SSS SSS  Forumda Ara   Uye Ol Uye Ol  Giris Giris

FOLİKÜLER FAZ,LUTEAL FAZ,PROGESTERON TESTİ....

Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Baslik Ara Baslik Ara  Topic Options Topic Options
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Durum: Cevrimdisi
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Baslik: FOLİKÜLER FAZ,LUTEAL FAZ,PROGESTERON TESTİ....
    Gonderildi: 05-Ocak-2009 Saat 01:33

Foliküler Faz

Foliküler faz adet kanamasının ilk günü ile başlar. Bu dönem boyunca salgılanan östrojen hormonu ile rahim iç zarı büyüyerek kalınlaşır. Daha sonra salgılanan östrojen hormonunun belirli bir düzeyi bulması ile yumurtlama gerçekleşir ve bu dönem sona erer.

Foliküler faz denmesinin nedeni bu dönemde yumurta hücresinin yani folikül’ün gelişmesidir. Foliküler fazın ne kadar süreceği kadından kadına değişmekle birlikte yaklaşık olarak 28 günlük bir periyotta 14 gün sürmektedir.

Foliküler fazın başlangıcında adet kanaması devam etmektedir. Adet kanaması ile geçen aydan kalan rahim iç zarı atılırken aynı anda yeni rahim içi zarı yapılanmaktadır.

Adet kanaması bir kadında ortalama olarak 3-7 gün sürmektedir. Adet kanı, kanaması çok şiddetli olmadıkça pıhtılaşmaz. Pıhtılaşmanın görülmesi kanamanın çok olduğunun ifadesidir.

Foliküler fazın sonunda kandaki östrojen hormonu belirli bir düzeyin üzerine ulaşır. Bu aşamada beyindeki hipofiz bezinden salgılanan LH hormonu (Luteinizan Hormon) ani bir çıkış yaparak gelişmiş olan yumurtanın çatlayıp atılmasına neden olur (ovulasyon olayı). Atılan yumurta tüpler tarafından tutularak rahim içine gönderilir.

Aşağıdaki resimde yumurtalıkta bir yumurtanın gelişimi, yumurtlama ve yumurtlama sonrası dönemlerde rahim içi dokusunun (endometrium) değişen hormonal uyarılara verdiği cevabı görmektesiniz.

Adet%20döngüsü,%20regl,%20siklüs,%20yumurtlama%20ve%20adet%20görme

Luteal faz nedir?

Adet döneminin ilk yarısında yani yumurtlamadan önce endometrium giderek kalınlaşırken yumurtlama olduktan sonra artık daha fazla kalınlaşmaz, olgunlaşır. Bu ikinci döneme siklusun" luteal faz" ı adı verilir. Luteal fazın süresi her kadında 14 gün olup sabittir. Luteal fazın amacı rahim içi tabakanın olası bir gebeliğe hazırlanmasıdır.

Bu dönemde ostrojen hormonu ile birlikte, çatlayan yumurtanın geride bıraktığı madde olan ve "corpus luteum" denen sarı cisimcikten "progesteron" hormonu salgılanmaktadır. Bu hormonun ana görevi atılmış olan yumurta eğer döllenmişse rahim içersine tutunmasını sağlamaktır.
Foliküler faz kadından kadına adet döneminin uzunluğuna bağlı olarak değişmekle birlikte luteal faz genellikle sabit olup yaklaşık 14 gündür. Bu nedenle kadınların yumurtlama tarihi adet periyodunun süresinden 14 gün çıkartılarak kabaca hesaplanabilir.

Eğer döllenme gerçekleşmezse yani gebelik oluşmazsa corpus luteumun fonksiyonunun bitmesiyle, progesteron hormonunun 14 gün sonunda salgılanması durur ve gelişmiş olan rahim iç zarı bir kanama ile dışarı atılır, yani adet kanaması başlar.

özetle ;

foliküler fazda yumurta yavaş yavaş büyüyor
rahim kalınlaşıyor gebeliğe uygun hale geliyor
ovulasyonda yumurta çatlıyor
luteal faz ise yumurta çatladıkdan sonra adete kalan olan dönem rahim olası bir gebeliğe karşı iyice hazır hale geliyor
yumurta çatladıkdan sonra progesteron hormonu salgılanıyor bu dönemde...
hamilelik yoksa 14 gün içinde sarı cismin ömrü bitiyor progesteron artık salgılanmıyor ve luteal faz sona eriyor adet başlıyor...

Progesteron testi

Ergenlik döneminde beyinden gelen uyarılar, yumurtalıklardan östrojen ve progesteron adı verilen hormonların salınmasını sağlar. Adet döngüsü progesteron ve östrojen hormonları tarafından düzenlenir.

Progesteron testi genellikle luteal faz döneminde adet döneminin 21 22 23 günlerindeki değerlerine bakılarak rahimde yumurtlama olup olmadığına karar verilir

Veya luteal faz defekti rahim iç tabaka sorunu araştırmasında da progesteron testi ve değerlerine ihtiyaç vardır. Luteal faz defekti sürekliliği kısırlığın nedeni olabilmektedir. Ve tedavi gerektirir.

PROGESTERON:

Normal Değerler:
Erkek: 0.1-1 ng/ml
Kadın:
Faliküler Faz: 0.2-1.4 ng/ml
Luteal Faz: 4-25 ng/ml
Menopoz: 0.1-1 ng/ml

Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..
Basa don
missy Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 03-Temmuz-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti missy Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 05-Ocak-2009 Saat 01:41
çoook sağol  gönülcüm bu bilgiler için
24.12.2009 birtanecik yavrum zeynep nazım kucağımda anneyim ben artık şükürler olsun Allahıma
Basa don
GULNUR Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 16-Ekim-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti GULNUR Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 05-Ocak-2009 Saat 01:56
tesekkurler Clap
17.07.2010 15:15 hayatımın en güzel anı

prensesim,ceren'im kollarımda şükürler olsun
Basa don
melistuana Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 27-Mayis-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti melistuana Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 05-Ocak-2009 Saat 02:23
teşekkürler bilgilerin için..
Allah'ım,Sen'den bidiğim ve bilmediğim bütün hayırları dilerim...Bildiğim ve bilmediğim bütün şerlerden de Sana sığınırım...
ARDAM VE KAANIM CANLARIM HOŞGELDİNİZ YUVAMIZA..26.11.2010 12:20-12:25
Basa don
ROSEE Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 09-Agustos-2007
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti ROSEE Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 05-Ocak-2009 Saat 02:37
teşekkürler canım bilgiler için eline sağlık
aşkımızın tarifi canım kızım EDAMMM 14/10/2009 15:20
Basa don
ayisigi_mehtap Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 25-Eylül-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti ayisigi_mehtap Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 05-Ocak-2009 Saat 02:49
cok faydali bilgiler paylasimin icin tesekkurler canim

HAMD OLSUN
ZEYNEP (08/04/2010)
BEYZA (08/10/2011)
Basa don
selen Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 12-Haziran-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti selen Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 05-Ocak-2009 Saat 03:20
canım ellerine sağlık bizim rahimler ne çok çalışırmış beeeee çok işi varmış nediyelim kolay gelsinnnLOLLOL
OĞLUŞUM GELMİŞ ANNESİNİN KUZUSU BENİ HİÇ BIRAKMA ... EFEM ...BENİM...
Basa don
manolya80 Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Kayit tarihi: 11-Nisan-2007
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti manolya80 Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 05-Ocak-2009 Saat 11:39
Teşekkürler gönülüm ,eline sağlık
06/04/2003(13:15) İlk gözağrım MELİH'İM

06/11/2008(22:05) Minikkuşum ARDA'M

Canözlerim benim,tekvarlıklarım
Basa don
ASYA Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 11-Nisan-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti ASYA Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 05-Ocak-2009 Saat 12:40
Çok teşekkürler gönül,ellerine sağlık
Gözümün iki nuru...
İpek & İnci

Basa don
hande Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 11-Temmuz-2007
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti hande Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 05-Ocak-2009 Saat 14:16
ÇOK SAOL CANIMCIM
canlarım melisim ve mertim hayatıma hoşgeldiniz..Rabbim sizi korusun inşallah..
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 05-Ocak-2009 Saat 17:40
rica ederim arkadaşlar..
inşallah isteyen heresin kuzusu gelir sağlıklıca..:)
Basa don
BUSEM Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 20-Haziran-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti BUSEM Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Ocak-2009 Saat 00:24
çok teşekkürler gönülcüm Tongue
Hoşgeldin meleğim,canım oğlum zekeriya Buğra'm
22 ocak 2013 saat 17:35 dünyamızı aydınlattın oğlum şükürler olsun
Can kizim Buse hira'm sende hoşgeldin aramiza hamd olsun seni verene)26 aralik 12.15
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Ocak-2009 Saat 00:38
birşey değil canım benim..:)
Basa don
OMRUM Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 03-Mart-2009
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti OMRUM Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 13-Mart-2009 Saat 15:30
luteal faz ile ilgili bir sorum olacak.benimde bu konuda suphelerim var.ben yumurtladiktan sonra  14 gunden daha once adet oluyom.11 yada 12 gun.bunu son dort aydir farkettim asilamadan dolayi.daha once nasildi bilemiyom.ama dr um her zaman oldugu gibi normal olabilir dedi.aranizda boyle bir sorunu olan var mi  kizlar?
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 13-Mart-2009 Saat 17:51
Orjinal mesaji gonderen OMRUM OMRUM yazdi:

luteal faz ile ilgili bir sorum olacak.benimde bu konuda suphelerim var.ben yumurtladiktan sonra  14 gunden daha once adet oluyom.11 yada 12 gun.bunu son dort aydir farkettim asilamadan dolayi.daha once nasildi bilemiyom.ama dr um her zaman oldugu gibi normal olabilir dedi.aranizda boyle bir sorunu olan var mi  kizlar?

canım kimisi 12. günde kimisi 14. günde adet olabiliyor
14 gün ortalama bir rakam..:)

Basa don
OMRUM Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 03-Mart-2009
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti OMRUM Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 13-Mart-2009 Saat 21:25
tesekkur ederim canim
Basa don
Svetlana Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 05-Mart-2009
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti Svetlana Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 16-Mart-2009 Saat 20:27
Ben bugün hormon testimin sonuçları aldım...
 TOTAL TESTOSTERON...........62 ....... 0-62
                                                        0-80

SERBEST T4........................0.78.....0.61-1.12

SERBEST T3........................3.18.....2.5-3.9

FSH....................................4.38.....folikuler faz 2.8-11.3
                                                 ..... midcycle 5.8-21
                                                 ..... luteal faz 1.2-9
                                                 ..... postmenapoz....21.7-153

LÜTEİNLEŞTİREN HORMON.....10.71... folikuler faz folikuler faz
                                                   ....midcycle 5.8-21
                                                   ....luteal faz 1.2-9
                                                   ....postmenapoz....21.7-153

ESTRADİOL...........................<20.......folikuler 15-160
                                                 .......luteal 27-246
                                                 .......midcycle 34-400
                                                 .......postmen 5-30

PROGESTERON......................1.79.......folikuler 0-1.13
                                                 .......midcycle 0.48-1.72
                                                 .......luteal 0.95-21
                                                 .......postmen 0-1

PROLAKTİN...........................14.71.....1.9-25

Nasıl? Dr ra yarın gidiyorum... Ama sabırsızlanıyorum.... :))) Beni aydınlatırmısınız?
HAMD OLSUN BİZİ YARADANA

Ve Annesinin güzeli Elif Nisam dünyaya gözlerini açtı

Allah'ım sen bebeğimi koru!
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 16-Mart-2009 Saat 20:36
foliküler faz yazan yerdeki değerlerle karşılaştırdım
çünkü sen şuan foliküler fazdasın...;

progesteronun ile T3 biraz yüksek çıkmış..ama çok fazla yüksek değil,belkide o kadar yüksekden birşey olmaz..
ama yinede en iyi dr un bilir...:)
diğer sonuçların normal görünüyor..
Basa don
Svetlana Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 05-Mart-2009
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti Svetlana Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 16-Mart-2009 Saat 21:08
Sağolasın, Gönül!!! :)))
HAMD OLSUN BİZİ YARADANA

Ve Annesinin güzeli Elif Nisam dünyaya gözlerini açtı

Allah'ım sen bebeğimi koru!
Basa don
emine Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 23-Mayis-2007
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti emine Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 19-Mart-2009 Saat 14:06
uzun süredir takip ediyorum ama yazmak için fırsat bulamadım herkese uzun bir aradan sonra merhaba.

progesteron testi yaptırdım şimdi dr.um ümrede p.tesi gelecek aşağıda yazıyorum bilgisi olupta bana yorum yapabilecek arkadaşlar varmı acaba.

progestoron sonucu : 16,1

normal değerler şöyle ;
Faliküler Faz: 0.2-1.4 ng/ml
Luteal Faz: 0,01 - 17,5 ng/ml öyle bişey
Menopoz: 0.1-1 ng/ml

şimdi benim sonucum nasıl acaba?
aslında şunu merak ediyorum hamile olabilirmiyim?
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 19-Mart-2009 Saat 14:43

canım yumurtlam aoldukdan sonra yani luteal fazda yaptırdıysan

sonuç gayet güzel çıkmış..:)
inşalalh hamişsindir..
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 03-Nisan-2009 Saat 16:39

Normalde her adet döneminde beyin ve yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisi ile endometrium adı verilen rahim iç zarında da değişiklikler olur.

Adet siklusunun ilk yarısında yani yumurtlamadan önce endometrium giderek kalınlaşırken yumurtlama olduktan sonra artık daha fazla kalınlaşmaz ancak olgunlaşır. Bu ikinci döneme siklusun luteal fazı adı verilir.

Luteal faz defekti ya da luteal faz yetmezliği ise siklus günü ile karşılaştırıldığında endometriumun 2 gün ya da daha fazla geride olması anlaşılır.

Normal kadınlarda değişik zamanlarda %30 oranında saptanır. Eğer iki adet dönemi arka arkaya saptanır ise infertilite nedeni olabileceği kabul edilir. İnfertilite nedeni ile tedavi olan kadınların %3-4'ünde sorun luteal faz defektidir.Tekrarlayan düşüklerde bu oran biraz daha yüksektir.

Luteal faz yumurtlamadan sonra yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonunun etkisi altındadır. Progesteron yetersizliğinin luteal faz defektine neden olabileceği düşünülmektedir. Yüksek prolaktin düzeyleri de LFD'ne neden olabilir. Ayrıca ovülasyon indüksiyonu için klomifen alan kadınlar da risk altındadır.

Tanı
Luteal faz defektinin bir hastalık olup olmadığı tartışmalıdır.Bazıları durumun normalin bir varyasyonu olduğu, her kadında zaman zaman görülebileceğini kabul etmektedirler.

LFD'de tanı kanda siklusun 21. gününde progesteron düzeylerinin tespiti ile konsa da altın standart endometrium biopsisidir.Çünkü progesteron endometriumun yapısından çok yumurtlamanın olup olmadığı hakkında fikir verir.

Adet siklusunun 21. gününde progesteronun 6.5 ng/ml'den yüksek olması ovülasyon olduğunu düşündürür. Değerin tek bir sefer 6.5 ng/ml altında olması ovülasyon olmadığı anlamına gelmez.

21. gün progesteron düşük bulunur ise 2 gün daha arka arkaya bakılır. 3 günün ortalaması 10 ve üstünde olur ise ovülasyon olduğuna karar verilir.

Biopside ise yapılan küçük bir kürtaj ile günleme (endometrial dating) yapılır. Burada endometriumun olması gerekenden 2 gün ya da daha fazla geride olması tanı için gereklidir. 2 defa arka arkaya sikluslarda bu bulguya rastlanır ise tanı konmuş olur.

Tedavi
LFD tedavisi tıbbidir. Ancak bu durum saptandığında tedavi gerektirip gerektirmediği konusunda fikir birliği yoktur. Tedavi planlanacak ise ilk tercih edilen yöntem ovülasyon indüksiyonunda kullanılan ilaçlardır.Bu tedavinin tek önemli riski çoğul gebelik oranlarının yüksek olmasıdır.Ovülasyon çeşitli yöntemler ile saptandıktan sonra progesteron içeren ilaçlar kullanılır.

Basa don
ankara_06 Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 21-Kasim-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti ankara_06 Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 04-Nisan-2009 Saat 16:06
HMMM AYY BEN BURAYI YENİ KEŞFETTİM YAA YANİ FEELİNGS SAYESİNDE...TAM BENM SORUNUM BURASI..BENİM PROGESTERONUM SIFIR ÇIKIYOR...BUDA BENİ SNİRİ EDİYOR BAK EMİNENİNKİ NASI ÇIKMŞ SÜPPER...BELKİDE HAMİŞTİR ŞİMDİ...GERÇİ 20 VE ÜSTÜ HAMİŞ OLUYOR AMA..NEYSE....YANİ BENM ŞİMDİ PROGESTERON İÇEREN İLAÇ ALMAM GERKEİYO BUDA YUM.TAKİBİ İLE OLUYOR DEĞİLMİ DOĞRU MU ANLADIM FEELİNGS!!!

BİDE BEN DAHA ÖNCEDEN YANİ 5-6 AY ÖNCE KLOMEN ALDIM VE EN YÜKSEK 4 ÇIKTI PROGESTERONUM...YANİ İLAÇ ALSAM DAHİ YÜKSELMİYOR..ACABA DİYORUM ÇATLATMA İĞNESİNE Mİ GEÇİLSE...AMAANNNN NE DÜZ MANTIK KURDUM BEN....KIZLAR Bİ EL ATIN BANAA...YANİ KONUYA:)

Elif & Melike
Can parçalarım
Basa don
ankara_06 Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 21-Kasim-2008
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti ankara_06 Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 04-Nisan-2009 Saat 16:07
Orjinal mesaji gonderen Svetlana Svetlana yazdi:

Ben bugün hormon testimin sonuçları aldım...
 TOTAL TESTOSTERON...........62 ....... 0-62
                                                        0-80

SERBEST T4........................0.78.....0.61-1.12

SERBEST T3........................3.18.....2.5-3.9

FSH....................................4.38.....folikuler faz 2.8-11.3
                                                 ..... midcycle 5.8-21
                                                 ..... luteal faz 1.2-9
                                                 ..... postmenapoz....21.7-153

LÜTEİNLEŞTİREN HORMON.....10.71... folikuler faz folikuler faz
                                                   ....midcycle 5.8-21
                                                   ....luteal faz 1.2-9
                                                   ....postmenapoz....21.7-153

ESTRADİOL...........................<20.......folikuler 15-160
                                                 .......luteal 27-246
                                                 .......midcycle 34-400
                                                 .......postmen 5-30

PROGESTERON......................1.79.......folikuler 0-1.13
                                                 .......midcycle 0.48-1.72
                                                 .......luteal 0.95-21
                                                 .......postmen 0-1

PROLAKTİN...........................14.71.....1.9-25

Nasıl? Dr ra yarın gidiyorum... Ama sabırsızlanıyorum.... :))) Beni aydınlatırmısınız?

CANIM DEĞERLERİN DİKKATİMİ ÇEKTİ DR A GİTTİN Mİ NE DEDİ SANA...PROGESTERON İÇİN BİŞİ ÖNERDİMİ...YADA ŞUAN NE TEDAVİSİ ALIYRSUN...BENİ AYDINLATRSAN SEVİNİRİM...

Elif & Melike
Can parçalarım
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör

Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 04-Nisan-2009 Saat 18:38
ankaram canım progesteron içeren ilaç veya başka birşey içme dr dan izinsiz..
zannedersem yumurta takibi yaptırman gerek dr destekleyici ilaçlar verir...önce yumurtanı olgunlaştırıp çatlatıcı iğne ile çatlatır daha sonra progeteron içeren ilaç verir diye düşünüyorum...
Basa don
 Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  12>
  Konuyu Paylas   

Foruma Atla Forum Izinleri Drop Down Menu

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

GebelikveAnnelik.net uyelerimizin yapmis olduklari paylasimda ucuncu kisilerin telif hakki sahibi bulundugu her turlu paylasim (yazi, resim vb) materyallerinin kullanilmasi durumunda dogacak hukuki ve cezai sorumluluk paylasimi yapan uyeye ait olacaktir. Sozkonusu haksiz kullanim nedeniyle GebelikveAnnelik.net'in hicbir hukuki sorumlulugu bulunmamakta olup haksiz kullanim nedeniyle GebelikveAnnelik.net'in ucuncu kisilere odemek zorunda kalabilecegi her turlu tazminat ve idari/adli para cezalari GebelikveAnnelik.net kullanicilarina rucu edilecektir. Forumumuza uyelerimiz tarafindan eklenen tum paylasimin ticari kaydi gudulen, telif hakki ihlaline neden olabilecek materyaller olup olmadiklari en ust duzeyde incelenmektedir. Ancak her yazinin veya resim dosyasinin orijinal kaynagi tespit edilemediginden, bu iceriklerle ilgili gerekli duzenlemeleri bize ulasmaniz durumunda derhal gerceklestirebiliriz.

Gizlilik Sözleşmesi - Facebook - Twitter - Instagram - Pinterest - Google +