Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

OYUN ÖRNEKLERİ

Printed From: Gebelik ve Annelik
Kategori: Gebelik ve Annelik
Forum Adi: Okul öncesi eğitim
Forum Aciklamasi: Cocuklarimiz icin okul öncesi eğitim ile ilgili konular.
URL: http://www.gebelikveannelik.net/forum/forum_posts.asp?TID=17304
Yazdirilma Tarihi: 20-Haziran-2018 Saat 15:54
Yazilim Versiyonu: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com


Baslik: OYUN ÖRNEKLERİ
Mesaji gonderen: manolya80
Baslik: OYUN ÖRNEKLERİ
Mesaj Tarihi: 03-Eylül-2008 Saat 08:09

KUŞ KAFESTE

Grup çember olur. Grup üyeleri el ele tutuşur. Ortada bir ebe vardır. Ebe kuşu temsil eder. Çember şeklindeki grup ise kuş kafesini temsil eder.  Kafesin içindeki kuş kaçmak ister. Grup üyeleri ellerini ve ayaklarını birleştirerek kuşun kafesten kaçmasına engel olmaya çalışır. Kafesten kaçabilen çocuk istediği bir arkadaşını kafese sokar ve bu kez ebe arkadaşı olur. Oyun bu şekilde devam eder istenilirse iki ya da üç kuş kafese konulabilir.

 

KÖŞE KAPMACA

Çalışmaya grubu 5′e ayırarak başlanır. Bir karenin dört köşesi gibi köşeler belirlenir, dört köşeye gruplar yerleşir bir grup ortada yer alır. Köşelerdeki gruplar yer değiştirirken ortadaki grup boşalan köşeyi kapmaya çalışır. Köşe kapmayan grup ortaya gelir ve ebe gurubu onlar olur.

 

PARAZİT ÇALIŞMASI

Çocuklar üç eşit gruba ayrılır. Gruplar paralel çizgiler oluşturacak bir biçimde araya belli bir uzaklık koyarak yerleşirler. Ortadaki grup parazit grubudur. Bir grup aralarında bir cümle oluştururlar. Belirledikleri cümleyi yüksek ses ve hareketlerle karşı gruba iletmeleri gerekir. Ortadaki parazit grubunun görevi iletişimi engellemektir. Ancak parazitin dışındaki gruplar geliştirdikleri yöntemlerle cümleyi söyleyebilirler.

 

HAREKETİ KİM BAŞLATTI?

Grup tam daire oluşturur. Bir ebe seçilir ve dışarıya gönderilir. Grup içinden bir kişi hareketleri başlatmak için seçilir müzik eşliğinde hareket başlar örneğin el şaklatma ile guruptan herkes aynı hareketi yapar. Dışarıya gönderilen ebe sınıfa çağırılır. Oyunun en önemli kuralı hareketi başlatan kişinin ebe tarafından görünmeden sürekleri hareketleri değiştirmesidir.. Müzik daha farklı hareket geliştirmelerini sağlayabilir.

 

HEYKEL OL YA DA DON

Öğretmen çocukların istedikleri gibi dans etmesini ister. Müzik eşliğinde yapılması daha iyi olur. Öğretmen müziği durdurduğu zaman herkesin kendi en son belirlediği şekilde donması gerekir. Müzik durunca donmayan kişi oyundan çıkar. Aynı çalışma sandalye kapmaca şeklinde uygulanır. Grup sayısı kadar sandalye ortaya konulur. Müzik başlar çocuklar müzik eşliğinde dans ederler müzik durduğu zaman herkes sandalyeye mutlaka oturmalıdır. Her seferinde bir sandalye eksilterek oyun devam eder. Tek sandalye kalana kadar oyun sürer. Eğer sandalye yoksa gazete sayfalarıyla da aynı şekilde oyun oynanır.

 

DOKUNULAN DONAR

Grup içinde bir ebe sayışma yoluyla seçilir. Ebenin görevi gruptaki diğer arkadaşlarına dokunmasıdır. Grup dokunulmamak için kaçmak zorundalar. Ebenin dokunduğu kişi bacaklarını iki tarafa açarak donar. Donmayan diğer arkadaşlardan birtanesi donan arkadaşının bacaklarının arasında geçerse. Donan hareketlenir ve tekrar oyuna devam eder. Burada önemli olan ebenin çok hızlı hareket edip grup üyelerinin tümünü dondurmaya çalıştırmasıdır. Çünkü donmayan diğer üyeler donan arkadaşlarını kurtarabilirler.

 

AYAKTA GÖRDÜĞÜNÜ TOPLA VUR

Çocuklar arasında bir ebe seçilir. Ebeye ufak bir lastik top verilir. Diğer oyuncular sınırları belirlenmiş bir alan içine dağılır. Öğretmen oyunu şöyle açıklar: ebe ayakta kimi görürse onu topla vuracak ve vurulan diğer arkadaşları da ebeye yardım edecek. Çömelmiş olanı ebeler vuramaz. Ebe elindeki lastik topu yere atar top sıçrarken ebe arkadaşlarını kovalar.Ayrıca top elindeyken yürüyemez  ve koşamaz.

 

TÜNEL TOPU

8- 10 Çocuk birbiri arasına sıralanır, bacaklarını açar ve beklerler. En önde duran oyuncunu eline bir voleybol topu verilir. Oyuna başlama.

Öğretmenin işaretiyle elinde top tutan oyuncu, eğilerek topu, arkada bekleyen arkadaşına verir, o da elindeki topla koşarak öne gelir ve bacakları arasından tekrar topu en arkaya gönderir. En arkadaki hızla öne geçerek oyun devam eder. Top baş üzerinde ve bacak arasından verilerek oyun devam eder ....-------------
06/04/2003(13:15) İlk gözağrım MELİH'İM

06/11/2008(22:05) Minikkuşum ARDA'M

Canözlerim benim,tekvarlıklarımCevaplar:
Mesaji gonderen: feelings
Mesaj Tarihi: 03-Eylül-2008 Saat 09:27
süpersin ellerine sağlık canım..:)

-------------
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..


Mesaji gonderen: butterfly
Mesaj Tarihi: 03-Eylül-2008 Saat 10:46
çok güzel oyunlar manoşumClap
ah bide bahçemiz olsaydı


Mesaji gonderen: manolya80
Mesaj Tarihi: 03-Eylül-2008 Saat 14:05
rica ederim kıslar
biz bu oyunları oynamaya başladık okulda yapacaklar ama biz evde baba- anne ve melihimle oynuyoz kişi sayısı azda olsa napalım kardeşimiz gelmedi daha LOL


-------------
06/04/2003(13:15) İlk gözağrım MELİH'İM

06/11/2008(22:05) Minikkuşum ARDA'M

Canözlerim benim,tekvarlıklarım


Mesaji gonderen: tatlibebisim
Mesaj Tarihi: 04-Eylül-2008 Saat 02:43
Çok güzel oyunlar, çocuk olmak var şimdi... Teşekkürler canım...

-------------
"Türk ulusundanım diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüyle, toplumuyla ilişiğini sav ederse buna inanmak doğru olmaz." K.AtatürkSayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk