SSS SSS  Forumda Ara   Uye Ol Uye Ol  Giris Giris

Yumurta Takibi ve Çatlatma İğnesi

Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  123 32>
Yazar
  Baslik Ara Baslik Ara  Topic Options Topic Options
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Durum: Cevrimdisi
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Baslik: Yumurta Takibi ve Çatlatma İğnesi
    Gonderildi: 28-Nisan-2009 Saat 23:12
arkadaşlar yeni sayfamız hayırlı uğurlu olsun
yeni yumurtalar
yeni çatlatmalar ve sonundaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
yeni yeni bebişlerimiz gelsin inşallahhhhhhhhh ClapClap
ayrıca bazı hatırlatmalarımızıda  da tekrar yapalım arkadaşlar.... ;

dr önerisi ile yumurta olgunlaştırıcı ilaç kullanıp veya ilaç kullanmadan yumurta takibi yapılıp ve çatlatıcı iğne olacak,olmayacak veya olmuş  arkadaşlar.....
bilgilerini buradan paylaşabilecekler
ama lütfen ilaç ismi vermemeye dikkat edelim
malum ilacı çoğumuz ismen biliyoruz
ama unutmayın ki dr muaynesi olmadan asla ama asla ilaç almamalıyız !!!!!!
hepimizin bünyesi bir değil
kaş yapalım derken gözden olmayalım :)
sadece bu konuda elimizden geldiği kadar
birbirimizin sorularına cevap vererek yardımcı olabiliriz....
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz...
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 28-Nisan-2009 Saat 23:13

İnfertilite ve Ovulasyon Takibi

Doğal şartlarda kadında bir siklus döneminde  bir kez yumurtlama (ovulasyon) olur ve yumurtanın (ovum) ortalama 24 saat kadar döllenebilme yeteneği mevcuttur. Dolayısı ile kadının bir siklus içinde gebe kalma şansı çok fazla değildir. Ovulasyon, kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle bir adet döneminin ortalarında olur. Örnek vermek gerekirse; 26-28 günde bir  düzenli adet gören bir kadında ovulasyon günü siklusun 13-17 günleri arasında ki bir gün olabilir.

Haftada en az iki kez düzenli cinsel ilişkisi olan ve çocuk olmasın diye herhangi bir korunma yöntemi kullanmayan bir kadın, eğer 1 yıl içinde gebe kalamıyor ise , eşi ile birlikte değerlendirmeye alınmalıdır.

Ovulasyon Takibi

Adet kanamasının olduğu ilk günü 1. gün olarak kabul edersek, siklusun 3.-4. günü vajinal yol ile ultrasonografi yapılır. Her iki yumurtalığın (ovaryum)  görünümü ve içindeki folikül sayıları değerlendirilir. İkinci ultrasonografik inceleme, ilk değerlendirme sonuçları göz önünde bulundurularak, yaklaşık siklusun 7.-9. günleri arasında yapılır. Folikül gelişimi kayıt edilir. Bu bulgular göz önünde tutulmak kaydı ile siklusun 11-12. günleri tekrar inceleme yapılır. Normal şartlarda yumurtanın hangi yumurtalıkta gelişeceği belirmeye başlamıştır. Bir sonraki inceleme en son yapılan inceleme bulgularına göre değişmekle birlikte 13-14 günlerde yapılır.  Ovulasyona hazır olan folikül yaklaşık olarak 20-22 mm boyutlarına erişmiştir . Bu dönemde yapılacak olan cinsel birliktelik veya aşılama ( intrauterin inseminasyon)  ile gebelik şansı artar. Ovulasyon gerçekleştikten sonra folikül içindeki sıvı karın boşluğuna dökülür. Ultrasonografi ile bakıldığında daha önce 20-22 mm boyutlarında ki folikül kisti küçülmüş ve büzüşmüş olarak gözlenir (Resim 1-2 ). Rahmin arkasındaki bölgede ( douglas) karın boşluğuna dökülmüş olan sıvı görülür.

infertilite%20kısırlık%20ovulasyon%20yumurtlama%20kısırlık%20tedavisi Prof.%20Dr.%20Tugan%20beşe%20infertilite%20kısırlık%20ovulasyon%20yumurtlama%20kısırlık%20tedavisi

Resim 1- Ovulasyon öncesi 20 mm'lik folikül             Resim 2- Ovulasyon sonrası  (T.Beşe-özel arşiv)

Gebeliğin Oluşumu

Ovulasyon ile karın boşluğuna dökülen folikül sıvısı içinde gözle görülmeyen boyutlarda, kadının genetik şifresini içeren esas yumurta ( ovum)  mevcuttur. Bu yumurta tüpün (tuba) içine girer.  Gebelik tubanın  içinde olur. Tubanın  içerisinde canlı ve dölleme yeteneği olan ve erkeğin genetik şifresini taşıyan sperm var ise , sperm ovumun içine girerek döllenme (fertilizasyon)  gerçekleşir ve hücre bölünmeye  başlar. Bölünmeye devam ederek hızla büyüyen gebelik ürünü  4-5 gün sonra rahim içerisine geçer ve rahim iç tabakası (endometriyum) içerisine yerleşir. Gebelik bu aşama da ultrasonografik olarak görülemez ama 3-4 gün içerisinde anne ile arasında kan dolaşımı başlar ve kanda b-hCG testi ile gebelik saptanabilir. b-hCG düzeyi 1000 mIU civarında vajinal yol ile yapılan ultrasonografik incelemede  gebelik kesesi görülmeye başlar.

Ovulasyon İndüksiyonu ve Rahim İçi İnseminasyon

Çocuk sahibi olabilmek için en sık kullanılan yöntem yumurtanın ilaçlar ile uyarılarak bir veya çok daha fazla sayıda folikül gelişimine olanak sağlamaktır. Bunun için ağızdan alınan ilaç veya deri altına yapılan enjeksiyonlardan yararlanılır. Yukarıda anlatıldığı gibi ultrasonografik olarak folikül gelişimi takip edilir. Folikül  18-19 mm erişince folikülü çatlatmak için (ovulasyon)  kalça yolu ile  enjeksiyon yapılır. Enjeksiyondan yaklaşık 34-36 saat sonra ovulasyon gerçekleşir. Bu dönemde erkekten alınan spermler hazırlanarak bir kanül yardımı ile rahim içerisine yerleştirilir. Böylece kadın yumurtası ile erkek yumurtasının bir araya gelerek döllenme şansı artırılmış olur.  Ağızdan alınan ilaçlar ile çoğu kez  1-2 adet folikül gelişirken, enjeksiyon uygulanan kadınlarda doza da  bağlı olarak 5-6 adet folikül gelişimi olur. Klasik yöntemler ile gebelik elde edilemez ise,  hasta Tüp Bebek uygulamaları için sadece bu işle uğraşan merkezlere yönlendirilmelidir

Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 28-Nisan-2009 Saat 23:13

Folikül çatladıktan sonra “çatlama bölgesinde” Sarı Cisim (lat: Corpus Luteum) adı verilen bir yapı oluşur ve bu yapı progesteron hormonu üretmeye başlar.

Sarı Cisim gebelik oluştuğunda bebeğe hormon desteği vermek üzere yaklaşık 10. gebelik haftasına kadar progesteron hormonu salgılamaya devam eder. 10. haftadan itibaren bebek kendi progesteron hormonunu kendisi üretebilecek hale gelir ve görevi devralır.

Gebelik oluşmazsa Sarı Cismin işlevi 14 günde biter ve sarı cisim geriler. Sarı Cismin hormon salgısının durmasıyla kanda progesteron hormonu seviyesi kısa sürede düşer ve bu rahim iç tabakasının desteğini kaybederek “yıkılmasına” neden olur. Bu “yıkılma” adet kanamasıyla birlikte olur ve “yıkılan” doku kanamayla birlikte vücuttan atılır.

Adet kanamasıyla birlikte yeni bir adet döngüsü başlar.

Yumurtalık dokusunda adet döngüsünün ilk yarısında östrojen hormonu hakimiyetinde gerçekleşen folikül olgunlaşması foliküler evre, ikinci yarısında Sarı Cisim (Corpus Luteum) tarafından salgılanan progesteron hormonu hakimiyetinde gerçekleşen evre luteal evre adını alır.

Adet döngüsünde yumurtalıkta gerçekleşen olaylar

Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Adet kanamasının ilk günü yeni bir adet döngüsünün başlangıcıdır. Bu aşamada beyin dokusunun derinlerinde yer alan hipotalamus adlı bölgeden salgılanan GnRH adı verilen hormon, hipotalamusa yakın yerleşimli hipofiz adı verilen salgı bezinden folikül uyarıcı hormon (FSH) salgısını başlatır. FSH hormonu etkisiyle yumurtalıklardan birinde yeni bir yumurta hücresi folikül adı verilen bir kesecik içinde olgunlaşmaya başlar. Bu olgunlaşma süreci tamamlandığında, olgun folikül içinde üretilen yüksek miktarlarda östrojen hormonu etkisiyle bir yandan rahim iç tabakası gelişmeye başlar, öte yandan hipofiz bezinden LH adı verilen başka bir hormon salgılanır. LH hormonu yumurta hücresini barındıran folikülü “çatlatır” ve yumurta hücresini serbest bırakır. Yumurta hücresinin serbest kalmasına yumurtlama (ovulasyon) adı verilir.

Üstteki şekli ortadan ayıran kesikli çizgi yumurtlamanın oluştuğu anı, eğriler ise LH ve FSH hormonlarının kan seviyesini göstermektedir. Hemen yumurtlama öncesinde LH hormonunun ne kadar keskin bir yükselme gösterdiğine dikkat ediniz. Bu ani yükselmeye LH piki (pik, ingilizcede doruk anlamına gelen peak kelimesinden dilimize uyarlanmıştır) adı verilmektedir. LH pikinin oluşamadığı durumlarda folikül olgunlaşsa dahi, yumurtlama gerçekleşemez. Halk arasında “çatlatıcı iğne” olarak bilinen ilaçlar LH hormonu içerirler.
arkadaşlar çatlatıcı iğne LH hormonunun görevini yapıyor.........

Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Arkadaşlar diğer başlığımız dolduğu için yeni bir sayfa açıyorum..
diğer başlığı kilitledim
bir kaç gün dursun kaldıracağım,almanız gereken bilgileriniz varsa diğer başlıkda
lütfen alınız..:)
Basa don
a.akilli Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 16-Kasim-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti a.akilli Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 28-Nisan-2009 Saat 23:18
hepimize hayırlı uğrlu olur inşallah bu sayfa
YA RABBİM BANA KENDİ YANINDAN LÜTUF VE KERİMİNLE
TERTEMİZ VE MUBAREK BİR EVLAT GÖNDER
ŞÜPHE YOKKİ SEN DUALARI İŞİTEN VE KABUL EDENSİN
Basa don
OMRUM Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 03-Mart-2009
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti OMRUM Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 28-Nisan-2009 Saat 23:59
yani sayfamiz hayirli olsunSmile
Basa don
meralper Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 06-Temmuz-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti meralper Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 29-Nisan-2009 Saat 11:32
hayırlı olsun sayfamız
18.03.2010

Basa don
magdure Drop Down Menu
Üye
Üye

Kayit tarihi: 10-Subat-2009
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti magdure Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 30-Nisan-2009 Saat 02:41
canlarım bana yardımcı olabilir misiniz? lütfen aşılama için hsg şart mı? ilaçları ssk yazdıra
bilir miyiz. yada ssk da aşılama yaptırmak istesek çok mu aşamalardan geçmem gerek. zaman kaybetmek istemiyorum.birde ssk geçen hastaneler aşılamayı karşılıyor mu?
Basa don
a.akilli Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti a.akilli Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 30-Nisan-2009 Saat 02:46
canım bende önümüzdeki ay aşılama yaptırcam niğde de özel hastanede 200 tl dedi doktor ama nasıl olacak hiç bir bilgim yok bu konuda
Basa don
magdure Drop Down Menu
Üye
Üye

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti magdure Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 30-Nisan-2009 Saat 02:51
eşim aşılama da şans az diye yaptırmak istemiyor. ona boşa para vereceğimize tüp bebek yaparız diyor da ondan sordum ssk olayını. hiç problem olmayanlarda tutar mı acaba. ben takip sonrasındaki gibi hergün işkence mi çekicem adet oldum olacam diye. korkuyorum. zaten bu ilaçsız son takipte hayal kırıklığına uğradım çok. adet 3 günde bitti ama kahverengi lekeler geliyor. adet bitti ama gögüslerim acıyor akşamları yatınca şiş olduklarını ve ağrıdıklarını hissediyorum. bulantım devam ediyor. uykum bölünüyor içim şişiyor sıkıntıyla uyanıyorum. sanki vucut ödem yaptı şiş hissediyorum adet olana kadar da 3 gece kabuslar içinde uyandım. içime daral geliyordu. ne oldu bana böyle anlam veremiyorum. bir fikri olan var mı?
Basa don
Şuram Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 19-Kasim-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti Şuram Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 30-Nisan-2009 Saat 12:35
magdurecim kanaman çabuk kesilmiş, üstüne görmüş olabilirmisin hiç test yaptınmı canım?
BİRİNİZ KUR'ANI HATMETTİĞİNDE ŞÖYLE DUA ETSİN:ALLAH'IM KABRİMDE YALNIZ KALDIĞIMDA KORKU VE YALNIZLIĞIMI (KUR'ANLA) GİDER. HOŞGELDİN DÜNYAMIZA OĞLUŞUM SENİ ÇOK SEVİYORUM :)))
Basa don
a.akilli Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti a.akilli Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 30-Nisan-2009 Saat 14:40

magdurecim bizim de hiç problem yok doktor çok olumlu konuştu tüp bebek aşılamadan daha meşakatli bir yol olduğu için önce aşılama diyor doktorlar iyice düşün araştır ondan sonra karar ver canım sonradan pişman olma

hem şuram ın dediği gibi belki üstüne görmüşsündür bir test yap istersen bitanem hayırlısı olsun artık ne yapalım yola devam
Basa don
magdure Drop Down Menu
Üye
Üye

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti magdure Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 30-Nisan-2009 Saat 18:58
Orjinal mesaji gonderen Şuram Şuram yazdi:

magdurecim kanaman çabuk kesilmiş, üstüne görmüş olabilirmisin hiç test yaptınmı canım?

yok yapmadım cnm. il gün normal 2. gün bayağı sıvı yoğun ve 3. gün kahverengi geldi. üstüne görünce farklı gelirmiş adet dikkatli biri farkedermiş. fakat benim kafam karışık artık bişeyi farkedemiyorum. test yapsam mı acaba?
Basa don
magdure Drop Down Menu
Üye
Üye

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti magdure Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 30-Nisan-2009 Saat 19:02
Orjinal mesaji gonderen a.akilli a.akilli yazdi:

magdurecim bizim de hiç problem yok doktor çok olumlu konuştu tüp bebek aşılamadan daha meşakatli bir yol olduğu için önce aşılama diyor doktorlar iyice düşün araştır ondan sonra karar ver canım sonradan pişman olma

hem şuram ın dediği gibi belki üstüne görmüşsündür bir test yap istersen bitanem hayırlısı olsun artık ne yapalım yola devam
sağol cnm. hepimiz için hayırlı olsun. araştırıyorum hergün. bi dahaki adete kadar karar vermem lazım nerde yaptıracağıma da karar vermedim daha. senin hastane niye o kadar ucuz fiyat verdi. ilaçlar hariç fiyat mı birde yıkama için laboratuvar parası dahil mi fiyata. 1000 ytl fiyat aldım ben.

Basa don
a.akilli Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti a.akilli Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 30-Nisan-2009 Saat 19:58

canım ben doktora aşılamayı ne kadara yapıyorsunuz dedim 200 tl dedi niye o kadar ucuz başka şehirlerde 1000tl falan tutuyormuş dedim doktor da niğde bu bakımdan çok avantajlı bir yer evet büyük şehirlerde pahalı oluyor dedi biz de eşimle çok sevindik tabi fiyatı duyunca inşallah senin dediğin şeyler de bu fiyatın içindedir ama ayrıyeten para alsalardı söylerdi demi neyse hakkımızda hayırlısı olur inşallah canım bence bir test yap  bak feelings arkadaşımız daha önce normal adet gördüğü halde hamile olduğunu öğrenmişti malesef bebişi tutunamadı belki sen de hamilesindir emin olmuş olursun hem

Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 30-Nisan-2009 Saat 20:32
mağdure canım şüphelerin var ise canım bence bir test yap derim...

aşılama ve tüp bebek yapılmadan önce ,yapılan tetkikler arasında rahim filmide var biliyorum...

Duzenleyen feelings - 30-Nisan-2009 Saat 20:32
Basa don
magdure Drop Down Menu
Üye
Üye

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti magdure Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 01-Mayis-2009 Saat 02:33
ben bu rahim filmini çektirmek istemiyorum. dr um bahsetmedi. aşılamaya karar verince eşiminde adetin 3. günü gitmesi mi gerekiyor test yapacaklar mı ona da acaba. bence ilk iğne verip yollar beni diye düşünüyorum. iğneler bitene kadar da usg ye çağırır. valla ne olursa olsun rahim filmine sıcak bakmıyorum. zormuş çektirmek.
Basa don
a.akilli Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti a.akilli Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 01-Mayis-2009 Saat 02:43
canım aşılama tüpler açıksa olumlu sonuç verir tüpler kapalıysa boşuna aşılama yapılmış olur bu yüzden doktorlar rahim filmi çekmeden aşılama yapmazlar ben çektirdim rahim filmi tüplrim biraz tıkanıkmış ama çekim esnasında açılmış yani faydasını gördüm rahim filminin tamam zor ama kısa süreli bir işlem bebiş için bu fedakarlığı yaparım ben sen de çektir bence emin olmuş olursun birde eşine sperm testi yaptılarmı  test yapıp spermlerin durumuna bakılması lazım biz önceden yaptırmıştık sperm testi sonucu iyi çıkmıştı  doktor aşılamada spermlerin kaliteli olanlarını seçtiklerini söyledi
Basa don
ankara_06 Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 21-Kasim-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti ankara_06 Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 01-Mayis-2009 Saat 18:16
kızlar ilk takibim başladı klomeni alıyorum...salı günü dr um çağırdı bakcak yumurtamın büyüklüğüne...bu arada incir kürü ve ballı karışımıda yiyorum...inş faydası olur....
elifim güzel kızım..
01.12.2011
21.01
Basa don
a.akilli Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti a.akilli Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 01-Mayis-2009 Saat 18:27
inşallah ankaracım
Basa don
iclal Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 16-Temmuz-2007
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti iclal Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 01-Mayis-2009 Saat 18:57
Orjinal mesaji gonderen magdure magdure yazdi:

ben bu rahim filmini çektirmek istemiyorum. dr um bahsetmedi. aşılamaya karar verince eşiminde adetin 3. günü gitmesi mi gerekiyor test yapacaklar mı ona da acaba. bence ilk iğne verip yollar beni diye düşünüyorum. iğneler bitene kadar da usg ye çağırır. valla ne olursa olsun rahim filmine sıcak bakmıyorum. zormuş çektirmek.

canım inşallah her şey gönlünce olur ... ama rahim filmi mecburen çektiriliyor. 5 ay yumurta takibi tapıldıktan sonra eşimin değerlerinde de sorun olmayınca ben de mecburen çektirdim. çünkü diğer türlü aylarca ilaç kullanmanın bir anlamı yok... tüp bebek bile olsa önce rahim filmi istiyor doktorlar genelde rahim şekli hakkında bilgi edinmek için. sonuçta bebeğin tutunmasında o da önemli. tüp bebeğin kanalın açık olup olmamasıyla ilgisi olmadığı halde... biraz acı hissediliyor ama dayanılamayacak boyutta değil. ben acı eşiği çok düşük olan bir insanımdır. inan ağda yapana kadar o kadar ter dökerim ki kendimi sıkmaktan... ben bile çektirdiyesem herkes çektirebilir diyorum...ki aşılama yapılmadan önce mutlaka rahim filmi isteyecektir doktorun. dediğim gibi başta benden de istemedi. önce yumurta takibi yapıldı. hem bir de şu açıdan bak çok küçük yapışıklıklar film sayesinde açılabiliyormuş. ben 20 ay bekledim bebiş için. eğer özel bir durum yoksa sen de ya da eşinde  tedavi basamaklarını atlamayın. daha garanti olsun diye önceki yöntemleri denemeden geçmek sana zarar verir. çünkü her basamakta kullanılan ilaç ve yanetkileri artıyor. hem maddi özellikle de manevi açıdan daha yıpratıcı. 5 ay klom.. sonra 1 ay iğne ile denendi. inan ikisi arasında bile yan etki bakımından fark oldu. o yüzden rahim filmi çekildiğim at tüpler normal çıkınca doktorumla konuştum çünkü aşılamaya geçecektik ve bayrana denk gelecekti. 2-3 ay kafamı dinlemek istiyorum. ilaçlardan sıkıldım daha ağırlarına geçmeden vücudum dinlensin istiyorum dedim. ve ertesi ay kendiliğinden hamile kaldım. doktorum rahim filminin de faydası olmuş olabilir. küçük yapışıklıklar varsa açmıştır ve rahimağzı darsa onu da biraz genişleterek kolaylaştırmıştır dedi. çünkü benim sağ kanala 2 kez sıvı enjekte etmişti. emin olmak için. tabi vakti zamanı gelmiştir ama bana rahim filminin etkisi de oldu gibi geldi...
BATUHANIM HOŞ GELDİN CANIM OĞLUM... 22.05.2009 09.25
Basa don
iclal Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 16-Temmuz-2007
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti iclal Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 01-Mayis-2009 Saat 18:59
Orjinal mesaji gonderen ankara_06 ankara_06 yazdi:

kızlar ilk takibim başladı klomeni alıyorum...salı günü dr um çağırdı bakcak yumurtamın büyüklüğüne...bu arada incir kürü ve ballı karışımıda yiyorum...inş faydası olur....

hadi haıyrılı olsun canım. inşallah kısa zamanda güzel haberlerini alırız
BATUHANIM HOŞ GELDİN CANIM OĞLUM... 22.05.2009 09.25
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 01-Mayis-2009 Saat 22:31
Orjinal mesaji gonderen magdure magdure yazdi:

canım benim aşılama ve tüp bebek yapılmadan önce rahim filmi çekiliyor biliyorum ben...

Basa don
magdure Drop Down Menu
Üye
Üye

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti magdure Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 02-Mayis-2009 Saat 03:21
Orjinal mesaji gonderen a.akilli a.akilli yazdi:

canım aşılama tüpler açıksa olumlu sonuç verir tüpler kapalıysa boşuna aşılama yapılmış olur bu yüzden doktorlar rahim filmi çekmeden aşılama yapmazlar ben çektirdim rahim filmi tüplrim biraz tıkanıkmış ama çekim esnasında açılmış yani faydasını gördüm rahim filminin tamam zor ama kısa süreli bir işlem bebiş için bu fedakarlığı yaparım ben sen de çektir bence emin olmuş olursun birde eşine sperm testi yaptılarmı  test yapıp spermlerin durumuna bakılması lazım biz önceden yaptırmıştık sperm testi sonucu iyi çıkmıştı  doktor aşılamada spermlerin kaliteli olanlarını seçtiklerini söyledi
canımcığım dr muayene etti rahim temiz dedi yumurtalıklarda iyi çalışıyormuş. bir sorun yok ama daha önce rahim filmi çekildimi diye sordu.ben çektirmedim ama yaptığım doğumdan sonra (6 aylık ölü) ben historoskopi ameliyatı olmuştum. rahimde enine bir septum (bölme) varmış az bişeymiş. açtılar onu. ben sebebsiz olduğumu düşünüyorum. 2. gebeliğim 1 aylık ken düşükle sonuçlandı. sadece kese vardı. eşimin sperm testi hiç  yapılmadı. dr hamile kaldım diye  pek sorun olacağını düşünmüyor.  

Basa don
 Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  123 32>
  Konuyu Paylas   

Foruma Atla Forum Izinleri Drop Down Menu

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

GebelikveAnnelik.net uyelerimizin yapmis olduklari paylasimda ucuncu kisilerin telif hakki sahibi bulundugu her turlu paylasim (yazi, resim vb) materyallerinin kullanilmasi durumunda dogacak hukuki ve cezai sorumluluk paylasimi yapan uyeye ait olacaktir. Sozkonusu haksiz kullanim nedeniyle GebelikveAnnelik.net'in hicbir hukuki sorumlulugu bulunmamakta olup haksiz kullanim nedeniyle GebelikveAnnelik.com'un ucuncu kisilere odemek zorunda kalabilecegi her turlu tazminat ve idari/adli para cezalari GebelikveAnnelik.net kullanicilarina rucu edilecektir. Forumumuza uyelerimiz tarafindan eklenen tum paylasimin ticari kaydi gudulen, telif hakki ihlaline neden olabilecek materyaller olup olmadiklari en ust duzeyde incelenmektedir. Ancak her yazinin veya resim dosyasinin orijinal kaynagi tespit edilemediginden, bu iceriklerle ilgili gerekli duzenlemeleri bize ulasmaniz durumunda derhal gerceklestirebiliriz.

Bize Ulaşın - Gizlilik Sözleşmesi - Facebook - Twitter - Google +