaj Tarihi: 19-Ekim-2010 Saat 20:11
OLAMAZZZZZZZ    BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIMM  OLAMAZZZZZZ. İPEĞİN KARDEŞİ KIZ OLURSA GÖNLÜMDEN HEP İREM GEÇİYORDUUUUU CryCryCryCryCryCry

-------------
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Mesaj Tarihi: 20-Ekim-2010 Saat 12:24
Orjinal mesaji gonderen kelebbek kelebbek yazdi:

busem arastirin demissin ama tamamen yanlis yorumlamissin. destekli atamamis falan demissin oysa ki soyledigi tamamen dogru. hicbir dilde birebir tercumeden yola cikarak kelimelere anlam veremezsiniz.

asagidaki alinti da ecrin kelimesi ile ilgili dogru bilgiler iceriyor. arapcada tek basina ecr ya da sifatla birlikte kullanimindaki ecrin kelimesi ucret, bedel anlamindadir. kerimle birlikte kullanilinca kerim ucret yani comertce bir bedel gibi bir anlami vardir.

ecrin arapcada "allah'in hediyesi" anlamina gelir diye ustelemenin manasi yok. fakat turkiye'de binlerce aile cocuguna bu ismi "allah'in hediyesi" anlamina geldigini zannederek verdi. bu durumda da bu kelime turkcelesti ve ecrinin turkecedeki anlami "allah'in hediyesi" oldu bence.

Ecrin ne anlama gelir?

Ecrin ‘ecr’ kelimesinden gelir ve ‘ücret, karşılık, bedel’ gibi anlamlar taşır.

Ecrin Allah’ın hediyesi değil mi yani?

Hayır, EcrinAllah’ın hediyesi’ anlamına gelmiyor, bu bir yanlış anlaşılmadır Yasin suresinin 11. ayetinde ‘ecrin kerim’ yazıyor, Kerim Allah’ın isimlerinden biri, Ecrin’in anlamını ise yukarıda görebilirsiniz. Bu durumda ecrin kerim ‘Allah’ın verdiği karşılık’ (veya bazıların yorumladığı gibi ‘Allah’ın hediyesi’ ) demektir. Ecrin tek başına ise ‘Allah’ın hediyesi’ diye bir anlam taşıyamaz!

O zaman kızıma Ecrin ismini, oğlumada Kerim ismini veririm.. Nasıl fikir?

Düşünce güzel, fakat Kerim Allah’ın isimlerinden olduğu için oğlunuza bu isimi koyamazsınız. ‘Allah’ın kulu’ anlamına gelen Abdülkerimi koyabilirsiniz, ama bu isim sizin tercihiniz olacağını sanmıyorum..

Soyadımız Kerim, bu yüzden kızımıza Ecrin ismini vermek istiyoruz. Bu sizce nasıl bir fikir?

Bu düşünce de güzel, fakat unutmayın ki kızınıza Ecrin Kerim diye değil, Ecrin (ücret) diye sesleneceksiniz. Kısacası bu fikiri uygulamamanızı tavsiye ediyorum.

Araplar Ecrin’i isim olarak kullanıyorlar mı?

Hayır, Ecrin Araplar için güncel hayatlarında kullandıkları bir kelime. Biz nasıl ücretten bahsediyorsak, Araplar da ecrinden bahsediyor. Düşünün, Araplar kızlarına Ücret ismini verseler, biz nasıl komik buluruz.. Bizde Ecrin ismiyle böyle komik bir duruma düşüyoruz.

Bir yerde Ecrin’in ‘hurma kurutma yeri’ olduğunu okudum. Bu anlam doğru mu acaba?

Evet, yaygın kullanılmasa da Anadolu’nun bazı kısımlarında Ecrin ‘hurma kurutma yeri’ demektir.

Ecrin ismini koymak günah mı?

Hayır, Ecrin ismini koymak günah değil, ama sevapda değil.. Ecrin’den daha güzel anlamlı bir isim koymak elbette daha doğru olur.

Ecrin’in anlamını Allah’ın hediyesi sanarak bu isimi kızıma verdim.Gerçek anlamını öğrendikten sonra çok üzüldüm. Ne yapmam gerekiyor?

Siz Ecrin ismini iyi niyetinizle koymuşsunuz, kendinizi böyle üzmeye gerek yok, yapılacak birşey yok. Eğer Ecrin isminden gerçekten çok soğdusanız, kızınızın ismini değiştirebilirsiniz.

Ilerde bir çocuğunuz daha olursa, o’nun ismini daha iyi araştırdıktan sonra koymanızı tavsiye ediyorum.

Ecrin ve Ecre(n) aynı manaya mı gelir?

Evet, Ecrin/Ecren/Ecre ‘ücret, karşılık, bedel’ manasına geliyor.

-------------

Mesaj Tarihi: 20-Ekim-2010 Saat 12:27
Orjinal mesaji gonderen şeker kız şeker kız yazdi:

OLAMAZZZZZZZ    BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIMM  OLAMAZZZZZZ. İPEĞİN KARDEŞİ KIZ OLURSA GÖNLÜMDEN HEP İREM GEÇİYORDUUUUU CryCryCryCryCryCry
canım hayal kırıklığıa ugrama ne guzel birşeyki bi kızına bu ismi koymadan anlmını gordun cok şükür ama koyduktan sonra görsen belki aklında hep acaba olacaktı daha güzel isimler var yetrki hayırlısıyla gelsin 2. kuzun da Wink
irem hem anlamı yonunden hemde soyleniş bakımından hosuma gitmeyen isimlerden yani irin der gibi geliyor tabiki kişisel gorus zevk meselesiSmile

-------------

Mesaj Tarihi: 20-Ekim-2010 Saat 12:52
kelebek arkadaşım ecrin ismini yanlış yorumladığımı sanmıyorum bu benim düşüncemdir..... keza okudum da söylüyorum.....   yorumuna dikkat edersen sevinirim......

-------------

Mesaji gonderen: candan
Mesaj Tarihi: 20-Ekim-2010 Saat 15:31
Zeynep eline sağlık, zaman harcamış bunu sunuş bize..

ama ,

bilmeden yada yanlış anlaşılmadan vs .. bir sürü insan bu isimleri koydu çocuklarına ad olarak,şimdi bu saatten sonra çocuklarına bu isimlerini koyanları üzmenin bi anlamı yok.olan olmuş..koyan koymuş..gidip değiştirecek halleri yok kimsenin.haa bundan sonra koyacaklar dikkate alsınlar derseniz tamamdır.mesela benim yeğenimin adı da Aleyna, babam bu ismi cami hocasına sorup da koymuştu yani neymiş yoruma açıkmış..

kelebbek in dediğine sonsuz katılıyorum ecrin ismi konusunda ne demiş ; turkiye'de binlerce aile cocuguna bu ismi "allah'in hediyesi" anlamina geldigini zannederek verdi. bu durumda da bu kelime turkcelesti ve ecrinin turkecedeki anlami "allah'in hediyesi" oldu bence.

bencede yoruma açık olabilir neden olmasın..kimsenin üzülmesine gerek yok..zamanında çok hatırlıyorum bu konu yüzünden insanlar üzülmüştü,tartışma çıkmıştı.gerek yok bence yoruma açık diyelim olsun bitsin..

-------------
10/09/08 EFE 'mm
TEK TANEM

Mesaj Tarihi: 20-Ekim-2010 Saat 15:41
Orjinal mesaji gonderen candan candan yazdi:

Zeynep eline sağlık, zaman harcamış bunu sunuş bize..

ama ,

bilmeden yada yanlış anlaşılmadan vs .. bir sürü insan bu isimleri koydu çocuklarına ad olarak,şimdi bu saatten sonra çocuklarına bu isimlerini koyanları üzmenin bi anlamı yok.olan olmuş..koyan koymuş..gidip değiştirecek halleri yok kimsenin.haa bundan sonra koyacaklar dikkate alsınlar derseniz tamamdır.mesela benim yeğenimin adı da Aleyna, babam bu ismi cami hocasına sorup da koymuştu yani neymiş yoruma açıkmış..

kelebbek in dediğine sonsuz katılıyorum ecrin ismi konusunda ne demiş ; turkiye'de binlerce aile cocuguna bu ismi "allah'in hediyesi" anlamina geldigini zannederek verdi. bu durumda da bu kelime turkcelesti ve ecrinin turkecedeki anlami "allah'in hediyesi" oldu bence.

bencede yoruma açık olabilir neden olmasın..kimsenin üzülmesine gerek yok..zamanında çok hatırlıyorum bu konu yüzünden insanlar üzülmüştü,tartışma çıkmıştı.gerek yok bence yoruma açık diyelim olsun bitsin..

canım ben zaten kimseyi üzmek için açmadım konuyu sitelerde gezinirken rastladım benimde hiçbir bilgim yoktu cok dikkatimi cekti ve paylaşmak istedim sonucta herkes iyi yönünü dşünerek koymus evlatlarına isimleri bu ancak buından sonraki nesillere yardımcı olacak bir konu Wink

-------------

Mesaji gonderen: gülünhüznüyüm
Mesaj Tarihi: 20-Ekim-2010 Saat 21:20
ısım koyarken Kuranı Kerımde geçmesı sart degıl..

Anlamı guzel olması..Sozluklerde bıle kelımelerın bır cok anlamı var.

Rabbım nıyetlerımızı bılıyor..

Bundan sonra ısım koyarken daha çok araştırarak koyarız artık.

-------------

Aslında hayatın hiçbir evresinde kötü insan yoktur. Her insan huzur verir; kimi geldiğinde, kimi gittiğinde..

Mesaji gonderen: mimasa
Mesaj Tarihi: 20-Ekim-2010 Saat 23:26
     ilk önce şunu anlamıyorum.. neden iyi niyetle birşeyler paylaşmak istedigi cook açık olan bir arkadasa hiçte hoş olmayn sekile cevaplar yazılır acaba??
      eşimin ana dili arapça.. bende ecrinin söylenişiini cok sevip ona söyledigimde manasıda "allahın hediyesi" imiş dedigimde bana "alakası yok.. ecrin halk dilinde sevap, karşılık" manasına gelir demişti.. yani hiç bir arap cocuguna bu ismi koymazmış..
      ama kelebek arkadaşında dedigi gibi bu türkçeye o sekilde yerleşmiş olabilirir. 

-------------
oglummm...2008 minik kızım.. 2011

Mesaji gonderen: tita
Mesaj Tarihi: 20-Ekim-2010 Saat 23:40
Orjinal mesaji gonderen gülünhüznüyüm gülünhüznüyüm yazdi:

ClapClapClapClap YORUMUMA SENİ ALKIŞLAYARAK BAŞLAMAK İSTEDİM....
İSİMLERİN ANLAMLARI ÇOK ÖNEMLİDİR KIZLAR...SİZİN NE NİYETLE KOYDUĞUNUZ YADA KURAN-I KERİMDE GEÇİP GEÇMEDİĞİ DEĞİL....
ANLAMIDA TKDİR KİŞİYE GÖRE DEĞİŞMEZ... YORUMA GÖRE HİÇ DEĞİŞMEZ....
ZEYNEP PAYLAŞIM İÇİN SAĞOL CANIM...SENİN İYİ NİYETİNİ BİLİYORUZ SAĞOLASIN TATLIM Wink

-------------
BONCUĞUMMM YARAMAZ OĞLUŞUMMM ÇOK ŞÜKÜR RABBİME KAVUŞTUM KUZUMA... (23.10.2010 -- 13:17 )

Mesaj Tarihi: 21-Ekim-2010 Saat 12:43
Orjinal mesaji gonderen tita tita yazdi:

Orjinal mesaji gonderen gülünhüznüyüm gülünhüznüyüm yazdi:

ClapClapClapClap YORUMUMA SENİ ALKIŞLAYARAK BAŞLAMAK İSTEDİM....
İSİMLERİN ANLAMLARI ÇOK ÖNEMLİDİR KIZLAR...SİZİN NE NİYETLE KOYDUĞUNUZ YADA KURAN-I KERİMDE GEÇİP GEÇMEDİĞİ DEĞİL....
ANLAMIDA TKDİR KİŞİYE GÖRE DEĞİŞMEZ... YORUMA GÖRE HİÇ DEĞİŞMEZ....
ZEYNEP PAYLAŞIM İÇİN SAĞOL CANIM...SENİN İYİ NİYETİNİ BİLİYORUZ SAĞOLASIN TATLIM Wink
teşekkürlker canım rica ederm

gülünhüznüyüm tatlım bende sana bu konuda katılıyorum eşimin dayısı dini konularda biraz bilgili ona sordugumda yani ismin kurandan olması gerekmi dediimde hayır anlamı guzel olmalı bakara da bi sure adı ama arapcada eşek demekmiymiş neymiş yani önemli olan anlamı ve dogruluğu Wink

-------------

Mesaj Tarihi: 21-Ekim-2010 Saat 13:38

arkadaşlar kimse ama hiççç kimmseee zeynep arkadamıza kötü niyetli paylaştıı diye bir yazı yazmadı konuyu nerelere çekiyorsunuz aklım şaşıyor doğrusu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShocked

zeynep paylaşımın için teşekkürler arkadaşım .......

-------------

Mesaj Tarihi: 21-Ekim-2010 Saat 14:21

arkadaşlar kimse ama hiççç kimmseee zeynep arkadamıza kötü niyetli paylaştıı diye bir yazı yazmadı konuyu nerelere çekiyorsunuz aklım şaşıyor doğrusu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShockedShocked

zeynep paylaşımın için teşekkürler arkadaşım .......
rica ederim busem Smile

-------------

Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk