Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

yemeğı zıyafete yapan bızlerı kurtaran salatalar

Printed From: Gebelik ve Annelik
Kategori: Forum Dışı
Forum Adi: Salata ve Meze Tarifleri
Forum Aciklamasi: Salata ve meze tarifleri, degisik soslar ve terbiyeler iceride sizleri bekliyor.
URL: http://www.gebelikveannelik.net/forum/forum_posts.asp?TID=29002
Yazdirilma Tarihi: 04-Agustos-2015 Saat 10:53
Yazilim Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com

Baslik: yemeğı zıyafete yapan bızlerı kurtaran salatalar
Mesaji gonderen: gülbin
Baslik: yemeğı zıyafete yapan bızlerı kurtaran salatalar
Mesaj Tarihi: 22-Ekim-2009 Saat 21:46

Bu salatayı her yaptığımda sofradaki diğer çeşitlerden daha çok rağbet görüyor. Yoğurt ve barbunya müthiş uyumlu.

MALZEMELER:

• 3 su bardağı ayıklanmış taze barbunya
  • 1 tane iri boy kuru soğan
  • 4-5 yemek kaşığı yoğurt
  • yarım demet maydonoz
  • 2-3  yemek kaşığı zeytinyağı
  • tuz, kırmızı pulbiber

YAPILIŞI:

1. Barbunyaları üzerini geçecek kadar suda tuz katarak haşlayın, bir süzeğe alın, suyunu süzsün.
  2. Soğanı yemeklik doğrayıp zeytinyağında pembeleştirin. Barbunyaları ilave edip suyunu çekene kadar harlı ateşte kavurun.
  3. Barbunyaları servis tabağına alın, soğutun.
  4. İyice çırptığınız yoğurdu barbunyanın üzerine gezdirin.
  5. İnce kıyılmış maydonoz ve pulbiber serpip dolapta soğutun, servis edin
arpa sehrıyelı salata

Tarifi nerden aldığımı tam olarak malesef hatırlayamıyorum. Lezzet olarak hane halkından tam not aldı, yanına sadece fırında tavuk ve yayla çorbası yaptım. Çok hafif ve lezzetli bir akşam yemeği oldu doğrusu.

MALZEMELER:

• 1,5 su bardağı arpa şehriye
  • 12 bebek turp (büyük marketlerde bulunabilir)
  • 3 orta boy havuç
  • 4 tane taze soğan
  • yarım demet maydanoz
  • 1 limonun suyu (artırabilirsiniz)
  • tuz, 5 yemek kaşığı zeytinyağı

YAPILIŞI:

1. 2 litre suyu kaynatın, 2 tatlı kaşığı tuz atın ve arpa şehriyeleri 5 dakika haşlayın. (hafif diri kalmalılar)
  2. Haşlanan şehriyeleri soğuk sudan geçirin, 4-5 yemek kaşığı zeytinyağıyla iyice karıştırın, üzerini kapatarak 1 saat buzdolabında bekletin.
  3. Havuçları ve turpları tavla zarından daha küçük doğrayın. maydanoz ve taze soğanları incecik kıyın.
  4. Bekleme süresi dolan şehriyeleri tüm malzemeyle beraber karıştırın ve servis edin

Kozlenmis_brokolili_makarna

Közlenmiş Brokolili Makarna Salatası

Martha Stewart'ta bu tarifi görünce bu yüzden kesin denemem gerektiğini biliyordum. Çünkü brokoli ve makarna Ayşe İkbal'in en sevdiği iki yiyecek. Bir de bunlara ek benim sevdiğim közlenmiş biberler eklenince her ikimizin de sevdiği bir tarif bulmuş olduk.

Malzemeler:

• 1 kg brokoli
  • 3 diş sarımsak, kabuğu soyulmadan ikiye bölünmüş
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • taze çekilmiş tuz ve karabiber
  • yarım paket (250gr) kalem makarna
  • 1-2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
  • 250gr közlenmiş kırmızı biber, doğranmış
  • 2-3 yemek kaşığı siyah zeytin, isteğe göre çekirdekleri çıkarılmış
  • yarım su bardağı irice dövülmüş ceviz içi

Hazırlanması:

1. Fırını 230C'ye getirin. Brokoliyi saplarına ayırmadan önce diperinden bir santim kesin. Saplarını bıçakla hafifçe soyup çaprazlamasına kesin. Çiçeklerine ayırın. Bir veya 2 fırın tepsisine alıp sarımsak, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiber ile karıştırın. Tek sıra halinde yayıp fırında -arada çevirerek- 15-20 dakika közleyin.
  2. Bu arada makarnayı tuzlu suda haşlayın. Suyundan 3 yemek kaşığı ayırıp kalanı süzüp soğuk sudan geçirin.
  3. Sarımsakların kabuklarını soyup havanda dövün. Limon suyunu ve kalan zeytinyağını ekleyin. Tuz ve karabiber ilave edin. Hazırladığınız sosu makarnanın üzerine dökün. Brokolileri, kırmızı biberleri ve cevizleri ilave edin. Eğer gerekirse ayırdığınız haşlaama suyundan biraz ekleyin. Oda sıcaklığında veya soğuk servis yapın.

http://www.portakalagaci.com/oburcuk/2007/02/mayonezli_tavuk.html - Mayonezli Tavuk Salatası

Mayonezli_tavuklu_salata_1

Mayonezli Tavuk Salatası
6-8 kişilik

Malzemeler

• 1 adet haşlanmış tavuk göğsü
  • 2 adet havuç
  • 1 adet salatalık
  • 2-3 dal taze soğan
  • 2 adet sivribiber
  • 2 diş sarımsak
  • 1-2 kaşık yoğurt
  • 1 kase mayonez
  • yarım demet dereotu
  • tuz
  • karabiber
  • pulbiber

Hazırlanması

1. Haşlanmış tavuk göğsünü derisinden ayırarak iyice didikleyin. Tuz ve baharatlarla karıştırın.
  2. Diğer tarafta bütün sebzeleri yıkayıp ayıklayarak mercimek büyüklüğünde dilimleyin.
  3. Salatalığın sadece kabuğunu kalınca soyarak kullanın. (Doğrarken zorlanırsanız kısa süreli robottan geçirebilirsiniz ama fazla ezmeyin)
  4. Hepsini karıştırıp 1 çay bardağı kadarını ayırın. Kalanı tavukla karıştırın. Mayonezle yoğurdu çırpın. Karışımı tavuk ve sebzelerle birleştirip iyice hallolmalarını sağlayın. Bunu bir tabağa yayın.
  5. Üzerini ayırdığınız sebze karışımı ile süsleyin.
bunu yakın bırzamanda denıcem

Semizotlu_salata

Semiz otlu patatesli salata

Malzemeler:

• 1 tavuk göğsü
  • 1 demet semizotu
  • 200 gr biberli zeytin
  • 200 gr kornişon turşu
  • 5 tane patates
  • 200 gr mısır

Sosu:

• 3 kaşık yoğurt
  • 2 kaşık zeytinyağı
  • 1 kaşık mayonez
  • 1 tatlı kaşığı hardal
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı nane

Hazırlanması:

1. Patatesi ve tavuğu haşlayıp küp küp doğrayın. Turşuyu ve zeytini ince dograyın, semizotunu küçük parçalara ayırın. Bütün malzemeyi karıştırın.
  2. Sos malzemelerini mikserle çırpıp servis yapılacağı zaman salatanın üzerine dökün.

Patates_salatasi

Patates Salatası

• 10 tane patates
  • 3 çorba kaşığı krem peynir
  • 1 çorba kaşığı hardal
  • 2 su bardağı yoğurt
  • 3 çorba kaşığı mayonez
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • karabiber

Yapımı çok kolay. Patatesleri haşlayıp soyuyorsunuz. Diğer malzemeleri pürüzsüz bir karışım elde edene kadar mutfak robotundan geçiriyorsunuz. Doğradığınız patateslerin üzerine döküyorsunuz. Krem peynir zaten tuzlu bir tat verdiği için ben ayrıca tuz katmadım, isteyen tuz ekleyebilir. Sosun daha koyu olmasını isterseniz biraz daha krem peynir ekleyebilirsiniz.

Peynirli kırmızı biber salatasıKirmizi_biber_salatasi

Malzemeler:

• 8 adet kırmızıbiber
  • 4-5 dal taze soğan
  • 1,5 su bardağı sert beyaz peynir,rendelenmiş
  • 1 su bardağı ceviz, irice doğranmış
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • yarım çay bardağı maydanoz, kıyılmış
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanması:

1. Biberleri fırın telinin üzerinde altlarında bir tepsi ile diri kalacak şekilde közleyin. Bu arada soğan hariç tüm malzemeleri karıştırarak peynirli iç hazırlayın.
  2. Biberler biraz soğuduktan sonra kabuklarını soyup, çekirdeklerini temizleyin.
  3. Peynirli içten bir tatlı kaşığı kadar alıp 3 parmağınızla sıkıştırarak biberlerin geniş kısımlarına yerleştirin.
  4. Yaprak sarması gibi sarın. Soğan dallarını kaynar suya atıp yumuşatın, ardından soğuk sudan geçirin.
  5. Biberleri taze soğanlarla bağlayın. Üzerlerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirin.

-------------
aşkım + oğlum = ben

22 hazıran 2007 15:15

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 22-Ekim-2009 Saat 21:50
bunu yaparım arada sırada  resmıde cok guzel cıkmamıs ama ben  aksma yaparım kalanı sabah kahvaltıda bıle yerım guzel olurr ama ben mayonez koymam

21/11/2005

http://www.portakalagaci.com/oburcuk/2005/11/ispanak_salatas.html - Ispanak Salatası

Ispanakli_salata

• 300gr ıspanak yaprağı,  ayıklanmış ve yıkanmış (saplarını kullanmıyorsunuz)
  • 3 adet büyük boy patates, haşlanmış
  • 1 su bardağı süzme yoğurt
  • 2 yemek kaşığı mayonez
  • 1 tatlı kaşığı tuz
2 yemek kaşığı zeytinyağı

Lahana_salatasi_1

malzemeler:
  • 1 lahananın göbeği veya 3 kase doğranmış lahana (marketteki minik sert beyaz lahanalar da olabilir)
  • 2 havuç, rendelenmiş
  • 2 yemek kaşığı mayonez
  • 1-1,5 su bardağı yoğurt
  • 1/2 su bardağı ceviz
  • süslemek için: mısır, dereotu veya ceviz

*sert lahana ile daha güzel oluyor.

hazırlanması:

1. lahanaları iyice yıkayıp kıyın. bir kaba alıp ölmeyecek şeklide tuzla ovun.
  2. yoğurt ve mayonezi karıştırın. dövülmüş sarımsak ve cevizi ekleyin.
  3. tüm malzemeyi karıştırıp servis tabağına alın. üzerini mısır veya dereotu ile süsleyip servis yapın.

bunuda yaparım ve cok severımm

* eğer süzme yoğurt yoksa 500gr yoğurdu kağıt havlu serili bir eleğe koyup bir gece buzdolabında süzdürün.

Hazırlanması:

1. Ispanakları mutfak robotunda kıyın. Haşlanmış patatesleri ezin.
  2. Yoğurt ve mayonezi karıştırın. Patatesleri ilave edip iyice karıştırın. Kıyılmış ıspanakları karışıma ekleyin.
  3. Tuzunu ve yağını da ilave edip servis tabağına alın. Dilerseniz salatanızı nane yaprağı ile süsleyin.

-------------
aşkım + oğlum = ben

Mesaj Tarihi: 22-Ekim-2009 Saat 21:51
esım  daha gelmedı canım sıkıldı  boyle bı konu actım salata delısı olarak   lahana ve ıspanak ve brokolı salatası cok yaparım
o tavuluyu denıcemm  ınsallah beyenır denersınız

-------------
aşkım + oğlum = ben

Mesaji gonderen: ASMiN
Mesaj Tarihi: 22-Ekim-2009 Saat 21:51
ellerine saglik barbunyaliyi daha önce denemedim en kisa zamnda denicem:)

-------------
MURAT 26.09.2005
RIZGAR23.03.2008
BAHOZ ADAR 03.03.2009

Mesaji gonderen: ASMiN
Mesaj Tarihi: 22-Ekim-2009 Saat 21:55
SPANAKLIYIDA HIC DUYMADIM DEGISIKMIS TADI GÜZELMI GÜLBINIM?

-------------
MURAT 26.09.2005
RIZGAR23.03.2008
BAHOZ ADAR 03.03.2009

Mesaj Tarihi: 22-Ekim-2009 Saat 23:32
Orjinal mesaji gonderen ASMiN ASMiN yazdi:

SPANAKLIYIDA HIC DUYMADIM DEGISIKMIS TADI GÜZELMI GÜLBINIM?

ben cok sevıyorumm tadını canım ama ben  tek fark  sarmısaklı yogurtlu yapıyorum

-------------
aşkım + oğlum = ben

Mesaji gonderen: anxious
Mesaj Tarihi: 28-Ocak-2010 Saat 03:08
Ispanakliyi bende yapiyorum tadi cok guzel oluyor misafirlerimde cok begeniyor/ Sanirim tarif portakalagacindandi...

-------------
Ilk gozagrim oglum Ahmed Janim 2/4/2010
Prensesim Ela Neris'im 10/6/2011

Mesaj Tarihi: 03-Kasim-2010 Saat 23:22
evet portakal acgacındandı yenı gordum yazını:))) portakal agacı benım vazgecılmezım ya en yapmıssa gercekten guzel tutturabılıyosun tarıfınden

-------------
aşkım + oğlum = ben

Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk