SSS SSS  Forumda Ara   Uye Ol Uye Ol  Giris Giris

Yumurtlama Gününde Ateş Ölçümü

Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  <1 272829
Yazar
  Baslik Ara Baslik Ara  Topic Options Topic Options
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Durum: Cevrimdisi
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 22-Nisan-2014 Saat 18:00
tamam canım...
stres yapacaksan sakın ölçme aykızım..
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..
Basa don
Aykiz__ Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Kayit tarihi: 06-Nisan-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti Aykiz__ Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 22-Nisan-2014 Saat 20:31
gonul bende onu dusunuyirum bu aya olçmesemmi acaba :)
akintidan zaten anlasiilyor galiba yumurtlama zamani
ben daha zamanlari kontrol etmedim senin dedin tarihe çali$ma varmi onuda bilmiorum gecen ay  :))
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 25-Nisan-2014 Saat 18:00
Ikı kere olçtun yumurtluyorsun grnyor
Bu ay ölçme canım
Basa don
Aykiz__ Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Kayit tarihi: 06-Nisan-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti Aykiz__ Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 25-Nisan-2014 Saat 21:17
olçmuyorum valla nasibimizde varsa gelir  in$alalh
evdekileride olçmemi$tim nasilsa demi kizzz :)
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 28-Nisan-2014 Saat 11:39
Evet aynen canım yeter kı senın kafan rahat olsun gerısı boş..:)
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 24-Kasim-2014 Saat 17:54
Orjinal mesaji gonderen feelings feelings yazdi:

Arkadaşlarrrrrrr bol bebişli, bol çatlayan yumurtalı, ayrıca yüksek dereceli değerler, ve adet gününde de adet günü geçincede inmeyen sabit ateş değerli günler diliyorum .......... ClapClapClap

[COLOR=#9900cc]<span style="COLOR: fuchsia]

Bazal vücut ısısı ölçme yöntemi [/COLOR]

Yumurtlama olduktan sonra vücut ısısı önce hafifçe düşer, progesteron hormonu salgısıyla birlikte birkaç dizyem (derecenin onda biri) yükselir. Bu yöntemi kullanabilmeniz için elinizde bazal vücut ısısı ölçmeye uygun hassas bir termometreniz olmalıdır.

[COLOR=#000000" size="2]ister dil altından, ister koltuk altından, isterseniz makat dan ölçüm yapabilirsiniz... Adetin ilk <a name="aspx1]</a>günü, sabah uyanır uyanmaz daha <a name="aspx1]</a>yataktan kalkmadan[/COLOR][COLOR=#000000" size="2] yani hiçbir vücut aktivitesi yapmadan dijital bir <a name="aspx1]</a>derece ile hep aynı saatte [/COLOR]ölçtüğünüz yere göre ısı değişebilir bu yüzden ölçtüğünüz ay boyunca hep aynı yerden ölçmeye dikkat edin arkadaşlar...
</span>
[COLOR=#000000" size="4][/COLOR][COLOR=#9900cc]<span style="COLOR: fuchsia]

herkesin ısısı aynı olmayabilir arkadaşlar.....

Yukarıdaki resimde bazal vücut ısısının günlere göre değişiminin grafiğe dönüştürülmüş şekli görülmektedir. Yumurtlamanın olduğu 14. gün ısının hafifçe düştüğüne, daha sonra belirgin bir şekilde yükseldiğine dikkat ediniz. 

</span>

Vücut ısısının uykusuzluk, ateşli hastalıklar, yorgunluk, stres gibi olaylardan da etkilendiğini ve bu durumlarda arttığını unutmamalısınız.

</span>
[COLOR=#9900cc]<span style="COLOR: fuchsia]</span>[/COLOR][COLOR=#9900cc]<span style="COLOR: fuchsia]

Servikal mukusun yorumu ise aşağıdaki gibi yapılır; [/COLOR]
[COLOR=#cc00cc" size="2]
- Kuru:
Muhtemelen doğurgan değil
- Yapışkan: Muhtemelen doğurgan değil
<a name="aspx1">- Krem</a>kıvamında: Muhtemelen doğurgan, yumurtlamaya yakın
<a name="aspx1">- Su</a>kıvamında: Doğurgan, yumurtlamaya yakın
- Yumurta akı kıvamında: En doğurgan, yumurtlamaya çok yakın

yumurtlama gününe yakın sıvı  genelde iki parmak arasında
resimde ki gibi bu şekilde uzarmış arkadaşlar... Yani yumurta akı kıvamı böyle oluyormuş...
</span>
<span style="FONT-SIZE: 10px">

dijital derece resmi..Tongue

</span>
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 24-Kasim-2014 Saat 17:55
Guncel
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 11-Nisan-2015 Saat 21:55
selammm yok mu ates olçen ? :)
Basa don
Svetlana Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 05-Mart-2009
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti Svetlana Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 13-Eylül-2016 Saat 23:52
Ayyyy... Ne uzun zaman girmemişim ben😱
Özledim sizi, kızlar)) ama eski hareketler yok artık bakıyorum...
HAMD OLSUN BİZİ YARADANA

Ve Annesinin güzeli Elif Nisam dünyaya gözlerini açtı

Allah'ım sen bebeğimi koru!
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 21-Eylül-2016 Saat 13:46
Maalesef yok canım..bir kac kişi kaldık 😔
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Ocak-2017 Saat 23:06
Güncel
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 14-Kasim-2017 Saat 12:49
Güncel kadim sayfam 💕
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 29-Mayis-2018 Saat 22:43
Güncel...
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 14-Kasim-2018 Saat 12:23

Arkadaşlarrrrrrr bol bebişli, bol çatlayan yumurtalı, ayrıca yüksek dereceli değerler, ve adet gününde de adet günü geçincede inmeyen sabit ateş değerli günler diliyorum .......... ClapClapClap

Bazal vücut ısısı ölçme yöntemi [/COLOR]

Yumurtlama olduktan sonra vücut ısısı önce hafifçe düşer, progesteron hormonu salgısıyla birlikte birkaç dizyem (derecenin onda biri) yükselir. Bu yöntemi kullanabilmeniz için elinizde bazal vücut ısısı ölçmeye uygun hassas bir termometreniz olmalıdır.

[COLOR=#000000" size="2]ister dil altından, ister koltuk altından, isterseniz makat dan ölçüm yapabilirsiniz... Adetin ilk <a name="aspx1]</a>günü, sabah uyanır uyanmaz daha <a name="aspx1]</a>yataktan kalkmadan[/COLOR][COLOR=#000000" size="2] yani hiçbir vücut aktivitesi yapmadan dijital bir <a name="aspx1]</a>derece ile hep aynı saatte [/COLOR]ölçtüğünüz yere göre ısı değişebilir bu yüzden ölçtüğünüz ay boyunca hep aynı yerden ölçmeye dikkat edin arkadaşlar...
</span>
[COLOR=#000000" size="4][/COLOR][COLOR=#9900cc]<span style="COLOR: fuchsia]

herkesin ısısı aynı olmayabilir arkadaşlar.....

Yukarıdaki resimde bazal vücut ısısının günlere göre değişiminin grafiğe dönüştürülmüş şekli görülmektedir. Yumurtlamanın olduğu 14. gün ısının hafifçe düştüğüne, daha sonra belirgin bir şekilde yükseldiğine dikkat ediniz. 

</span>

Vücut ısısının uykusuzluk, ateşli hastalıklar, yorgunluk, stres gibi olaylardan da etkilendiğini ve bu durumlarda arttığını unutmamalısınız.

</span>
[COLOR=#9900cc]<span style="COLOR: fuchsia]</span>[/COLOR][COLOR=#9900cc]<span style="COLOR: fuchsia]

Servikal mukusun yorumu ise aşağıdaki gibi yapılır; [/COLOR]
[COLOR=#cc00cc" size="2]
- Kuru:
Muhtemelen doğurgan değil
- Yapışkan: Muhtemelen doğurgan değil
<a name="aspx1">- Krem</a>kıvamında: Muhtemelen doğurgan, yumurtlamaya yakın
<a name="aspx1">- Su</a>kıvamında: Doğurgan, yumurtlamaya yakın
- Yumurta akı kıvamında: En doğurgan, yumurtlamaya çok yakın

yumurtlama gününe yakın sıvı  genelde iki parmak arasında
resimde ki gibi bu şekilde uzarmış arkadaşlar... Yani yumurta akı kıvamı böyle oluyormuş...
</span>
<span style="FONT-SIZE: 10px">

dijital derece resmi..Tongue

</span>
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 14-Kasim-2018 Saat 12:24

<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"><SPAN style="FONT-SIZE: 5.5pt; FONT-FAMILY: Verdana">DOĞURGANLIK BELİRTİLERİNE DAYALI YÖNTEMLER:

Adet döngüsü boyunca doğurganlık dönemlerinde rahim ağzından (serviks) gelen akıntının tipi ve miktarı, rahim ağzının biçimi ve kıvamı ile vücut sıcaklığında değişiklikler olur.

1-Rahim ağzından gelen akıntının tipi ve miktarı değişir. Vajinada (hazne) çok kıvamlı olmayan, bol, şeffaf, kaygan ve iki parmak arasında uzayan bir akıntı olduğu günler (mukus uzaması), gebelik için elverişli günlerdir.

2-Rahim ağzının biçimi ve kıvamı değişir.
Adet günlerinin bitiminde sert olan rahim ağzı yumurtanın olgunlaşmasından 4-5 gün önce yumuşamaya başlar, parmakla dokunulmak istendiğinde vajinanın üst bölümünde hissedilir, yumurtlama olduğu günlerde rahim ağzı iyice yumuşar ve zor ulaşılacak derinliktedir.

3-Vücut sıcaklığı değişir.
Yumurtlamadan hemen sonra vücut ısısı biraz (yarım derece kadar) artar ve yüksek kalır.

**** AKINTININ NİTELİĞİNİ İZLEMEYE DAYALI YÖNTEM :

1-Adet kanaması tam olarak bitince birkaç gün vajinadan akıntı gelmez. Bu günler “KURU” günler sayılır.

2-Kuru günlerden sonra yapışkan, koyu kıvamlı ve pürtüklü az miktarda bir akıntı hissedilir. Rengi sarı ya da beyazdır. Bu akıntı bazen fark edilemeyebilir.

3-Yumurtlama günleri yaklaşırken akıntı artar, kıvamı incelir ve görünümü berraklaşır. İki parmak arasında uzayabilir. Vajinadan “ISLAKLIK” olarak hissedilen bu ortamda spermler rahatlıkla 3-5 gün yaşayabilir, rahim içine geçer ve yumurtayı dölleyebilirler.

4-Islak günler doğurgan günlerdir. Gebelik isteniyorsa düzenli cinsel ilişkide bulunulur, istenmiyorsa ilişkiye girilmez.

5-Yumurtlamadan sonra akıntı yine değişir. Azalır, pürtüklü ve yapışkan olur. Vajinada yine KURU hissedilir. Bu ortamda spermlerin hareketleri güçleşir, rahim ağzından geçemezler ve yaşayamazlar.

Adet sonrası hiç akıntı olmayan KURU GÜNLERDE GÜNAŞIRI İLİŞKİ OLABİLİR.

.Vajinada ISLAKLIK hissedilince cinsel ilişkiye başlanır. İNCE KIVAMLI, UZAYAN, BERRAK GÖRÜNTÜLÜ AKINTIDAN SONRAKİ DÖRT GÜN EN ÖNEMLİ GÜNLERDİR.

Yalnızca vücut ısısını ya da rahim ağzının değişimini izleyerek DOĞAL YOLDAN gebelik elde etme olasıdır.

<FONT color=#cc0000>ÖNEMLİ NOT: [/COLOR]

Yumurtlama günleri bazı hastalıklarda, büyük sıkıntı ya da üzüntüler yaşandığında, tatil dönemlerinde değişiklik gösterebilir. Bu durumlarda izlem özel bir dikkat gerektirir. Genital yol enfeksiyonları varlığında akıntının niteliği değişeceğinden bu yöntemin uygulanması uygun değildir.
[/COLOR][/COLOR]</SPAN>

<SPAN style="FONT-SIZE: 10px]

<FONT color=#cc00cc size=5>Servikal Mukus Nedir? Nasıl Takip Edilir?[/COLOR]

Rahim ağzındaki hücreler tarafından yapılan sümüksü maddeye servikal mukus denir. Yumurtlama ve yumurtalık hormonlarının etkilerini izlemenin en iyi yollarından biri de servikal mukustaki değişikliklerdir. Ancak bu yöntem de sık uygulanan, pratik ve <NOBR><SPAN id=zHighlighted_1870 style="FONT-WEIGHT: bold; COLOR: rgb(255,0,0); LINE-HEIGHT: 1.7; BORDER-BOTTOM: rgb(255,0,0) 3px double" target="blank]güvenilir</SPAN></NOBR> bir yöntem değildir. Banyoda iken vaginaya parmak sokularak rahim ağzından bir parça mukus alınarak, iki parmak arasında yoğunluğu ve uzama miktarı kontrol edilir. Siklusunun başında mukus kalın, mat esnekliği azdır. Yumurtlamadan 1-2 gün önce berrak, kaygan ve elastik bir mukus oluşur. Kadın mukusu parmakları arasına aldığında kayganlığı hisseder. İşaret ve baş parmakları arasında mukus varken parmaklarını açtığında mukus (5-10 cm kadar) uzayacaktır. Sperm bu mukus içerisinde beslenip korunarak yumurtaya ulaşabilir. Bu mukus olmadan spermler vaginal kanal içinde uzun süre yaşayamazlar. Yumurtlamadan sonra servikal mukus kaba ve hamur gibi yapışkan hale gelir. Beklenen adetten hemen önce çok az mukus vardır ve rahim ağzı neredeyse kurudur. Servikal mukustaki değişiklikler BBT takip kartına not edilebilir ve bu şekilde takip edilebilinir.

Ader siklusu boyunca boyunca serviks tarafından üretilen servikal mukus ,seviks sıvısı olarak da adlandırılabilir. Ader siklusu boyunca yumurtalık hormonlarına göre değişen servikal mukus, servikste (rahim ağzında) ya da vajinaya geçtikten sonra gözlemlenebilir.

Kandaki östrojen hormonunun varlığını ve düzeyini anlamanın en kesin ve kolay yöntemi, periyodunuz boyunca değişiklik gösteren servikal mukusu gözlemlemektir. Bu değişimi gözlemlemek size yumurtlama durumunuz yani doğurganlığınız hakkında çok şey söyler.

Östrojen miktarı artıp yumurtlama yaklaştıkça, çok miktarda servikal mukus oluşmaya başlar. Bu dönemde servikal mukus ince, esnek, suya benzeyen bir haldedir ve spermin yaşaması ve ilerleyebilmesi için <NOBR><SPAN id=zHighlighted_1823 style="FONT-WEIGHT: bold; COLOR: rgb(255,0,0); LINE-HEIGHT: 1.7; BORDER-BOTTOM: rgb(255,0,0) 3px double" target="blank]uygun</SPAN></NOBR> bir ortam sağlar. En doğurgan yani yumurtlamanın en yakın olduğu zamanlar servikal mukus <NOBR><SPAN id=zHighlighted_1950 style="FONT-WEIGHT: bold; COLOR: rgb(255,0,0); LINE-HEIGHT: 1.7; BORDER-BOTTOM: rgb(255,0,0) 3px double" target="blank]yumurta</SPAN></NOBR> beyazını andırır.

"Yumurta beyazı" kıvamındaki servikal mukus spermin beslenip rahatlıkla ilerleyebileceği ve yumurtlamaya yakın olan birkaç gün yaşayabileceği bir ortamdır. Bu tip servikal mukus mevcut olduğunda spermler rahatlıkla üreme kanalları boyunca ilerleyebilir. Spermler üreme kanalları içindeki bu ortamda yumurta gelene kadar yaşayabilirler. Yumurta beyazı kıvamındaki servikal mukus yumurtlamanın gerçekleşmesinin ardından kısa bir sürede kurur.

Servikal mukus spermlerin yaşamasını değişik şekillerde destekler:
Spermlerin vajina ortamından üreme kanallarına girmelerini sağlar.
Spermleri süzerek sadece yapısal olarak normal olanların üreme kanalına alınmasını sağlar.
Spermlerin biyo-kimyasal olarak besler ve destekler.
Spermleri koruyarak yumurtlama zamanı gelene kadar her an yeterli miktarda mevcut olmalarını sağlayarak döllenmenin gerçekleşmesine yardımcı olur.

[/COLOR]Servikal mukus periyottan periyoda ya da kadından <NOBR><SPAN id=zHighlighted_1820 style="FONT-WEIGHT: bold; COLOR: rgb(255,0,0); LINE-HEIGHT: 1.7; BORDER-BOTTOM: rgb(255,0,0) 3px double" target="blank]kadına</SPAN></NOBR> değişiklik gösterebilse de, tipik bir periyotta olarak aşağıdaki şekilde değişiklik gösterir:
Adet kanamasının hemen ardından vajinada kuru bir his vardır ve az ya da hiç servikal mukus gözlenmez.
Birkaç kuru günün ardından genelde "yapışkan" veya "yumuşak" olarak adlandırılabilecek ama ıslaklık hissi vermeyen bir servikal mukus gözlenebilir. Bu tarz servikal mukus genel olarak spermlerin yaşaması için çok uygun bir ortam sağlamasa da, yumurtlamadan önce olan bu dönem olası doğurgan olarak tanımlanabilir.
"Yapışkan" günlerin ardından birçok kadın "krem kıvamında" olarak adlandırılabilecek bir servikal mukus gözler. Bu sıvı beyaz, sarı ya da bej renkte olabilir ve bir losyon veya krem gibi görünür ve hissedilir. Bu dönemde vajinada ıslaklık hissi olabilir ve bu artan doğurganlık belirtisidir.
En doğurgan dönemi gösteren servikal mukus çiğ yumurta beyazını andırır. Kaygandır ve parmaklarınız arasında birkaç cm uzayan bir kıvama sahiptir. Genelde berraktır ve suya benzer. Vajinada ıslaklık hissi vardır. Bu servikal mukus spermler için en uygun ortamdır. Meni sıvısına çok benzer ve meni gibi spermlerin ilerlemesine destek olur.
Yumurtlamanın ardından, ıslak servikal mukus kurur ve vajina bir sonraki adet kanamasına kadar kuru kalır. Bazı kadınlar yumurtlamanın ardından da doğurgan dönemde görülebilecek kalitede servikal mukus gözlemleyebilir. Bunun sebebi korpus luteumun ürettiği az miktardaki östrojendir ve yumurtlama tespit edildikten sonra kesinlikle doğurgan bir dönemi işaret etmez..

http://www.gebelikveannelik.com[/COLOR]
</SPAN>
Basa don
 Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  <1 272829
  Konuyu Paylas   

Foruma Atla Forum Izinleri Drop Down Menu

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

GebelikveAnnelik.net uyelerimizin yapmis olduklari paylasimda ucuncu kisilerin telif hakki sahibi bulundugu her turlu paylasim (yazi, resim vb) materyallerinin kullanilmasi durumunda dogacak hukuki ve cezai sorumluluk paylasimi yapan uyeye ait olacaktir. Sozkonusu haksiz kullanim nedeniyle GebelikveAnnelik.net'in hicbir hukuki sorumlulugu bulunmamakta olup haksiz kullanim nedeniyle GebelikveAnnelik.net'in ucuncu kisilere odemek zorunda kalabilecegi her turlu tazminat ve idari/adli para cezalari GebelikveAnnelik.net kullanicilarina rucu edilecektir. Forumumuza uyelerimiz tarafindan eklenen tum paylasimin ticari kaydi gudulen, telif hakki ihlaline neden olabilecek materyaller olup olmadiklari en ust duzeyde incelenmektedir. Ancak her yazinin veya resim dosyasinin orijinal kaynagi tespit edilemediginden, bu iceriklerle ilgili gerekli duzenlemeleri bize ulasmaniz durumunda derhal gerceklestirebiliriz.

Gizlilik Sözleşmesi - Facebook - Twitter - Instagram - Pinterest - Google +