Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

PASTÖRİZE SÜT VE BEBEKLER

Printed From: Gebelik ve Annelik
Kategori: Gebelik ve Annelik
Forum Adi: Beslenme
Forum Aciklamasi: Bebeklerimiz icin mama ve yemek tarifleri
URL: http://www.gebelikveannelik.net/forum/forum_posts.asp?TID=27187
Yazdirilma Tarihi: 01-Eylül-2015 Saat 03:06
Yazilim Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com

Baslik: PASTÖRİZE SÜT VE BEBEKLER
Mesaji gonderen: gelincik
Baslik: PASTÖRİZE SÜT VE BEBEKLER
Mesaj Tarihi: 27-Temmuz-2009 Saat 16:42
PASTÖRİZE SÜT VE BEBEKLER

• Araştırmalar, pastörize edilmiş veya uzun ömürlü sütlerin bebekler için zararlı olmadığını gösteriyor

BEBEKLERE 6. AYDAN SONRA SAĞLIKLI (PASTÖRİZE / UZUN ÖMÜRLÜ) SÜT VERİLEBİLİR

Yaşamın her döneminde sağlık için vazgeçilmez bir besin kaynağı olan süt, çocukların sağlıklı gelişiminde önemli rol oynuyor. İlk 6 ay bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmesi gerekiyor. İki yıla kadar inek sütünün verilmemesine dair varolan yanlış inanış ise, bebeklerde başta protein ve kalsiyum olmak üzere çeşitli besin öğelerinde eksikliklere yol açıyor.

Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Diyetetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Perihan Arslan, gerektiğinde 6. aydan sonra bebeklere inek sütünün verilebileceğini söylüyor.
    14 Haziran 2005, İstanbul;

Yeni doğan bebeklerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi için en ideal besin anne sütüdür. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi, sağlıklı bir gelişim için önem taşıyor. Herhangi bir nedenle anne sütü verilemediğinde / yeterli olmadığında ise 6. aydan sonra inek sütü (pastörize veya uzun ömürlü) bebeklere verilebilecek en zengin besin değerine sahip gıda maddeleri arasında yer alıyor. Protein, kalsiyum, fosfor gibi besin öğeleri ile B2, B6, B12 ve A vitaminlerinin çoğu sadece sütte bir arada bulunuyor.

İnek sütünün bebeklerde ve çocuklarda demir eksikliğine yol açtığı iddiaları, gelişim çağında olan çocukların yetersiz beslenmelerine neden olabiliyor. Oysa ki bu iddia; çocuğun günlük diyetinde sütten başka herhangi bir besin yer almadığında geçerlidir (yumurta, et, sebze-meyve vb.). Sütün demir eksikliği ve anemiyle ilişkisi hakkında gerçekleştirilen çok sayıda araştırmalardan çıkan sonuçlar; gelişme çağındaki çocukların süt gibi zengin bir gıda maddesinden mahrum bırakılmaması gerektiğini ortaya koyuyor.

"1 ya da 2 yaşına kadar inek sütü verilmemeli söyleminden vazgeçilmeli
    "Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Diyetetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Perihan Arslan 6. aydan sonra bebeğe inek sütü verilmesi konusunda şunları söylüyor "
    İnek sütünün doğrudan sindirim sistemi kanaması sonucu anemi yaptığı konusunda kesin bulgular yoktur. Bebeklerde, besinlerdeki demirin emiliminin azalmasında çeşitli faktörler etkili olabiliyor. Protein ve C vitaminin yetersiz, kalsiyumun fazla miktarda alınması, bebeğin doğumdan önce süte karşı taşıdığı hassasiyet, bu faktörler arasında yer alıyor. Doğru zamanda doğru ek besinlere başlanmış, anne sütü almayan / alamayan bebeklere dengeli beslenme sağlamada; inek sütü, bebeğin sağlıklı gelişimini tamamlar. Bu nedenle, gerektiğinde 6. aydan sonra bebeklere inek sütü verilebilir. Anne sütünün yokluğunda inek sütünün verilmemesi bebeklerde protein ve kalsiyum eksikliğine neden olabiliyor. Prof. Dr. Perihan Arslan; yapılan uluslararası araştırmalarda süt içerek alınan protein ve vitaminlerin çocuklarda boy uzaması ve gelişime olumlu etki yaptığının kanıtlandığını belirtti. Arslan, sütün çocuk gelişimine ve yetişkinlerin sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmalarına olumlu etki ettiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Perihan ARSLAN'ın 'İnek Sütü Çocuklara Ne Zaman Verilmelidir' isimli makalesi Klinik Çocuk Forumu Dergisi'nin Kasım - Aralık 2004 'Pediatrik Beslenme Özel Sayısı'nda yayınlanmıştır.

Kaynak:
    http://www.tetrapak.com.tr/ - Tetra Pak

-------------

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 27-Temmuz-2009 Saat 16:43
kızlar bu konuda yorumlarınızı bekliyoyrum..

-------------

Mesaji gonderen: yaprakkk
Mesaj Tarihi: 27-Temmuz-2009 Saat 16:58
ne yorum olcakki canım doğru bilinen yalnışlardan bitenesiydi bu ve artık kimse dikkate almıyor bir yaşına kadar inek sütü yasak diyenleri
kadir bey bu konuda hemen hemen herkese önerilerde bulundu
eğer sütümüz yetersiz yada bebek anne sütü almıyorsa 4. aydan sonra bile verilebir ilk bebeğim doğduğunda okadar korkutuldum ki mamaya yönlendirilmek için anlatamam sana
annemi dinlemedim dinleseydim hem ben yıpranmazdım hemde kzıım sürekli değişik bişşiler denemek zorunda kalmazdı
ama bu acemilikti ikincide kimseye bakmıycam kendi bildiğimi yapıcammmmm

-------------
Hatice ceylin 14/05/2008

Zeynep nisa 15/06/2013

Rabbim meleklerime saglik mutluluk iman nasipetsin insallah

Mesaji gonderen: ELFİdA
Mesaj Tarihi: 27-Temmuz-2009 Saat 17:15

dr. kadir bey sayesinde öğrendik bu gerçeği....ve bende bebeğime süt vermeye başladım....ama başlayana kadarda süt tozlarını kullandım.....herkeze yarıyan o süt tozları benim bebeğimi gelişimini bile geriletti.....

1 gündür süt içiriyorum kilo  almaya başladı bile.....

yoğurdu bile süt tozuyla yapın diyen dr.lar okumalı bunu bence......

teşekkürler gelincik bu yazıyı okuyunca içim biraz daha rahatladı.....

-------------
GÖZBEBEĞİM CANIM OĞLUM EGEM...08/09/08

Mesaji gonderen: ELFİdA
Mesaj Tarihi: 27-Temmuz-2009 Saat 17:16
pardon 10 gündür dicektim..

-------------
GÖZBEBEĞİM CANIM OĞLUM EGEM...08/09/08

Mesaji gonderen: kelebbek
Mesaj Tarihi: 27-Temmuz-2009 Saat 22:46
ooooo artik kadir bey yalniz degil ha. cok sevindim. :))

6 aylik olur olmaz basladim ben sut ve yogurt teklif etmeye. bir de icse.

evet sutle ilgili tum o felaket senaryolari sadece inek sutuyle beslemek durumunda gecerli. ama meyve-kiyma- yumurta ilaveleriyle bir sorun yok bence.

-------------
19.10.2008

Mesaji gonderen: esmerrseker
Mesaj Tarihi: 27-Temmuz-2009 Saat 23:15
ben 2 aydır eylüle süt içiriyorumm çok ta memnunumm özellikle eylülün doktoru 1 yaşına kadar verme dedi. ama ben denedimm ve hiç bir yan etkisi olmadığını gördüm. ve kilosunda artış oldu bende devam ediyorum. formül mamayı tamamen kestim..
bu yazıyı okuyunca daha da rahatım paylaşımın için teşekkürler cnm

-------------
EyLüL'üM CANIM KIZIM 22.09.2008

Mesaji gonderen: Aykiz__
Mesaj Tarihi: 28-Temmuz-2009 Saat 02:00
6 aylik oldugu gunden beri içtigimiz sutu veriom .. emziriomda
hiç mama vermedim ve kizim $u an 10 kg , 74 cm (maa$alalhh)

bu degerlerde persntili en yuksekde çikio .. 10 aylik aysneur yani 4 aydir veriom sutunu , bi zararda yok , geli$mesi normal $ukur ..
valla sut, yogurt ,meyvali ,vanilyali elime ne geçerse tikiom agzina , yeterki sut alsin diye :))
i$e yariordaaa .. Tongue

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010
Hakan efendi de 4 mart :)

Mesaj Tarihi: 28-Temmuz-2009 Saat 10:42
Orjinal mesaji gonderen yaprakkk yaprakkk yazdi:

ne yorum olcakki canım doğru bilinen yalnışlardan bitenesiydi bu ve artık kimse dikkate almıyor bir yaşına kadar inek sütü yasak diyenleri
kadir bey bu konuda hemen hemen herkese önerilerde bulundu
eğer sütümüz yetersiz yada bebek anne sütü almıyorsa 4. aydan sonra bile verilebir ilk bebeğim doğduğunda okadar korkutuldum ki mamaya yönlendirilmek için anlatamam sana
annemi dinlemedim dinleseydim hem ben yıpranmazdım hemde kzıım sürekli değişik bişşiler denemek zorunda kalmazdı
ama bu acemilikti ikincide kimseye bakmıycam kendi bildiğimi yapıcammmmm

evet yaprakcım öyle tabiki.. siz ne yapıyorsunuz diye yorum yapmanızı istedim. bende bu yazıya sonuna kadar katılıyorum.
bende aynı senin gibi yanlışlıkları yaptım. bende çok insanları dinledim hatta doğduğunda biberonla vermeyin kaşıkla verin daha meme almaz dediler. bebek açlıktan ateşi yüksekledi. hatırladıkca içim gidiyor. kesinlikle çevreden etkilenmem asla...

-------------

Mesaj Tarihi: 28-Temmuz-2009 Saat 10:43
Orjinal mesaji gonderen aynurr aynurr yazdi:

dr. kadir bey sayesinde öğrendik bu gerçeği....ve bende bebeğime süt vermeye başladım....ama başlayana kadarda süt tozlarını kullandım.....herkeze yarıyan o süt tozları benim bebeğimi gelişimini bile geriletti.....

1 gündür süt içiriyorum kilo  almaya başladı bile.....

yoğurdu bile süt tozuyla yapın diyen dr.lar okumalı bunu bence......

teşekkürler gelincik bu yazıyı okuyunca içim biraz daha rahatladı.....

rıca ederim canım. zaten bebeğim üç aylıkken doktora götürmüştüm. ünv. hastanesinde profosör hazır sütlerden yoğurt yapmayın dedi. inek sütü oldukları bile belli değil. manda sütünden de olabilirmiş. köysütünden yapın demişti. o yüzden zaten bu konuda kadir beye sordum. iyiki bu site var yoksa ne yapardık..

-------------

Mesaj Tarihi: 28-Temmuz-2009 Saat 10:46
Orjinal mesaji gonderen kelebbek kelebbek yazdi:

ooooo artik kadir bey yalniz degil ha. cok sevindim. :))

6 aylik olur olmaz basladim ben sut ve yogurt teklif etmeye. bir de icse.

evet sutle ilgili tum o felaket senaryolari sadece inek sutuyle beslemek durumunda gecerli. ama meyve-kiyma- yumurta ilaveleriyle bir sorun yok bence.

evet canım haklısın. bende altı aydan sonra yoğurt yumurta kıyma vermeye başladım zaten. ama sütü hep kötüledirler ya.. mamaları zaten oğlum içmiyor.hiç mama vermedim. hazır sütlerede güven yok. tabi mecbur kalınca mamadan iyidir heralde.
biz inek sütüyle büyüdük. bu yazıyı görünce içim rahatladı..

-------------

Mesaj Tarihi: 28-Temmuz-2009 Saat 10:47
Orjinal mesaji gonderen esmerrseker esmerrseker yazdi:

ben 2 aydır eylüle süt içiriyorumm çok ta memnunumm özellikle eylülün doktoru 1 yaşına kadar verme dedi. ama ben denedimm ve hiç bir yan etkisi olmadığını gördüm. ve kilosunda artış oldu bende devam ediyorum. formül mamayı tamamen kestim..
bu yazıyı okuyunca daha da rahatım paylaşımın için teşekkürler cnm

bende başlayacam canım. benim oğlum mamayı hiç içmedi. süte başlamadan araştırıyım dedim. sende iyi yaptın canım. rıca ederim faydam olduysa ne mutlu bana...

-------------

Mesaj Tarihi: 28-Temmuz-2009 Saat 10:49
Orjinal mesaji gonderen Aykiz__ Aykiz__ yazdi:

6 aylik oldugu gunden beri içtigimiz sutu veriom .. emziriomda
hiç mama vermedim ve kizim $u an 10 kg , 74 cm (maa$alalhh)

bu degerlerde persntili en yuksekde çikio .. 10 aylik aysneur yani 4 aydir veriom sutunu , bi zararda yok , geli$mesi normal $ukur ..
valla sut, yogurt ,meyvali ,vanilyali elime ne geçerse tikiom agzina , yeterki sut alsin diye :))
i$e yariordaaa .. Tongue

sağol aykızcım.. bende yoğurt veriyordum. süte başlayacam inşallah içer oğlum...

-------------

Mesaji gonderen: Aykiz__
Mesaj Tarihi: 28-Temmuz-2009 Saat 11:14
ben pekmez katiom hasret cim
severek içio , genelde
bi çay ka$igi katsan yeter , tatlandirsin diye

-------------
ayşenur'um 22/09/08
Ahmet Emre'm 25/04/2010
Hakan efendi de 4 mart :)

Mesaj Tarihi: 28-Temmuz-2009 Saat 13:24
Orjinal mesaji gonderen Aykiz__ Aykiz__ yazdi:

ben pekmez katiom hasret cim
severek içio , genelde
bi çay ka$igi katsan yeter , tatlandirsin diye

sağol canım. bende muhallebi yaparken bi tatlı kaşığı pekmez katıyorum. süte de eklerim artık. umarım içer...

-------------

Mesaji gonderen: candan
Mesaj Tarihi: 06-Agustos-2009 Saat 00:33
bende 2-3 aydır veriyorum..oğlum şu an 12 kilo 78 cm..
yine doğursam yine veririm.

-------------
10/09/08 EFE 'mm
TEK TANEM

Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk