SSS SSS  Forumda Ara   Uye Ol Uye Ol  Giris Giris


GEBELİK TESTİ HAKKINDA BİLGİLER

 Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  123 30>
Yazar
  Baslik Ara Baslik Ara  Topic Options Topic Options
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör
Avatar

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Konum: Kocaeli
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 62448
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Baslik: GEBELİK TESTİ HAKKINDA BİLGİLER
    Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:29

Gebelik Testi


Hamile olduğundan şüphelenen ve adet gecikmesi yaşayan pekçok kadın eczaneden kolayca temin ettiği gebelik testi ile hamile olup olmadığını öğrenmeye çalışır. Bu hem son derece ucuz, hem kolay hem de özel bir yöntemdir. Özeldir çünkü testi uygulayan kadından başka kimse sonucu bilemez. Pekçok kadın için bu önemli bir özelliktir. Kadın hamile olup olmadığını herkesten önce öğrenmek ve bu özel anı doyasıya yaşamak ister. Tam tersi şekilde istenmeyen bir gebelikten korkan kadın da hamile olup olmadığını başkalarının bilmesini istemeyebilir.

Her yıl tüm dünyada milyonlarca gebelik testi satılmaktadır. Evde yapılan gebelik testi anlamında "home pregnancy test" (HPT) olarak adlandırılan bu yararlı kitler her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Hatalı pozitif ya da hatalı negatif sonuçlar kişide hem psikolojik hem de fiziksel travmaya neden olabilir. Bu nedenle gebelik testi kitlerini kullanırken çok dikkatli olmak gerekir.

HPT gebeliği nasıl saptar?


Bir gebelik oluştuğunda herhangi bir testin bu gebeliği saptayabilmesi için hCG adı verilen hormonun varlığı temel şarttır. hCG yalnızca gebelikte salgılanan bir hormondur ve salgılanabilmesi için döllenmiş yumurtanın blastokist aşamasına ulaşıp rahim içine yerleşmesi gerekir. Bu genelde yumurtlamayı takiben 6-10 gun
içinde meydana gelen bir olaydır. Teorik olarak hCG döllenmeyi takip eden 9. gün civarında salgılanmaya başlar. Hormonun kanda yeterli düzeye ulaşıp idrarla da atılması için ek zamana gerek vardır. Çok erken dönemlerde hormon kanda yükselmeye başlamasına rağmen idrarl atılması gecikebilir. Normalde gebe olmayan bir kadında kandaki hCG düzeyi mililitrede 10 milienternasyonel üniteden (mIU) daha düşüktür.

HPT'nin hassasiyeti ne demektir?


HPT'nin hassasiyeti idrarda saptayabildiği en düşük miktardaki hCG değeri anlamına gelir.

Bugün piyasada satılan pekçok gebelik testinin hassasiyeti 20-50 mIU/mL arasındadır. Yani hCG değeri 20-50 mIU/mL'nin altındaysa test sonuç vermez.

Oysa kan testi hCG değerini tam olarak yansıtır.Bu nedenle kan testi daha adet gecikmesi ortaya çıkmadan sonuç verebilir.

Testin duyarlılığı yani hassasiyeti ne kadar yüksekse yani ölçebildiği hCG düzeyi ne kadar düşükse gebeliği erken
dönemde gösterme olasılığı da o kadar yüksektir.

HPT nasıl yapılır?Her gebelik testinin kendine ait özellikleri olabilir. Bu nedenle eczaneden test aldığınızda kullanma talimatını mutlaka okuyunuz.

Test için en uygun örnek orta akım idrarıdır. Yani idrar yapmaya başlayıp biraz idrarı boşa akıttıktan sonra idrar örneği almanız daha uygundur. Testin özelliğine göre idrarınızı bir kaba alıp damlalık ile damlatmanız, idrar kabına batırmanız ya da direkt olarak idrarınızı yaparken testi akan idrara tutmanız uygulanabilecek yöntemlerdir.

Duzenleyen mystical - 16-Subat-2015 Saat 12:30
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör
Avatar

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Konum: Kocaeli
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 62448
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:30

HPT en erken ne zaman sonuç verir?


"Arkadaşımla ilişkide bulundum daha sonra hemen gidip gebelik testi aldım sonuç negatif çıktı. Kesinlikle hamile olmadığımdan emin olabilirmiyim?" şeklinde sorular sıkça sorulmaktadır. Bu kadar erken dönemde gebelik olup olmadığını ancak Tanrı bilebilir.

Daha öncede belirttiğimiz gibi gebelik testinde gebeliğin saptanabilmesi için embryonun rahim içine yerleşmiş olması gerekir. Bu nedenle test en erken yumurtlamadan sonraki 8-9. günde saptanabilir. Ancak yumurtlamanın geç olması, embryonun beklenenden daha geç yerleşmesi gibi nedenler ile bu dönemde yapılan idrar testi genelde negatif çıkar. Bu dönemde yapılan gebelik testinin negatif çıkması hatalı negatif anlamına gelmez ve hamile olmadığınızı göstermez. En akılcı ve ekonomik yaklaşım adet kanamasını beklemek eğer gecikme olursa test yapmaktır.

2001 Ekim ayında JAMA dergisinde yayınlanan genis kapsamlı bir araştırmada adet gecikmesinin olduğu günde yapılan idrarda gebelik testinin duyarlılığının %90 olduğu saptanmıştır (JAMA. 2001;286-1759-1761). Geriye kalan %10 olguda daha henüz embryo rahime bile yerleşmemiştir. Yine aynı çalışmaya göre bu testlerin duyarlılığı en fazla adet gecikmesinden 1 hafta sonra olmakta ve %97'ye kadar çıkmaktadır.

Bu nedenle adet gecikmesinin takip eden 1-2 günde yapılan test negatif çıktığında mutlaka 1 hafta sonra test yeniden yapılmalıdır.

Testi yapmadan önce idrar ne süre ile tutulmalıdır?


Testi yaptığınız gün ne kadar geçse idrar tutmanız gereken süre o kadar azdır. Örneğin beklediğiniz adet kanaması 1 hafta geçmiş ise idrar tutmadan herhangi bir zamanda testi yapabilirsiniz. Öte yandan adet kanamasını beklediğiniz gündeyseniz ya da adet kanamanız 1-2 gün geciktiyse bu durumda 4 saat idrar yapmayıp daha sonra testi yapmalısınız.

Test nasıl yorumlanır?


Piyasada satılan değişik markalardaki idrar testleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle kullndığınız testin kullanma talimatını mutlaka dikatlice okuyunuz.

Genelde idrar testlerinde 3 tane pencere bulunur. Bunlardan birine idrar örneği damlatılırken yan yana bulunan iki pencereye bakılarak test yorumlanır. Bu pencerelerden birisi testin doğru şekilde yapılıp yapılmadığınız gösterir (kontrol penceresi). Diğer pencere ise pozitif ya da negatif sonucu verir. Pozitif sonuç varlığında bu penceresinde ya bir çizgi ya da artı işareti çıkar. Sonuç penceresindeki çizginin renginin açık ya da koyu olması anlamını değiştirmez. Bu her durumda pozitif sonuç demektir. Bazı testlerde ise sonuç peceresinde artı ya da eksi işareti belirir. Artı pozitif sonucu yani gebeliği, eksi ise gebelik olmadığını gösterir.

Gebelik testinin sonucu okunurken testin kullanma kılavuzunda belirtilen zaman süresince beklenmelidir. Bazı durumlarda test negatif olmasına rağmen bir süre daha beklendiğinde hafif bir çizgi ortaya çıkabilir. Bu şüpheli sonucu belirtir. Ya hamile olmanıza rağmen hCG değeri testin saptayabileceği düzeylere ulaşmamıştır ya da hamiel değilsinizdir ancak test reaksiyon vermektedir. Her iki durumda da testin 1-2 gün sonra tekrar edilmesi ya da kanda gebelik testi yapılması uygundur. İdeal olan testin kullanma kılavuzunda belirtilen zaman sonrasında sonucu yorumlamaktır.

Test neden hatalı sonuç verir?


Testin hatalı negatif sonuç vermesinin temel nedeni duyarlılığının kandaki düşük düzeydeki hCG değerlerini saptamaya yetmemesidir. Testin erken yapılması bunda en önemli faktördür. Testin bozuk ya da son kullanım tarihinin geçmiş olması da bir diğer etkendir.

Hatalı pozitif sonuçlar ise daha nadir görülür. Bu gibi durumlarda bazen idrardaki başka bir hormona (örneğin LH) çapraz reaksiyon gelişebilir. Bir başka neden de kimyasal gebeliklerdir. Çok erken dönemde test pozitif çıkmasına rağmen daha sonra klinik olarak gebelik fark edilemeden embryo canlılığını yitirir ve kan hCG değerleri düşmeye başlar.

İnfertilite tedavilerinde yumurta çatlatmak amacıyla yapılan hCG enjeksiyonları sonrasında da hatalı pozitif sonuçlar görülebilir. Bu nedenle test son hCG enjeksiyonundan 10-14 gün sonra yapılmalıdır.

Testin hatalı pozitif sonuç vermesi oldukça nadirdir.Bu nedenle pozitif sonuç varlığında ek incelemeye gerek duyulmazken negatif olması mutlaka gebe olunmadığı anlamına gelmez

Kullanılan ilaçlar ya da enfeksiyonlar hatalı sonuçlara neden olabilir mi? İçinde hCG içermeyen ilaçlar hatalı sonuca neden olmaz. Kısırlık tedavisinde kullanılan yumurtlama uyarıcı ilaçlar da dahil olmak üzere hiç bir antibiyotik, ağrıkesici, doğum kontrol hapı testin hatalı sonuç vermesine neden olmaz ya da gebelik varlığında testin pozitifleşme sürecini geciktirmez. Benzer şekilde tütün ürünleri ve alkol de HPT'lerin doğru sonuç vermesini engellemez


Duzenleyen mystical - 25-Nisan-2008 Saat 07:48
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör
Avatar

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Konum: Kocaeli
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 62448
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:32

Uyarılar


Her türlü adet gecikmesi mutlaka değerlendirilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur. Testin negatif çıkması durumunda eğer adet kanamanız hala daha başlamadıysa mutlaka jinekoloğunuzla görüşmelisiniz.

Testin pozitif olması normal bir gebelik olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle gebeliğin varlığını teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı erken gebelik komplikasyonlarına yenik düşmemek için kontrol şarttır. Öte yandan adet gecikmesi olan bir kadında testin negatif sonuç vermesi gebeliğin ilerlemesine neden olacaktır. Bu sırada gebelikte kullanılmaması gereken maddeleri kullanmanız ya da gebelik için uygun olmayan davranışlarda bulunmanız bebeğinize zarar verebilir. Bunun istenmeyen bir gebelik olması durumunda ise sonlandırılması için yasal sınır aşılabilir.

Her adet gecikmesi durumunda test pozitif ya da negatif olsun mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.


Duzenleyen feelings - 18-Nisan-2008 Saat 07:34
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..
Basa don
ROSEE Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye
Avatar

Kayit tarihi: 09-Agustos-2007
Konum: İzmir
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 11544
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti ROSEE Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:33
sağol canım teşekkürler eline sağlık
aşkımızın tarifi canım kızım EDAMMM 14/10/2009 15:20
Basa don
fusunnn Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye
Avatar

Kayit tarihi: 22-Temmuz-2007
Konum: Belçika
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 4003
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti fusunnn Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:34
feelingscim ne iyi yapmissin ellerine saglik
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör
Avatar

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Konum: Kocaeli
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 62448
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:35
ARKADAŞLAR TŞK EDERİM.:)
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..
Basa don
fusunnn Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye
Avatar

Kayit tarihi: 22-Temmuz-2007
Konum: Belçika
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 4003
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti fusunnn Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:37
aaaa ne dicem burayi okudumda diyoki dollenmeden 8.9gun sonra testte cikar diyo benim 14.15i ovulasyon gunumdu dollenmisseki eger (insallah tabiki )ozaman bende 4.5gun sonra testte cikar belki dimi kizlar
Basa don
biber Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye
Avatar

Kayit tarihi: 01-Temmuz-2007
Konum: Samsun
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 2198
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti biber Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:37
teşekkürler canım.. ellerine sağlık...
Bulur mu beni de günün birinde bir mucize?
duayı duaya ekliyorum...
Basa don
bircan40 Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye
Avatar

Kayit tarihi: 25-Subat-2008
Konum: Kocaeli
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 2097
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti bircan40 Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:39
ellerina sağlık canım .önemli bilgiler gerçekten.
Cennetin doğusu
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör
Avatar

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Konum: Kocaeli
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 62448
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:39
füsun canım kanda çıkar demek istiyor galiba
ama bazı arkadaşlarımızın benimde dahil adet gününe 4-5 gün kala çıkmıştı pozitif sonuçlar
ama bak dikkatli oku kiminde geçte çıkabiliyormuş...
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..
Basa don
misafir2 Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye


Kayit tarihi: 28-Aralik-2007
Konum: İstanbul
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 3170
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti misafir2 Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:47
FEELİNGSCİM ARTIK TESTLERE PARA VERMEN GEREKMEZ İNŞALLAH CANIM
Basa don
fusunnn Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye
Avatar

Kayit tarihi: 22-Temmuz-2007
Konum: Belçika
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 4003
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti fusunnn Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:51
evet dogru diyosun offffffffffffffffffff gene beklicez yaniiiii ayyyyyyyyyyyyy su bekleme olayi yokmuuu sinir oluyorum amam benim ilk hamileligimde yine ovulasyon testi kullanmistim ve o gunden 12gun sonra idrarda cikmisti  yani gene kendimi kandiriyom erken belli olur diye bide kendim biliyorum ustelik ama insanlar di yo ya her hamilelik farkli olur bende ona yoruyorum neyse bi on gun daha sabretcez  sagol feelingscim
ilk goz agrim egecigim:18.05.2006
minik farem efecigim 13.12.2008
GUZEL kızım ELA_NIL HAYATIMIZA HOSGELDIN 25.11.2010
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör
Avatar

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Konum: Kocaeli
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 62448
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 07:53
Orjinal mesaji gonderen BLUEANGEL BLUEANGEL yazdi:

FEELİNGSCİM ARTIK TESTLERE PARA VERMEN GEREKMEZ İNŞALLAH CANIM
 
 
rica derim arkadaşlarrrrrrrrrrrrr.........
çok yaşa emi güzel ablammmmmmmmm....
füsun ah canım birde bekleyebilsek 
sabır taşımız çatlıyor adete yakın kurtlayınıyoruz testlere başlıyoruz.......
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..
Basa don
belma Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye
Avatar

Kayit tarihi: 03-Haziran-2007
Konum: İstanbul
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 12468
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti belma Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 18-Nisan-2008 Saat 23:29
sağol canım eline sağlık
Basa don
Ekim Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör
Avatar

Kayit tarihi: 10-Nisan-2008
Konum: Muğla
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 20783
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti Ekim Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 22-Nisan-2008 Saat 21:50
sagol canim, bilgilerndirdigin icin!
CANKUSUM kucagimda!!!
En güzel gün 15Ekim 2009, Saat 7:14

El Bebek Gül Bebek Gel Bebek Gel
Basa don
minigim Drop Down Menu
Devamli Üye
Devamli Üye
Avatar

Kayit tarihi: 27-Subat-2008
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 396
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti minigim Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 22-Nisan-2008 Saat 21:53

canım paylasımın ıcın tesekkurler..

ama artık gebelık testı gormek ıstemıyorum...Cry
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör
Avatar

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Konum: Kocaeli
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 62448
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 23-Nisan-2008 Saat 03:55
niyeki rosem
bi bakmışsın birgün o güzel iki çizgi sana gülümsüyor
yeterki umudunu yitirme..
 
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..
Basa don
yaren22 Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye
Avatar

Kayit tarihi: 18-Agustos-2007
Konum: Kocaeli
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 5288
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti yaren22 Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 25-Nisan-2008 Saat 04:01
eline sağlık canım tşk.ler.
imkansız gerçeklik değil bir görüştür, imkansız bir iddia değil meydan okumadır, imkansız potansiyeldir, geçicidir, imkansız yoktur.
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör
Avatar

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Konum: Kocaeli
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 62448
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 25-Nisan-2008 Saat 07:22
canım benim rica ederim..:))
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör
Avatar

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Konum: Kocaeli
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 62448
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 12-Mayis-2008 Saat 05:24
konuyu yukarı çekiyorum......:)
 
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..
Basa don
beybi-sema Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye
Avatar

Kayit tarihi: 18-Nisan-2008
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 2523
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti beybi-sema Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 12-Mayis-2008 Saat 07:38
cannnnım elllerine sağlık ahhhhhhhh bi geciksede adetimiz bizde yapsak şu testten heyecanlı heyecanlı ayyyyyyy keşkemmm daha da heyecenlandıım şimdi bak
Basa don
kanatsizmelek Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör
Avatar

Kayit tarihi: 14-Mart-2008
Konum: İstanbul
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 6932
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti kanatsizmelek Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 26-Eylül-2008 Saat 07:39

Bu bölümü her adet dönemimde tekrar okuyorum. Ezberledim artık. Ay sanki yazı değişecek de bana diyecek ki ''ilişkiden sonraki gün hemen sonuş verir'' 

sıyırdım galiba 
Toprak Emre'm 23.03.2010 09:40

Tuana Elvin'im 17.12.2011 08:45
Basa don
feelings Drop Down Menu
Moderatör
Moderatör
Avatar

Kayit tarihi: 24-Eylül-2007
Konum: Kocaeli
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 62448
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti feelings Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 26-Eylül-2008 Saat 13:35
Orjinal mesaji gonderen kanatsizmelek kanatsizmelek yazdi:

Bu bölümü her adet dönemimde tekrar okuyorum. Ezberledim artık. Ay sanki yazı değişecek de bana diyecek ki ''ilişkiden sonraki gün hemen sonuş verir'' LOLLOLLOL

sıyırdım galiba ConfusedBig%20smile
al benden de o kadar
seninle ben testkolik olduk harbidenLOLLOLLOLLOL
Alperim oğlum benim,Zeynebim kızım benim sizi çok seviyorum
siz benim yaşama gücüm,sevincim,herşeyimsiniz..
Basa don
sabr7 Drop Down Menu
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayit tarihi: 05-Kasim-2008
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 27
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti sabr7 Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 16-Kasim-2008 Saat 12:47
ah kızlar ya inşallah hamişiizdir hepimiz 20 kasıma bekliyorum bende:) beklemek öldürüyor insanı:)
Basa don
İNTEGRAL Drop Down Menu
Üye
Üye


Kayit tarihi: 11-Mayis-2008
Konum: İzmir
Durum: Cevrimdisi
Mesajlar: 59
Gonderi Secenekleri Gonderi Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti İNTEGRAL Alinti  Cevap YazCevap Gonderiye link ver Gonderildi: 30-Kasim-2008 Saat 12:52
arkadaşlaaar şimdi test yaptum.2.çzigi hafif pembe çıktı ama çok hafif.bu ne demek şimdi.acil cvp. please!!!
Basa don
 Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  123 30>
  Konuyu Paylas   

Foruma Atla Forum Izinleri Drop Down Menu

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.GebelikveAnnelik.net uyelerimizin yapmis olduklari paylasimda ucuncu kisilerin telif hakki sahibi bulundugu her turlu paylasim (yazi, resim vb) materyallerinin kullanilmasi durumunda dogacak hukuki ve cezai sorumluluk paylasimi yapan uyeye ait olacaktir. Sozkonusu haksiz kullanim nedeniyle GebelikveAnnelik.net'in hicbir hukuki sorumlulugu bulunmamakta olup haksiz kullanim nedeniyle GebelikveAnnelik.net'in ucuncu kisilere odemek zorunda kalabilecegi her turlu tazminat ve idari/adli para cezalari GebelikveAnnelik.net kullanicilarina rucu edilecektir. Forumumuza uyelerimiz tarafindan eklenen tum paylasimin ticari kaydi gudulen, telif hakki ihlaline neden olabilecek materyaller olup olmadiklari en ust duzeyde incelenmektedir. Ancak her yazinin veya resim dosyasinin orijinal kaynagi tespit edilemediginden, bu iceriklerle ilgili gerekli duzenlemeleri bize ulasmaniz durumunda derhal gerceklestirebiliriz.

Gizlilik Sözleşmesi - Facebook - Twitter - Instagram - Pinterest - Google +