Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Yumurta Takibi ve Çatlatma İğnesi

Printed From: Gebelik ve Annelik
Kategori: Gebelik ve Annelik
Forum Adi: Anne Olmak İstiyorum
Forum Aciklamasi: Suphesiz butun bayanlarin istegidir cocuk sahibi olmak, bu bolum bebek isteyen anne adaylarimiz icin.
URL: http://www.gebelikveannelik.net/forum/forum_posts.asp?TID=24852
Yazdirilma Tarihi: 01-Eylül-2015 Saat 15:17
Yazilim Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com

Baslik: Yumurta Takibi ve Çatlatma İğnesi
Mesaji gonderen: feelings
Baslik: Yumurta Takibi ve Çatlatma İğnesi
Mesaj Tarihi: 28-Nisan-2009 Saat 23:12
arkadaşlar yeni sayfamız hayırlı uğurlu olsun
yeni yumurtalar
yeni çatlatmalar ve sonundaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
yeni yeni bebişlerimiz gelsin inşallahhhhhhhhh ClapClap
ayrıca bazı hatırlatmalarımızıda  da tekrar yapalım arkadaşlar.... ;

dr önerisi ile yumurta olgunlaştırıcı ilaç kullanıp veya ilaç kullanmadan yumurta takibi yapılıp ve çatlatıcı iğne olacak,olmayacak veya olmuş  arkadaşlar.....
bilgilerini buradan paylaşabilecekler
ama lütfen ilaç ismi vermemeye dikkat edelim
malum ilacı çoğumuz ismen biliyoruz
ama unutmayın ki dr muaynesi olmadan asla ama asla ilaç almamalıyız !!!!!!
hepimizin bünyesi bir değil
kaş yapalım derken gözden olmayalım :)
sadece bu konuda elimizden geldiği kadar
birbirimizin sorularına cevap vererek yardımcı olabiliriz....

-------------
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 28-Nisan-2009 Saat 23:13

İnfertilite ve Ovulasyon Takibi

Doğal şartlarda kadında bir siklus döneminde  bir kez yumurtlama (ovulasyon) olur ve yumurtanın (ovum) ortalama 24 saat kadar döllenebilme yeteneği mevcuttur. Dolayısı ile kadının bir siklus içinde gebe kalma şansı çok fazla değildir. Ovulasyon, kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle bir adet döneminin ortalarında olur. Örnek vermek gerekirse; 26-28 günde bir  düzenli adet gören bir kadında ovulasyon günü siklusun 13-17 günleri arasında ki bir gün olabilir.

Haftada en az iki kez düzenli cinsel ilişkisi olan ve çocuk olmasın diye herhangi bir korunma yöntemi kullanmayan bir kadın, eğer 1 yıl içinde gebe kalamıyor ise , eşi ile birlikte değerlendirmeye alınmalıdır.

Ovulasyon Takibi

Adet kanamasının olduğu ilk günü 1. gün olarak kabul edersek, siklusun 3.-4. günü vajinal yol ile ultrasonografi yapılır. Her iki yumurtalığın (ovaryum)  görünümü ve içindeki folikül sayıları değerlendirilir. İkinci ultrasonografik inceleme, ilk değerlendirme sonuçları göz önünde bulundurularak, yaklaşık siklusun 7.-9. günleri arasında yapılır. Folikül gelişimi kayıt edilir. Bu bulgular göz önünde tutulmak kaydı ile siklusun 11-12. günleri tekrar inceleme yapılır. Normal şartlarda yumurtanın hangi yumurtalıkta gelişeceği belirmeye başlamıştır. Bir sonraki inceleme en son yapılan inceleme bulgularına göre değişmekle birlikte 13-14 günlerde yapılır.  Ovulasyona hazır olan folikül yaklaşık olarak 20-22 mm boyutlarına erişmiştir . Bu dönemde yapılacak olan cinsel birliktelik veya aşılama ( intrauterin inseminasyon)  ile gebelik şansı artar. Ovulasyon gerçekleştikten sonra folikül içindeki sıvı karın boşluğuna dökülür. Ultrasonografi ile bakıldığında daha önce 20-22 mm boyutlarında ki folikül kisti küçülmüş ve büzüşmüş olarak gözlenir (Resim 1-2 ). Rahmin arkasındaki bölgede ( douglas) karın boşluğuna dökülmüş olan sıvı görülür.

infertilite%20kısırlık%20ovulasyon%20yumurtlama%20kısırlık%20tedavisi Prof.%20Dr.%20Tugan%20beşe%20infertilite%20kısırlık%20ovulasyon%20yumurtlama%20kısırlık%20tedavisi

Resim 1- Ovulasyon öncesi 20 mm'lik folikül             Resim 2- Ovulasyon sonrası  (T.Beşe-özel arşiv)

Gebeliğin Oluşumu

Ovulasyon ile karın boşluğuna dökülen folikül sıvısı içinde gözle görülmeyen boyutlarda, kadının genetik şifresini içeren esas yumurta ( ovum)  mevcuttur. Bu yumurta tüpün (tuba) içine girer.  Gebelik tubanın  içinde olur. Tubanın  içerisinde canlı ve dölleme yeteneği olan ve erkeğin genetik şifresini taşıyan sperm var ise , sperm ovumun içine girerek döllenme (fertilizasyon)  gerçekleşir ve hücre bölünmeye  başlar. Bölünmeye devam ederek hızla büyüyen gebelik ürünü  4-5 gün sonra rahim içerisine geçer ve rahim iç tabakası (endometriyum) içerisine yerleşir. Gebelik bu aşama da ultrasonografik olarak görülemez ama 3-4 gün içerisinde anne ile arasında kan dolaşımı başlar ve kanda b-hCG testi ile gebelik saptanabilir. b-hCG düzeyi 1000 mIU civarında vajinal yol ile yapılan ultrasonografik incelemede  gebelik kesesi görülmeye başlar.

Ovulasyon İndüksiyonu ve Rahim İçi İnseminasyon

Çocuk sahibi olabilmek için en sık kullanılan yöntem yumurtanın ilaçlar ile uyarılarak bir veya çok daha fazla sayıda folikül gelişimine olanak sağlamaktır. Bunun için ağızdan alınan ilaç veya deri altına yapılan enjeksiyonlardan yararlanılır. Yukarıda anlatıldığı gibi ultrasonografik olarak folikül gelişimi takip edilir. Folikül  18-19 mm erişince folikülü çatlatmak için (ovulasyon)  kalça yolu ile  enjeksiyon yapılır. Enjeksiyondan yaklaşık 34-36 saat sonra ovulasyon gerçekleşir. Bu dönemde erkekten alınan spermler hazırlanarak bir kanül yardımı ile rahim içerisine yerleştirilir. Böylece kadın yumurtası ile erkek yumurtasının bir araya gelerek döllenme şansı artırılmış olur.  Ağızdan alınan ilaçlar ile çoğu kez  1-2 adet folikül gelişirken, enjeksiyon uygulanan kadınlarda doza da  bağlı olarak 5-6 adet folikül gelişimi olur. Klasik yöntemler ile gebelik elde edilemez ise,  hasta Tüp Bebek uygulamaları için sadece bu işle uğraşan merkezlere yönlendirilmelidir

-------------

Folikül çatladıktan sonra “çatlama bölgesinde” Sarı Cisim (lat: Corpus Luteum) adı verilen bir yapı oluşur ve bu yapı progesteron hormonu üretmeye başlar.

Sarı Cisim gebelik oluştuğunda bebeğe hormon desteği vermek üzere yaklaşık 10. gebelik haftasına kadar progesteron hormonu salgılamaya devam eder. 10. haftadan itibaren bebek kendi progesteron hormonunu kendisi üretebilecek hale gelir ve görevi devralır.

Gebelik oluşmazsa Sarı Cismin işlevi 14 günde biter ve sarı cisim geriler. Sarı Cismin hormon salgısının durmasıyla kanda progesteron hormonu seviyesi kısa sürede düşer ve bu rahim iç tabakasının desteğini kaybederek “yıkılmasına” neden olur. Bu “yıkılma” adet kanamasıyla birlikte olur ve “yıkılan” doku kanamayla birlikte vücuttan atılır.

Adet kanamasıyla birlikte yeni bir adet döngüsü başlar.

Yumurtalık dokusunda adet döngüsünün ilk yarısında östrojen hormonu hakimiyetinde gerçekleşen folikül olgunlaşması foliküler evre, ikinci yarısında Sarı Cisim (Corpus Luteum) tarafından salgılanan progesteron hormonu hakimiyetinde gerçekleşen evre luteal evre adını alır.

Adet döngüsünde yumurtalıkta gerçekleşen olaylar

-------------

Adet kanamasının ilk günü yeni bir adet döngüsünün başlangıcıdır. Bu aşamada beyin dokusunun derinlerinde yer alan hipotalamus adlı bölgeden salgılanan GnRH adı verilen hormon, hipotalamusa yakın yerleşimli hipofiz adı verilen salgı bezinden folikül uyarıcı hormon (FSH) salgısını başlatır. FSH hormonu etkisiyle yumurtalıklardan birinde yeni bir yumurta hücresi folikül adı verilen bir kesecik içinde olgunlaşmaya başlar. Bu olgunlaşma süreci tamamlandığında, olgun folikül içinde üretilen yüksek miktarlarda östrojen hormonu etkisiyle bir yandan rahim iç tabakası gelişmeye başlar, öte yandan hipofiz bezinden LH adı verilen başka bir hormon salgılanır. LH hormonu yumurta hücresini barındıran folikülü “çatlatır” ve yumurta hücresini serbest bırakır. Yumurta hücresinin serbest kalmasına yumurtlama (ovulasyon) adı verilir.

Üstteki şekli ortadan ayıran kesikli çizgi yumurtlamanın oluştuğu anı, eğriler ise LH ve FSH hormonlarının kan seviyesini göstermektedir. Hemen yumurtlama öncesinde LH hormonunun ne kadar keskin bir yükselme gösterdiğine dikkat ediniz. Bu ani yükselmeye LH piki (pik, ingilizcede doruk anlamına gelen peak kelimesinden dilimize uyarlanmıştır) adı verilmektedir. LH pikinin oluşamadığı durumlarda folikül olgunlaşsa dahi, yumurtlama gerçekleşemez. Halk arasında “çatlatıcı iğne” olarak bilinen ilaçlar LH hormonu içerirler.
arkadaşlar çatlatıcı iğne LH hormonunun görevini yapıyor.........

-------------

Arkadaşlar diğer başlığımız dolduğu için yeni bir sayfa açıyorum..
diğer başlığı kilitledim
bir kaç gün dursun kaldıracağım,almanız gereken bilgileriniz varsa diğer başlıkda
lütfen alınız..:)

-------------

Mesaji gonderen: a.akilli
Mesaj Tarihi: 28-Nisan-2009 Saat 23:18
hepimize hayırlı uğrlu olur inşallah bu sayfa

-------------
YA RABBİM BANA KENDİ YANINDAN LÜTUF VE KERİMİNLE
TERTEMİZ VE MUBAREK BİR EVLAT GÖNDER
ŞÜPHE YOKKİ SEN DUALARI İŞİTEN VE KABUL EDENSİN

Mesaji gonderen: OMRUM
Mesaj Tarihi: 28-Nisan-2009 Saat 23:59
yani sayfamiz hayirli olsunSmile

-------------
OMRUMUN OMRU HOSGELDIN...
34+

Mesaji gonderen: meralper
Mesaj Tarihi: 29-Nisan-2009 Saat 11:32
hayırlı olsun sayfamız

-------------
18.03.2010

Mesaji gonderen: magdure
Mesaj Tarihi: 30-Nisan-2009 Saat 02:41
canlarım bana yardımcı olabilir misiniz? lütfen aşılama için hsg şart mı? ilaçları ssk yazdıra
bilir miyiz. yada ssk da aşılama yaptırmak istesek çok mu aşamalardan geçmem gerek. zaman kaybetmek istemiyorum.birde ssk geçen hastaneler aşılamayı karşılıyor mu?

Mesaj Tarihi: 30-Nisan-2009 Saat 02:46
canım bende önümüzdeki ay aşılama yaptırcam niğde de özel hastanede 200 tl dedi doktor ama nasıl olacak hiç bir bilgim yok bu konuda

-------------

Mesaj Tarihi: 30-Nisan-2009 Saat 02:51
eşim aşılama da şans az diye yaptırmak istemiyor. ona boşa para vereceğimize tüp bebek yaparız diyor da ondan sordum ssk olayını. hiç problem olmayanlarda tutar mı acaba. ben takip sonrasındaki gibi hergün işkence mi çekicem adet oldum olacam diye. korkuyorum. zaten bu ilaçsız son takipte hayal kırıklığına uğradım çok. adet 3 günde bitti ama kahverengi lekeler geliyor. adet bitti ama gögüslerim acıyor akşamları yatınca şiş olduklarını ve ağrıdıklarını hissediyorum. bulantım devam ediyor. uykum bölünüyor içim şişiyor sıkıntıyla uyanıyorum. sanki vucut ödem yaptı şiş hissediyorum adet olana kadar da 3 gece kabuslar içinde uyandım. içime daral geliyordu. ne oldu bana böyle anlam veremiyorum. bir fikri olan var mı?

Mesaji gonderen: Şuram
Mesaj Tarihi: 30-Nisan-2009 Saat 12:35
magdurecim kanaman çabuk kesilmiş, üstüne görmüş olabilirmisin hiç test yaptınmı canım?

-------------
BİRİNİZ KUR'ANI HATMETTİĞİNDE ŞÖYLE DUA ETSİN:ALLAH'IM KABRİMDE YALNIZ KALDIĞIMDA KORKU VE YALNIZLIĞIMI (KUR'ANLA) GİDER. HOŞGELDİN DÜNYAMIZA OĞLUŞUM SENİ ÇOK SEVİYORUM :)))

Mesaj Tarihi: 30-Nisan-2009 Saat 14:40

magdurecim bizim de hiç problem yok doktor çok olumlu konuştu tüp bebek aşılamadan daha meşakatli bir yol olduğu için önce aşılama diyor doktorlar iyice düşün araştır ondan sonra karar ver canım sonradan pişman olma

hem şuram ın dediği gibi belki üstüne görmüşsündür bir test yap istersen bitanem hayırlısı olsun artık ne yapalım yola devam

-------------

Mesaj Tarihi: 30-Nisan-2009 Saat 18:58
Orjinal mesaji gonderen Şuram Şuram yazdi:

magdurecim kanaman çabuk kesilmiş, üstüne görmüş olabilirmisin hiç test yaptınmı canım?

yok yapmadım cnm. il gün normal 2. gün bayağı sıvı yoğun ve 3. gün kahverengi geldi. üstüne görünce farklı gelirmiş adet dikkatli biri farkedermiş. fakat benim kafam karışık artık bişeyi farkedemiyorum. test yapsam mı acaba?

Mesaj Tarihi: 30-Nisan-2009 Saat 19:02
Orjinal mesaji gonderen a.akilli a.akilli yazdi:

magdurecim bizim de hiç problem yok doktor çok olumlu konuştu tüp bebek aşılamadan daha meşakatli bir yol olduğu için önce aşılama diyor doktorlar iyice düşün araştır ondan sonra karar ver canım sonradan pişman olma

hem şuram ın dediği gibi belki üstüne görmüşsündür bir test yap istersen bitanem hayırlısı olsun artık ne yapalım yola devam
sağol cnm. hepimiz için hayırlı olsun. araştırıyorum hergün. bi dahaki adete kadar karar vermem lazım nerde yaptıracağıma da karar vermedim daha. senin hastane niye o kadar ucuz fiyat verdi. ilaçlar hariç fiyat mı birde yıkama için laboratuvar parası dahil mi fiyata. 1000 ytl fiyat aldım ben.

Mesaj Tarihi: 30-Nisan-2009 Saat 19:58

canım ben doktora aşılamayı ne kadara yapıyorsunuz dedim 200 tl dedi niye o kadar ucuz başka şehirlerde 1000tl falan tutuyormuş dedim doktor da niğde bu bakımdan çok avantajlı bir yer evet büyük şehirlerde pahalı oluyor dedi biz de eşimle çok sevindik tabi fiyatı duyunca inşallah senin dediğin şeyler de bu fiyatın içindedir ama ayrıyeten para alsalardı söylerdi demi neyse hakkımızda hayırlısı olur inşallah canım bence bir test yap  bak feelings arkadaşımız daha önce normal adet gördüğü halde hamile olduğunu öğrenmişti malesef bebişi tutunamadı belki sen de hamilesindir emin olmuş olursun hem

-------------

Mesaj Tarihi: 30-Nisan-2009 Saat 20:32
mağdure canım şüphelerin var ise canım bence bir test yap derim...

aşılama ve tüp bebek yapılmadan önce ,yapılan tetkikler arasında rahim filmide var biliyorum...

-------------

Mesaj Tarihi: 01-Mayis-2009 Saat 02:33
ben bu rahim filmini çektirmek istemiyorum. dr um bahsetmedi. aşılamaya karar verince eşiminde adetin 3. günü gitmesi mi gerekiyor test yapacaklar mı ona da acaba. bence ilk iğne verip yollar beni diye düşünüyorum. iğneler bitene kadar da usg ye çağırır. valla ne olursa olsun rahim filmine sıcak bakmıyorum. zormuş çektirmek.

Mesaj Tarihi: 01-Mayis-2009 Saat 02:43
canım aşılama tüpler açıksa olumlu sonuç verir tüpler kapalıysa boşuna aşılama yapılmış olur bu yüzden doktorlar rahim filmi çekmeden aşılama yapmazlar ben çektirdim rahim filmi tüplrim biraz tıkanıkmış ama çekim esnasında açılmış yani faydasını gördüm rahim filminin tamam zor ama kısa süreli bir işlem bebiş için bu fedakarlığı yaparım ben sen de çektir bence emin olmuş olursun birde eşine sperm testi yaptılarmı  test yapıp spermlerin durumuna bakılması lazım biz önceden yaptırmıştık sperm testi sonucu iyi çıkmıştı  doktor aşılamada spermlerin kaliteli olanlarını seçtiklerini söyledi

-------------

Mesaji gonderen: ankara_06
Mesaj Tarihi: 01-Mayis-2009 Saat 18:16
kızlar ilk takibim başladı klomeni alıyorum...salı günü dr um çağırdı bakcak yumurtamın büyüklüğüne...bu arada incir kürü ve ballı karışımıda yiyorum...inş faydası olur....

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 01-Mayis-2009 Saat 18:27
inşallah ankaracım

-------------

Mesaji gonderen: iclal
Mesaj Tarihi: 01-Mayis-2009 Saat 18:57
Orjinal mesaji gonderen magdure magdure yazdi:

ben bu rahim filmini çektirmek istemiyorum. dr um bahsetmedi. aşılamaya karar verince eşiminde adetin 3. günü gitmesi mi gerekiyor test yapacaklar mı ona da acaba. bence ilk iğne verip yollar beni diye düşünüyorum. iğneler bitene kadar da usg ye çağırır. valla ne olursa olsun rahim filmine sıcak bakmıyorum. zormuş çektirmek.

canım inşallah her şey gönlünce olur ... ama rahim filmi mecburen çektiriliyor. 5 ay yumurta takibi tapıldıktan sonra eşimin değerlerinde de sorun olmayınca ben de mecburen çektirdim. çünkü diğer türlü aylarca ilaç kullanmanın bir anlamı yok... tüp bebek bile olsa önce rahim filmi istiyor doktorlar genelde rahim şekli hakkında bilgi edinmek için. sonuçta bebeğin tutunmasında o da önemli. tüp bebeğin kanalın açık olup olmamasıyla ilgisi olmadığı halde... biraz acı hissediliyor ama dayanılamayacak boyutta değil. ben acı eşiği çok düşük olan bir insanımdır. inan ağda yapana kadar o kadar ter dökerim ki kendimi sıkmaktan... ben bile çektirdiyesem herkes çektirebilir diyorum...ki aşılama yapılmadan önce mutlaka rahim filmi isteyecektir doktorun. dediğim gibi başta benden de istemedi. önce yumurta takibi yapıldı. hem bir de şu açıdan bak çok küçük yapışıklıklar film sayesinde açılabiliyormuş. ben 20 ay bekledim bebiş için. eğer özel bir durum yoksa sen de ya da eşinde  tedavi basamaklarını atlamayın. daha garanti olsun diye önceki yöntemleri denemeden geçmek sana zarar verir. çünkü her basamakta kullanılan ilaç ve yanetkileri artıyor. hem maddi özellikle de manevi açıdan daha yıpratıcı. 5 ay klom.. sonra 1 ay iğne ile denendi. inan ikisi arasında bile yan etki bakımından fark oldu. o yüzden rahim filmi çekildiğim at tüpler normal çıkınca doktorumla konuştum çünkü aşılamaya geçecektik ve bayrana denk gelecekti. 2-3 ay kafamı dinlemek istiyorum. ilaçlardan sıkıldım daha ağırlarına geçmeden vücudum dinlensin istiyorum dedim. ve ertesi ay kendiliğinden hamile kaldım. doktorum rahim filminin de faydası olmuş olabilir. küçük yapışıklıklar varsa açmıştır ve rahimağzı darsa onu da biraz genişleterek kolaylaştırmıştır dedi. çünkü benim sağ kanala 2 kez sıvı enjekte etmişti. emin olmak için. tabi vakti zamanı gelmiştir ama bana rahim filminin etkisi de oldu gibi geldi...

-------------
BATUHANIM HOŞ GELDİN CANIM OĞLUM... 22.05.2009 09.25

Mesaj Tarihi: 01-Mayis-2009 Saat 18:59
Orjinal mesaji gonderen ankara_06 ankara_06 yazdi:

kızlar ilk takibim başladı klomeni alıyorum...salı günü dr um çağırdı bakcak yumurtamın büyüklüğüne...bu arada incir kürü ve ballı karışımıda yiyorum...inş faydası olur....

hadi haıyrılı olsun canım. inşallah kısa zamanda güzel haberlerini alırız

-------------

Mesaj Tarihi: 01-Mayis-2009 Saat 22:31

canım benim aşılama ve tüp bebek yapılmadan önce rahim filmi çekiliyor biliyorum ben...

-------------

Mesaj Tarihi: 02-Mayis-2009 Saat 03:21
Orjinal mesaji gonderen a.akilli a.akilli yazdi:

canım aşılama tüpler açıksa olumlu sonuç verir tüpler kapalıysa boşuna aşılama yapılmış olur bu yüzden doktorlar rahim filmi çekmeden aşılama yapmazlar ben çektirdim rahim filmi tüplrim biraz tıkanıkmış ama çekim esnasında açılmış yani faydasını gördüm rahim filminin tamam zor ama kısa süreli bir işlem bebiş için bu fedakarlığı yaparım ben sen de çektir bence emin olmuş olursun birde eşine sperm testi yaptılarmı  test yapıp spermlerin durumuna bakılması lazım biz önceden yaptırmıştık sperm testi sonucu iyi çıkmıştı  doktor aşılamada spermlerin kaliteli olanlarını seçtiklerini söyledi
canımcığım dr muayene etti rahim temiz dedi yumurtalıklarda iyi çalışıyormuş. bir sorun yok ama daha önce rahim filmi çekildimi diye sordu.ben çektirmedim ama yaptığım doğumdan sonra (6 aylık ölü) ben historoskopi ameliyatı olmuştum. rahimde enine bir septum (bölme) varmış az bişeymiş. açtılar onu. ben sebebsiz olduğumu düşünüyorum. 2. gebeliğim 1 aylık ken düşükle sonuçlandı. sadece kese vardı. eşimin sperm testi hiç  yapılmadı. dr hamile kaldım diye  pek sorun olacağını düşünmüyor.  

Mesaj Tarihi: 02-Mayis-2009 Saat 03:24
Orjinal mesaji gonderen iclal iclal yazdi:

hayırlı olsun cnm. güzel yumoşların olsıun inşallah iyi haberler verirsin bize.

Mesaj Tarihi: 02-Mayis-2009 Saat 03:46

canım inşallah her şey gönlünce olur ... ama rahim filmi mecburen çektiriliyor. 5 ay yumurta takibi tapıldıktan sonra eşimin değerlerinde de sorun olmayınca ben de mecburen çektirdim. çünkü diğer türlü aylarca ilaç kullanmanın bir anlamı yok... tüp bebek bile olsa önce rahim filmi istiyor doktorlar genelde rahim şekli hakkında bilgi edinmek için. sonuçta bebeğin tutunmasında o da önemli. tüp bebeğin kanalın açık olup olmamasıyla ilgisi olmadığı halde... biraz acı hissediliyor ama dayanılamayacak boyutta değil. ben acı eşiği çok düşük olan bir insanımdır. inan ağda yapana kadar o kadar ter dökerim ki kendimi sıkmaktan... ben bile çektirdiyesem herkes çektirebilir diyorum...ki aşılama yapılmadan önce mutlaka rahim filmi isteyecektir doktorun. dediğim gibi başta benden de istemedi. önce yumurta takibi yapıldı. hem bir de şu açıdan bak çok küçük yapışıklıklar film sayesinde açılabiliyormuş. ben 20 ay bekledim bebiş için. eğer özel bir durum yoksa sen de ya da eşinde  tedavi basamaklarını atlamayın. daha garanti olsun diye önceki yöntemleri denemeden geçmek sana zarar verir. çünkü her basamakta kullanılan ilaç ve yanetkileri artıyor. hem maddi özellikle de manevi açıdan daha yıpratıcı. 5 ay klom.. sonra 1 ay iğne ile denendi. inan ikisi arasında bile yan etki bakımından fark oldu. o yüzden rahim filmi çekildiğim at tüpler normal çıkınca doktorumla konuştum çünkü aşılamaya geçecektik ve bayrana denk gelecekti. 2-3 ay kafamı dinlemek istiyorum. ilaçlardan sıkıldım daha ağırlarına geçmeden vücudum dinlensin istiyorum dedim. ve ertesi ay kendiliğinden hamile kaldım. doktorum rahim filminin de faydası olmuş olabilir. küçük yapışıklıklar varsa açmıştır ve rahimağzı darsa onu da biraz genişleterek kolaylaştırmıştır dedi. çünkü benim sağ kanala 2 kez sıvı enjekte etmişti. emin olmak için. tabi vakti zamanı gelmiştir ama bana rahim filminin etkisi de oldu gibi geldi...

canım Rabbim bebeğini sağ salim kucağınıza alamayı nasip etsin öncelikle. çok doğru söylüyorsun sana aynen katılıyorum. her tedavinin ayrı ayrı yan etkisi var ve dediğin gibi basamakları kolaydan zora doğru çıkmam lazım. ben 2 klomen ve çatlatma iğnesiyle takip yaptırdıktan sonra 1 kez de sadece çatlatma iğnesi yaptırdım. etkilerini hala üzerimden atamadım adet olmama rağnen. klomen kullandığımda bu kadar etkilenmemişti bünyem. şimdi daha kuvvetli yumurta geliştirici iğne verecekler kimbilir vucudumda ne etkiler yapacak. adet bitti ama şu anda progestoron hormonunun etkilerini yaşıyorum. gögüsle şiş sıızlıyor gerginlik hali vücutta ödem. dr lara kalsa bu belirtiler benim için iyimiş. sağlıklı yumurtlama işaretiymiş. tedavi oldukça belirtileri insan kafasına takıyor yakından takip ettiği içinde stres yaşıyor. manevi yıpranıyoruz dediğin gibi gerçekten. rahim filminde de bişey çıkmıcak diye o eziyeti de çekmek istemiyorum. ben ne acılara dayandım gerçi yok amniyosentez yok suni sancıyla doğum yok kese düşmeyince kürtaj müdahalesi. bu ay bende kendiliğimden hamile kalsamda daha fazla acı çekmek zorunda kalmasam.  

Mesaj Tarihi: 02-Mayis-2009 Saat 10:42
[

canım Rabbim bebeğini sağ salim kucağınıza alamayı nasip etsin öncelikle. çok doğru söylüyorsun sana aynen katılıyorum. her tedavinin ayrı ayrı yan etkisi var ve dediğin gibi basamakları kolaydan zora doğru çıkmam lazım. ben 2 klomen ve çatlatma iğnesiyle takip yaptırdıktan sonra 1 kez de sadece çatlatma iğnesi yaptırdım. etkilerini hala üzerimden atamadım adet olmama rağnen. klomen kullandığımda bu kadar etkilenmemişti bünyem. şimdi daha kuvvetli yumurta geliştirici iğne verecekler kimbilir vucudumda ne etkiler yapacak. adet bitti ama şu anda progestoron hormonunun etkilerini yaşıyorum. gögüsle şiş sıızlıyor gerginlik hali vücutta ödem. dr lara kalsa bu belirtiler benim için iyimiş. sağlıklı yumurtlama işaretiymiş. tedavi oldukça belirtileri insan kafasına takıyor yakından takip ettiği içinde stres yaşıyor. manevi yıpranıyoruz dediğin gibi gerçekten. rahim filminde de bişey çıkmıcak diye o eziyeti de çekmek istemiyorum. ben ne acılara dayandım gerçi yok amniyosentez yok suni sancıyla doğum yok kese düşmeyince kürtaj müdahalesi. bu ay bende kendiliğimden hamile kalsamda daha fazla acı çekmek zorunda kalmasam.  

[/QUOTE]

amin canım. inşallah meleğin hemen gelir de o tedavilerin hiçbirine ihtiyacın kalmaz...o aralar zaten yoğun çalışıyordum akşam 8.30 çıktığım oluyordu işten. ve genelde ayaktaydım. bir de ilaçların(klom çatlatma iğnesi sonrası progestoron ve prolaktin için ilaç)derken bacaklarım falan kütük gibi oluoyr ödem olşuyordu.bu da ağrı veriyordu haliyle... ve bahsettiğin rahatsızlıklar... işyerinden vizite kağıdı almak  bile stres yapıyordu ben de..inan çoğu zaman izin almamak için doktorumdan öğle araları rice eder koştura koştura gider gelirdim. şimdi düşününce hepsi geride kaldı ama o dönemde bu bile stres yapıyordu beni...o yüzden ne hissettiğini çok iyi anlıyorum. inşallah  rahim filmine  tedaviye ihtiyaç kalmaz da güzel haberlerini alırız. bu arada sen çoook daha zorlarını yaşamışsın güzelim. rabbim her sıkıntının mükafatını ikii dünyada da verir. miniğini kollarına alınca bunları gülümseyerek hatırlayacaksın inşallah...

-------------

Mesaj Tarihi: 02-Mayis-2009 Saat 15:17
anladım magdurecim doğru diyorsun sorun olsa zaten hamile kalamazdın 2 kez hamile kalmışsın inşallah 3. bebişin de tez zamanda gelir ve  sağlıkla kucağına alırsın canım

-------------

Mesaj Tarihi: 03-Mayis-2009 Saat 00:43

hayırlı olsun cnm. güzel yumoşların olsıun inşallah iyi haberler verirsin bize.

CANLARIM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...BAKALIM BİLMİYORUM AMA OLMICAKMŞ GİBİ Bİ HİS VAR İÇİMDE...ÇÜNKÜ DR LARIM BANA LAPAROSKOPİ OLMAN GEREK DEDİLER BEN ISRARLA YUM.TAKİBİ İSTEDİM YANİ ONLAR BİLE ÜMİTLİ DEĞİLLERKEN BEN BUNU İSTEDİM...HERKES AMELİYAT OLMAMA KARŞI ÇIKTI...BENDE BUNU DENEMEYE KARAR VERDİM...HAYRLISI ALLAHTAN..BİRAZ HEYCAN VAR AMA ÜMİTSİZİM YİNE...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 03-Mayis-2009 Saat 01:29
hiç belli olmaz ankaracım Allah nelere kadir o bebek sana gelecekse ne olursa olsun geliyor yeterki bunu Allah istesin

-------------

Mesaj Tarihi: 03-Mayis-2009 Saat 11:42
canım benim çok teşekkür ederim desteğin için...Rabbim ikimizede tez zamanda bebek nasip etsin...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 03-Mayis-2009 Saat 13:35

AMİİİİİİNNNN

-------------

Mesaj Tarihi: 03-Mayis-2009 Saat 13:57
ankaracımm hiç umutsuz olma gülüm, mutlaka Allah'ın izniyle gelecektir meleğin sen sabırlı ol ve hayırlısını iste Allah'tan. ama hiçbizaman umudunu yitirme morel çok öenmli gerçekten ben bunu çok gördüm çevremde...

-------------
BİRİNİZ KUR'ANI HATMETTİĞİNDE ŞÖYLE DUA ETSİN:ALLAH'IM KABRİMDE YALNIZ KALDIĞIMDA KORKU VE YALNIZLIĞIMI (KUR'ANLA) GİDER. HOŞGELDİN DÜNYAMIZA OĞLUŞUM SENİ ÇOK SEVİYORUM :)))

Mesaj Tarihi: 03-Mayis-2009 Saat 23:58
CANIM ŞURAM ÇOK HAKLISN MORAL ÇOK ÖNEMLİ...BU AY GARİP Bİ HİS VAR İÇİMDE...İLK TAKİBİM YAPILIYOR...OLCAK GİBİ AMA AYNI ZAMANDADA OLMICAK GİBİ...ÇOK GARİP...BU AY ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM ALLAH HAKKIMZDA HAYRLI OLANI NASİP ETSİN...TEZ ZAMNDA TÜM BEKLEYENLER KAVUŞSUN BEBEĞİNE...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 04-Mayis-2009 Saat 11:20
İNŞALLAH GÜLÜM, AMİN...

-------------

Mesaj Tarihi: 04-Mayis-2009 Saat 12:10
kızlar bugün dr a gidicem..dün klomenim bitti..dr ertesi gün gel demişti..bugün giderken iğnemide yanmda götrmem gerekiyor mu ki?..bide daha önce yaptranlar bilgi verebilir mi...bilmem gereken bişey var mı yada...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 04-Mayis-2009 Saat 14:03
canım hayırlı haberlerle gelirsin inşallah ben hiç iğne yaptırmadım sadece yumurta takibi yaptırdım bu ay iiğne ve aşılama yapılacak o yüzden bilgim yok bitanem ama sen ne olur ne olmaz götür yinede yanında

-------------

Mesaj Tarihi: 04-Mayis-2009 Saat 14:42
ANKARACIM İNŞALLAH HAYIRLI HABERLERLE GELİRSİN GÜLÜM...

-------------

Mesaj Tarihi: 04-Mayis-2009 Saat 15:12
ahkara06 canım adetinin kaçıncı günü ? ilaç bittikden sonra yumurtan ailk defa bakacak dimi dr ? ilkinde geneld eçatlatıcı iğne olunmuyor..çünkü yumurta henüz çatlayacak kadar büyümemeiştir..
14. -16. ya da 17. günde gelişebiliyor..ama tabi kişiye göre erkende olabiliyor...

-------------

Mesaj Tarihi: 04-Mayis-2009 Saat 16:24
a.akıllı canım çok teşekkür ediyorum birazdan çıkıcam...alıyım yanıma bakalım yinede..

şuram canım çok sğaol bakalım neler olucak bu ay....

feelings  kurtarıcı meleğim:)  bugün 8.günüm   evet ilk defa bakılcak...benim yumurtam   bakalım ne zaman çatlıcak....bu ay incir kürü yapıyorum...ballı karışımıda yapıyorum..pkos için ilaçda alıyorum sporumada gidiyorum...EY BÜYÜK RABBİM BEN ACİZ KULUN ANCAK BU KADAR YAPABİLİYORUM AMA SEN İSTERSEN HERŞEY OLUVERİR...SENDEN DİLİYOR VE SENDEN İSTİYORUM..BURDA TÜM BEBEK HASRETİ İLE YANIP TUTUŞANLARIDA GÖR RABBİM..ONLARADA NASİP ET...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 04-Mayis-2009 Saat 22:05
kızlar geldim dr dan 12mm olmuş 2 tane yumurtam 2 gün daha klomen al dedi dr..aldım bakalım cuma tekrar çağırdı...büyürse biraz iğne yapcak sanırım...bakalım hayrlısı diyorum...neler olucak bakalım...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 04-Mayis-2009 Saat 22:11
inşallah büyür ve bebiş olur o yumurtalar

-------------

Mesaj Tarihi: 04-Mayis-2009 Saat 22:16
aslıcım teşekkür ederim...sende yaptrcaktın yum.takibi başladın mı?

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 04-Mayis-2009 Saat 22:29
canım 4-5 kez klomenle takip yaptırdım ama hiç iğne kullanmadı doktor bu ayda böyle yaptı şimdi adet günüm 1 hafta 10 gün sonra tam gününü bilemiyorum çünkü geçen ay 2 gün gecikmişti adetim ondan önceki ay da 2 gün erken gelmişti eğer bu ay da olmazsa aşılama yapacak doktor beklemedeyim yani bitanem pek umudum yok hiç bir belirtim yok çünkü

-------------

Mesaj Tarihi: 04-Mayis-2009 Saat 22:34
inş bu ay olurda hiç uğraşmadan gelir bebeğin...banada ilk defa iğne kullancak dr..bilmiyorum bende ümitsisz gibiyim..drum bana sana laparoskopi şart demşti çevremden kimse istemedi ameliyatı bende takip istedim dr tamam dedi..bakalım..bu ay neler olucak....

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 05-Mayis-2009 Saat 00:18

kızlar geldim dr dan 12mm olmuş 2 tane yumurtam 2 gün daha klomen al dedi dr..aldım bakalım cuma tekrar çağırdı...büyürse biraz iğne yapcak sanırım...bakalım hayrlısı diyorum...neler olucak bakalım...

maşalalhhhhh canım yumoşlarına bence çok güzel gelişmiş Clap
inşallah hayırlısı ile çatlarlar ve yavruların gelir..aminnnnnnnnnnnnn

-------------

Mesaji gonderen: NURUM
Mesaj Tarihi: 05-Mayis-2009 Saat 00:30
ANKARACIM CANIM İNŞALLAH BU AY İŞ TAMAM OLACAK.
GÜZEL HABERLERİNİ BEKLİYORUZ.
GELSİN BEBİŞLER:))))

Mesaj Tarihi: 05-Mayis-2009 Saat 13:23
Orjinal mesaji gonderen feelings feelings yazdi:

maşalalhhhhh canım yumoşlarına bence çok güzel gelişmiş Clap
inşallah hayırlısı ile çatlarlar ve yavruların gelir..aminnnnnnnnnnnnn

gerçekten mi feelings ben kötü diye üzülmüştüm biraz...dün dr um süper değil ama kötüde değil dedi...moralimi düzelttiin biraz yaa...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaji gonderen: aslıdefne
Mesaj Tarihi: 06-Mayis-2009 Saat 01:05
BENCE DE COK İİİ MAAŞALLLAH CANIM BOZMA MORALİNİ...DOKTORLAR PEK SEVER MORAL BOAMAYI SEN TAKAMA KAFANA...İNŞ.EN KISA ZAMANDA GELİR MELEĞİN....

-------------
ARAS'IM 03.10.2011
ARDA'M 03.09.2012

Mesaj Tarihi: 06-Mayis-2009 Saat 10:23
CANIM TEŞEKKÜR EDERİM..İNŞ İYİDİR BAKALIM PEK SALLAMAMAYA ÇALIŞIYORUM AKLIM SIRA BAKALIM BERECBLCEKMİYİM..YARIN DR TEKRAR ÇAĞIRDI...BAKALIM NASIL YUMOŞLARIM..

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 06-Mayis-2009 Saat 12:09
HADİ HAYIRLISI ANKARACIM, İNŞALLAH ÇATLARDA HEMEN HAMİLE KALIRSIN...

-------------

Mesaj Tarihi: 06-Mayis-2009 Saat 12:34
inş şuram inş canım hep beraber hamiş kalırız inş.....

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 06-Mayis-2009 Saat 12:55
ankaram canım ben adetimin 10. ya da 11. gününde giderdim dr a dr bakardı henüz yumoşlarım 12-13 mm olurdu daha sonra ki gittiğimde tam olgunluğa ulaşmış olurdu..bu yüzden bana çok güzel geldi yumoşların boyu.inşallahhhhhhh güzel güzel olgunlaşır ve çatlarlar..:)

-------------

Mesaj Tarihi: 06-Mayis-2009 Saat 13:10
Rabbim inş nasip ederde bebeğim gelir bu ay feelings yaa...moral oldu bana biraz...dr um pek olumlu konuşmamştı bende dedim kesin olıcak...süper değil ama kötüde dedğil dedi bana...bu ay elimden geleni yaptım..incir kürü,karışım,ilaçlarımıda düzenli aldım hep...benm elimden ancak bunlar geliyır gerisi VAREDENE kalmş...benmde yarın 11.günüm olucak çatlatma iğnesini kaç olunca yapıcak yada neye göre yapıcak onu tam bilmiyorum ben...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 07-Mayis-2009 Saat 11:42
kızlar dr dan geldim şimdi...bugüb 11.günümdü ve yumurtam 14 mm olmuş...dr güzel dedi ama    3 gün daha klomen kullan dedi...klomnenn zararı olur mu merak ediyorum...öyle işte..haftaya iğne yapıcak ve ilişki günü vericekmiş...hayrlısı bakalım...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 07-Mayis-2009 Saat 15:26
canim zarari konusunda bir bilgim yok
insallah yavrun gelir bu ay

-------------
34+

Mesaj Tarihi: 07-Mayis-2009 Saat 15:49
hayırlısı olsun ankaram inşallah kuzun bekletmez seni canım...

-------------

Mesaji gonderen: mucizem06
Mesaj Tarihi: 07-Mayis-2009 Saat 20:18
hayırlısı olsun ankaracım.
bi zararı olmaz canım , yumurtanı olgunlaştırıyor işte :))

-------------
Birgün geleceksin ; biliyorum

<font color=RED>EL BEBEK , GÜL BEBEK , GEL BEBEK [IMG]smileys/smiley31.gif" align="midd

Mesaj Tarihi: 07-Mayis-2009 Saat 22:15
ankaram hadi gözün aydın canım..:)

-------------

Mesaji gonderen: deha
Mesaj Tarihi: 07-Mayis-2009 Saat 23:27
canım inşallah herşey yolunda gider bebşine kavuşursun

-------------
SONSUZ HAMD SANA ŞÜKÜR SANA OLSUN ALLAHIM
GÖNDERDİĞİN HEDİYE SANA EMANET
GÜLBEŞEKERİM ELIF DURUM HOSGELDIN ARAMIZA 02.10.2011..20:23

Mesaj Tarihi: 08-Mayis-2009 Saat 21:31
  DEHA
  FEELİNGS
  MUCİZEM06
  ŞURAM
  OMRÜM  HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM..
canlarım yaaa desteğiniz bana güç veriyor...bu ay hiç stres yapmadım çok şükür...Rabbim hayrlsıı ile nasip eder inş cümlemize....FEELİNGS SENCE NASIL YUMURTAM OLUMLU ŞEKİLDEMİ BÜYÜYOR...DR 2 KUTU KLOMEN VERDİ DEVAM EDİYORUM ŞUAN..PAZT.11 DE İĞNE OLCAKMIŞIM..ADETİMN 14.GÜNÜ OLUCAK..BENM ANLAMADIĞIM DR NEDEN 14.GÜNÜ TERCİH ETTİ...YUMURTLAMA GÜNÜMÜ NASIL TESPİT EDİCEK..YADA İĞNE OLDUĞUM İÇİN YUMURTLAMA GÜNÜNE GEREK Mİ YOK..NEDENSE BU SORULAR DR UN ODASINDAN ÇIKTIKTAN SONRA GELİYOR:(   AMA SİZ VARSINIZ...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaji gonderen: deha
Mesaj Tarihi: 08-Mayis-2009 Saat 22:41
canım benim de öyle oluyo drnin yanında soracaklarımı unutuyorum basiretimiz mi bağlanıyor nedir:) canım stres yapmaman çok güzel inşallah böylece bu ay herşey yolunda gidecektir

-------------
SONSUZ HAMD SANA ŞÜKÜR SANA OLSUN ALLAHIM
GÖNDERDİĞİN HEDİYE SANA EMANET
GÜLBEŞEKERİM ELIF DURUM HOSGELDIN ARAMIZA 02.10.2011..20:23

Mesaji gonderen: Mercan
Mesaj Tarihi: 09-Mayis-2009 Saat 16:31
canim Ankaracim ya sen su balli karisimida aliyomusun valla bn cok faydasi oluyo onundaaaaa bakalim hayirlisi belkide kullaniyosun tam olarak bilmiyorum canim ama ben bu gectigimiz ay balli karism yedim onun gunu bitti bigun sonra sogan suyuna basladim onuda ictim bakalim nolcak

-------------
geldi annesinin boncuk kuzusu yuvamin altin topu liva 16.01.2010
oglusum hosgeldin cekirdek ailemize omer taha 28.06.2012

Mesaj Tarihi: 09-Mayis-2009 Saat 16:32

DEHA
  FEELİNGS
  MUCİZEM06
  ŞURAM
canlarım yaaa desteğiniz bana güç veriyor...bu ay hiç stres yapmadım çok şükür...Rabbim hayrlsıı ile nasip eder inş cümlemize....FEELİNGS SENCE NASIL YUMURTAM OLUMLU ŞEKİLDEMİ BÜYÜYOR...DR 2 KUTU KLOMEN VERDİ DEVAM EDİYORUM ŞUAN..PAZT.11 DE İĞNE OLCAKMIŞIM..ADETİMN 14.GÜNÜ OLUCAK..BENM ANLAMADIĞIM DR NEDEN 14.GÜNÜ TERCİH ETTİ...YUMURTLAMA GÜNÜMÜ NASIL TESPİT EDİCEK..YADA İĞNE OLDUĞUM İÇİN YUMURTLAMA GÜNÜNE GEREK Mİ YOK..NEDENSE BU SORULAR DR UN ODASINDAN ÇIKTIKTAN SONRA GELİYOR:(   AMA SİZ VARSINIZ...

stres yapma canm. dr yumurtaların gelişim durumuna göre 14. günü tercih etmiştir. tam olgunluğa ulaşsın diye. gittiğinde yumurtana bakıp çatlatma iğnesini verecek. çatlatma iğnesi ilişki günlerinin belirlenmesi için yapılıyor. ilişkiye girdikten sonra hemen kalkma birde ayaklarını yukarı kaldır. hayırlısıyla gelir inşallah bebişin.

Mesaj Tarihi: 09-Mayis-2009 Saat 16:34
mercan canım evet ballı karışımı 3 aydır alıyorum ben...maalesef soğan suyunu içemedim çok kötü tadı..onun yerine incir suyunu içiyorum alternaif miş incir suyu...zaten ben pkos için tedavi alıyorum şeker ilacınıda alıyorum...bakalım hayrlısı mevla görelim neyler...çatlatma iğnesi vurulcam zaten yarın....hayrlsıı..inş sende en kısa zamnda hamiş kalırsın...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 09-Mayis-2009 Saat 16:39

DEHA
  FEELİNGS
  MUCİZEM06
  ŞURAM

stres yapma canm. dr yumurtaların gelişim durumuna göre 14. günü tercih etmiştir. tam olgunluğa ulaşsın diye. gittiğinde yumurtana bakıp çatlatma iğnesini verecek. çatlatma iğnesi ilişki günlerinin belirlenmesi için yapılıyor. ilişkiye girdikten sonra hemen kalkma birde ayaklarını yukarı kaldır. hayırlısıyla gelir inşallah bebişin.

bu ay stres yapmamaya çalştm inş beynimde yapmamştr...ayy zaten dr ilişki gününü verdi elime yazdı tutuştrdu gece saat tam 11 diye...oda bi sıkıntı olcak yani umarım strese girmeyiz eşimde bende...çok garip ilişki saatimizin bi başkası tarafndan belirlenmesiLOL....neyse ben razıyım bunlara..hayrlısı ile hamiş kalayımda...sen yaptrdn mı canm yum.takibi...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 09-Mayis-2009 Saat 16:42
kızlar çatlatma iğnesini illa takip aldığım hastanede olmam şartmı..evime uzak biraz ve yarın misafrm gelicek...evme yakın bi yerede yaptrsam olur mu..yani herhangi bi tarifi falan var mı normal kalçadan yapılcak mı..

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaji gonderen: sinem16
Mesaj Tarihi: 10-Mayis-2009 Saat 00:43
yok canım gerekmiyo bana dr iğneyi al yaptır demişti sağlık ocağında yaptırmıştım geçen ay kalçadan oluyo.uzaksa gitmene gerek yok.

-------------
rabbim sana şükürler olsunnnn

Mesaj Tarihi: 10-Mayis-2009 Saat 00:54

DEHA
  FEELİNGS
  MUCİZEM06
  ŞURAM

canım şimdi okudum,özür..:))

ankaram canım dr un usg de yumurtalarına baktığı için,14. gün yumurtan istenilen olgunluğa gelmiş olur,dr un hesap etmiştir ona göre o gün çağırmıştır..:)

-------------

Mesaj Tarihi: 10-Mayis-2009 Saat 00:56

kızlar çatlatma iğnesini illa takip aldığım hastanede olmam şartmı..evime uzak biraz ve yarın misafrm gelicek...evme yakın bi yerede yaptrsam olur mu..yani herhangi bi tarifi falan var mı normal kalçadan yapılcak mı..

canım dr una sor istersen bence olur ..ben de bir keresinde dr a gitmiştim yanımda iğne yoktu..eczaneden al dr poliklinikde yaptır demişti,reçete ile poliklinikde yaptırmıştım...

-------------

Mesaj Tarihi: 10-Mayis-2009 Saat 13:37
kızlar yaptrdım iğnemi sağlık ocağında geldim şimdi....nedense bu ay hiç umrumda değilmiş gibi yaa niye böleyim ben..gerçi daha adetime var ondandır herhalde:)
adetim gelsin deli gibi dolanırım ortalıkda:)
hayrlısı Allahtan...eşimde aradı azönce ağır bişey kaldırma falan diyor canım benim yaaa:(
bende kendimi hamiş sandım o öle deyince...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 10-Mayis-2009 Saat 14:08
canım benim hayırlı,uğurlu olsun...:)))

-------------

Mesaj Tarihi: 10-Mayis-2009 Saat 21:34
teşekkür ederim feelings...inş uğurlu uğurlu gelir benimde uğurum....ya sitede çatlatma iğnesi ile hamş kalanlar diye bölüm olsa keşke...neler yapılması gerek neler yapılmaması gerek birbirmze tavsiyelerde bulunurduk..

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaji gonderen: missy
Mesaj Tarihi: 10-Mayis-2009 Saat 21:44
fıstıkcım yeni gördüm ben yaaa hadi hayırlısı olsun bende yumurta takibi çatlatma iğnesiyle hamiş kaldım canım 2. sinde tuttu belki ilkindede tutardı ama biz çalışamamıştık 2. sindede iğne olduğum gün sonrasında günaşırı 2 kere beraber olduk kalçamın altına yastık koydum sabah kalktım yıkandım inşallah seninde gelecek hemencik bebişin

-------------
24.12.2009 birtanecik yavrum zeynep nazım kucağımda anneyim ben artık şükürler olsun Allahıma

Mesaj Tarihi: 10-Mayis-2009 Saat 21:55
ayy canımmm hamiş kalınca gelmez oldun buralara:(
canım benm çok sağol inş ben ilkinde hamiş kalırım bende yapıcam inş sabaha kadar yıkanmıcam...hayrlısı bakalım..bende pkos varya korkuyorum olmaz diye hayrlısı bakalım...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 10-Mayis-2009 Saat 21:58
valla doğru diyosun hala öyle şaşkınımki canım kusura bakma benim de pko vardı bisürü küçük yumurta gelişmiyodu ilçla büyüdüler bak seninkilerde büyümüş kiminin büyümüyo yada hepsi birden büyüyo bi işe yaramıyo ondan sen rahat ol çatlamışmı diye bakacakmı doktor

-------------
24.12.2009 birtanecik yavrum zeynep nazım kucağımda anneyim ben artık şükürler olsun Allahıma

Mesaj Tarihi: 10-Mayis-2009 Saat 22:02
ŞAKA CANIM BENM TABİ TADINI ÇIKAR HAMİŞLİĞİNİN...
Hayyy hadi inş canım bak güzel bi örnek oldun bana...çok sağol..beni yalnız bırakma:)
evet büyüdü yumurtam inş bugün çatlamştr yarın ilişki günü verdi dr duanda unutma emi taze anne duan kabul olur senin...ben çok dua ettim bu ay...meryem suresini falan okudum Rabbim kabul etsin inş...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 10-Mayis-2009 Saat 22:05
HAMİŞLİĞİNİN TADINI YAZCAKTIM YAZAMAMIŞIM..

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 10-Mayis-2009 Saat 22:07
hiiiç etmezmiyim canııım yaaaa inşallah kabul olacak dualarımız sen kendini sıkma

-------------

Mesaj Tarihi: 11-Mayis-2009 Saat 00:46

İNŞ CANIM İNŞ...BEKLİYORUZ BAKALIM...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 11-Mayis-2009 Saat 12:10
ankaracım hadi gözün aydın. İnşallah gelir gülüm meleğim önce sen inanmalısın kendini motive etmelisin. Morelini yüksek tut ve hamile kalacağına inan. Bizede güzel haberler ver canik, öpüldün...

-------------

Mesaj Tarihi: 11-Mayis-2009 Saat 18:53
CANIM ŞURAM ÇOK SAĞOL..EVET BU AY İNANMAK İSTİYORUM HEMDE ÇOK BUGÜN DR UM TÜM DEĞERLERİN NORMAL ŞUAN DEDİ YANİ HORMONLARIM DÜZENE GİRMİŞ...İNŞ SİZLERE GÜZEL HABERLER VERİRİM...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 12-Mayis-2009 Saat 12:15
İNŞALLAH GÜLÜM SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ...

-------------

Mesaji gonderen: mucizem06
Mesaj Tarihi: 12-Mayis-2009 Saat 12:43
ankara 06 ,inşallah herşey yolunda gider.
bu ayın sonunda hamişliğini kutkuyor oluruz:))

-------------
Birgün geleceksin ; biliyorum

<font color=RED>EL BEBEK , GÜL BEBEK , GEL BEBEK [IMG]smileys/smiley31.gif" align="midd

Mesaj Tarihi: 12-Mayis-2009 Saat 13:56
inş mucizem  inş kıs çok kaptrdım kendimi...nesye en azndan kafama taktığım bişi yok hamdolsun...beklerim ben yarimi kuzumu bebeğimi...hayırlarla gel bebeğim..yuvamıza neşe kat...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 01:17
KIZLAR KÖTÜ BİŞİ OLDU İĞNEDEN 36 SAAT SONRA DR LAR İLİŞKİ VERİYOR YA HANİ....EŞİM ÇOK HASTA YA BUGÜN ACİLDEYDİK..YA BU KADAR OLUR YAA BU AY O KADAR İLAÇ ALDIM HEPSİ BOŞA GİTTİ YAA BENDE ŞANS YOK YAA VARYA...SANIRIM İŞYERİNDE YEMEKTEN ZEHİRLENMİŞ MİDESİ KARNI ÇOK FENA...YANİ ZAMANLAMA O KADAR SÜPER Kİ UĞRAŞSALAR OLMAZDI....İŞYERİNDE 80 KİŞİ RAPORLUYMUŞ...EŞİMDE KAPMIŞ SNAIRIM...BÖYLE İŞTE..BU AY YİNE UMUT YOK OLSA BİLE SPERM BUNDAN ETKİLNİR KALİTESİ DÜŞÜK OLUR...AMA YİNEDE RABBİM OL DERSE OLUR TABİDE BAKALIM...MEVLA GÖRELİM NEYLER.... 

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 01:24
canim oncelikle esin icin cok gecmis olsun

dogru diyosun canim Rabbim ol derse olur.spermlerin o kadar cabuk etkilenecegini sanmiyorum canim.umutsuz olma sen yinede
olmazsada bir dahaki aya her iste bir hayir vardir

-------------
34+

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 01:26
YA CANIM SORMA YA NE BİLİM ZAMANLAMA SÜPER GERÇEKTEN...AMA ELİMZDEN BİŞEY GELMEZ...VARDIR Bİ HAYR...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 01:28
oyle canim sen uzme kendini Allah once esine ve sana saglik versin.
insallah yavrucaginda gelir konar gobisineSmile

-------------
34+

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 01:33
İNŞ CANIM BELLİ OLMUYOR BU BEBİŞLERİN İŞİ..EŞİMİ HASTENEDE BEKLERKEN Bİ ACİL HASTA GELDİ DOĞUMA GÖZLERİM DOLDU YİNE....HAYRLSI DİYELİM NAPALIM...O İYİ OLSUN DA OLUR YİNE İNŞ...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 14:01
YANİ ANKARACIM YUHHH DİYORUM BAŞKADA BİŞEY DEMİYORUM. BU KADARMI OLUR BE ŞANSA BAKARMISIN GÜLÜM YAA...NEYSE ÇOK GEÇMİŞ OLSUN DAHA KÖTÜSÜDE OLABİLİRDİ. ALLAH SANA VE EŞİNE SAĞLIK VERSİN EN ÖNEMLİSİ O GERİSİ OLUR....

-------------

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 14:41
ayy şuram yaa sorma başımıza gelenleri..var bişey ama hadi hayrlısı...akşam acilde eşime serum verdiler eşim iyi oldu hadi dedik tamam bu deferde bana bişi oldu..canım hiç istemiyor eşime elimi sürmek bile istemiyordum birden bi isteksizlik geldi anlatamam...normalde ben saldırırım eşime yani öperim falan..ayy akşam canm hiç istemedi yaa.bize noluyor anlamadım...acaba ilaçlar mı bana böle yaptı yaa böyle olan var mı ki...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 14:50
ayy şuram yaa sorma başımıza gelenleri..var bişey ama hadi hayrlısı...akşam acilde eşime serum verdiler eşim iyi oldu hadi dedik tamam bu deferde bana bişi oldu..canım hiç istemiyor eşime elimi sürmek bile istemiyordum birden bi isteksizlik geldi anlatamam...normalde ben saldırırım eşime yani öperim falan..ayy akşam canm hiç istemedi yaa.bize noluyor anlamadım...acaba ilaçlar mı bana böle yaptı yaa böyle olan var mı ki...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 15:33
ayyy bu kadar olur yaaa benim de ilk takibimde ben hasta olmuştum 38 derece ateşle yattım yerimden kımıldayamadım brak çocuk yapmayı nefes zor alıyodum biz hiç çalışamadık bide güzelim bu takip olayının en kötü yanı işte senin dediğin isteksizlik olması çünkü yapman gerekiyo yaa ödev gibi ozaman da yapmak istemiyo insan ama kafanı rahatlatmaya çalış tamamen "bebek olsu bebek olsun" diye şartlama kendini bak biz 2.takipte sadece 3 kere çalıştık ve geldi hiiiç sıkma canını geldimi geliyo veletler hiç anlamıyosun bileSmile

-------------

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 16:39
canım  missycim yaa bende sana sorucaktım tamm çalıştık ama ne bileyim ben hiç istemedim yaa..ya tamam çocuk için değil ona hazırdım ama gel gör ki canım hiç istemedi.  bilmiyorum isteksiz isteksiz gelcekmi bebeğim...sendede pkos vardı senin hamişliğin bana çok umut veriyor..dr um bana sen laparoskopi olmazsan hamiş kalamzsın dmeişti...ama sizler kaldınız...dedim bende denemk istyrum inş gelir bebeğim bu ay...senin 2.takibindede olmuşmuydu isteksizlik..evet dr bizede 3 gün verdi çalşmak için bu gece son..bide senin yaptığın extra bişey varmıydı..ben hemen duş almadım sabaha kadar yattım..sen farklı bişey yaptysan söle bacım valla...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 18:41

ankara canım çok geçmiş olsun,canım sen 11 mayısda çatlatıcı  iğne oldun dimi ?

12 mayıs ve 13 mayıs gecesini değerlendirdiyseniz şansın var canım..:)

-------------

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 19:19
Orjinal mesaji gonderen feelings feelings yazdi:

ankara canım çok geçmiş olsun,canım sen 11 mayısda çatlatıcı  iğne oldun dimi ?

12 mayıs ve 13 mayıs gecesini değerlendirdiyseniz şansın var canım..:)

TEŞEKKÜR EDERİM FEELİNGS...EŞİM İYİ ÇOK ŞÜKÜR DİZANTERİ ŞÜPHESİ VARDI AMA ÇIKMADI ŞÜKÜR...SERUM ALDI AKŞAM İİ ŞİMDİ..

11 MAYIS GÜNDÜZ VAKTİ 11.00 DA İĞNE OLDUM
    12 MAYIS VE 13 MAYISDA ÇALIŞTIK..(AMA NORMAL OLMADI GİBİ GELİYOR BEN İSTEKSİZ OLDUĞUM İÇİN...AMA GİTMİŞTİR HERHALDE SPERMLER..UMARIM OLUR YAA) HATTA DR 14 MAYISDA ÇALIŞIN DEDİ..
  O ZAMAN SORUN ETMEME GEREK YOK DİMİ FEELİNGS..GİDEN GİTMİŞTİR:)

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 19:23
bence hiç sorun etme..
ben hiç unutmam klomeni ilk içtiğim zaman eşim yurt dışına gitti ve çatlatıcı iğne bile olmadım,yarım kaldı takip dr eşin yoksa takip etmenin anlamı yok bir daha ki aya dedi..
ve ben ateş ölçüyordum ateşe göre eşim yumurtlamadan 2 gün önce gitti ve biz birlikte olmuştuk eşimle Embarrassed ve ben o ay hamiş kalmıştım
kader kısmet canım ,hayırlısı ile sağlıklıca gelsin yavrularımız....:)

-------------

Mesaj Tarihi: 13-Mayis-2009 Saat 22:50
AYY HADİ HAYRLISI BAKALIM FEELİNGS YAA
ŞU PROGESTERONUMDA Bİ İYİ ÇIKSA İYİCE UMUTLANCAM ZATEN
BAKALIM VUCUDUMUN TEPKİSİ NASIL OLACAK?
HEM KORKUYORUM HEM UMUTLA BEKLİYORUM...

-------------

Elif & Melike
Can parçalarım

Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk