SSS SSS  Forumda Ara   Uye Ol Uye Ol  Giris Giris

Konu Kilitlenmistir.Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Arsiv

Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  123 13>
Yazar
  Baslik Ara Baslik Ara  Topic Options Topic Options
DrKadirTugcu Drop Down Menu
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Kayit tarihi: 04-Mart-2009
Durum: Cevrimdisi
Gonderiye link ver Baslik: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Arsiv
    Gonderildi: 04-Mart-2009 Saat 18:03
Konu: Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Soru:
Orjinal mesaji gonderen SerapElif SerapElif yazdi:

Merhaba Dr. Kadir Tuğcu
Öncelikle size hoşgeldiniz diyorum ve çok teşekkür ediyorum.
Bebiğim 7.5 aylık ve bu aralar çok huysuz acaba dişmi çıkartıyor anlayamıyorum. Damaklarını kontrol ediyorum henüz bir şişlik yada bir sertlik yok. Bu aralar iştahı kesildi en çok sevdiği mamasını bile içmek istemiyor. Çorbaları zaten pek severek içmiyordu çorbasını verirken çok zorlanıyorum. Sürekli kucakta gezmek istiyor ancak bir süre sonra ondanda sıkılıp huysuzlanıyor. İlgisini farklı yerlere vermesine çalışıyorum ancak pek bişeyle ilgilenmek istemiyor. Ne yapmam gerekiyor bilemiyorum acaba diş çıkarma döneminde olabilirmi? Bunu nasıl anlayabilirim?

Cevap: Dişler çıkarken hiçbir belirti, veya hastalık yapmazlar. Hepsi hurafedir. Gördükleriniz, o ayın icabı olan davranışlardır. Yoksa, bazı çocuklar 1 yaşından sora ilk dişlerini çıkarıyorlar ve söylediğiniz bütün arazlar olup geçiyor ve hala dişler çıkmamış olabiliyor.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:38
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 04-Mart-2009 Saat 19:10
Konu: Uyku Problemi

Soru:
Orjinal mesaji gonderen candan candan yazdi:

öncelikle hoşgeldiniz diyorum,
birçok annenin olduğu gibi sorunumuz uyku malesef.oğlum yaklaşık 6 aylık.1 ay öncesine kadar uykusu geldiğinde beşiğine koymam yeterliydi belki birkaç kez sallardım ama nadir.ancak şimdi uykusu geliyor,gözleri kıpkırmızı oluyor,huzursuzlanıyor,saçını çekme vs uyku belirtilerini gösteriyor ama bir türlü uyumuyor.beşikte sallama,ayakta sallama,kucakta gezindirme her şeyi yapıyoruz ailece ama ağlama ve huzursuzluğunu gideremiyoruz.sakin loş ortamda rutin,ninni,rahatlatma herşeyi yapıyorum ama yatağına koyduğum an kıyametler kopuyor.artık eskisi kadar beni emmiyor acaba bu güdünün noksanlığından mı kaynaklı ne önerirsiniz.zor durumdayız.tşk.

Cevap: Yaş ilerledikçe bebeklerin memede kalma süreleri kısalır.Normaldir. Memeyi dili ile itip, size sırıtacaktır. Uykuda yaş ilerledikçe azalır, mümkün oldukça gündüz uyanık tutun, gece uyusun.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:31
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 04-Mart-2009 Saat 19:50
Konu: Bronsiyolitten dolayi olusan Hirilti

Soru:

Orjinal mesaji gonderen NAZLI27 NAZLI27 yazdi:

merhaba doktor bey forumumuza hosgeldiniz
benim sorum su 6 aylik bir oglum var ve 2 aylikken brosiyolit olmustu o zaman bogazindaki balgam masajla temizlendi fakat bogazindaki hirilti halen oluyor arasira ve bu beni çok rahatsiz ediyor hergun burnunu temizliyorum halbuki doktorumuz herseferinde bir sey yok normal diyor
sizin onerebileceginiz birsey varmi benim yapmam gereken?

Cevap: Burnuna günde 5-6 defa 8-10 damla serum fiz (Gifrer gibi) damlatın. Gece yastığına 2 damla "Coldmix" damlatın, hırıltıların kaybolduğunu göreceksiniz.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:31
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 14:08
Konu: Karaciger Enzimleri

Soru:
Orjinal mesaji gonderen Nurefşan Nurefşan yazdi:

Merhaba Dr.Kadir Bey,
Sitemizde sizi aramızda görmekten çok mutlu olduk.
Benim kızım 7 ay 8 günlük.2 ay önce kan tahlillerimizde karcaiğer enzimlerimiz yüksek çıktı.ast 50 alt 55 civarlarında.dr yüksek oldugunu 1 ay sonra testi tekrarlayacagımızı söyledi.1 ay sonraki tahlillerimizde 60 civarlarında cıktı ve bizi gastroentenoloji bölümüne sevk etti.ordada yine ast ve alt yüksek cıktı ve yapılan diğer testlerde bişey cıkmadı.
1 ay sonra tekrar test yapılacak.bu enzimler neden yükselebilir?doğumum sezeryandı ve doğduğunda ayakları yüzüne dogruymuş makat gelişliydi ve bu yüzden boynundan sıkı tuttular sanırım cünkü boynunun her iki tarafındada şişlik vardı ve ultrasonda kanamaya baglı sekonder sonuc cıktı.bunun bi etkisi olabilir mi?şişlik azalmakla birlikte hala var.bu arada bebgim 7 kilo ve boyu 65 cm.2800 gr ve 48 cm dogmuştu.şimdiden teşekkür ederim

Cevap: Karaciğer enzimlerinde yükseklik, 200 veya 300ler seviyesinde olur.Sizin değerleriniz normal.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:32
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 15:06
Konu: Yenidoğan egzaması

Soru:
Orjinal mesaji gonderen ezgim81 ezgim81 yazdi:

merhabalar
özellkle boyle bi bölüm açıldığı için çok teşekkür ederim.

benim sorum kızım 35 günlük ve yüzünde sivilceler çıktı biz ilk önce az olduğu için önemsemedik ama sonra yüzünün tamamında oluştu doktora götürdük. doktorumuz yenidoğan egzeması olduğunu ve kendiliğinden geçeceğini söyledi. vucudunda olmadığı için ilaç kullanmalalım dedi. ama benim içim pek rahat etmedi. bu durum geçicimidir ve neden oluşur acaba?

şimdiden teşekkürler

Cevap:
Sadece yüzde olan bu döküntüler sizin bebeğinizi çok aşırı sıcak tuttuğunuzun işaretidir. Fazla giydirmeyin, hele hele başına asla takke takmayın.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:34
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 15:07
Konu: Kizim tirnaklarini yiyor

Soru:
Orjinal mesaji gonderen ESENN ESENN yazdi:

iki kizim da tirnaklarini yiyorlar (el ve ayak) ayak parmaklarini agzina götürüyor özellikle bas barmagini isiriyor tirnaklari sadece isiriyormu yoksa yiyormu bilmiyorum  nasil vasgecirebilirim bu aliskanliklarindan ? yutuyorsa eyer bir zarari olurmu?

simdiden tesekürler.

Cevap: Acı ojelerden kullanabilirsiniz.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:44
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 15:33
Konu: Oğlum katı gıdaları yiyemiyor

Soru:
Orjinal mesaji gonderen kybele kybele yazdi:

Selam Kadir Bey hoşgeldiniz sitemize umarım sizi bunaltmayız benim sorunum oğlum 14 aylık katı yiryrmiyor mesala kahvaltıyı tek tek yiyemiyor hemen miğdesi bulanıyor ve kusuyor çatalla ezerek hafif püre yapıyorum öyle yediriyom yemekleride aynısını yapıyor ne yapmam gerekir yemesi yardımcı olursanız sevirim.İyi günler

Cevap: Bu zaman içinde çocuğun halledeceği bir problem, şimdilik çatal ezmesi devam edin, zamanla az ezer kontrol edersiniz.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:36
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 15:40
Konu: Bebeklerde diyabet

Soru:
Orjinal mesaji gonderen gul_guzeli gul_guzeli yazdi:

merhaba Kadir bey  aramıza hoşgeldiniz.

hocam. 6,5  aylık 1 kızım var. yapılan kan testinde. glukoz  110 çıkmış. degerler 60,110 yazıyorr. sizce bu değer normal mi? sordugum dr normal oldugunu  söyledi. ama beni bu cevap tatmin etmedii.2. bir kan testi yaptırmayı düşünuyorum sizce gerek var mı? ne yapmalıyımm..?
saygılar..

Cevap: Tövbe yarabbii... Kan şekeri bakabilmek için çocuğun en az 12 saat aç kalması lazım. O yüzden "Açlık kan şekeri" deniliyor. Sizde tahlilden önce böyle bir şey istendimi? Bir kere isteyen doktorda kabahat... Ne düşündü ki? Çocuklarda sizin zannettiğiniz gibi "diyabet" olmaz. Çocuklarda Tip1 diyabet görülür. Bu durumdada çocuk akşam sağlam yatar, sabah şeker koması ile uyanır. Unutun gitsin.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 18:00
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 15:43
Konu: Emzirme

Soru:
Orjinal mesaji gonderen COOKIE COOKIE yazdi:

merhaba doktor bey ,
benim bebegim 26 gunluk , kizim  uc gundur ozellikle ogleden sonralari emerken bir dakika emip aglamaya ve emmemeye basliyor , gece ve sabah sorun  yasamiyoruz ama ogleden sonralari cok agliyor , sutu sagip siringa ile veriyorum , ama cok uzuluyorum , acaba sebebi ne olabilir, ben emzirmek istiyorum hem de cok , ne yapmaliyim?
cok tesekkur ederim .

Cevap: İlk 20 günlük "balayı" devresinden sonra, 20. gün akşamı, gaz sancıları başlar. Çocuğun gazını güzel çıkartın. Eğer çıkaramazsanız, 1) Çok hıçkırık tutar,2) Alttan çok pırt yapar,3) Meme emerken karnından gurultular gelir. Gazını iyi çıkarın.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:39
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 15:45
Konu: OĞLUMUN AYDA BİR BURNU KANIYOR

Soru:
Orjinal mesaji gonderen neslihanege neslihanege yazdi:

MERHABA DOKTOR BEY

ÖNCELİKLE BU BÜYÜK AİLENİN İÇİNDE SİZİ GÖRMEKTEN ÇOK MUTLUYUZ TongueHOŞGELDİNİZ.. SORULARIMIZLA SİZİ BUNALTMAYIZ İNŞALLAH

BENİM OĞLUM 3 YAŞINDA.AYDA BİR BURNU KANIYO VE DURDUK YERDE HİÇBİŞEY YOKKEN.ÇARPMA VURMA YADA SÜMKÜRME YOKKEN BURNU KANIYO.SİZCE NEDEN KAYNAKLANIYO Bİ DOKTORA GÖTÜRMELLİMİYİM KILCAL DAMAR ÇATLAMASI GİBİ BİŞEYMİ?MUAYENESİNİ VE KONTROLÜ NASIL OLUR?BİR AVUÇ İÇİ DOLUSU KADAR KAN GELİYO YAKLAŞIK..DÜN KREŞTE YİNE KANAMIŞ OKULDAN ALDIĞIMDA KANLIYDI İÇİ DAHA. NEYAPALIMMMM? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Cevap: Bir kan hastalığına benzemiyor. Bu yaşlarda burun karıştırma fazladır. Burnunu sık sık su çekerek temizleyin, "kuru temizlemeye" müsade etmeyin.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 18:04
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 15:47
Konu: Kulak

Soru:
Orjinal mesaji gonderen sengulcan sengulcan yazdi:

hoşgeldiniz hocam bizi çok mutlu ettiniz.
benim sorunum 1 yaşında oğlum var ve yaklaşık 3-4 aylığından beri saği kulağıyla çok uğraşıyor sürekli çekiyor koprtmak ister gibi parmağını sokuyor hatta 1 haftadır yumruk atmaya başladı kulağına birde biberonla mama yerken o kulağını tutuyor eliyle kapatıyor 3-4 ayrı çocuk doktoru baktı her kontrolde bakılıyor bişe yok deniyor, eğer yoksa neden böyle yapıyor? sizce kbb doktoruna götürmelimiyim?
teşekkürler.

Cevap: KBB doktoru görmedi ise mutlaka görmeli.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:41
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 15:52
Konu: Bebeklerde karin gribi?

Soru:
Orjinal mesaji gonderen cemrecix cemrecix yazdi:

oncelikle aramiza hosgeldiniz ..
oglum 6,5 aylik ve 3 gundur asiri derecede ishal ve kusma var.devam mamasini icmiyor hicbirsey yemek istemiyor,
dun dr orisel adinda bir ilac verdi..suya katilip veriliyor..oglum sadece bunu icmek istiyor ...3 gundur durmadan ishal ...
ne yapmaliyim.dr lar karin gribi gecer dediler ama yavrum soldu resmen gulmuyor bile cok bitkin sizin onerileriniz nelerdir ?
saygilar..

yeni konu acmadan birsey daha danisayim musadenizle..
oglumun kalp atislarinda bir duzensizlik goruldu pazartesi gunu kontrole gittigimizde.dr kalp atislarinda degisik bir ses duyuyorum dedi.sanirim bunun turkcesi üfürüm..
yakinda cocuk kardiyologuna gidicez randevu gelmesini bekliyoruz.
benim size sorum bu durumda ben nelere dikkat etmeliyim..
oglum cok aktif bir bebek hic yerinde durmuyor..o hareketlendikce ben korkuyorum sanki kalp atislarinda bir degisiklik olur diye:((
bu konuda cok huzursuzum nelere dikkat etmem gerekli acaba?
cok uzun oldu kusura bakmayin..tekrar saygilar.

Cevap: İshal kusma ile beraber olmadıkça ishalden korkmayın. İlaçlarla geçmez. Eğer kusma ve ishal beraber oluyorsa, bu "Rotavirus" veya "Norovirus" ishalidir. Tam bir hafta sürer, susuz kalırsa serum takmak mecburiyeti doğabilir.Sıvı gıdaları ve düz suyu bol verin. Kalbinde ciddi bir rahatsızlık olan bebeklerde "gelişme geriliği" mutlaka vardır. İyi gelişiyorsa, "FONKİYONEL SUFL" dür ve bir tedavi gerekmez.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:52
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 15:55
Konu: Bezinde pembe leke

Soru:
Orjinal mesaji gonderen mimasa mimasa yazdi:

merhaba kadir bey, benim oglumun bezinde iki defa pembeye yakın leke gördüm. birkaç damla seklındeydı. acaba tehlıkelı bir durum sözkonusu olabilirimi? ne yapmam gerekir? oglum tam 4 aylık.

Cevap: Kanama değil, daima erkek çocuklarda görülür, çok sıcak tutma sonucu idrar koyulaştığı için, içindeki krıstaller aşırı yoğunluğa ulaşınca gözle görülebilen, kiremit kırmızısı pigmentler görülür. Serin tutun, bol su teklif edin.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:42
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 17:40
Konu: Mamalar

Soru:
Orjinal mesaji gonderen mor_kedi mor_kedi yazdi:

iyi günler kadir bey. sorum mamalarla ilgili. bniberon mamaları hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim? marka ismi vermek istemeyebilirsiniz ama bütün büyük markaların mamaları aynı mıdır? neye göre seçim yapmalıyız? ve bir de 10 aylık bir bebek günde kaç ml biberon maması almalıdır? teşekkürler.

Cevap: 4. ay dan sonra mamaya ihtiyaç yoktur, kutu sütlerinden verebilirsiniz.En az500ml. olmalı.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:51
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 18:10
Konu: Kan sayımında plt (trombosit) yüksekliği

Soru:
Orjinal mesaji gonderen Mahperi Mahperi yazdi:

merhaba Kadir Bey;
2 aylık bir kızım var.yaklaşık 1 aydır ishali geçmiyor.2 adet antibiyotik kullandık geçmeyince çocuk Gastroenteroloji konusunda uzman bir doktorla devam etmeye karar verdik.doktorumuz beni perhize soktu ve kızımdan kan tahlilleri istedi.
kan sayımında plt değerimiz 532(referans aralığının üst sınırı 440)
çıktı. kanda iltihap olabilir dedi ama pek üstünde durmadı.benim öğrenmek istediğim bu değer çok mu yüksek ve ne gibi sonuçlar doğurur?
teşekkürler....

Cevap: İshal sonucu, kanda su kaybı sonucu, bütün hücrelerde geçici bir artma olur, normaldir. İltihapla bir ilgisi yoktur.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:46
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 18:11
Konu: Erkek bebeklerde külotlu çorap

Soru:
Orjinal mesaji gonderen belma belma yazdi:

Merhaba, Öncelikle hoşgeldiniz.Benim sorum;
Erkek bebeklerde külotlu çorap giydirmek iyi değilmiş.Testisleri ısınırmış filan.Acaba doğruluk payı var mı?

Cevabınız için teşekkür ederim.

Cevap: Sadece karizması çizilir okadar.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 18:05
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 18:13
Konu: Demir ilacı kullanmalımıyım?

Soru:
Orjinal mesaji gonderen hkavak hkavak yazdi:

merhaba doktor bey, bizlerle ilgilendiğiniz için cok tesekkur ederiz benim bir kac sorum olacak. 4 aylık bir kızım var.
1- bir şişe devit3 günde 3 damlayla bitirdik. şimdi saglık ocagından monovit d verdiler yine bu ilaca üçer damlayla devam etmelimiyim?
2- ferro sanol ne zaman baslamalıyım ve ne kadar vermelıyım? kullanmadan önce kan tahlili yaptırmalımıyım?

Cevap: 1 yaş bitene kadar, günde 5 damla D vitamini vermeniz iyi olur. Ferro sanol gereksiz. Ancak "Demir eksikliği anemisi" teşhis edilirse kullanırsınız.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:47
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 18:16
Konu: Dil altı bağı

Soru:
Orjinal mesaji gonderen zambak zambak yazdi:

MERHABA DR.BEY
BENİM BEBEKTE 3AYLIK AMA HALA EMERKEN AĞIZINDAN ÇOK SÜT AKIYOR.ANLAYACAĞINIZ SÜTÜN ÇOĞU ZİYAN OLUYOR.ÇEVREMDEKİ BAZI İNSANLAR DİL ALTI BAĞI OLABİLİR HATTA VAR DİYOLAR.BENDE BİZİM AİLE DR SORDUM EVET HAFİF VAR AMA SORUN YARATMAZ DEDİ.YİNEDE İÇİM RAHAT DEĞİL.SİZCE BÖYLE BİŞEY VAR MI? NE YAPMAM GEREKİYOR.İLERDE SORUN YARATIR MI?

Cevap: Dil altı bağı lafı bir palavradır. Bebeklerde, etkili emiş sağlaması için dil altı bağı uçtadır, yaş ilerledikçe dil uç kısmından büyüyerek, normal halini alır. Eğer bebeklerde dil altı bağı bizimki gibi geride olsa idi, dilini aşşağıya indirerek vakum yapması çok zor olurdu.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:49
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 18:18
Konu: yeni dogan bebekde uyku duzeni

Soru:
Orjinal mesaji gonderen Aykiz__ Aykiz__ yazdi:

merhaba doktor bey ..
 kardesimin oglu 4 gunluk
gunduz full uyyo gece hiç uymuyo
uyumak sitediginde uyanik tutmanin imkani yokk , sizip kaliyo resmen
siz bebek ne zaman isterse o zamna uyur diyosunuz yazilarinizda
ama bunun bi yolu yokmu, gece gunudz ayirt ettirmenin yani

Cevap: Uykusu geldiğinde uyur, ama siz uyanmasını beklemeden yanında biraz gürültü-patırtı yaparsanız, erken uyanır. Bu sayede gündüz uykularını geceye kaydırabilirsiniz.

Duzenleyen mystical - 06-Agustos-2009 Saat 01:54
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 18:22
Konu: Bebeklerde kaka problemi

Soru:
Orjinal mesaji gonderen nerdesinbebegim nerdesinbebegim yazdi:

merhaba doktor bey sitemize hos geldiniz..

benim 40 gunluk bir bebegim var ve kakasini yapamiyor..ilk seferinde 4 gun beklemistim ve ablam kayseride universitede cocuk acil bolumunde hemsire olarak calisiyor ne yapmam gerektigini sormustum..oda bebeklerde kaslar tam gelismedigi icin yapmayi unuttuklarini poposuna fitil yada derece sokmami daha fazla beklerse hem kabiz olacagini hemde bagirsaklarinin tembel calisacagini soylemisti..ben isvecte yasiyorum gecen haftaki kontrolunde ebemizede bu durumu anlattim..anne sutunun hazminin cok kolay oldugunu ve bagirsaklari tam dolana kadar yapmamasinin normal oldugunu soyledi. bugun 4.gun ve hala kizim kakasini yapmadi..simdi doktor bey sizden ögrenmek istedigim dereceyle yaptirmamin bir zarari olurmu?ve bu konuda ne yapabilirim? biraz uzun oldu kusura bakmayin..  simdiden tesekkur ediyorum..

Cevap: 2. aydan itibaren, çocuklar 4-5 günde bir hatta daha uzun süre kaka yapmayabiliyorlar. Siz ancak, yapmaya uğraşıp da yapamadığı zamanlarda müdahale edin. İsveç'teki hemşire daha bilgili. Söyledikleri doğru.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:55
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 18:24
Konu: Kilo almaması

Soru:
Orjinal mesaji gonderen zeytin zeytin yazdi:

iyi günler kadir bey benim sorum kızı  17nisan 2008doğumlu şuanda 8300gr boyuda 71cm bu ay hiç kilo almamış ve bu ay 1hafta şiddetli kusma ve ishal bununla beraber iştahızlık geçirdi  kilosu çokmu az  yani allaha şükür sağlıklı çocuğum bi sorunumuz yok zaten  çok kilolu bebek değildi doğduğunda 2950 doğmuştu 

Cevap: Doğum kilosuna göre iyi sayılır. Merak etmeyin, kilo alacak.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:50
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 06-Mart-2009 Saat 18:27
Konu: Bebeğim emmiyor

Soru:
Orjinal mesaji gonderen minnikkuzzum minnikkuzzum yazdi:

merhabalar,
öncelikle aramıza hoşgeldiniz.bizimle bilgiler paylaştığınız için şimdiden teşekkürler...
3 aylık bi kızım var, son 3 gündür beni emmek istemiyor.bu duruma çok üzülüyorum.okuduğum yazılarda biberon emzik kullanalarda anneyi bırakır diyolar.uyanıkken almak istemiyor ama hafif uyku pozisyonunda alıyor işin ilginç yanı uyanıkken biberonda almamaya başladı çok üzülüyorum sizce napmalıyım lütfen bana yardımcı olun hocam

saygılarımla..

Cevap: Anladığım kadarı ile henüz biberon kullanmadınız.Sebeple, acele etmeyin, memenizi alacak,Yanlız dikkat edin, yaş ilerledikçe memede kalma süresi azalacak, eskiden 10 dak. oyalandığı memede 2-3 dak kalıp, memeyi diliyle itecek ve size sırıtacak.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:56
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 07-Mart-2009 Saat 15:21
Konu: Gaz problemi

Soru:
Orjinal mesaji gonderen eso_es eso_es yazdi:

merhaba hocam hosgeldınız..benım bebegım yedı bucuk aylık fakat hala sıddetlı derecede gaz sancıları cekıyor.cok aglıyor ayaklarını karnına cekıyor.cok gaz cıkarıyor.karnından gurultu seslerı gelıyor.dogdugundan bugune hep boyle.kullanmadıgım gaz ılacı ve bıtkısel urun kalmadı sayılır ama pek faydasını goremedım.sızce bu sancılar normalmı.sız ne yapmamı onerırsınız?

Cevap: Bebek gazı, ilk 4 ayda olur, çocuk dönmeye ve hareketleri artmaya başlayınca kendiliğinden geçer.Sizin probleminiz başka, bana beslenmesini anlatın.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 17:54
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 07-Mart-2009 Saat 15:25
Konu: DÜZELTİLMİŞ YAŞ

Soru:
Orjinal mesaji gonderen tugce2008 tugce2008 yazdi:

hocam kızım 33 haftalık dogdu.2300 gr ve 45 cm.di
su an 5 aylık ve 6 kilo 61 cm sizce gelişimi iyimi?
birde bebegimin gelişimini izlerken onu 5 aylıkmı yoksa 3 aylıkmı saymalıyım?
tesekkürler

Cevap: Doğduğu gün, yaş hesabı başlıyor. Yaş hasabı yaparken doğduğu günü esas alacaksınız. Kilo alması kendi çapına göre baya iyi, aynen devam...

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 18:03
Basa don
Kidemli Uye
Kidemli Uye

Gonderiye link ver Gonderildi: 07-Mart-2009 Saat 15:31
Konu: Pastörize süte ne zaman başlamalıyım

Soru:
Orjinal mesaji gonderen masiwa masiwa yazdi:

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz Kadir bey sizi aramızda görmekten çok mutluyuz.

Benim size sorularım bu ayın 17 'sinde oğlum bir yaşına giriyor, 7 ay anne sütü aldı daha sonrasında, devam sütü almadı daha doğrusu sevmedi her markanın denedim, ama içmedi zaten şu an herşeyi yiyebiliyor, fakat inek sütünü ne zaman vermeliyim artık yaşında sayılır, bazı doktorlar 2 yaşına kadar önermiyor devam sütü içsin diyorlar ama benim oğlum onlarıda içmiyo calsium eksikliği olurmu çocuğumda, gerçi yoğurt ve peyniri çok yiyor onları seviyor, süt verebilirmiyim artık birde benim oğlum gece beslenmiyo yani gece uyandığı zaman sadece su içip tekrardan uyuyo gece beslenmemiş olması gelişimini etkilermi ? Günde 5 yada 6 öğün besliyorum annem çok olduğunu söylüyor  tereddütte kaldım kaç öğün doğrudur?

BİRAZ UZUN OLDU KADİR BEY ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

Cevap: Devam süyü ile filan uğraşmayın. 4. aydan itibaren kutu sütlerinden verebilirsiniz. Bu yaşta süte alıştırmak zordur. Önce dondurmaya alıştırır, sonra o görmeden dondurmanın üstüne az bir şekerli süt dökün, hergün bu sütün miktarını arttırın. Dondurma kabının dibinde kalan "karışımıda" başına dikip içsin. Bir müddet sonra soğuk süte bayıldığını göreceksiniz.Öğün sayısı, bizimki gibi ana 3 öğün, aralarda süt ve meyva öğünleri olabilir.

Duzenleyen mystical - 04-Nisan-2009 Saat 18:02
Basa don
 Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  123 13>
  Konuyu Paylas   

Foruma Atla Forum Izinleri Drop Down Menu

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

GebelikveAnnelik.net uyelerimizin yapmis olduklari paylasimda ucuncu kisilerin telif hakki sahibi bulundugu her turlu paylasim (yazi, resim vb) materyallerinin kullanilmasi durumunda dogacak hukuki ve cezai sorumluluk paylasimi yapan uyeye ait olacaktir. Sozkonusu haksiz kullanim nedeniyle GebelikveAnnelik.net'in hicbir hukuki sorumlulugu bulunmamakta olup haksiz kullanim nedeniyle GebelikveAnnelik.net'in ucuncu kisilere odemek zorunda kalabilecegi her turlu tazminat ve idari/adli para cezalari GebelikveAnnelik.net kullanicilarina rucu edilecektir. Forumumuza uyelerimiz tarafindan eklenen tum paylasimin ticari kaydi gudulen, telif hakki ihlaline neden olabilecek materyaller olup olmadiklari en ust duzeyde incelenmektedir. Ancak her yazinin veya resim dosyasinin orijinal kaynagi tespit edilemediginden, bu iceriklerle ilgili gerekli duzenlemeleri bize ulasmaniz durumunda derhal gerceklestirebiliriz.

Gizlilik Sözleşmesi - Facebook - Twitter - Instagram - Pinterest - Google +