Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

DİŞ ÇIKARMA BİLGİLERİ VE TABLOSU....

Printed From: Gebelik ve Annelik
Kategori: Gebelik ve Annelik
Forum Adi: Bebekler ve Cocuklar
Forum Aciklamasi: Bebeklerimiz - cocuklarimiz hakkinda bilgileri basligimizda bulabilir, sorunlarinizi paylasabilirsiniz.
URL: http://www.gebelikveannelik.net/forum/forum_posts.asp?TID=29528
Yazdirilma Tarihi: 04-Ekim-2015 Saat 06:16
Yazilim Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com


Baslik: DİŞ ÇIKARMA BİLGİLERİ VE TABLOSU....
Mesaji gonderen: feelings
Baslik: DİŞ ÇIKARMA BİLGİLERİ VE TABLOSU....
Mesaj Tarihi: 14-Kasim-2009 Saat 00:11

http://img.blogcu.com/uploads/zenci_development_of_baby_teeth.jpg -

DİŞ ÇIKARKEN NELER YAPMALI?
Onlarca denenmiş tedavi yöntemi vardır. Bazıları işe yarar , bazıları yaramaz. Aşağıdakilerden bazılarını siz de deneyebilirsiniz :
Çiğneyecek bir şeyler vermek : Burada besin değerinden çok dişetlerindeki basıncı rahatlatmak amaçlanmaktadır. Bu nedenle de çiğnenen şey soğuk olursa yararı artar. Dondurulmuş çörek , soğuk bir muz , veya havuç , bir tülbente sarılmış buz parçası , lastik bir diş halkası. Bebeğinize çiğnemesi için ne verirseniz verin mutlaka yanında bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın.
Dişlerini kaşıyabileceği şeyler : Bazı bebekler başlangıçtaki acı nedeniyle itiraz edebilir. Fakat bir süre sonra acı yerini rahatlamaya bırakır.
Soğuk içecekler : Bebeğinize bir biberon soğuk su verin. Biberonu reddederse bardakla vermeye çalışın. Bu sayede bebeğinizin su ihtiyacını da karşılamış olur ve ishal veya artmış salyayla kaybettiği sıvıyı yerine koyarsınız.
Soğuk yiyecekler : Buzdolabında soğutulmuş şeftali püresi, elma püresi, yoğurt, bebeğinize oda ısısındaki yiyeceklerden daha çekici gelebilir.
Ağrıyı azaltacak bir şeyler : Başka hiç bir şey işe yaramazsa parasetamol işinizi kolaylaştıracaktır. Doz ayarlaması için doktorunuza danışın. Doktorunuz önermediği sürece bebeğinizin dişetlerine başka bir şey sürmeyin. Bunun içine alkollü içecekler de dahildir
BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA
Bebeğin diş çıkarması 6.ay ile 16.ay arasında süren ve ne zaman başlayacağı belli olmayan bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcı kalıtsal özelliklere de bağlıdır. Anne-babanın diş çıkarma periyodu bebeğe yansır. Bununla beraber diş çıkarma döneminde belirtiler bebekten bebeğe göre de değişiklik gösterir. Bazı bebeklerde hiçbir belirti olmadan dişler çıkarken bazılarında diş belirti verip günlerce gelişmeden bekleyebilir. Diş çıkarma döneminde önemli olan bebeği dikkatle takip etmek, rahatsızlığı varsa gidermeye çalışmak ve mümkün olduğunca fazla sevgi, şevkat ve ilgi göstermektir. Zira çoğu bebekte diş çıkarma döneminde diş etlerinde ağrı olur ve bunu ona unutturmak için yoğun ilgi gerekebilir.
Diş çıkarırken genelde karşılaşılan rahatsızlıklar şöyledir:
Ağrı ve Huzursuzluk: Diş etlerinde dişlerin baskısı ile oluşan ağrılar bebekte huzursuzluğa yol açabilir. Bu gibi durumlarda küçük parmaklarla çok hafif masajlar ve hekim tavsiyesi ile diş etlerini rahatlatıcı kremler kullanılması huzursuzluğu biraz olsun azaltabilir.
Ağız salgılarının artması: Diş çıkaran bebeklerde salya akıtma çok yoğun şekilde görülebilir. Aslında bebekler onuncu haftadan itibaren salya akıtırlar ancak diş çıkarma ile beraber bu çok yoğunlaşabilir.
Yüzde kızarıklıklar: Yoğun salya akıtması sonucunda bebeğin özellikle çene kısmı tahriş olur ve kızarıklıklar görülebilir. Bu kızarıklıkları önlemek için salyasının gün boyunca yumuşak mendil veya bezlerle silinmesi gerekir. Ayrıca yatağında yatarken de çarşafı ıslatmaması için havlu kullanarak çarşafla temastan kaynaklanabilecek tahrişler önlenebilir.
Öksürük: Aşırı ağız sıvısı salgılaması bebekte hafif öksürüğe yol açabilir. Eğer nezle grip gibi bir takım hastalıklarla ilgili belirtiler göstermiyorsa endişeye gerek yoktur.
Beslenememe: Bebek diş çıkartırken rahatlamak için herşeyi ağzına götürebilir ancak bu besleneceği anlamına gelmez. Çünkü emmek ya da biberonla beslenmek acısını artırabileceğinden bazı dirençler ile karşılaşmak normaldir. Özellikle katı gıdalar ile beslenmeye başlayan bebekler, bu yiyeceklere ilgilerini kaybedebilirler. Ancak bu kısa süreli bir dönemdir ve bu dönemi sıvı gıdalarla atlatarak bebeği bu şekilde beslemek bir çözüm yolu olacaktır.
İshal: Bu durum hekimlerin şüphe ile yaklaştığı bir durumdur. Zira diş çıkarma ile ishal arasındaki ilişki kesin değildir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta , bebeğin diş çıkarmadan dolayı yakalandığı ishali en fazla 2 dışkılama sonra kesilip kesilmediğidir. Daha uzun süren durumlarda mutlaka önlemler alınmalı ve doktora danışılmalıdır.
Ateş: Ateş, diş etlerindeki ağrı ve baskının artması ile görülebilir. Bu durumda da yine ateş karşısında alınan önlemlerin alınması ve 3 günü aşan durumlarda mutlaka doktora danışılmasında fayda vardır.
Dişeti kanaması(Dişeti hematomu): Bazen diş gelirken çok hafif kanama da yapabilir. Bu kanama, mavimsi bir leke olarak görülebilir. Genellikle endişeye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir.
Kulak ve yanaklarda rahatsızlık: Diş çıkaran bebeklerde kulaklarını çekiştirme veya yanaklarını kaşıma gibi halleri görülebilir. Özellikle azı dişleri çıkarken, dişetlerindeki ağrı sinirler nedeni ile kulak ve yanağa etki edebilir. Bu nedenle bebeğin bu rahatsızlıktan dolayı kulak veya yanaklarına küçük parmaklarla hafif masaj yaparak onu rahatlatmaya çalışmak iyi olacaktır.
Uykusuzluk: Bebekler yalnızca gündüz diş çıkarmadığından gece uykusunda da azalma görülebilir.
Bebeğin Rahatsızlıklarını Hafifletmek İçin Neler Yapılabilir?
Bebek, diş çıkarmanın verdiği rahatsızlıklarla daha nazlı ve yorgun olacaktır. Bu nedenle ona mümkün olduğunca şevkat, sevgi ve ilgi göstermek gerekmektedir. Bu dönemde özellikle dikkatini başka yönlere çekecek ortamlar yaratmak (oyun oynatmaya çalışmak, vs gibi) acısını hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca bebeğin dişlerini kaşıyabilmesi için uygun materyaller verilmesi (lastik diş halkası, havuç, vs), ellerin iyice yıkanarak parmağın emdirilmesi, soğuğa yakın su vermek de rahatlatıcı olabilir.
Bununla beraber soğuk kompreslerle de dişetlerine kısa süreli ve hafif masajlar ağrıyı biraz alabilir. Ayrıca jeller ve ağrı kesiciler de, doktor tavsiyesi ile uygulanabilir.
Dişlerin Çıkış Sırası:
Bebeğin dişleri 6 aydan sonra herhangi bir günde çıkmaya başlayabilir. Normal koşullarda 1 yılın sonunda bebeğin 8 dişi olur. 2 yıl sonunda ise 16-18 diş olması normaldir. Dişlerin geç çıkması veya eksik gelişmesi kalıtsal özelliklere bağlı olabileceği gibi Raşitizm (D Vitamini eksikliği) nedeni ile de olabilir. Bu nedenle takip çok önemlidir
Bebeklerde Diş Bakımı:
Bebeklerin diş bakımı dişler görüldükten hemen sonra başlamalıdır. Dişler görülür görülmez özellikle geceleri ıslak, temiz bir mendille dişleri silmek ilk bakım için uygundur. 1 yaşından sonra ise yumuşak kıllı bir diş fırçası ile üzerine bezelye tanesi kadar diş macunu ile fırçalamaya başlanabilir. Diş macunu kullanımı 2 yaşına dek ertelenebilir. Kahvaltı sonrasında ve gece yatarken fırçalanması önerilmektedir.
Diş bakımına erken başlamak çok önemlidir. Süt dişleri çok dirençsiz olduğundan kolayca zarar görebilir ve çürüyebilir. Bu durum sonraki diş gelişimini de olumsuz etkiler. Bu nedenle problem olsun olmasın 12.aydan sonra bebeği bir diş hekimine götürmek ve diş bakımını düzenli yapmak büyük önem taşır.

 


http://img.blogcu.com/uploads/zenci_surmeyasi.gif">


 

 

http://www.on8.org/image/january-2006/cocdis.jpg -

 

http://imageshack.us/">Image%20Hosted%20by%20ImageShack.us http://img.blogcu.com/uploads/zenci_development_of_baby_teeth.jpg">-------------
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..Cevaplar:
Mesaji gonderen: yaprak
Mesaj Tarihi: 09-Subat-2010 Saat 18:18
çok sağol gönlüüm işime yaradı.. biizm bıdık diş çıkarıyor.. bu beliritleri var hep:(

-------------
☺BETÜL İPEK ♥BEYZA☺ KIZLARIMM..


Mesaji gonderen: esmerrseker
Mesaj Tarihi: 09-Subat-2010 Saat 18:32
eylül 17 aylık altta köpek dişleri ve 2. azılar üsttede 2. azılar çıkmadı diğerleri çıktı.
teşekkürler cnmm


-------------
EyLüL'üM CANIM KIZIM 22.09.2008


Mesaji gonderen: bluerose
Mesaj Tarihi: 09-Subat-2010 Saat 20:17
Benim kızımın da 8 tane dişi var.. Çok şükür sıkıntı yaratmadı çıkartırken ama azılarda ne yapar bilmem.. Hızlı benim bıdığım maşallah...

-------------
Ayşe İpek'im artık 5 yaşında... (13.03.2009 08:40)

Elif'im de geldi hoşgeldi...(11.08.2014 13:55)


Mesaji gonderen: gul_guzeli
Mesaj Tarihi: 09-Subat-2010 Saat 20:28
yaa benim kızım 18 aylık daha 2.azılar bile cıkma cabasında.
1.5 yaşında tüm dişler tamamlancak bu gidişlee..20 dişli bi canavar oldu artık:))


-------------
Kızım Melisa ' m Prensesim kollarımda 20,08,08 12,50 şükürler olsun Allah'ım:)

Mesaji gonderen: feelings
Mesaj Tarihi: 09-Subat-2010 Saat 21:39
rica ederim arkadaşlar..

-------------
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..


Mesaji gonderen: ebru
Mesaj Tarihi: 10-Subat-2010 Saat 03:48
kızım bir yaşında ve sıfır dişi var, 16 aya kadar normalmiş ama bakalım..

-------------
canımın içi kızlarım. 11.02.2009/   25.03.2013


Mesaji gonderen: meltem1985
Mesaj Tarihi: 10-Subat-2010 Saat 13:01
:) BİZDE 9 AYLIĞIZ HALA DİŞ YOK :)

-------------
TÜRKER


Mesaji gonderen: pinar35
Mesaj Tarihi: 10-Subat-2010 Saat 13:18
AYNEN :))) ANASI GİBİ 14 AYLIK ÇIKARACAK GALİBA :))


Mesaji gonderen: arzu_nur
Mesaj Tarihi: 10-Subat-2010 Saat 14:14
Orjinal mesaji gonderen gul_guzeli gul_guzeli yazdi:

yaa benim kızım 18 aylık daha 2.azılar bile cıkma cabasında.
1.5 yaşında tüm dişler tamamlancak bu gidişlee..20 dişli bi canavar oldu artık:))
 
 
zaten toplamda 20 dişi oluyoooLOLama 2. azılar çıkma çabasında diyosun anlayamadımm..o zaman 16 dişi var 2 . azılar çıkmadıysaConfused


-------------
19.02.2008///Emrem dünya güzeli oğlum..


Mesaji gonderen: arzu_nur
Mesaj Tarihi: 10-Subat-2010 Saat 14:17
benim kuduruğun sadece son bi azısı kaldı 19 dişimiz var şuan..son dişte çıktım inşallah bitiyo bizim diş derdimiz inşallahh..darısı sizlerin başına kzılar inşallah

-------------
19.02.2008///Emrem dünya güzeli oğlum..


Mesaji gonderen: senyorita
Mesaj Tarihi: 10-Subat-2010 Saat 17:27
benim oğlanın 16 dişi var.öncede kontrol edebiliyodum.ama şimdi ne baktırıyo nede el sürmeme izin veriyo.ısırıyo haylaz LOLLOL4 diş daha var.belkide çıkmıştır kim bilirConfused

-------------
ANNE OLMAKLA DEĞİŞİYORMUŞ HERŞEY!!!
Şeker parçası,bal damlası,minik sosisim DORUKHANım:)06.05.2008
Burnu fındık ağzı kayfe fincanı,şekermi şerbetmi güzel DİLAYım:)03.10.2011


Mesaji gonderen: ebruvemelegi
Mesaj Tarihi: 12-Subat-2010 Saat 19:49
canım sağol ama bu tablo çocukdan çocuğa değişiyo maalesef:D
ela duru 5 aylık çıkardı ilk dişlerini şimdi 12 tane dişimiz var yeni çıkanalrıda sayarsak saymazsanız 9 tane...
 
 


-------------
             "eLa DuRu" mM

Herhangi birinin senden nefret etmesinin seni kıskanmasının tek sebebi ,aslında sadece senin gibi olmak istemesidir<


Mesaji gonderen: ebruvemelegi
Mesaj Tarihi: 12-Subat-2010 Saat 19:51
birinci azılar çıktı hem sağında solunda alltan ama üste bakamıyorum şimdilik sonra baakrım zaten bnlarıda tesadüf gördüm :D
ellemiyorum hiç sorun olmuyo çnkü diş çıkartırken sadece burnu akıyo ordan anlıyorum diş gelceğini diş çıkıncada burun akıntısı geçiyo:D


-------------
             "eLa DuRu" mM

Herhangi birinin senden nefret etmesinin seni kıskanmasının tek sebebi ,aslında sadece senin gibi olmak istemesidir<


Mesaji gonderen: tiryakinim
Mesaj Tarihi: 14-Subat-2010 Saat 15:36
benim bıdık 5. ayın içinde ve sanırım kaşınmaya başladı damakları yaklaşık 15-20 gündür eli hep ağzında ve ağzının suları hiç durmuyooorr. jel kullanıyoruz. havalar soğuk nasıl vericemki soğuk şeyleriiii :(( hem ellerini kullanmayı daha yeni öğrendi tutabilirmi uzun süre bilmiyorumkiii.. tek bildiğim çok fazla rahatsızlık verdiği. çünkü bi pengueni var onun gagasına bayılıyor hep ağzında bazen sıkarken kafayıda sallıyooo :)) kıyamam yaaa ... hepimiz inş. ağrısız sancısız atlatırız bugünleri...

-------------
03/10/2009 KEREM' im...Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk