Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Arsiv

Printed From: Gebelik ve Annelik
Kategori: Doktorunuza Sorun
Forum Adi: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Aciklamasi: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili sorularinizi Dr. Kadir Tuğcu sizler icin cevapliyor.
URL: http://www.gebelikveannelik.net/forum/forum_posts.asp?TID=23959
Yazdirilma Tarihi: 05-Agustos-2015 Saat 03:25
Yazilim Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com

Baslik: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Arsiv
Mesaji gonderen: DrKadirTugcu
Baslik: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Arsiv
Mesaj Tarihi: 04-Mart-2009 Saat 18:03
Konu: Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Soru:
Orjinal mesaji gonderen SerapElif SerapElif yazdi:

Merhaba Dr. Kadir Tuğcu
Öncelikle size hoşgeldiniz diyorum ve çok teşekkür ediyorum.
Bebiğim 7.5 aylık ve bu aralar çok huysuz acaba dişmi çıkartıyor anlayamıyorum. Damaklarını kontrol ediyorum henüz bir şişlik yada bir sertlik yok. Bu aralar iştahı kesildi en çok sevdiği mamasını bile içmek istemiyor. Çorbaları zaten pek severek içmiyordu çorbasını verirken çok zorlanıyorum. Sürekli kucakta gezmek istiyor ancak bir süre sonra ondanda sıkılıp huysuzlanıyor. İlgisini farklı yerlere vermesine çalışıyorum ancak pek bişeyle ilgilenmek istemiyor. Ne yapmam gerekiyor bilemiyorum acaba diş çıkarma döneminde olabilirmi? Bunu nasıl anlayabilirim?

Cevap: Dişler çıkarken hiçbir belirti, veya hastalık yapmazlar. Hepsi hurafedir. Gördükleriniz, o ayın icabı olan davranışlardır. Yoksa, bazı çocuklar 1 yaşından sora ilk dişlerini çıkarıyorlar ve söylediğiniz bütün arazlar olup geçiyor ve hala dişler çıkmamış olabiliyor.

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 04-Mart-2009 Saat 19:10
Konu: Uyku Problemi

Soru:
Orjinal mesaji gonderen candan candan yazdi:

öncelikle hoşgeldiniz diyorum,
birçok annenin olduğu gibi sorunumuz uyku malesef.oğlum yaklaşık 6 aylık.1 ay öncesine kadar uykusu geldiğinde beşiğine koymam yeterliydi belki birkaç kez sallardım ama nadir.ancak şimdi uykusu geliyor,gözleri kıpkırmızı oluyor,huzursuzlanıyor,saçını çekme vs uyku belirtilerini gösteriyor ama bir türlü uyumuyor.beşikte sallama,ayakta sallama,kucakta gezindirme her şeyi yapıyoruz ailece ama ağlama ve huzursuzluğunu gideremiyoruz.sakin loş ortamda rutin,ninni,rahatlatma herşeyi yapıyorum ama yatağına koyduğum an kıyametler kopuyor.artık eskisi kadar beni emmiyor acaba bu güdünün noksanlığından mı kaynaklı ne önerirsiniz.zor durumdayız.tşk.

Cevap: Yaş ilerledikçe bebeklerin memede kalma süreleri kısalır.Normaldir. Memeyi dili ile itip, size sırıtacaktır. Uykuda yaş ilerledikçe azalır, mümkün oldukça gündüz uyanık tutun, gece uyusun.

Mesaj Tarihi: 04-Mart-2009 Saat 19:50
Konu: Bronsiyolitten dolayi olusan Hirilti

Soru:

Orjinal mesaji gonderen NAZLI27 NAZLI27 yazdi:

merhaba doktor bey forumumuza hosgeldiniz
benim sorum su 6 aylik bir oglum var ve 2 aylikken brosiyolit olmustu o zaman bogazindaki balgam masajla temizlendi fakat bogazindaki hirilti halen oluyor arasira ve bu beni çok rahatsiz ediyor hergun burnunu temizliyorum halbuki doktorumuz herseferinde bir sey yok normal diyor
sizin onerebileceginiz birsey varmi benim yapmam gereken?

Cevap: Burnuna günde 5-6 defa 8-10 damla serum fiz (Gifrer gibi) damlatın. Gece yastığına 2 damla "Coldmix" damlatın, hırıltıların kaybolduğunu göreceksiniz.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 14:08
Konu: Karaciger Enzimleri

Soru:
Orjinal mesaji gonderen Nurefşan Nurefşan yazdi:

Merhaba Dr.Kadir Bey,
Sitemizde sizi aramızda görmekten çok mutlu olduk.
Benim kızım 7 ay 8 günlük.2 ay önce kan tahlillerimizde karcaiğer enzimlerimiz yüksek çıktı.ast 50 alt 55 civarlarında.dr yüksek oldugunu 1 ay sonra testi tekrarlayacagımızı söyledi.1 ay sonraki tahlillerimizde 60 civarlarında cıktı ve bizi gastroentenoloji bölümüne sevk etti.ordada yine ast ve alt yüksek cıktı ve yapılan diğer testlerde bişey cıkmadı.
1 ay sonra tekrar test yapılacak.bu enzimler neden yükselebilir?doğumum sezeryandı ve doğduğunda ayakları yüzüne dogruymuş makat gelişliydi ve bu yüzden boynundan sıkı tuttular sanırım cünkü boynunun her iki tarafındada şişlik vardı ve ultrasonda kanamaya baglı sekonder sonuc cıktı.bunun bi etkisi olabilir mi?şişlik azalmakla birlikte hala var.bu arada bebgim 7 kilo ve boyu 65 cm.2800 gr ve 48 cm dogmuştu.şimdiden teşekkür ederim

Cevap: Karaciğer enzimlerinde yükseklik, 200 veya 300ler seviyesinde olur.Sizin değerleriniz normal.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 15:06
Konu: Yenidoğan egzaması

Soru:
Orjinal mesaji gonderen ezgim81 ezgim81 yazdi:

merhabalar
özellkle boyle bi bölüm açıldığı için çok teşekkür ederim.

benim sorum kızım 35 günlük ve yüzünde sivilceler çıktı biz ilk önce az olduğu için önemsemedik ama sonra yüzünün tamamında oluştu doktora götürdük. doktorumuz yenidoğan egzeması olduğunu ve kendiliğinden geçeceğini söyledi. vucudunda olmadığı için ilaç kullanmalalım dedi. ama benim içim pek rahat etmedi. bu durum geçicimidir ve neden oluşur acaba?

şimdiden teşekkürler

Cevap:
Sadece yüzde olan bu döküntüler sizin bebeğinizi çok aşırı sıcak tuttuğunuzun işaretidir. Fazla giydirmeyin, hele hele başına asla takke takmayın.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 15:07
Konu: Kizim tirnaklarini yiyor

Soru:
Orjinal mesaji gonderen ESENN ESENN yazdi:

iki kizim da tirnaklarini yiyorlar (el ve ayak) ayak parmaklarini agzina götürüyor özellikle bas barmagini isiriyor tirnaklari sadece isiriyormu yoksa yiyormu bilmiyorum  nasil vasgecirebilirim bu aliskanliklarindan ? yutuyorsa eyer bir zarari olurmu?

simdiden tesekürler.

Cevap: Acı ojelerden kullanabilirsiniz.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 15:33
Konu: Oğlum katı gıdaları yiyemiyor

Soru:
Orjinal mesaji gonderen kybele kybele yazdi:

Selam Kadir Bey hoşgeldiniz sitemize umarım sizi bunaltmayız benim sorunum oğlum 14 aylık katı yiryrmiyor mesala kahvaltıyı tek tek yiyemiyor hemen miğdesi bulanıyor ve kusuyor çatalla ezerek hafif püre yapıyorum öyle yediriyom yemekleride aynısını yapıyor ne yapmam gerekir yemesi yardımcı olursanız sevirim.İyi günler

Cevap: Bu zaman içinde çocuğun halledeceği bir problem, şimdilik çatal ezmesi devam edin, zamanla az ezer kontrol edersiniz.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 15:40
Konu: Bebeklerde diyabet

Soru:
Orjinal mesaji gonderen gul_guzeli gul_guzeli yazdi:

merhaba Kadir bey  aramıza hoşgeldiniz.

hocam. 6,5  aylık 1 kızım var. yapılan kan testinde. glukoz  110 çıkmış. degerler 60,110 yazıyorr. sizce bu değer normal mi? sordugum dr normal oldugunu  söyledi. ama beni bu cevap tatmin etmedii.2. bir kan testi yaptırmayı düşünuyorum sizce gerek var mı? ne yapmalıyımm..?
saygılar..

Cevap: Tövbe yarabbii... Kan şekeri bakabilmek için çocuğun en az 12 saat aç kalması lazım. O yüzden "Açlık kan şekeri" deniliyor. Sizde tahlilden önce böyle bir şey istendimi? Bir kere isteyen doktorda kabahat... Ne düşündü ki? Çocuklarda sizin zannettiğiniz gibi "diyabet" olmaz. Çocuklarda Tip1 diyabet görülür. Bu durumdada çocuk akşam sağlam yatar, sabah şeker koması ile uyanır. Unutun gitsin.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 15:43
Konu: Emzirme

Soru:
Orjinal mesaji gonderen COOKIE COOKIE yazdi:

merhaba doktor bey ,
benim bebegim 26 gunluk , kizim  uc gundur ozellikle ogleden sonralari emerken bir dakika emip aglamaya ve emmemeye basliyor , gece ve sabah sorun  yasamiyoruz ama ogleden sonralari cok agliyor , sutu sagip siringa ile veriyorum , ama cok uzuluyorum , acaba sebebi ne olabilir, ben emzirmek istiyorum hem de cok , ne yapmaliyim?
cok tesekkur ederim .

Cevap: İlk 20 günlük "balayı" devresinden sonra, 20. gün akşamı, gaz sancıları başlar. Çocuğun gazını güzel çıkartın. Eğer çıkaramazsanız, 1) Çok hıçkırık tutar,2) Alttan çok pırt yapar,3) Meme emerken karnından gurultular gelir. Gazını iyi çıkarın.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 15:45
Konu: OĞLUMUN AYDA BİR BURNU KANIYOR

Soru:
Orjinal mesaji gonderen neslihanege neslihanege yazdi:

MERHABA DOKTOR BEY

ÖNCELİKLE BU BÜYÜK AİLENİN İÇİNDE SİZİ GÖRMEKTEN ÇOK MUTLUYUZ TongueHOŞGELDİNİZ.. SORULARIMIZLA SİZİ BUNALTMAYIZ İNŞALLAH

BENİM OĞLUM 3 YAŞINDA.AYDA BİR BURNU KANIYO VE DURDUK YERDE HİÇBİŞEY YOKKEN.ÇARPMA VURMA YADA SÜMKÜRME YOKKEN BURNU KANIYO.SİZCE NEDEN KAYNAKLANIYO Bİ DOKTORA GÖTÜRMELLİMİYİM KILCAL DAMAR ÇATLAMASI GİBİ BİŞEYMİ?MUAYENESİNİ VE KONTROLÜ NASIL OLUR?BİR AVUÇ İÇİ DOLUSU KADAR KAN GELİYO YAKLAŞIK..DÜN KREŞTE YİNE KANAMIŞ OKULDAN ALDIĞIMDA KANLIYDI İÇİ DAHA. NEYAPALIMMMM? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Cevap: Bir kan hastalığına benzemiyor. Bu yaşlarda burun karıştırma fazladır. Burnunu sık sık su çekerek temizleyin, "kuru temizlemeye" müsade etmeyin.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 15:47
Konu: Kulak

Soru:
Orjinal mesaji gonderen sengulcan sengulcan yazdi:

hoşgeldiniz hocam bizi çok mutlu ettiniz.
benim sorunum 1 yaşında oğlum var ve yaklaşık 3-4 aylığından beri saği kulağıyla çok uğraşıyor sürekli çekiyor koprtmak ister gibi parmağını sokuyor hatta 1 haftadır yumruk atmaya başladı kulağına birde biberonla mama yerken o kulağını tutuyor eliyle kapatıyor 3-4 ayrı çocuk doktoru baktı her kontrolde bakılıyor bişe yok deniyor, eğer yoksa neden böyle yapıyor? sizce kbb doktoruna götürmelimiyim?
teşekkürler.

Cevap: KBB doktoru görmedi ise mutlaka görmeli.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 15:52
Konu: Bebeklerde karin gribi?

Soru:
Orjinal mesaji gonderen cemrecix cemrecix yazdi:

oncelikle aramiza hosgeldiniz ..
oglum 6,5 aylik ve 3 gundur asiri derecede ishal ve kusma var.devam mamasini icmiyor hicbirsey yemek istemiyor,
dun dr orisel adinda bir ilac verdi..suya katilip veriliyor..oglum sadece bunu icmek istiyor ...3 gundur durmadan ishal ...
ne yapmaliyim.dr lar karin gribi gecer dediler ama yavrum soldu resmen gulmuyor bile cok bitkin sizin onerileriniz nelerdir ?
saygilar..

yeni konu acmadan birsey daha danisayim musadenizle..
oglumun kalp atislarinda bir duzensizlik goruldu pazartesi gunu kontrole gittigimizde.dr kalp atislarinda degisik bir ses duyuyorum dedi.sanirim bunun turkcesi üfürüm..
yakinda cocuk kardiyologuna gidicez randevu gelmesini bekliyoruz.
benim size sorum bu durumda ben nelere dikkat etmeliyim..
oglum cok aktif bir bebek hic yerinde durmuyor..o hareketlendikce ben korkuyorum sanki kalp atislarinda bir degisiklik olur diye:((
bu konuda cok huzursuzum nelere dikkat etmem gerekli acaba?
cok uzun oldu kusura bakmayin..tekrar saygilar.

Cevap: İshal kusma ile beraber olmadıkça ishalden korkmayın. İlaçlarla geçmez. Eğer kusma ve ishal beraber oluyorsa, bu "Rotavirus" veya "Norovirus" ishalidir. Tam bir hafta sürer, susuz kalırsa serum takmak mecburiyeti doğabilir.Sıvı gıdaları ve düz suyu bol verin. Kalbinde ciddi bir rahatsızlık olan bebeklerde "gelişme geriliği" mutlaka vardır. İyi gelişiyorsa, "FONKİYONEL SUFL" dür ve bir tedavi gerekmez.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 15:55
Konu: Bezinde pembe leke

Soru:
Orjinal mesaji gonderen mimasa mimasa yazdi:

merhaba kadir bey, benim oglumun bezinde iki defa pembeye yakın leke gördüm. birkaç damla seklındeydı. acaba tehlıkelı bir durum sözkonusu olabilirimi? ne yapmam gerekir? oglum tam 4 aylık.

Cevap: Kanama değil, daima erkek çocuklarda görülür, çok sıcak tutma sonucu idrar koyulaştığı için, içindeki krıstaller aşırı yoğunluğa ulaşınca gözle görülebilen, kiremit kırmızısı pigmentler görülür. Serin tutun, bol su teklif edin.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 17:40
Konu: Mamalar

Soru:
Orjinal mesaji gonderen mor_kedi mor_kedi yazdi:

iyi günler kadir bey. sorum mamalarla ilgili. bniberon mamaları hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim? marka ismi vermek istemeyebilirsiniz ama bütün büyük markaların mamaları aynı mıdır? neye göre seçim yapmalıyız? ve bir de 10 aylık bir bebek günde kaç ml biberon maması almalıdır? teşekkürler.

Cevap: 4. ay dan sonra mamaya ihtiyaç yoktur, kutu sütlerinden verebilirsiniz.En az500ml. olmalı.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 18:10
Konu: Kan sayımında plt (trombosit) yüksekliği

Soru:
Orjinal mesaji gonderen Mahperi Mahperi yazdi:

merhaba Kadir Bey;
2 aylık bir kızım var.yaklaşık 1 aydır ishali geçmiyor.2 adet antibiyotik kullandık geçmeyince çocuk Gastroenteroloji konusunda uzman bir doktorla devam etmeye karar verdik.doktorumuz beni perhize soktu ve kızımdan kan tahlilleri istedi.
kan sayımında plt değerimiz 532(referans aralığının üst sınırı 440)
çıktı. kanda iltihap olabilir dedi ama pek üstünde durmadı.benim öğrenmek istediğim bu değer çok mu yüksek ve ne gibi sonuçlar doğurur?
teşekkürler....

Cevap: İshal sonucu, kanda su kaybı sonucu, bütün hücrelerde geçici bir artma olur, normaldir. İltihapla bir ilgisi yoktur.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 18:11
Konu: Erkek bebeklerde külotlu çorap

Soru:
Orjinal mesaji gonderen belma belma yazdi:

Merhaba, Öncelikle hoşgeldiniz.Benim sorum;
Erkek bebeklerde külotlu çorap giydirmek iyi değilmiş.Testisleri ısınırmış filan.Acaba doğruluk payı var mı?

Cevabınız için teşekkür ederim.

Cevap: Sadece karizması çizilir okadar.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 18:13
Konu: Demir ilacı kullanmalımıyım?

Soru:
Orjinal mesaji gonderen hkavak hkavak yazdi:

merhaba doktor bey, bizlerle ilgilendiğiniz için cok tesekkur ederiz benim bir kac sorum olacak. 4 aylık bir kızım var.
1- bir şişe devit3 günde 3 damlayla bitirdik. şimdi saglık ocagından monovit d verdiler yine bu ilaca üçer damlayla devam etmelimiyim?
2- ferro sanol ne zaman baslamalıyım ve ne kadar vermelıyım? kullanmadan önce kan tahlili yaptırmalımıyım?

Cevap: 1 yaş bitene kadar, günde 5 damla D vitamini vermeniz iyi olur. Ferro sanol gereksiz. Ancak "Demir eksikliği anemisi" teşhis edilirse kullanırsınız.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 18:16
Konu: Dil altı bağı

Soru:
Orjinal mesaji gonderen zambak zambak yazdi:

MERHABA DR.BEY
BENİM BEBEKTE 3AYLIK AMA HALA EMERKEN AĞIZINDAN ÇOK SÜT AKIYOR.ANLAYACAĞINIZ SÜTÜN ÇOĞU ZİYAN OLUYOR.ÇEVREMDEKİ BAZI İNSANLAR DİL ALTI BAĞI OLABİLİR HATTA VAR DİYOLAR.BENDE BİZİM AİLE DR SORDUM EVET HAFİF VAR AMA SORUN YARATMAZ DEDİ.YİNEDE İÇİM RAHAT DEĞİL.SİZCE BÖYLE BİŞEY VAR MI? NE YAPMAM GEREKİYOR.İLERDE SORUN YARATIR MI?

Cevap: Dil altı bağı lafı bir palavradır. Bebeklerde, etkili emiş sağlaması için dil altı bağı uçtadır, yaş ilerledikçe dil uç kısmından büyüyerek, normal halini alır. Eğer bebeklerde dil altı bağı bizimki gibi geride olsa idi, dilini aşşağıya indirerek vakum yapması çok zor olurdu.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 18:18
Konu: yeni dogan bebekde uyku duzeni

Soru:
Orjinal mesaji gonderen Aykiz__ Aykiz__ yazdi:

merhaba doktor bey ..
 kardesimin oglu 4 gunluk
gunduz full uyyo gece hiç uymuyo
uyumak sitediginde uyanik tutmanin imkani yokk , sizip kaliyo resmen
siz bebek ne zaman isterse o zamna uyur diyosunuz yazilarinizda
ama bunun bi yolu yokmu, gece gunudz ayirt ettirmenin yani

Cevap: Uykusu geldiğinde uyur, ama siz uyanmasını beklemeden yanında biraz gürültü-patırtı yaparsanız, erken uyanır. Bu sayede gündüz uykularını geceye kaydırabilirsiniz.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 18:22
Konu: Bebeklerde kaka problemi

Soru:
Orjinal mesaji gonderen nerdesinbebegim nerdesinbebegim yazdi:

merhaba doktor bey sitemize hos geldiniz..

benim 40 gunluk bir bebegim var ve kakasini yapamiyor..ilk seferinde 4 gun beklemistim ve ablam kayseride universitede cocuk acil bolumunde hemsire olarak calisiyor ne yapmam gerektigini sormustum..oda bebeklerde kaslar tam gelismedigi icin yapmayi unuttuklarini poposuna fitil yada derece sokmami daha fazla beklerse hem kabiz olacagini hemde bagirsaklarinin tembel calisacagini soylemisti..ben isvecte yasiyorum gecen haftaki kontrolunde ebemizede bu durumu anlattim..anne sutunun hazminin cok kolay oldugunu ve bagirsaklari tam dolana kadar yapmamasinin normal oldugunu soyledi. bugun 4.gun ve hala kizim kakasini yapmadi..simdi doktor bey sizden ögrenmek istedigim dereceyle yaptirmamin bir zarari olurmu?ve bu konuda ne yapabilirim? biraz uzun oldu kusura bakmayin..  simdiden tesekkur ediyorum..

Cevap: 2. aydan itibaren, çocuklar 4-5 günde bir hatta daha uzun süre kaka yapmayabiliyorlar. Siz ancak, yapmaya uğraşıp da yapamadığı zamanlarda müdahale edin. İsveç'teki hemşire daha bilgili. Söyledikleri doğru.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 18:24
Konu: Kilo almaması

Soru:
Orjinal mesaji gonderen zeytin zeytin yazdi:

iyi günler kadir bey benim sorum kızı  17nisan 2008doğumlu şuanda 8300gr boyuda 71cm bu ay hiç kilo almamış ve bu ay 1hafta şiddetli kusma ve ishal bununla beraber iştahızlık geçirdi  kilosu çokmu az  yani allaha şükür sağlıklı çocuğum bi sorunumuz yok zaten  çok kilolu bebek değildi doğduğunda 2950 doğmuştu 

Cevap: Doğum kilosuna göre iyi sayılır. Merak etmeyin, kilo alacak.

Mesaj Tarihi: 06-Mart-2009 Saat 18:27
Konu: Bebeğim emmiyor

Soru:
Orjinal mesaji gonderen minnikkuzzum minnikkuzzum yazdi:

merhabalar,
öncelikle aramıza hoşgeldiniz.bizimle bilgiler paylaştığınız için şimdiden teşekkürler...
3 aylık bi kızım var, son 3 gündür beni emmek istemiyor.bu duruma çok üzülüyorum.okuduğum yazılarda biberon emzik kullanalarda anneyi bırakır diyolar.uyanıkken almak istemiyor ama hafif uyku pozisyonunda alıyor işin ilginç yanı uyanıkken biberonda almamaya başladı çok üzülüyorum sizce napmalıyım lütfen bana yardımcı olun hocam

saygılarımla..

Cevap: Anladığım kadarı ile henüz biberon kullanmadınız.Sebeple, acele etmeyin, memenizi alacak,Yanlız dikkat edin, yaş ilerledikçe memede kalma süresi azalacak, eskiden 10 dak. oyalandığı memede 2-3 dak kalıp, memeyi diliyle itecek ve size sırıtacak.

Mesaj Tarihi: 07-Mart-2009 Saat 15:21
Konu: Gaz problemi

Soru:
Orjinal mesaji gonderen eso_es eso_es yazdi:

merhaba hocam hosgeldınız..benım bebegım yedı bucuk aylık fakat hala sıddetlı derecede gaz sancıları cekıyor.cok aglıyor ayaklarını karnına cekıyor.cok gaz cıkarıyor.karnından gurultu seslerı gelıyor.dogdugundan bugune hep boyle.kullanmadıgım gaz ılacı ve bıtkısel urun kalmadı sayılır ama pek faydasını goremedım.sızce bu sancılar normalmı.sız ne yapmamı onerırsınız?

Cevap: Bebek gazı, ilk 4 ayda olur, çocuk dönmeye ve hareketleri artmaya başlayınca kendiliğinden geçer.Sizin probleminiz başka, bana beslenmesini anlatın.

Mesaj Tarihi: 07-Mart-2009 Saat 15:25
Konu: DÜZELTİLMİŞ YAŞ

Soru:
Orjinal mesaji gonderen tugce2008 tugce2008 yazdi:

hocam kızım 33 haftalık dogdu.2300 gr ve 45 cm.di
su an 5 aylık ve 6 kilo 61 cm sizce gelişimi iyimi?
birde bebegimin gelişimini izlerken onu 5 aylıkmı yoksa 3 aylıkmı saymalıyım?
tesekkürler

Cevap: Doğduğu gün, yaş hesabı başlıyor. Yaş hasabı yaparken doğduğu günü esas alacaksınız. Kilo alması kendi çapına göre baya iyi, aynen devam...

Mesaj Tarihi: 07-Mart-2009 Saat 15:31
Konu: Pastörize süte ne zaman başlamalıyım

Soru:
Orjinal mesaji gonderen masiwa masiwa yazdi:

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz Kadir bey sizi aramızda görmekten çok mutluyuz.

Benim size sorularım bu ayın 17 'sinde oğlum bir yaşına giriyor, 7 ay anne sütü aldı daha sonrasında, devam sütü almadı daha doğrusu sevmedi her markanın denedim, ama içmedi zaten şu an herşeyi yiyebiliyor, fakat inek sütünü ne zaman vermeliyim artık yaşında sayılır, bazı doktorlar 2 yaşına kadar önermiyor devam sütü içsin diyorlar ama benim oğlum onlarıda içmiyo calsium eksikliği olurmu çocuğumda, gerçi yoğurt ve peyniri çok yiyor onları seviyor, süt verebilirmiyim artık birde benim oğlum gece beslenmiyo yani gece uyandığı zaman sadece su içip tekrardan uyuyo gece beslenmemiş olması gelişimini etkilermi ? Günde 5 yada 6 öğün besliyorum annem çok olduğunu söylüyor  tereddütte kaldım kaç öğün doğrudur?

BİRAZ UZUN OLDU KADİR BEY ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

Cevap: Devam süyü ile filan uğraşmayın. 4. aydan itibaren kutu sütlerinden verebilirsiniz. Bu yaşta süte alıştırmak zordur. Önce dondurmaya alıştırır, sonra o görmeden dondurmanın üstüne az bir şekerli süt dökün, hergün bu sütün miktarını arttırın. Dondurma kabının dibinde kalan "karışımıda" başına dikip içsin. Bir müddet sonra soğuk süte bayıldığını göreceksiniz.Öğün sayısı, bizimki gibi ana 3 öğün, aralarda süt ve meyva öğünleri olabilir.

Mesaj Tarihi: 07-Mart-2009 Saat 15:37
Konu: Bebeğim emmiyor

Soru:

mama veriyorum hocam ben biberonla ve uyurkende emzikle uyuyor, onu tekrardan memeye alıştırmam için napmalıyım,sadece uyuyarak emmesi bi süre sonra beni bırakacağı anlamına geliyor sanki. aç kalmasın diye hemen mamaya yüklenmekde olmuyor.uyanıkken beni emmesi için napmalıyım mamayı nasıl vermeliyim.

Cevap: Eğer bebeğin meme ile olan "muhabbeti" bitti ise, yapabileceğiniz bir şey yok.Kattiyen almıyorlar. Kıyabilirseniz bir tek çare var, yeterince aç bırakmak...

Mesaj Tarihi: 07-Mart-2009 Saat 22:13
Konu: Biyopsi yapılmasına izin verelim mi?

Soru:

hocam tekrar merhaba
2 aylık kızım 1 aydır ishal ve geçmiyor.günde en az 8-9 kez yapıyo.her yol denendi.2 antibiyotik kullandık geçmedi,doktorumuz beni perhize soktu ve hala devam ediyor kızmın ishali doktorumuz eğer 15 gün daha geçmezse biyopsi yapıp 3 parça alcağını söyledi.çok korktum hem daha 2 aylık.kızıma bi zararı olur mu?sizce başka bi yolu yok mu?neden geçmiyor bu ishal. bu arada kzım şuan 4750 gr.doğum kilosı 3510 du fakat 5 gün içinde 400 gr vermişti.çok mu küçük kalmış?

Cevap: Kilo alması nasıl? Bazı çok yiyen bebekler bu şekilde kaka yaparlar ve genede kilo alırlar. Eğer kilo kaybı yoksa, normal olabilir. Bana son 2-3 ayki kilolarını bir yazın. Birde ishal için antibiyotik kullandı iseniz, ondandır. Zira antibiyotikler, kan ve damar yolu ile vücudu dolaşırlar. Barsağın içindeki kakada bulunan mikroplarla antibiyotiği yanyana getirmeniz mümkün değildir. Üstüne üstlük, antibiyotikler, barsak cidarına kadar gidebildikleri için burada bulınan yararlı bakterileride yok ederler." Reflor" diye satılan, bakteri tozlarından (günde bir paket)verirseniz, bu bakterileri yerine koymuş olursunuz ve ishal geçer.

Soru:

hocam bazen sarı köpük halinde yapıyo ama genelde pütürlü ve karışık yapıyo.son 10 günde 280 gr almıştı. doğum kilosu:3510
1 aylıkken:4340
2 aylıkken:4750
biopsi yaptırmayalım mı?antibiyotik kullanırken reflörde kullanmıştık

Cevap: Bence acele etmeyin, 4-5 gün Reflor kullanın... Bu arada sormayı unuttum, ne yer bu bebek? Anne sütü varmı?

Soru:

evet hocam sadece anne sütü veriyoruz.doktorumuz senin yediklerinden mutlaka diye biçok şeyi  yasakladı bana

Cevap: Kızınızda ciddi bir şey yok. Eğer biyopsi yapılacak kadar hasta olsa idi, böyle güzel kilo almazdı. Bence acele etmeyin.

Mesaj Tarihi: 08-Mart-2009 Saat 16:38
Konu: NE ZAMAN OTURURLAR

Soru:
Orjinal mesaji gonderen deniz_z deniz_z yazdi:

Merhaba doktor bey,
Benim oğlum 3 ay 7 günlük. Devamlı oturmak istiyor. Yattığı yerden kendini kaldırmak istiyor. Eee devamlıda kucağımızda tutamıyoruz. İyice ağırlaştı malum. Arada oturtmamız çok mu sakıncalı? Tabiki sırtı bize destekliyken. Teşekkürler..

Cevap: Çocuklar doğdukları günden itibaren oturtulur veya bastırılabilir. Hiçbir zarar oluşmaz. Eskileri gördükleri hadise, Dvitamini eksikliğinden olan "Raşitizm" dir. Raşitizm den oluşan eğrilmelerin erken oturtma veya bastırtmadan olduklarını zannetmişlerdir. Tam hurafedir.

Mesaj Tarihi: 08-Mart-2009 Saat 16:42
Konu: Gaz problemi

Soru:

merhaba hocam sıze bebegımın yedıbucuk aylık oldugundan ve cok gazı oldugundan gece gunduz agladıgından bahsetmıstım.sızde bu ayda gaz problemı olmaz demıssınız ama resmen kıvranıyo yavrum.sureklı ıkınıyo gaz cıkarmak ıstıyo.beslenmesıne gelınce benı emıyo ve hazır mama verıyorum.onun dısında meyve puresı ve arada sırada pırınc unu verıyorum ama cok katı olmayacak sekılde.bırde benım kızımın kalbınde buyuk bır delık var hocam.buna baglı pulmener hıpertansıyon rahatsızlıgı var.bır ay sonra amelıyat olcak.bu rahatsızlıga baglı olarak mama yerken ve benı emerken cok hızlı nefes alıp verıyor.sızce bu hızlı beslenme esnsındakı yuttugu hava gazına sebep olabılırmı?cunku hocam butun tetkıkılerını yaptırdık ıdrar kan tahlıllerı bagırsak ultrasonu bıle cekıldı ama herhangı baska bı sorunu yok kızımın.cok aglıyo doktor bey napabılırım tesekkurler sımdıden...

Cevap:
Biraz kucağınızda çok tutup, gazının iyi çıkmasını sağlayın.Pirinç ununun çok iyi pişirilmesi gereklidir. Hatta bir iki gün vermeyip bir kontrol edin, bakalım, kusur pirinç unundanmı?..

Mesaj Tarihi: 08-Mart-2009 Saat 16:48
Konu: Beslenmeyle ilgili

Soru:
Orjinal mesaji gonderen anne olmak? anne olmak? yazdi:

öncelikle aramıza hoşgeldiniz Hocam.
benim birkaç sorum olacak:
1.geçenlerde gazetede bağışıklık sisteninin güçlenmesi için bebeklerin mamalarına ara sıra doğal antibiyotik sarımsak ezip çok az koyun yazıyordu.bu konuda fikrinizi almak istedim.
2.çorba yapmak için aldığım karnıbahar ve brakoliyi derin dondurucuda muhafaza edebilir miyim?yani dondurulmuş gıdalar bebekler için ne kadar sağlıklı?
3.pirinç unu bebekelr için değerli bir besin mi?sadece kof kilo yapar deniliyor doğru mu?
biraz uzun oldu kusura bakmayın.hepsini toptan sorup kurtulayım dedim.
şimiden teşekkürler.

Cevap:
1) Sarımsak ile bağışıklık sistemi kuvvetlenmez. Sarımsak ile hangi hastalığı tedavi etmişler? Böyle fasarya laflara inanmayın.Tabii, o sarımsakları çocuğunuza yedirirseniz, kokusundan kimse yanına yaklaşamayacak ve bu sayede az mikrop kapacaktır. Belki bu yolla daha az hasta olmasını sağlarsınız.
2)6 aydan sonra özel sebze çorbası yapmıyoruz, evdeki çorba ve yemeklerden veriyoruz.
3)Pirinç ununun bir değeri yoktur, sadece tok tutar.

Mesaj Tarihi: 08-Mart-2009 Saat 16:55
Konu: Kabızlık hakkında

Soru:
Orjinal mesaji gonderen azrakayra azrakayra yazdi:

hocam mrb oğlum 22 ocakta ailemize katıldı.doğduğundan beri sadece anne sütüyle besleniyor extra hiç bir şey vermiyoruz kilo alması da çok ii 3,5 kg doğdu 1,5 ayda  6,5 kg oldu.Sıkıntımız son 10 gündür kabızlık çekmesi her ne kadar kilo almasında bi sıkıntı olmasa da ve dışkısında kan veya sertlik olmamasına rağmen oğlum en erken 3 günde bir yapmaya başladı o da normalde yapmamasına rağmen zeytinyağı ve fitilin 1/4 ü vermemiz sonucu yapıyor..3. gün olduğunda özellikle akşamları huzusuz olmaya başladı ve ıkınması da doğal olarak arttı.bu durum normal mi? bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz teşekkürler.

Cevap: Bebekler ilk 1. ayda her beslenmede kaka yapabilirler. 30. gün bir zor kaka yapma devresi başlar ve 20 gün kadar sürer. 2. aydan itibarende, 3-4 günde bir kaka yapmaları normaldir.

Mesaj Tarihi: 08-Mart-2009 Saat 19:48
Konu: Yarı su yarı süt

Soru:

merhaba dr.bey
benim sorum bebeklere 1 yasına kadar sütü yarı su yarı süt katarak verin diyorlar.bu ne kadar dogrudur?bir gecerliliği var mıdır?
bide dr bey kan sayımlarımızda hgb 10,3 cıktı günde 12 damla ferrum veriyorum.12 damlayı aynı anda verebilir miyim?bide cokmu kansız?şimdiden teşekkür ederim

Cevap: 4 ayından küçük çocuklara vermek zorunda kalırsak, sulandırıyoruz. 4. aydan sonra sulandırmak gerekmez.Çocuklarda Hgb:10.3 normaldir, demir filan gerekmez.

Mesaj Tarihi: 08-Mart-2009 Saat 19:57
Konu: Boy ve kilo

Soru:
Orjinal mesaji gonderen simav simav yazdi:

mrb doktor bey 4 aylık bir oğlum var 3.100 gr ve 50 cm boyunda doğdu
6 aralık__  4 kg 55 cm
30 aralık _ 4.900 gr  56 cm
6 şubat__5.400 gr   60 cm
6 mart___5.750 gr   61 cm  size göre gelişimi nasıl?

1.doktorumuz yavaş yavaş ek besinlere geçebileceğimizi söyledi ve verdiği listede 4_6 ayda 1 öğün meyve püresi 1 öğün sebze püresi 1 öğün yoğurt onun dışında süt yazıyor.sütüm az olduğundan doğumdan beridir mama takviye yapıyorum günde 3 defa 90 veya 120 ml.sorum 3 defalık mama verimini zamanla ek besinlerle yer değiştirebilirmiyim çünkü artık mama almak istemiyorum.

2.emzirme ve ek besin arasında ne kadarlık süre geçmeli ve ek besinler anne sütünün kalitesini azaltırmı?

3.bebeğimi her gören zayıf olduğunu söylüyor ve ben bu lafları her gittiğim yerde duymaktan bıktım gerçekten bu yüzden kilo alımını artırmak için pirinç unundan yapılan muhallebiden verebilirmiyim?çünkü muhallebinin kilo yaptığı söyleniyor.
sorularıma karşı göstereceğiniz sabırdan ve cvplardan dolayı çok teşekkür ederim.
saygılar...

Cevap: Kilo alması ilk başlarda çok iyi imiş, giderek azalmış, şu anda 1 kg. eksiği var.. Ek gıdalar için acele etmeyin, 6. ayı geçirmesini bekleyin. Şimdilik, mamadan süte geçiş yapın.Anne sütü, yetmediğinde içebildiği kadar süt verin.  6 aydan sonra, kahvaltı, yoğur ve muhallebi başlanır. Acele etmeyin, ne kadar çeşitli gıda verirseniz o kadar hızlı anne sütünü bırakır. Öğün aralılkları çocuktan çocuğa değişir. Deneme yanılma ile belli olur. Pirinç unundan uzak durun, ondan  bir hayır gelmez. Aldatıcıdır.Pirinç unu ile şişman olacağına anne sütü ile zayıf olsun, daha sağlıklıdır.

Mesaj Tarihi: 08-Mart-2009 Saat 20:15
Konu: Beslenme

Soru:

Orjinal mesaji gonderen duygu83 duygu83 yazdi:

mrb dr bey hoşgeldiniz. benim 5 aylık bi bebeğim var.anne sütü alıyo..(yeni başladım elma püresi ve yoğurt da veriyorum)ama
toplam 10 dk emiyo sonra sıkılıyo...
hemen arkasındanda biraz kusuyo her zaman olmasada genelde böyle..
birde altını her açtığımda kakalı...Confused
o kadarcık az emmesine ve kusmasına rağmen karnı doyuyormuki,bu kadar sık kaka yapıyor? Shocked (günde 3-4 yada 5 kez) cvp için şimdidedn tşk..

Cevap: Kesin çok yiyen bir bebek. Hele birde, yeşil kaka yapıyorsa, dikkatli olmanız gerekiyor. Kusma taze süt gibi ise, çok yediriyorsunuz demektir, fazlasını kusuyor.Kesik kesik kusuyorsa, çok sık aralarla besleniyor demektir.Gireni ölçemiyorsanız, çıkanı(kakayı) ölçün....

Orjinal mesaji gonderen duygu83 duygu83 yazdi:

evet biraz pütürlü kusuyo..kakayı nası ölçücem? anlamadım..

Cevap: Bol kaka , eşittir, bol yiyecek. ..Göz kararı... Çıkardığı kaka iyi bir miktarsa, ayrıca cıvık ise, iyi besleniyor demektir.

Mesaj Tarihi: 08-Mart-2009 Saat 20:41
Konu: Konak ve Salya

Soru:
Orjinal mesaji gonderen aslııhan aslııhan yazdi:

merhaba doktor bey
oğlum 4.ayında,başında konak oluştu bunun nedeni nedir ve nasıl geçer?
bir de çok salyası var ne zamana kadar böyle gider?
cevabınız için şimdiden teşekkür ederim...

Cevap: Konak daha ziyade "yağlı" cildli bebeklerde oluyor. Banyo esnasında saçlı deriyi yıkarken,tırnak uçlarınız ile saç diplerini nazikce kazıyın. Siz biraz abdest aldırır gibi yıkamışsınız. Hiç korkmayın, kendi saç diplerinizi nasıl tırnakla masaj yapıyorsanız, aynı yıkayın. Salya normaldir, henüz tükrüğünü yutmasını bilmediği için akar, dişlerle bir ilgisi yoktur. Tükrüğünü yutmasını öğrendiğinde bu işler bitecek.

Mesaj Tarihi: 08-Mart-2009 Saat 20:44
Konu: Gelişim

Soru:

merhaba dr.bey bi önceki konu actıgımda sormayı unutmustum
benim kızımın 7 aylıkken kilosu 7 kg.dı boyu ise 64,5 cm.di.
kızım 2800 gr ve 48 cm dogdu ve dogumdan bir hafta sonra 2400 e düşmüştü.
dr.kontrolünde 1 kg eksiği oldugunu söyledi ve fantomalt ve protifar mama önerdi
biraz arstırdım cokda önermediler.bu arada benim boyum163 eşim ise 167.gelişimi nasıl ne gibi bir beslenme programı uygulamalıyım dr.bey şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Kendi çapına göre iyi.Daha iyi olması için, süt ağırlıklı besleyin.Yemek veya çorba 1 öğünden fazla olmasın.

Mesaj Tarihi: 09-Mart-2009 Saat 13:47
Konu: Beslenme ve gelisim

Soru:
Orjinal mesaji gonderen destına destına yazdi:

Oncelıkle aramıza hosgeldınız ıyı kıde geldıniz
1.Kızım su anda 7 ay 13 gunluk ve 10.900 kg 75 cm bu normal mı sızce
1.Kızım cok fazla emdıgı ıcın ek gıdaları fazla tuketmıyor gunde 1 kac tane bebe bıskuvısı meyva suyu peynır ekmek az azda yedıgımız yemeklerden tadıyor fazla sut alıp dıger gıdalardan az alması bı sorun dogurur mu
3.bu aylarda en cok hangı bsınlerı tuketmelı, sutlu tatlıları yıyebılır m, anne sutu bol buna ragmen ınek sutu vermelımıyım?

Cevap: Hangi ayda olursanız olun, anne sütü yeterli geliyorsa, en son damlasına kadar anne sütünü verin, yer kalırsa, süt verirsiniz. En az 3 öğün süt vermeye başladıktan sonra, kahvaltı, yoğurt ve muhallebiye geçebilirsiniz.

Mesaj Tarihi: 09-Mart-2009 Saat 14:52
Konu: BILDIRCIN YUMURTASI

Soru:
Orjinal mesaji gonderen nazlımnazlı nazlımnazlı yazdi:

Merhaba Doktor Bey, benim 1yaşında oğlum var oğluma bıldırcın yumurtası vermeyı dusunuyorum çok faydalı oldugunu duymustum sizce varmalımiyim ve nasıl vermeliyim çiğmi pişmişmi sabahmı aksammı ve cocuğuma bi zararı olurmu benim oğlum çok iştahsız kahvaltıda yumurta falan yedıremıyorum hiçbiseyı severek yedıremıyorum yardımlarınız için tesekkür ederim

Cevap: Hiçbir yumurtayı çiğ vermeyin. Bıldırcın yumurtası çok ahım şahım , matah bir şey değil, 5-6 tane yerse 1 tavuk yumurtası yemiş gibi olur.Genellikle kokteyl malzemesidir, kanepe üzerinde şık durur.

Mesaj Tarihi: 09-Mart-2009 Saat 15:28
Konu: Beslenme ve gelişim

Soru:

merhaba kadir bey, bir soru da ben sormak istiyorum izninizle. bebeğim 10 aylık, anne sütü almıyor. günde 2 öğün (sabah uyanınca ve gece yatmadan önce), toplamda yaklaşık 500 ml olacak şekilde devam sütü veriyorum (sizin önerinizle inek sütüne geçmeyi düşünüyorum). bunun dışında 120 ml kahvaltı, her gün bir öğün etli-tavuklu ya da haftada bir gün balıklı kendi hazırladığım sebze püresi, bir öğün 200 ml karışık meyve rendesi ve bir öğün de 150 ml kadar kendi mayaladığım yoğurttan veriyorum. bebeğimin kilosu 8900 g, boyu 76 cm.

sorum şu; beslenmesi ve gelişimi nasıl? bizim yediğimiz yemeklerden de vermem gerekiyor mu? ne zaman başlamalıyım?

teşekkür ederim

Cevap: Pardon, "devam sütü" kuş sütümü?? Oda inek sütü, sadece vitamin takviyeli. Gelişmiş ülkelerde bütün sütler bu şekildedir. Aradaki fiyat farkını bilmiyorum, ama işinize gelmiyorsa, pekala normal kutu sütlerindende verebilirsiniz. Boyuna göre kilosu az ama yaşıtlarına göre iyi hatta ilerde. Yoğurdu evde mayalamaya mecbur değilsiniz. Size kalmış..Hangisi kolayınıza gelirse...6. aydan itibaren bizim yediklerimizden yiyebilirler,özel yemek yapmanız gereksiz.

Mesaj Tarihi: 09-Mart-2009 Saat 15:31
Konu: Kaka yapması normal mi?

Soru:
Orjinal mesaji gonderen geda geda yazdi:

merhaba dr bey
benim sorum şu 2 aylık bir kızım var bugüne kadar günde 3-4 sefer kaka yapıyordu ve çiş bende demekki karnı doyuyorki yapıyor diyordum
ama 3 gündür kaka yapması çok azaldı günde 2 sefer felan yapıyor yada bi sefer
onun dışında bezi ıslanıyor çiş yapıyor yani.kaka yapmadığı için mi bilmiyorum psikolojik olarak bebeğimin doymadığını düşünüyorum hatta gözüme kilo vermiş gibi geliyor.Sizce doyduğunu yaptığı çişe göre mi anlamam lazım kakasına göre mi

Cevap: İkinci ayından itibaren, bebekler, 4-5 günde bir kaka yapabilirler, normaldir. Siz esas, kakanın kıvamına bakın.5 günde bir cıvık kaka yapıyorsa, iyi besleniyor demektir. Top-top kaka yaparsa aç kaldı demektir.

Mesaj Tarihi: 09-Mart-2009 Saat 15:35
Konu: Mama icmiyor

Soru:

dr bey diger konuda bahsetmistim. oglum 6,5 aylik ve ishal oldu diye orasel isminde suya katilan ilactan kullaniyoruz.ishal hala devam ediyor ama eskisi kadar degil.kusma durdu sukur..
ama oglum bu ilaci iceli kendi devam mamasini icmiyor (anne sutu zaten almiyor))
gun boyu yedigi meyveli yogurt ,cici bebe ve muz 1 tane ..o ilaci cok iciyor ve normal suda icmiyor Confused
kendi mamasini icmesi icin napabilirim
1 paket orasel bitti aile dr umuz ikinciyi verdi ishal durmadi diye
ama mamayi bir daha icmez diye cok korkuyorumCry

Cevap: 6 ayını geçmiş çocukta, mamalara ihtiyaç yoktur. Kutu sütlerine geçin, onlarla, kahvaltı, yoğurt ve muhallebi gibi sütlü tatlılarda yapabilirsiniz. Yoğurda alıştıktan sonra, kendinize pişirdiğiniz yemeklerdende yer. Yakışanı yoğurt ile karıştırın...

Mesaj Tarihi: 10-Mart-2009 Saat 17:11
Konu: Devit sorunu

Soru:
Orjinal mesaji gonderen nescafem24 nescafem24 yazdi:

merhabalar benım sormak ıstedıgım...bebegım ılk aylarda devıt damlasını sevmıyordu ve ben vermekte zorlanıyordum damlayı her vermemede kusma soz konusu oluyordu ...sonra ben cok vermemeye basladım....sımdı yıne kullanmaya baslıyorum ama alıskanlık yaratamadım sanırım kendımde her gun duzenlı damlatmayı unutabılıyorum ... sizce bu sorun yaratırmı

Cevap: Unuttuğunuzda, iki dozu beraber verebilirsiniz. Merak etmeyin, verdiğiniz dozlar çok düşük . Topu topu 400 unite veriyorsunuz. D-VİT 3 AMPUL  (BİR DEFADA İÇİLİR)  300 000 unite ihtiva eder. Başındaki kapanma 400 unite ile olmuyor. Aşırı zehirlenme dozlarında, oda herkezde değil.

Mesaj Tarihi: 10-Mart-2009 Saat 17:14
Konu: Bebek hareketleri

Soru:

merhaba doktor bey benım kızım bır hafta sonra sekız aylık olcak fakat desteksız oturamıyo.emeklemesıne yardımcı olması ıcın yuz ustu cevırdıgımde cıglık cıglıga aglıyo.yanı emekleme belırtısıde yok.bebekler en gec ne zaman oturur yada emekler.hareketlerını guclendırmek ıcın neler yapmalıyım

Cevap: Çocuğunuzda anormal bir durum yok. Çocuk spastik olmadığı sürece oturacaktır. Acele etmeyin. Her çocuğun oturması, yürümesi farklı aylarda olur.

Mesaj Tarihi: 10-Mart-2009 Saat 17:16
Konu: Hıçkırık

Soru:
Orjinal mesaji gonderen sude_26 sude_26 yazdi:

Merhaba doktor bey sitemize hoşgeldiniz. Benim 3 aylık kızım var kızımı çok fazla hıçkırık tutuyor ve geçmek bilmiyor midesini bulandırıyor emzirince geçiyor ama bazen karnı tok oluyor ve emmemek için diretiyor başlarda limon veriyordum geçiriyodu fakat limon dokunur diye duydum ve artık vermiyorum hıçkırığın geçmesi için ne önerirsiniz cevap için şimdiden teşekkürler..

Cevap: Limon niye dokunsun? Eskiden, yeni doğan bebeklerin gözüne bile damlatılırdı . Siz verin, etrafın laflarına kulak asmayın.

Mesaj Tarihi: 10-Mart-2009 Saat 17:20
Konu: Oğlum kaşık mamasıyla doymuyor

Soru:
Orjinal mesaji gonderen jasmin jasmin yazdi:

Kadir bey,
benim 4.5 aylık bir oğlum var ve doktorumuz artık meyve pürelerine , kaşık mamalarına başlayabileceğimizi söyledi ama ben ne zaman kaşık maması yapsam oğlum çok büyük bir iştahla yiyiyor, Bir süre sonra yemiyor. Tam evet doydu diyorum bırakıyorum aradan yarım saat geçiyor ve tekrar yemek istiyor ve bu seferde illaki biberon mamasını istiyor. Biberon mamasından başka doymuyor.
Ne yapayım bu kadar sık yemesi normal mi?

Cevap: Ne zaman ne kadar istiyorsa yer.. Teklif var, ısrar yok. Tabii 4 ayı geçtiği için kutu mamalarına ihtiyacı yok, kutu sütlerinden verebilirsiniz. Bu arada anne sütü varsa herzaman öncelik anne sütünde.

Mesaj Tarihi: 10-Mart-2009 Saat 17:26
Konu: Bioder tüy azaltıcı krem

Soru:
Orjinal mesaji gonderen buse buse yazdi:

mrehaba doktor bey ben bioder tüy azaltıcı kreme başladım ve 2 buçuk aylık bebeğim var emziriyorum krem sütüme geçermi bi zararı olurmu.

Cevap: Kremi bebeğin ağızının geldiği bölgeye sürmeyin.

Mesaj Tarihi: 10-Mart-2009 Saat 17:33
Konu: Kolik

Soru:
Orjinal mesaji gonderen ebruvemelegi ebruvemelegi yazdi:

öncelikle aramıza hoşgeldinizTongue
 benimde sorularım olucak..
1. benim kızımın kolik problemi var şuan 48 günlük nurse havyers kullanıyorum biraaz daha düzeldi çok şükür diğer gaz ilaçlarını denedim bundan çok memnun kaldım ama ağlamalarımız var biraz damarlı  kızım var sanırım..
bende paranox fitil atıyorum özellikle geceleri hem rahat uyusun diye hemde ağrısı varsa alsın diye bazen hem gündüz hemgece atıyorum...bağımlıklık yapar atma diyolar gerçekten yaparmı bir zararı var mı?

2. plegicil damla kullan dediler 1 damla ama ben korkuyorum sizce paranox mu plegicil mi?

3.göğüslerim önceden emzirdikten 2 3 saat snra taş gibi olyordu ama artık olmuyor ama göğsümü sıktığım zman fışkırıyo sütüm sizce sütüm azaldı mı bazen emzirdikden snra ağlamaya başlıyo kızım doymadığından olabilir mi...
dışkısınıda günde 7 8 kere yapıyor buna göre doyuyo demek diil midir?

4.Annem meyvesularına muhallebeyi yada benzeri şeylere 2 .ayından snra başlayalım diyo ben erken olduğunu düşünüyorum ben öyle diyince sizler nasıl büyüdünüz anlamıyorum şimdiki anneleri diyo...sizce başlamalımıyım?

Cevap: Gaz için kesinlikle ilaç kullanmayın. Kucağınıza alıp sırtına vurarak gazını çıkarın. Gaz ilaçları arasında en zararlı, en toksik olanı Plegycil'dir. Son dercede toksik bir maddedir. Sinir sisteminde harabiyet yapar. Allahtan bir damla demişler. Tesirli doz ile toksik doz arası birbirine çok yakındır. Hiç tavsiye etmem. O ayda fitilde lüzumsuz. Eğer hıckırık çok tutuyorsa, aşağıdan çok pırt yapıyorsa, emerken karnından gurultu sesleri geliyorsa, gazını iyi çıkaramıyorsunuz demektir. 6 ayı bitirmeden hiçbir şey vermeyin. Anne sütü yetmezse, mama veririz, oda 4 ay sonuna kadar.

Mesaj Tarihi: 10-Mart-2009 Saat 17:38
Konu: Bronşit

Soru:
Orjinal mesaji gonderen Ahu712 Ahu712 yazdi:

Merhaba Doktor Bey,
Bebeğim 6.5 aylık ve bronşit oldu.Doktorumuz antibiyotik, ventolin şurup verdi, 4 gün boyunca bebeğimin ateşi sürekli yüksekti 38.8 e kadar çıktı fitil ile düştü etkisi geçince yeniden çıktı bunun üzerine doktorumuz kanda mikrop varmı diye kan testi yaptırdı ama mikrop çıkmadı.Ateşi 4 gün düşmeyince iğneye başladık 6 tane iğne verdi günde 1 tane, iğneden sonra ateşi düştü giderek iyileşti şuan az bi öksürüğü var. Internetten araştırıyorum bronşit antibiyotikle tedevi edilmez deniyor.Bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Bir sorumda 4 aylıkkende bronşit olmuştu ama onda ateşlenmemişti.Ben  sürekli hastalanıyorum maske takıyorum ama sanırım yinede bebeğime geçiyor.Hastalığın kalıcı olmasından korkuyorum.2 ay arayla aynı hastalığa yakalanması normal midir?

Cevap: Doğrudur, bronşit astımın öbür adıdır. Oda 4 yaşından vvel son derecede nadirdir. Siz grip geçirmişsiniz. Grip viruslarla olduğundan, antibiyotikler bir işe yaramaz.İğneleri boşuna oldu. Grip 4 gün ateş yapar, 2. gün burnunda su gibi bir akıntı başlar. Sakın Ventolin, Kortizonlu burun damlası veya sprey kullanmayın, virusları yerleştirirsiniz. Bakın kan testini bile değerlendirmekten aciz.

Mesaj Tarihi: 11-Mart-2009 Saat 16:47
Konu: Bıngıldak

Soru:
Orjinal mesaji gonderen EYLİN EYLİN yazdi:

iyi günler diliyorum dr.bey,benim iki sorum olacak,yardımcı olursanız çok sevinirim.

1-20 şubatta aşısı için oğlumu sağlıkoçağına götürdüm,ebe david3 kullanma artık bıngıldağı kapanıyor dedi,sizce ne yapmalıyım,bu arada oğlum 13 ekim doğumlu

2-oğlum doduğundan beri sürekli kusuyor hocam,bazen süt kesiği şeklinde,bazende sıvı halde,bu durum ne zamana kadar devam eder,dr.çoçuk reflüsü var,ama kilo alımı normal bu durumda bir müdaheleye gerek yok dedi,sizin fikriniz nedir,ne yapmalıyım.

Cevap: Bıngıldak ile Dvit kullanma arasında bir bağlantı yok, istediğiniz kadar kullanın..Kusması eğer herhangi bir hastalıktan olsa idi,(reflü dahil) kilo alamazdı. Sizinkisi teknik arıza. Taze-taze kusarsa ya çok yedirdiniz veya gazını çıkartmaya çalışırken, yediklerinide çıkarıyor. Kesik-kesik kusarsa, öğün araları çok yakın, beslenme saatlerinin arasını açın.

Mesaj Tarihi: 11-Mart-2009 Saat 16:50
Konu: Ek gidanin asgarisi

Soru:
Orjinal mesaji gonderen kelebbek kelebbek yazdi:

Hocam merhaba,
Ben bu ek gida aliminin asgarisini merak ediyorum. 6 ay-12 ay arasi bir bebek anne sutu + pastorize sut+ ACD vitamini alir da baska bir bir sey almazsa ne olur. En onemli oncelik hangi besinedir. yani sut dururken pirinc-patates falan lazim midir cocuga.

Cevap: Hiçde gerekmez. Benim hastalarım arasında '82 den beri 5 anne, 2 sene müddetle sadece anne sütü verdiler, hiçbirinde bir aksama olmadı...Bizdeki Törkişh uydurmalara inanmayın. Bizim halkımızın çocuk bilgileri bir matah olsa idi, Türkiye çocuk ölümlerinde Avrupanın şampiyonu olmazdı.

Mesaj Tarihi: 11-Mart-2009 Saat 16:52
Konu: Kırmızı sivilceler

Soru:

merhaba doktor bey 5 aylık bir kızım var.gögüs kısmında cok küçük kırmızı sivilceler (isilik gibi) farkettim.acaba bunlar isilik mi veya degilse nedir ve neden olmustur? 2 haftadır meyve suyu,yogurt,muhallebi,kavanoz mamalarından azar azar veriyorum.onlarla bir ilgisi varmıdır?
tesekkurler

Cevap: Alerji değil, Öncesinde yüksek ateş olmadı ise, döküntülü hastalıkda değil,. geriye ne kaldı..... İsilik. Çok sıcak tutuyorsunuz. Az giydirin, odası çok sıcak olmasın.

Mesaj Tarihi: 11-Mart-2009 Saat 16:56
Konu: Hayali arkadas

Soru:
Orjinal mesaji gonderen ESENN ESENN yazdi:

merhaba,
büyük kizim 3 4 yaslarindayken hayali bir arkadasi vardi aradan baya bir zaman gectigi icin diyoloklarini tam hatirlamiyorum genelde oyun oynarken yaninda biri varmis gibi oynardi tipda bir adi varmi bilmiyorum ama cok merak ediyorum neden kaynaklandigini . diyer cocuklarimda da bu gibi bir olay olursa nasil davranmaliyim?

tesekürler

Cevap: Bu bir bebek veya oyuncak bile olabilirdi. Sizin, bu şekilde konuşarak oyun oynadığınız bir oyuncağınız yokmuydu?? Aynı şey. Şimdiki çocuklar biraz "sibernetik" çocuk olduklarından, aracı kullanmadan aynen sizin gibi oynuyor, tamamen normal, hatta siz bile konuşmalara dahil olabilirsiniz.

Mesaj Tarihi: 11-Mart-2009 Saat 17:05
Konu: Kafa şekli ve kulak

Soru:
Orjinal mesaji gonderen BÖCEGİMM BÖCEGİMM yazdi:

merhaba doktor bey benimde 2 sorum olucak..
1_  oğlum 5 aylık  we uyurken sürekli kafasını sola çewiriyor bir türlü sağa döndüremiyorum döndürsemde yine kenisi çewiriyor o yüzden kafasında bi şekil bozukluğu oluşmaya başladı.. acaba bu ilerleyen zamanlarda kendiliğinden düzelirmi yoksa ben dönürme çalışmalarıma dewam edeyimmi?

2_ yine aynı sebepten kafasını çewirdikçe kulağı ters döne döne bi kulağı kepçe oldu .  böyle kalırmı yoksa yapabileceğim bişey warmıdır?

Cevap: Çocuklar genellikle başlarını annelerinin geleceği istikamete çevirirler. Yatırırken, ayakucu başucuna gelecek şekilde yatırın, bir müddet sonra başını öbür tarafa (size doğru) çevirdiğini göreceksiniz. Kulak, değil yatma şekli ile , "japon yapıştırıcı "ile bile değişmez.

Mesaj Tarihi: 12-Mart-2009 Saat 14:17
Konu: Vitaminler

Soru:

doktor bey kızım 5 aylık.dogdugu zaman multi tabs vitaminden hergün 1 cc veriyorduk.4. ayına kadar sadece bunu kullandık.sonra doktorumuz supravit vitamin vermemizi soyledi.su an sadece supravittten günde 1 ölçek veriyoruz.dvit kullanmıyoruz kimse oyle bişey soylemedi bize..onuda kullanmak gerekirmi yoksa bu vitaminler yeterlimi? diger arkadasların hep dvit kullandıgın okudum o yuzden telaslandım.
tesekkuler

Cevap: 1 yaşını bitirene kadar, bu vitaminlerden herhangibirini verbilirsiniz. Bunların hepsi D -vitamini ihtiva eder.

Mesaj Tarihi: 12-Mart-2009 Saat 14:24
Konu: Bebekte rektal muayene

Soru:
Orjinal mesaji gonderen gelincik gelincik yazdi:

Merhaba,
Benim 4,5 aylık oğlum 5 gündür kakasını yapamıyor.doktora götürdük doktor rektal muyane yaptı. serçe parmağıyla kontrol etti ama oğlum bayılacak gibi oldu. size sorum acaba bebeğin anüsünde bi açılma yaparmı ? daha doğrusu 4,5 aylık bir bebeğe rektal muayene yapılırmı? Sakınası varmıdır? Ayrıca sadece anne sütü veriyorum 5 gün kaka yapmaması normalmidir?

Cevap:
2. ayından itibaren, bebekler, 4-5 günde bir cıvık kaka yaparlar. Rektal muayene veya müdahale gerektiğinde yapılır da.... Ben bir defa Hacettepede, bir kız çocuğa yapmak zorunda kalmıştım, zira çocuk, ayciçeği çekirdeklerini kabukları ile birlikte yemiş ve kıçında bunlar "kirpi " gibi olmuşlardı. Elle boşalttık... Nerede ise 10-15 seneden beri hiç yapmadım. Sadece anne sütü alan bir bebeği, kaç gün geçerse geçsin, rahatsa dokunmayın. Ikınıp ıkınıp yapamaz ise, kulak çubuğunu biraz zeytin yağına batırıp, kıçını kurcalayın, hemen yapar. ( Eskilerin, zeytinyağlı kağıt numarası yerine)

Mesaj Tarihi: 12-Mart-2009 Saat 16:21
Konu: Emerken genzine kaçması

Soru:

hocam kızım emerken çok hızlı emiyo ve çoğu kez genzine kaçırıp öksürürerek kendine geliyor. bu korkulcak bişey mi? genzine kaçtığında ve kaçmaması için ne yapmalıyım?

Cevap: Helal, helal deyip sırtına vurun. Denenmiş en eski usuldür.Kaçmaması içim biraz daha dik vaziyette emzirin.

Mesaj Tarihi: 12-Mart-2009 Saat 16:43
Konu: Kaka sorunu

Soru:

merhabalar kadir bey, 3 aylık bi kızım var son dönemde 1 gün kaka yapıyor diğer gün yapmıyor, ve bazen kakası yeşil oluyor.kakanın yeşil olması normal bi durummu yoksa doktora götürmelimiyim??
saygılarımla,

Cevap: 2 ayından sonra normal .Çok yediğinden yeşil kaka yapıyor.

Mesaj Tarihi: 13-Mart-2009 Saat 18:52

Konu: Kaka problemi

Soru:

Orjinal mesaji gonderen maigül maigül yazdi:

doktor bey sitemize hoşgeldiniz. benim oğlum 10,5 aylık. kakası cıvıksa iyi besleniyor demek dediniz. oğlumun kakası son günlerde katı gibi. poposuna yapışan katı bir kaka. rengi ise karışık. yanları yeşil,ortası kavuniöçi öyle birşey işte. nedenini öğrenebilir miyim acaba? teşekkürler...

Cevap: Orada anlattıklarım, sadece anne sütü alan bebek kakaları. Eğer karışık beslenmesi varsa, normaldir.

Mesaj Tarihi: 13-Mart-2009 Saat 18:56
Konu: Masum üfürüm

Soru:
Orjinal mesaji gonderen emelos emelos yazdi:

iyi akşamlar doktor bey.geçenlerde kızımı kendi doktorundan  başka bir cocuk doktoruna götürmek zorunda kaldım oradak, doktor hanım kızımda üfürüm oldugunu ve bir cocuk kardiologunun görmesi gerektiğini söledi benimde moralim bozuldu ama mantıklı davranmaya calışıyorum kızım 1 yasında ve bundan önce 4-5 doktor kalbini dinlemiştir ve kızım erken dogmasına karsın gelişimi yaşıtlarından daha iyi cok şükür ayrıca ne agzında nede parmakta morarmalar var.siz ne dersiniz?kendi doktorumuza gitmeden rahat uyumak için sizede danısmak istedim.cocugum hastanelerde boşuna süründürmek istemiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

Cevap: Ciddi bir durum olsa idi, doktorların hepsi söylerdi, esas doktorunuza bir danışın. Genellikle bu tür üfürümler, "Fonsiyonel üfürüm" denilen tiptedirler ve hiç bir şey ifade etmezler. Kalbinde ciddi bir durum olan bebekler, iyi gelişemez ve kilo alamazlar.

Mesaj Tarihi: 13-Mart-2009 Saat 18:59
Konu: Kusma

Soru:

merhabalar. kızım 1,5 aylıka  ve doğdupundan beri her emmesinden sonra mutlaka kusuyor. az veya çok kusmadıetmiyoğı zaman yok. sütün yetmiyor diye günde 1 kez akşamları mama takviyesi yapıyoruz. acaba bu kadar çok kusması normalmi? birde ben kustuktan sonra tekrar emziriyorum. aç kalmasın diye doğrumu yapıyorum acaba?
şimdiden teşekkrüler

Cevap: Bana kalırsa kusması çok yedirmekten. İnşallah kakada "yeşil" renge dönmemiştir. Hasta olmadığı halda olan kusmalar 2 türlüdür. 1) Taze süt şeklinde olanlar, fazla yedirdiniz veya gazını iyi çıkaramadınız. 2) Ekşi ekşi, kesik kusma, çok yakın aralarla besliyorsunuz, beslenme aralarını açın.

Mesaj Tarihi: 14-Mart-2009 Saat 15:39
Konu: Göz kayması

Soru:
Orjinal mesaji gonderen maigül maigül yazdi:

merhaba doktor bey;
oğlum 10,5 aylık. bazen gözlerinde kayma görüyor gibi oluyorum. bana bakarken bir gözü kayıyor gibi geliyor. son birkaç gündür farkettim. çok endişelendim. etrafımdaki birkaç kişi bir yaşına kadar olur diyorlar. doktora götüreceğim ama önce sizin görüşünüzü almak istedim. çok teşekkürler...

Cevap: Genellikle 2-2.5 yaşına kadar pek bir şey yapılmıyor. Bunların çoğu, bebeklerde burun kökünün basık olmasından dolayı,oluşan aldatıcı bir durumdur. Bunun haricindekilerin takibi gerekir. Eğer bu hususta doktorunuz bir şey söyleyemiyorsa, göz doktoruna gidin.

Mesaj Tarihi: 14-Mart-2009 Saat 22:08
Konu: Atopik egzama

Soru:

merhaba dr.bey
benim kızım 7,5 aylık kızımda 4 aylıkken atopik egzama cıktı dr.a gittik yiyecegi şeylerdende egzamanın alevlenebilecegini söyledi sordum en basta inek sütünü söyledi
bende kızıma yavas yavas süt vermeye baslamıstım. dr.bey ben süt vermeyeyim mi şimdi alerji testi ne zaman yaptırabilirim bu testi yaptırmamı önerirmisiniz bide kac yasında yaptırabilirim, multitabs iyi bir vitaminmi ben sürekli onu kullanıyorum deviti kullanmadım onun için karısık vitamin oldugu için fazla yüklenme olmaz dimi dr.bey şimdiden teşekkür ederim

Cevap: Multi...  iyi bir vitamindir, içinde Dvit 3 olduğundan ayrıca Dvit vermeye nadiren gerek olur.Süt alerjisi öyle olmaz, siz bebeği sıcak tutmayın yeter..

Mesaj Tarihi: 14-Mart-2009 Saat 22:10
Konu: Diş çıkması

Soru:
Orjinal mesaji gonderen hayalim79 hayalim79 yazdi:

Merhaba Doktor Bey;
Benim 17eylül doğumlu. 5.ayını doldurmadan ilk dişini alttan çıkardı.üst dişlerini daha çıkarmadı ama üst dişelerin yanındaki dişlerin ikisinide çıkardı.Şimdide alt dişlerin yanındaki dişler çıkıyor.6aylık bebeğin bir anda bu kadar çok diş çıkarması normalmi?
Birde bıngıldak kapanmak üzere bu yüzden d vitaminini kestik.D vitaminine devam edersem bıngıldak daha kısa sürede kapanırmı?

Cevap: Diş çıkması ve bıngıldağın vitamin ile bir ilgisi yok, bunlar soya çekim olaylardır. Dvit vermeyede devam edin.

Mesaj Tarihi: 15-Mart-2009 Saat 18:23
Konu: Su

Soru:

mrb doktor bey
kızım 5 ayını doldurdu .arada mama takviyesi yapıyorum birazda yogurt,meyve püresi cs veriyorum.ayrıca su vermelimiyim? yoksa anne sütü bunu karsılarmı?su içmeyi sevmiyor.

Cevap: Anne sütü alanlarda ve düzgün, hatasız beslenenlerde ishal gibi bir hastalıkta olmazsa, suya ihtiyaç olmaz. Afrika sıcağında bile anne sütü alan bebeklerin hariçten bir suya ihtiyaçları olmamaktadır. Eğer "sağlam" bir bebek, su içmeye başlarsa (tabiiki istediği kadar suyu vereceksiniz) 3 hatadan birini yaptınız demektir. 1)Aç kalmıştır,2) Çok giydirip, çok terletmişsinizdir, 3) Koyu mama hazırlamışsınızdır.

Mesaj Tarihi: 15-Mart-2009 Saat 18:38
Konu: Kafa sekli

Soru:
Orjinal mesaji gonderen ASMiN ASMiN yazdi:

doktor bey öncelikle burda bizi bilgilendirdiginiz icin size sonsuz tesekkürler. ben 3 martta dogum yaptim almanca zangegeburt türkceye cevirince pense dogumu oluyor bu yüzden oglumun kafasinin sol tarafinda sislik var elliyince yumusak doktorlar icinde dogum seklinden kaynaklandigini icinde kan ve su oldugunu söylediler zamanla gecer dediler.cocuk doktoruna bir aylikken rutin kontrole götürcez ama iste icime sinmiyor hep acaba gecermi diye endiseleniyorum.bu arada size cocugun basinin cekildigi aletin resmini de ekliyorum umarim  daha kötü olmaz simdiden tesekkürler.

Cevap: O aletin ismi "Forseps" tir. Düzgün kullanıldığında çocuğa bir zararı olmuyor. Tarif ettiğiniz şişlik zaten bu aletten olmadı. Bebek sizden çıkarken tam ağız kısmında fazla beklediğinde, saçlı derinin dışardan görülen kısmı içerdeki basınç nedeni ile şişer. Bunada "Caput succedanum" denir, zararsızdır, bütün normal doğumlarda az veya çok görülür. Şimdilerde doğumlar "Sezaryen" ile yapıldığından, nerde ise unutulmuştur.

Mesaj Tarihi: 16-Mart-2009 Saat 13:04
Konu: Grip

Soru:
Orjinal mesaji gonderen su perisi su perisi yazdi:

merhaba kızım 16-10-08 de doğdu son kntrol+aşımız 26-02-09 da idi 64cm.6,500gr dedi dr.devit 3 e devam soğuk algınlığı için peditus verdi pek faydası var diyemem ama kullanıorum 3 kez günde buna rağmen 1 aydır gribi tam olarak atamadı arada öksürüğü burun tıkanıklığı geçiyor gibi oluo ama 1-2 güne tekrarlıyor.geceleri bazen öksürük krizi oluyor uyanıyor.

beslenme şeklimiz;
çalıştığımdan dolayı son 1-2 haftadır aptamil 2 kullanıyoruz gün içinde akşamdan sabaha kadar emziriyorum sağmaya kalktım canım çok yandı ve çok gelmedi süt ama emdiğinde yeterli oluyor sağınca az geliyor sanırım.kahvaltıda yumurta sarısı ve peynir vs veriyorum az az tadımlık bunlardan dolayımıdır bilmem tuvaletini 1-2 günde bir kez azcık katı yapıyor normal mi ?

SİZCE GRİBİ İÇİN NE YAPMALIYIM NEDEN GEÇMİYOR
GELİŞİMİ NASIL NORMALMİ
APTAMİL 2 KULLANMAMIZ NORMAL Mİ
EK BİLGİ OLARAK TAVSİYENİZ VARMIDIR ?
 ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SAĞOLUN ...

Cevap: Gribin tedavisi yoktur, boşuna ilaç kullanmayın. O yaşlarda "peditus" zararlı bile olabiliyor. Dikkat edin, parasetamol ihtive eder, Calpol veya benzerleri ile beraber kullnamayın.Artık, mama yerine kutu sütüne alıştırabilirsiniz. Eski mailleri okuyun.

Mesaj Tarihi: 16-Mart-2009 Saat 14:14
Konu: Gözde Çapaklanma

Soru:

Orjinal mesaji gonderen Superisi34 Superisi34 yazdi:

Doktor bey öncelikle bizlerle yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.
Kızımın doğduğu günden bu yana gözünde hep çapaklanma vardı hastanede ilk doğduğu zaman normal olur dediler fakat 1 ayı geçti hala oluyordu bende internette bir araştırma yaptım enfeksiyon yada doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklığı diye bir durum söz konusuydu bunun üzerine ben kızımı göz doktoruna götürdüm doktor mikrop kapmış dedi damla ve merhem verdi fakat hala eskisi gibi olmasada oluyor diğer gözü düzeliyor diğeri oluyor doğuştan göz yaşı  kanalı tıkanıklığında ameliyat diyolar ne yapıcamı bilmiyorum başka göz doktoruna dahamı götürsem.  Şimdiden teşekkürler

Cevap: Önce burnuna "serum fiz." günde 4 defa 8-10 damla damlatın, işaret ve başparmağınızı kullanarak, burun köküne sıkıştırma şeklinde masaj yapın. Bilahare, "Tobrased" göz damlası ( günde4 defa 1 damla) damlatın, tekrar masaj yapın. 4-5 günde iyileşir.

Mesaj Tarihi: 16-Mart-2009 Saat 14:17
Konu: bebeklerin TV izlemesi

Soru:

iyi günler kadir bey, bebeklerin tv izlemesi sakıncalı mıdır? ilk aylarda çok sakınırdım ama kızım o kadar hareketli ki bazen tv karşısına oturtup azcık dinlenmekten başka çare bulamıyorum. bir çocuk programını ve reklamları izliyor. bu konudaki görüşlerinizi öğrenebilir miyim? söylenildiği gibi öğrenme ya da konuşma geriliğine neden olur mu?

Cevap: Çocukların Tv seyretmesi zararlı değil. Devamlı, 2 saatten fazla seyrettirmeyin. Otistik çocuklar TV seyrettikleri için otistik olmuyorlar, otistik olukları için o şekilde seyrediyorlar.

Mesaj Tarihi: 17-Mart-2009 Saat 12:51
Konu: Su

Soru:

merhaba dr bey oglum 6,5 aylik ilk 2 ay anne sutu aldi sadece . sonrasi hep devam sutu. simdi ek gidalarda yiyor. hersey veriyorum yiyor ama su icmiyor.gece uykuda bile veriyorum yine icmiyor. bu cocugun suya ihtiyaci yokmu ? neden icmiyor acaba?icmesi icin ne yapabilirim ? saygilar

Cevap: Suya ihtiyacı olsa içer. Diyetinin büyük bir kısmı sıvı gıda olduğunda, ayrıca su içmesine gerek kalmaz.  (İllaki içmesini istiyorsanız, kuru köfte yedirin.)Smile

Mesaj Tarihi: 17-Mart-2009 Saat 12:54
Konu: Gripin

Soru:

dr bey emzırırken grıpın ıcmemde bı sakınca var mı bebege zararı olur m? tesekkurler sımdıden

Cevap: Parasetamol ve Kafein ihtiva eder. Niye sadece parasetamol ihtiva eden ilaçları kullanmıyorsunuz.

Mesaj Tarihi: 17-Mart-2009 Saat 22:44
Konu: Yürütec

Soru:

OGLUMA(7 AYLIK) YURUTEC ALDIK AMA SAKINCALI BINDIRMEYIN DIYORLAR,YURUMESINI GECIKTIRIR VE AYAKLARI YAMUK OLUR DIYORLAR.
SIZIN BU KONUDA FIKRINIZI ALMAK ISTEDIM.
SAYGILAR

Cevap: Yürütecin bir faydasıda yok, zararıda. Para verip aldığınıza değmez. En fazla 1-2 ay kullanacak, sonra yüzüne bile bakmayacak. Sizde evde lüzumsuz yer işgal eden bu aletten kurtulmak için, yeni bebekli bir aileyi bekleyecek ve ona kakalıyacaksınız.

Mesaj Tarihi: 17-Mart-2009 Saat 23:04
Konu: tv izlemek göze zarar verirmi?

Soru:
Orjinal mesaji gonderen hkavak hkavak yazdi:

mrb benim kızım 4.5 aylık oturdugumuz oda küçük oldugu için televizyondaki sesler hareketler ilgisini cekıyor bakıyor. bu gözünde herhangi bir bozukluga yol acarmı?
birde gözünde hafif kaymalar oluyor bu normal midir? ne zaman bir göz doktoruna götürmeliyim?

Cevap: Hiçbir bozukluğa yol açmaz. Ha sizin suratınıza bakmış, ha televizyona bakmış, farketmez. Göz pasif bir organdır, yorulması mevzu bahis değildir. Bu aylarda kayma normaldir, 1.5-2 yaşlarda sebat ederse göz doktoru görür. Ama siz genede doktor kontrolüne gittiğinizde , doktorunuza bir danışın, sizin gördüğünüzden farklı başka durumlarda olabilir.

Mesaj Tarihi: 17-Mart-2009 Saat 23:11
Konu: Buhar Makinası

Soru:
Orjinal mesaji gonderen bi-cimcigim bi-cimcigim yazdi:

iyi günler dr bey
kızımın burnu sürekli tıkalı.malesef kızım geceleri hırıltı halinde uyuyor.izmirde oturuyorum ısınma aracı olarak ta klima kullanıyoruz.soğuk buhar makinası almayı düşünüyoruz.dedikleri gibi bu makinaların faydası varmı.cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap: Buhar makinaları kronik akciğer hastalılarında iyi gelir, sizin işinizi halletmez. Burnuna serum fiz damlatın,( günde 5-6 defa, 8-10 'ar damla) göğüsüne "fındık" kadar "vicks" sürün, rahat uyuduğunu göreceksiniz.

Mesaj Tarihi: 18-Mart-2009 Saat 13:22
Konu: Ilac

Soru:
Orjinal mesaji gonderen aysemmmm aysemmmm yazdi:

Merhaba Doktor Bey,
Benim kızım 4. ayını doldurup 5. ayından gün almakta. Birkaç gündür ara ara örneğin sabahları birde akşamları kuru kuru öksürüğü vardı ve öksürüğü bazen nefes almasını güçleştiriyordu. Bundan rahatsız olduğumuz için hemen doktora götürdük. Doktor balgamını atamadığını ve bunun boğazına yapışıp onu rahatsız ettiğini ciğerlerinin temiz olduğunu söyledi. Bunun için Asist ve Deklarin şurup verdi. Asist için 1 ölçek Deklarin için yarım ölçek sabah akşam verdi. Fakat ben her ikisinde prospektüse göre okuyup ağır gelir düşüncesiyle yarım ölçek verdim. Fakat ilacı kullandığından beri çok uyuyor. Bu beni endişelendirdi. Bunlarla beraber birde Multi Tabs kullanıyor.
Sizce ilaçlara devam etmelimiyim. Ne yapmam gerekiyor.  Çok teşekkür ederim

Cevap: Ateşi yoksa, "Deklarit" gibi kuvvetli bir antibiyotiğe gerek yoktur. Asist zaten hiçbir işe yaramaz. Calpol zehirlenmesinin panzehiridir. Siz sadece serum fiz. burnuna damlatın( günde 5-6 defa 8-10 damla, herbir burun deliğine)...

Mesaj Tarihi: 18-Mart-2009 Saat 13:30
Konu: Gordugu seyleri agzina aliyor

Soru:

Orjinal mesaji gonderen bebegimm bebegimm yazdi:

doktor bey'e sorum; oğlum her gördüğü şey ağzına atıyor ve her yeri yalıyor. bunun bir nedeni olabilirmi? yoksa bebekler için normal bir durummu?

şimdiden teşekkürler..

Cevap: 10. aydan sonra çocuklarda "pislik devresi" başlar. Tabiat çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesi için böyle bir "içgüdü" koymuştur. Evdeki terlik, ayakkabı altlarını yalarlar, saksıdaki gübreleri yerler, alafranganın içine elini sokup, su (!)ile oynarlar. Bu devre 2 yaşına kadar sürer, sizin vazifeniz, çok titiz olmamak, ama aşırıya kaçmaması için, çavuş gibi peşini kollamaktır.Evde halıya düşen emzik, biberon önemli değilde, parkta,bahçede kedi köpek kakası yemesi hoş değil.

Mesaj Tarihi: 18-Mart-2009 Saat 13:58
Konu: Banyo

Soru:
Orjinal mesaji gonderen SELENİMM SELENİMM yazdi:

doktor bey benim15 aylık bi kızım var.
evim çok soğuk yaşadğım yerde doğal gaz kalorifer vs bulunmuyo soba yakıyorum. ve evim hiç güneş almıyor. kızımı banyo yaptırmaktan korkuyorum çünkü her banyoda üşüttü okardarda dikkat ettiğim halde.
banyodan sonra ateş düşürücü ve soğuk algınlığı için ilaç versem bi sakıncasısı olur mu.

Cevap: Hastalıklar, üşütmekle değil, mikrop almakla oluyor. Banyodan sonra alınan ilaçlarda nafiledir. Hele "soğuk algınlığı ilacı" diye satılan ilaçları evinize bile sokmayın.Gripal enfeksiyonlarda bir defa bulaşma oldu ise, o hastalığı hiçbir önlem veya ilaç önleyemez. Siz banyonuza devam edin, sadece kızınızı çok öptürmeyin, elletmeyin.

Mesaj Tarihi: 18-Mart-2009 Saat 14:16
Konu: bebeğin çok hıçkırması kalbinde sorunamı işaret

Soru:
Orjinal mesaji gonderen yaprakkk yaprakkk yazdi:

iyi günler dr bey
 benim kızım doğduğu gün hıçkırmaya başladı sürekli hıçkırırdı bende emzirerek yada bir iki damla limon suyu vererek hıçkırığını keserdim
kızım 10 aylık oldu çok fazla olmasada yine uzun süreli hıçkırık tutuyor yine emziriyorum bazen geçiyor bazen geçmiyor ve kızım hıçkıırrken çok yoruluyor halsizleşiyor sanki

bazıları çok hıçkıran çocuğun kalbi delik olur üfürme olur diyolar hiç bir dr demedi ama böle şeyleri duyunca şüpheleniyorum
bu doğrumudur bunu anlamak için kızımı hangi bölüme götürmeliyim

Cevap :
Hiçbir doktor böyle bir şey demez, zira böyle bir şey yok... Tesadüfen kalbinde delik olan bir çocuk hıçkırdı ise oradan uydurulmuş olabilir. Limona devam edin, bir zararı yok.

Mesaj Tarihi: 19-Mart-2009 Saat 13:39
Konu: Antibiyotik cefaks500

Soru:
Orjinal mesaji gonderen bi-cimcigim bi-cimcigim yazdi:

merhaba dr bey,

gögsümde süt birikmesi sonucu iltihaplanma olmuştu.iyileşmesi için malesef antibiyotik kullanmam gerekiyordu.emzirdiğim için bebeğimin doktoruna ilaç kullanıp kullanamayacağımı sorduğumda bana cefaks500'ün bebeği etkilemeyeceğini söyledi.
şimdi ise grip olmam sebebiyle işyeri doktoruna gittim.doktordan antibiyotik olarak cefaks 500 yazmasını istediğimde bebeğim için bu ilacı kullanmamam gerektiğini söyledi onun yerine agumentin yazdırdı.hangi ilacı kullanmalıyım bebeğime zarar vermeden...(bu arada bebeğimde grip oldu cvb için şimdiden teşekkürler.

Cevap: İkiside dokunmaz, 50kg. olduğunuzu farz etsek, 500mg. ilaç, 1 litre sütünüz ile sadece 10mg.'ı geçebilir. Buda herhangi bir etki yapmaz.

Mesaj Tarihi: 19-Mart-2009 Saat 13:41
Konu: suçiçegı ve hepatıt a

Soru:

hangı aylarda  suicicegı ve hepatit a asılarını yaptırmalıyım dr bey

Cevap: Suçiçeği, 15. ayda, Hepatit A aşıları, 1 yaşından sonra ne zaman müsait olursa.

Mesaj Tarihi: 19-Mart-2009 Saat 14:12
Konu: beta mikrobu

Soru:
Orjinal mesaji gonderen bilgece bilgece yazdi:

doktor bey  cevaplarınız ve zaman harcadıgınız için tesekkur ederım önce.
benım 1 yasında oglum var.sık sık hastalanıyor bagısıklıgı zayıf bır cocuk.sımdı de bogaz agrısı gecmeyınce kultur yaptırdım ve beta hemolıtık ..... son kelımeyı unuttumda mıkrobu uredı.doktor penısılın grubu bır ıgne (penadur 6 3 2 sanırım ) verdı ve antıtıbıyotık verdı. bu mıkrop tamamıyle yok olmayacak bır mıkropmu tedavımıze ekleyecegımız bır sey varmıdır.bırde bagısıklık sıstemını guclendırmek ıcın ne yapabılırım.
su anda corba yemek falan yıyıor arada mama da verıyorum hala.
simdiden tesekkur ederım.

Cevap: Saçmalamışlar,siz "Strep-A" testi  yaptırın, göreceksiniz "Negatif" gelecek. O yaşta Pena..6.3.3 son derecede ağrılıdır, ayrıca bu yaşlarda bu hastalık görülmüyor. Esasında Streptokok bakterileri son derecede zayıf balterilerdir, tek doz ağızdan verilen Ampisilin ile hemen ölürler. Mühim olan bu mikrobun, tekrar tekrar vücuda girerek, antikorları yükseltmesi sonucu, vücudun kendi antikorlarının, mikrop zannederek kalp veya böbrek dokusuna saldırması olayıdır. Bunun için tedavinin en az 20 gün etlkili olması gerekir...

Mesaj Tarihi: 19-Mart-2009 Saat 14:19
Konu: pnomokok asısı

Soru:
Orjinal mesaji gonderen bilgece bilgece yazdi:

doktor bey pnomokok asısnı saglık bakanlıgı yapmaya baslamıs artık ama sanırım bellı bır tarıhten once doganları.benım oglum tam bır yasında eger yapılıyorsa bu zamandan sonra yapılabılırmı,yapılırsa kac doz yapılmalıdır.

Cevap: Eğer onlar yapmazsa, bekleyin, 2 yaşından sonra tek doz yeterlidir.

Mesaj Tarihi: 19-Mart-2009 Saat 14:20
Konu: KAKASINI YAPMIYOR

Soru:
Orjinal mesaji gonderen sude_26 sude_26 yazdi:

MERHABA DOKTOR BEY;
KIZIM 3.5 AYLIK ÇOK DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE HERGÜN KAKASINI 1 DEFA CIVIK YAPIYORDU AMA 2 GÜNDÜR HİÇ KAKA YAPMIYOR ACABA BİR SORUN MU VAR NE YAPMALIYIM? KIZIMI EMZİRİYORUM BUGÜNE KADAR SU BİLE VERMEDİM AMA 4 GÜNDÜR MİLUPANIN GECE ÇAYINA BAŞLADIM BUNUN DA ETKİSİ OLABİLİR Mİ?

Cevap: Bebekler,2. aydan itibaren, 4-5 günde bir kaka yaparlar.(Çok yiyenler hariç) Çaylar lüzumsuz.

Mesaj Tarihi: 19-Mart-2009 Saat 22:20
Konu: Kızamık

Soru:
Orjinal mesaji gonderen sarikanarya sarikanarya yazdi:

merhaba doktor bey
geçenlerde bir tv kanalında kızamık aşısı olmadan kızamık hastalığına yakalanan bebeklerin bitkisel hayata girer gibi hastalandıklarını izledim:((tv deki bebek 4-5 aylık falandı sanırım. Aşı kartında kızamık aşısı 9.ayda görünüyor. Bu haber doğrumudur?bende 8 aylıkken kızamık olmuşum ve o zamanlar kızamık aşısı 1 yaşında yapılıyormuş.Kafam çok karıştı ve çok tedirgin oldum , bilgi verirseniz çok sevinirim.
Teşekkür ederim.

Cevap: Oooooof of, nereden başlıyalım düzeltmeye...
1) Çocuklar ilk bir sene anneden aldıkları "antikorlar" nedeni ile Kızamık olmazlar.Tek istisna, Kızamık geçirmemiş veya aşısını olmamış annelerin çocuklarında olabilirki, son derecede istisnai bir durumdur.
2) Bu antikorlar nedeni ile ilk bir sene içinde aşı olan çocuklarda aşı tutmaz, zira anne antikorları bu aşıyıda tesirsiz kılarlar.
3) Geçen 3-4 seneye kadar, bizdede aşılar 9 aylık yapılıyor ve bütün emek ve masraflar boşa gidiyordu, çocukların nerede ise hepsi kızamık oluyordu..
4) Sizin bahsettiğiniz "Kızamık Ansefaliti" binlerce kızamık geçiren çocukların ancak 1-2 sinde görülen bir durumdur. Tedavisi olmadığından, ihmal edilebilecek bir oran değildir. 30 sene sonra Sağlık ocakları bunu öğrenebildiler, artık kızamık aşısı,1 yaşında sonra yapılıyor...

Mesaj Tarihi: 19-Mart-2009 Saat 22:26
Konu: vsd tanısı kondu.ve pulmoner hıpertansıyonu

Soru:

merhaba dr.bey benım kızım dogustan kalp hastası vsd tanısı kondu.ve pulmoner hıpertansıyonu var bu yuzden sık sık soguk algınlıgı gecırıyor.su andada bromsıt.acayıp bı hırıltısı var.doktorumuzun 3 gun hastanede yattık cıger fılmlerı temız cıktı ama cok hırıltısı var.bır ay sonra amelıyatımız var ve kalp amelıyatı olması ıcınde enfeksıyon kapmaması gerekıyor.oncelıkle bu balgamdan nasıl kurtulabılırız ve ıyılesınce nasıl korunabılırız bılgılendırırsenız sevınırm

Cevap: Hastalıkları nedeni ile sık sıksoğuk algınlığı geçirmiyor. Mikrop almakla hasta oluyor. Biraz insanlardan uzak tutun. Herkez şapur-şupur öpmesinler.Yapacağın TEK şey, insanlardan uzak tutmak..Balgam için ilaç kullanmayın, burnuna bol serum fiz.damlatın.

Mesaj Tarihi: 19-Mart-2009 Saat 22:29
Konu: tozlu ortam

Soru:

dr bey benım textıl atolyem var ve haftada 2 gun zamanımızı orda gecırıyoruz kızım 8 aylık cok tozlu bı ortam bırakabılecegım kımse olmadıgı ıcın yanımda goturuyorum ne gıbı sıkıntılar yasarım yada yasarmıyım cok endıselenıyorum ama malesef yapabılecegım bı seyde yok oda yanımda gelıyor malesef ne olur benı rahatlatın bı problem olmaz dıyın

Cevap: 8 aylık olduğu için, işin kolay. Büyük çocuk olsa etrafta dolaşır, başını belaya sokabilirdi. Madem çok tozlu bir ortam, yatırdığın yere "cibinnik" gibi bir teşkilat kur, yeterli olur.

Mesaj Tarihi: 19-Mart-2009 Saat 22:32
Konu: emzik kullanımı

Soru:

merhabalar,
kızım şuan 2 aylık ve bi türü emziğe alıştıramadık. herkes alıştırmam gerektiğini soylüyor ama bi türlü almadı. emzik kullanımı bebek için zararı varmıdır?

Cevap: İsteyene veriyoruz, istemeyene vermiyoruz. Bu kadar basit. Kimsenin lafına bakmayın, her bebeğin tiryakilik oranı farklıdır.

Mesaj Tarihi: 19-Mart-2009 Saat 22:34
Konu: Konak

Soru:
Orjinal mesaji gonderen KURABİYE KURABİYE yazdi:

merhaba
oğlumun kafası konak oldu. aslında bu konaklar uzun zamandır var ben pek endişe etmiyordum. çocuk uyurken sürekli kafasını sağa sola çeviriyordu hiçbir anlam veremiyorduk. şimdi ellerini kullanmayı öğrendi yavrum kafasını kaşıyor. tırnaklarıyla o konakları kaldırabilmeyi beceriyor ve kanatıyor. ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim

Cevap: Banyo yaparken, abdest alır gibi değil, kendi saçlı derinizi kazıdığınız gibi onun saçlı derisinide kazımanız gerekir. Siz çok yumuşak yıkamışsınız.

Mesaj Tarihi: 19-Mart-2009 Saat 22:38
Konu: uçak

Soru:
Orjinal mesaji gonderen talhacım talhacım yazdi:

mrb doktor bey.oğlum 6.5 aylıkve 2 hafta sonra uçakla bir saatlik yolculuğumuz  olcak.oğluma bir zararı olurmu.basınca karşı neler yapmalıyım.biraz korkuyorum da.teşekkürler.

Cevap: Maalesef sizin çocuğunuz, uçaga ilk binen bebek şerefine nail olmayacak. Senelerden beri çocuklar, bebekler uçağa binerler. Ayrıca uçak kabinleri basınçlı olduklarından, bir zarar oluşmaz.

Mesaj Tarihi: 20-Mart-2009 Saat 00:57
Konu: diş sorunu

Soru:

Orjinal mesaji gonderen pericik pericik yazdi:

merhaba doktor bey;
benim ablamın 15 aylık bir kızı var ve hala dişleri çıkmadı.
1 tane dişi bile yok. sizce bu normal bir durum mudur?

cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

Cevap: Normaldir, bazıları geç çıkarır.

Mesaj Tarihi: 20-Mart-2009 Saat 01:00
Konu: EMZIRME VE ANNE SUTU

Soru:
Orjinal mesaji gonderen nerdesinbebegim nerdesinbebegim yazdi:

MERHABA DOKTOR BEY BENIM KIZIM 27 OCAKTA 4050 GR VE 50CM OLARAK DUNYAYA GELDI..SUTUM HEMEN GELMEDIGI ICIN 4 GUNDE 3700 GR DUSTU..SUT SAGMA MAKINESI ILE KIZIMI 1 HAFTA BIBERONLA BESLEDIM VE TEKRAR KILO ALMAYA BASLADI..SUTUM NORMAL GELMEYE BASLAYINCA TEKRAR EMZIRMEYE DEVAM ETTIM..GÖGUS UCLARIM KUCUK OLDUGU ICIN KIZIM TUTAMIYORDU VE EMZIRIRKEN BASLIK KULLANIYORDUM..3 HAFTA ÖNCE BASLIKLA YETERLI EMEMIYECEGINI VE SUTUMUN KESILECEGI DUSUNCESIYLE DIREK EMZIRMEYE ALISTIRDIM..2 HAFTA ÖNCE 4580GR 55CM OLAN KIZIM DUNKU KONTROLUNDE 57CM 4520GR GELDI..BEN TEKRAR GOGUS UCUMA BASLIK TAKARAK EMZIRMEYE BASLADIM CUNKU KIZIM DIREK EMZIRDIGIMDE ILK BIR KAC DAKIKADAN SONRA EMMIYORDU YETERLI BUYUKLUKTE  OLMADIGI ICIN..SIMDI DAHA UZUN EMMEYE BASLADI TEKRAR..SIZCE DOKTOR BEY BASLIKLA EMZIRMEMDE SUTUM ZAMANLA AZALABILIRMI? SUTUMUN COGALMASI ICIN NE YAPABILIRIM? BIRDE KIZIM GECELERI EMMIYOR ÖRNEGIN EN SON GECE12DE EMZIRIPYORUM SABAH6 GIBI UYANIYOR.SIZCE GECE UYANDIRIP EMZIRMELIMIYIM? KAKASINIDA 5 GUNDE BIR YESIL VE CIVIK YAPIYOR.. COK UZUN OLDU KUSURA BAKMAYIN AMA YETERINCE ANLATMAK ISTEDIM.. SORUMU OKUYUM VERECEGINIZ CEVAP ICIN SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM..  SIZCE KIZIMDA HERSEY NORMALMI?

Cevap: Başlıksız emerek zamanla kendi ağızına uydurabilir. cıvık yeşil kaka zaten iyi emdiğinin göstergesidir.

Mesaj Tarihi: 20-Mart-2009 Saat 01:06
Konu: Cin Yagi

Soru:

merhaba doktor bey,
benim kızımında burnu sürekli tıkanıyor,buhar makinesi pek işe yaramadı, serum fizyolojik damlatmak tam bir işkence oluyor hem kızıma hem bana,nefret ediyor burnuyla uğraşılmasından:((dolayısıyla aspiratörde çok zor oluyor. Rhnomer diye bir sprey kullandık,açıyor açmasına ama,burnuna onu sıkana kadarda kıyamet kopuyor,sonrasındada iç çeke çeke ağlıyor.
Doktorumuz ÇİN YAĞI nı tavsiye etmişti. Odasında çok az damlatınca onun buharı iyi geliyormuş.
Bu konu hakkında sizin fikrinizi de rica edebilirmiyim?

Cevap: Benim hiç tecrübem olmadı, herhalde, Vicks veya Cold-mix gibi tesir ediyor, kullanıp neticeyi bizede bildirin.

Mesaj Tarihi: 20-Mart-2009 Saat 01:07
Konu: sütten kesme

Soru:
Orjinal mesaji gonderen butterfly butterfly yazdi:

merhaba dr bey
benim kızım 20 aylık bir süredir gündüz emzirmiyorum
gecede kesmeye çalışıyorum biberonla veya bardakla süt su veriyorum almıyor memeyi almadanda susmuyor
süt kesmek için ilaç varmış bu şekilde kesilebilirmi kesilirse ne önerirsiniz

Cevap: Gece yatmadan evvel iyi bir şekilde karnını doyurun, bol su içirin, zamanla gece uyanmaları azalır.İlaçla kesmenizi tavsiye etmem.

Mesaj Tarihi: 20-Mart-2009 Saat 01:13
Konu: iştahsızlik

Soru:

merhaba doktor bey
kızım doğduğundan beri çok gazlı bir bebek,4 ayı bitene kadar geceleri hiiç uyumadı,gün içindede çok az az uyuyordu,anne sütü alırken kilomuz iyiydi ama sonra bana az yiyormuş gibi geliyor,hiçbir şeyi çok severek yemiyor,sadece yiyemeyeceği bizim yediğimiz yemeklere feci hevesleniyor:))
04.09.2008 doğumlu kızım doktor bey
doğum kilosu3020 gr boy 45 cm baş çevresi 35 cm
sonraki değerleri ise kızsaca şöyle
3930 gr  51 cm  36 cm
4870 gr  56 cm  39.5 cm
5430 gr 57 cm 40.3 cm
5990 gr 59 cm  41.8 cm
6390 gr 63 cm  42 cm
son ay hastane ve doktor değiştirdik
6850 gr 64.2 cm  42 cm

doktor bey,son ay ölçümlerinde yeni doktorumuz baş çevresinin artmamasından bahsetti,ama önceki ayın ölçüm sonuçlarından tereddüt etti,artmış olmalı dedi,kafam karıştı,bebeklerde baş çevresi ne kadar artmalı,benim kızımda son ay artmaması kötü bir şeyin habercisimidir (Allah korusun)
çok uzun oldu kusuruma bakmayın ama kızımın boyunun uzaması ve daha iyi kilo alması için neler yapmalıyım?
(kızım 2.ayın ortalarında memeyi reddetmeye başladı,4 ayı bitene kadar anne sütü+mama devam ettim, 6 aylık olduğundan beri ne gece ne gündüz meme istemiyor, kafasını çeviriyor,vücudu yay gibi gerip ağlıyor,istemiyorum diye:((

Cevap: Sizin yemeklerden yiyebilir, dokunmaz, yanlız,500ml. süt ve bir kuru köfte kadar etli gıdayı garantiye alın, üstüne ne isterse yiyebilir. Her ik doktorum tartı aletleri farklı olabileceği için yorum yapmıyorum, iyi gidiyor, öbür ay bakalım yeni doktorunuz ne diyecek.

Mesaj Tarihi: 20-Mart-2009 Saat 12:36
Konu: Kanguru kullanımı

Soru:
Orjinal mesaji gonderen gizmo gizmo yazdi:

Merhaba Dr. Kadir Bey kızımı doğduğundan bu yana yaklaşık 5.5 aydır her dışarı çıkardığımda gerek alışveriş,gerekse dr. kontrolü olursa olsun hep kanguru ile götürüyorum. zaten kanguruya koyduğum anda kendini okadar rahat hissediyor ki hemen uyuyor..benim size sorum kızıma sağlık açısından zararı olurmu..veya bu kanguruyu gün içerisinde  ne kadar süre saat  kullanmak gerekir.gelişimini etkilermi..Şimdiden teşekkürlerimi ve sayglarımı sunarım..

Cevap: Kanguru = anne karnı. Daha başka söze gerek varmı?? Sokakta rastladığınız cahil kocakarıları dikkate almayın.

Mesaj Tarihi: 20-Mart-2009 Saat 12:40
Konu: Hemanjiom

Soru:

Merhaba doktor bey,
Kızım doğduğunda kafasının arkasında ve bir göz kapağında "gül" ü vardı, bu genetik sanırım bende ve kardeşlerimde de varmış.
Ama doğumdan 4-5 gün sonra sol yanağında hafif bir pembelik belirdi ve günler geçtikçe rengi kan kırmızısı rengini alarak biraz büyüdü,yakından baktığımda kılcal kan damarlarının beslediği bir lekeye benziyordu,doğal olarak endişelendim.Doktorumuz bunun HEMANJİOM olduğunu ve 1 yaşına kadar geçeceğini söyledi.Başka bir doktorda (dermatolog) 6 yaşına kadar geçmezse lazer gibi tedavi yöntemleri uygulanabileceğini söyledi:( Ve fiziksel görünüşün ötesinde o bölgede kan toplaması olduğu için bebeğimin oraya tırnağının gelmemesi gerekiyormuş sanırım tehlikeli oluyormuş:(
Bu konuda sizin fikirlerinizi ve tecrübelerinizi çok merak ediyorum.Yani hastalarınız arasında hemanjiomu olanlar olmuşmuydu ve tamamen iyileşme yüzdesi nedir?Kızımın yüzünde olduğu için gelecekte iz kalmasından endişe ediyorum.

Cevap: Süngerimsi doku şeklinde olanlar, en geç 10 yaşına kadar geçer. (1 ve 6 yaşlarda geçmeyebilir) .. Şarap lekesi diye tabir olan lekeler geçmez, bunlara "laser" uygulanır. Hemangiomlarda uygulanırsa, hayat boyu kalan yanık lekeleri kalır.İki durum birbirinden  çok farklıdır. Şarap lekesi, eski Rus Başbakanı "Gorbaçov" daki gibi olan lekelerdir.

"Stellar hemangiom" denilen tipte bir hemangiom....Hiçbir şey yapmayın. Kendiliğinden geçer.

Mesaj Tarihi: 20-Mart-2009 Saat 12:43
Konu: Besin Alerjisi Belirtileri?

Soru:

Merhaba doktor bey,
Kızım 6.5 aylık ve biz ek gıdalar başladık. meyve suyu, meyve püresi,sebze püresi, yoğurt,yumurta,pekmez vs yiyor. Ek gıdalara başladıktan sonra ağız çevresinde kızarıklıklar,sonrasında kuruluklar oluyor. Şuanda da altını değiştirirken karnını kaşıyor:)) Birde yüzü çok kaşınıyor.İşten geldiğimde yüzünü yüzüme sürerek kaşıyor:)Bunlar besin alerjisi belirtilerimidir?
Teşekkür ederim.

Cevap: Besin alerjilerinde, sancı şeklinde karın ağrıları, kusmalar,aşırı huzursuzluklar olur, siz bebeğinizin burnunu sık sık serum fizyolojik ile temizleyin. (günde 5-6 defa, 8-10 ar damla)

Mesaj Tarihi: 20-Mart-2009 Saat 13:00
Konu: Çok emiyor

Soru:
Orjinal mesaji gonderen Superisi34 Superisi34 yazdi:

Doktor bey benim kızım 3.050 kgr 47 cm doğdu.
1 aylıkken 4.400 kgr 51 cm
2 aylıkken 5.700 kgr 55 cm
Acaba bebeğimin boyu fazla iyi uzamıyomu
Ama inanılmaz emiyor doktor bey yani baş edemiyor kucağıma alır almaz
emmek istiyor aç değil biliyorum ama bana gelince birtek öyle yani babasının anneannesinin falan kucağında gayet rahat duruyo
ben kucağıma almaya başlıyın ca hemen göğsüme doğru yumuluyo ne yapıcamı bilmiyorum..

Cevap: Korkarım, şişmanlığa meyilli olacak. Belliki "homini gırtlak" ... Sadece anne sütü ile gittiğiniz sürece bir problem olacağını zannetmiyorum. Boy ölçümü kesin hatalı yapılıyor. Bir de sırt üstü yatırdınız ve "Törkişh" düz kafa yaptı iseniz tabiiki çap küçük çıkar.

Mesaj Tarihi: 21-Mart-2009 Saat 14:39
Konu: boy uzaması

Soru:

doktor bey kızımın boyu 1 ay önce saglık ocagında 62 cm cıkmıstı(su an 5,5 aylık) bugun ben evde ölçtüm yine 62 cm cıktı neden uzamadı acaba bebegimin boyu?
bu aylarda ayda kaç cm uzaması gerekir?

Cevap: Ölçüm hatasıdır, kafayı takmayın. İlk 3 ayda her ay 4cm. alan bebekler, takip eden aylarda daha az boy atarlar. Yaş ilerledikçe aldığı boy azalacak. Düzgün besliyorsanız, gerisi önemli değil.

Mesaj Tarihi: 22-Mart-2009 Saat 13:17
Konu: Sünnet

Soru:
Orjinal mesaji gonderen sedef_85 sedef_85 yazdi:

Merhaba kadir bey
Benim oğlum 4. ayında ve sünnet yaptırmayı düşünüyoruz doktorumuza danıştık en iyisi çok acıyı hissetmeden anlamadan halledin dedi
Ve ekledi lazer vs... operasyonlarla değil bildiğimiz ustura yöntemi ile yaptırın dikişli falan olsun yani daha sağlıklı dedi
Banada lazerle daha kolaymış gibi geliyor
Siz hangi yöntem ile sünneti öneriyorsunuz hangisi daha sağlıklı ve iyi ve lokal anestezinin bir zararı olurmu oğluma

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim ...

Cevap: Ben cerrahları değil, işinin elhi, tecrübeli, bilinen, tanınan, "sünnetçileri" tavsiye ediyorum. Tavsiye ettiğim yaş 7-9 yaşlar arası. 4 ayında ne sünneti ?

Mesaj Tarihi: 22-Mart-2009 Saat 21:14
Konu: Kaka Problemi

Soru:
Orjinal mesaji gonderen kelebbek kelebbek yazdi:

hocam merhaba,

oglum 5 aylik. anne sutuyle besleniyor. hani diyorsunuz ya 2 aydan sonra 4-5 gunde civik kaka yaparlar.

benimki gunde ortalama iki kere civik kaka yapiyor. hem de cok civik. eskiden kucuk parcaciklar olurdu. simdi onlar da azaldi. yani civik degil sivi kaka yapiyor benimki. yer gok batiyor ustelik. miktarin coklugundan degil herhalde ama birden o kadar sivi gelince bez yetisemiyor.

problem mi? k gidaya gecip patates falan mi yedirsem? son iki ayda da toplam 600-700 gr aldi.

tesekkurler

Cevap: Yok canım, mühim bir şey yok, sadece çok yemeğe başlamış, o yüzden.. Kötü bir şey değil.

Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk